Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Legas

Oko dravce má slušný neakční rozjezd. Seznámení s hlavními představiteli a jejich znásilnění mobilní operátorkou, neznámým ženským hlasem, který se pro diváka zatím s neznámých příčin rozhodl změnit dosavadní život nýmanda od kopírky a rozvedené matky, dává tušit, že přijde velmi napínavá akční jízda. S první akční scénou přichází ale jen rozklepaný a zmateně sestříhaný chaos. Odhalením zdroje onoho hlasu přichází zhruba v polovině filmu. S ním se boužel ukáže i neuvěřitelná ubohost celého filmu, který je prostě k smíchu. Takový Nepřítel státu je asi 100x chytřejší. Nebýt ústřední dvojice, bylo by film asi k nedívání. ()

InJo

Dostal jsem v podstatě to, co jsem čekal (což už dnes není takovou samozřejmostí). Našlapanou akční jízdu, která když se rozjede, už se nezastaví. Kapku přepísknutá a ne zrovna nejinteligentnější hi-tech pohádka ve stylu Nepřítele státu a další asi desítky filmů, která sice krade, kde může, ale přesto sama o sobě zůstává dostatečně sebe uvědomělou a hlavně náramně zábavnou oddechovkou, kterých není nikdy dost. Caruso má sice občas problémy s přehledností akčních scén (neoriginalitu mu vyčítat nehodlám), naštěstí trumfové eso v podobě Shiy LaBeoufa dokáže (alespoň na chvíli) zamaskovat i ty největší nedostatky. 70 % ()

IQ Tiqe

Půlku filmu mě nepřestávaly přepadat paranoidní myšlenky a upřímně doufám, že se mi o tom nebude zdát. Tenhle sty se mi líbí, ale bylo to trochu přitažené za vlasy, 70% ()

Jordan

Sieť, Nepriateľ štátu, Matrix, Hra, Déja Vú, Bourne, Ja - robot: Oko dravca mierne nadpriemerného žánrového rutinéra Carusa, ktorý pod dohľadom Spielberga a s dobrými hercami dokáže neklesnúť pod povinnú latku priemerného kyberthrilleru kradne kde sa dá, robí to však bez šarmu, originality a s príliš rýchlymi strihmi, takže obligátna akčná naháňačka na autách je príliš neprehľadná, všeomhúce sledovanie odvarené z veľakrát videného a povinná schéma overená už mnohokrát bez odbočiek a vybočení postupuje do neprekvapivého a nutného konca, tak napokon ostane len dobrý shia (ktorý má však na oveľa viac), pekná rosario (ktorá má na trochu viac) a pár vydarených scén - zväčša však konverzačných (thornton - shia); ()

Anderton

Tak ono je to celé velmi zmätené, nepravdepodobné, prehnané a s takmer parodickým záverom, smrdiacim americkým patriotizmom. Na druhej strane je to velmi zábavné a až strhujúce. Škoda, že je tlačené na pílu iba tak napoly, inak by sa to dalo brať ako paródia na smrtelne vážne high tech trilery a paranoju z techniky. Film si požičiava, resp. kradne z mnohých snímkov z posledných 20tych rokov, počas jeho sledovania vás napadne asi desiatka filmov cez detaily až po celkovú zápletku. Mne to nevadilo a určite sa k nemu ešte vrátim. ()

Kothy

Tohle si bohužel moc nepamatuju. Jenom vím, že je to nějaký špiónský film s Shiou LaBeoufem, Michelle Monaghan a Rosariou Dawson... ()

AllShallFall

Vcelku dobrý film. Napínavý, akční a mysteriózní. Hodně mi to připomíná film "Nepřítel státu". K filmu tohoto typu jsem se už vyjádřil v komentáři již zmiňovaného " Nepřítele státu". Zkrátka, vždycky se najde někdo, kdo chce absolutně vládnout celému světu. A jakmile se nějaký problém týka USA ,tak je každý terorista a co já vím co ještě. No nebudu rozebírat politiku, ale kvalitu filmu. Zahráno to bylo dobře. Příběh také nebyl špatný. Docela mě potěšil. Napínavé to bylo dost, takže hodnotit musím hodně kladně. Z 80% to bylo super. Ale tím že to byla taková trošku kopie, tak dávám o hvězdu dolů. Nemám moc rád filmy, které kopírují jiné. V tomhle případě, to vážně bylo dobré i přes ty podobnosti. Ale pořád to není na plný počet. Jinak palec nahoru. ()

teutates

Eagle Eye spnilo svoj cieľ, osloviť masy ľudí a nahrabať čo najviac prachov... mission complete... Miestami naivné, nereálne, avšak celkovo maximálne akčné prevedenie. Caruso poriadne pritvrdil a S. LaBeouf má charizma... Správna partia na správnom mieste. 7/10 ()

swamp

Eagle eye pro mě bylo naprosté překvapení. Čekal jsem průměrnou akčňárnu plnou patosu spoléhající na tady už trochu ošlehanější tvářičku Shii LaBeoufa. Jenže režišér Caruso mi podal nabitý akční film, který má vše, co takový snímek má mít. A proto nebýt konce, kde Shia vše, všechny a všechno zachrání a navíc přežije (proč se američtí režiséři tak bojí nechat zemřít hlavního hrdinu? snad aby se Američané nebáli, že už je nemá propříště kdo ochraňovat?!), dal bych i hvězdiček pět. Ovšem po vynikající Disturbii mě tento D.J. opět bavil a proto jsem zvědav, co si na nás vymyslí příště. :) ()

Ant

Příjemná adrenalinová jednohubka. Příběh sice občas potřeboval postrčit, jinak bylo ale hluchých míst minimum. Jednu věc nechápu, a to že si polovina kritiků stěžuje, jak ten film postradá logiku. První chybou u takového filmu je, vůbec nějakou logiku hledat. Na to se tady nehraje. Shia je borec, to už víme všichni a v tomhle případě mu spolupráce s Carusem vyšla ještě líp než u Disturbie. A s Michelle Monaghan jim to jako vyplašeným civilistům šlape jako hodinky, i když by ty jejich honičky potřebovali lepší koordianci. Čtvrtou hvězdičku to ode mě má za ten super "made in US" konec, který sem padl jako ulitý. ()

predators

...---... ...víc nemůžu napsat, jsem sledován svým osobním počítačem a bojím se, že by mohl pozměnit můj komentář. Můžu utíkat, ale po přihlášení kdekoliv jinde, si mě opět najde. To jediné, co můžu dělat, je nahrát virus, hodnocení! Je více než dobré a snad se mi tak podaří zastavit hrozbu mých komentářů ... :-) 75% ()

nash.

Svižná akční jízda na jedno použití, která na první pohled působí mnohem akčněji než na ten druhý, a patří u ní k povinné výbavě především zcela vypnutý mozek. Jen tak si lze podívanou užít, aniž by se pozornost zasekávala pod náporem naivity a řady drobných nesmyslů a současně nezkolabovala úvahami nad nesmyslem velkým, který celou akci uvedl do pohybu a v pohybu ji udržuje. ()

Slarque

Řemeslně výborně zvládnutý hi-tech thriller (tohle jsem od D. J. Carusa nečekal), který kráčí ve stopách filmů jako třeba Nepřítel státu, jen základní schéma obměnil, takže hlavními hrdiny jsou tentokrát obyčejní lidé. Shia LaBeouf je přesně ten týpek, kterému můžeme uvěřit, že by se mohl stát za poklusu akčním hrdinou. Michelle Monaghan to má díky scenáristům ještě snadnější. Mnozí to označují za sci-fi, já si ale myslím, že je to mnohem méně fantastické, než by bylo zdrávo. ()

Tomco

Do neba volajúci UNREAL, ale svižne nakrútený, naviac s vydareným castingom. Sobota večer, vypnúť mozog a ide sa. Kvitujem takéto filmy. 80% ()

Vitason

Matrix, Já, Robot, Vesmírná Odysea, Nepřítel státu, Minority report ne ne nejedná se o výčet mých oblíbených filmů, ale na tomto Schindlerově seznamu jsem chtěl ukázat jakým scénáristickým gulášem Oko dravce je, protože na všechny tyto filmy jsme si v kině vzpomněl a několikrát se dokonce modlil, abych byl raději na některém z nich. Na takový splácanec by byli krátcí i pejsek s kočičkou i kdyby si přizvali na pečení dortu zbytek zvířecí populace... První polovina snímku má ještě tajemný náboj, ale v momentě, kdy vám začne být jasné, kdo za tím vlastně stojí, se film začne utápět ve velkém množství logických chyb a totálně nezvládnuté akci, která by mohla být dobrá, nebýt rozklepané kamery, která se pořád zaměřuje na detaily a ultrarychlého střihu, který jen dokončuje špatnou práci kamery. V pauzách mezi plácáním se do čela a kroucení hlavou jsem se tak mnohem více bavil pohledem na přiopilé kamarády, což pro jediného střízlivého (řidiče) taky není zrovna zábavná činnost. Jednu hvězdičku dávám za hodně dobrý výkon LaBeoufa, který sice hraje pořád stejně a navíc má pokaždé úplně stejně napsané postavy, ale i tak mu to člověk ještě žere a druhou za Michelle Monaghan, do které jsem platonicky zamilovaný už od Kiss Kiss Bang Bang. ()

eLeR

Vskutku šialenú jazdu nám pripravila slečna Aria. Čo nám ... hlavným hrdinom. Hrdinom z davu, ktorí všetko dokážu a prežijú. Odhliadnuc od prehnanej akcie, ja som sa bavila. Pol hviezdy za nárazuvzdorné mobily, ktorých batérie sú asi večné a za Shiu. 3,5* ()

dopitak

Celkové zhodnocení 1. filmové noci - Brno.____To bylo tak. Nestyda skončil, Oko dravce mě docela zajímalo a do Allenova Vicky Christiny Barcelony ještě zbývalo dost času.___It depends - když si k tomu sednete jako k nabušenému akčňáku, zpomalíte či úplně pozastavíte myšlení a ani jednou nezapochybujete nad tím, co vám pan Caruso servíruje, můžete se docela dobře pobavit. Pokud se ale byť jedna z těch podmínek nepovede a vy si přece jen řeknete: No jo, ale..., jste v háji a můžete jít domů. Anebo to taky dokoukat a přijít tím o Barcelonu jako já. ()

Chrustyn

Svižný a napínavý akční thriller směle kopírující Scottova "Nepřítele státu". Caruso se opět spojil s čím dál hvězdnějším LaBeoufem a přináší nám další thriller o normálním člověku v těžko představitelné situaci. V 80% filmu se pořád něco děje a divák ani nemá moc času hledat ve filmu logické trhliny, kterých je plný. Celý děj šlape jak dobře seřízené hodinky a je doprovázen dobře padnoucí hudbou a překvapivě kvalitními akčními scénami, které sice okatě kopírují akční trháky "Mission: Impossible 3", "Smrtonosnou past 4" nebo "Bourneovo ultimátum" ale na druhou stranu se na ně dobře kouká a nurazí. Shia se zde trochu krotí s kadencí fórků ale rozhodně nehraje špatně, což se však nedá říct o trochu zbytečné Michelle Monaghan, které zoufalou matku neuvěříte ani v podnapilém stavu. S Carusa se stává slušný řemeslník, který sice nikdy nepřinese nic nového ale vše mnohokrát viděné dokáže krásně spojit do zábavné podívané. ()

klerik

Načo chodiť okolo horúcej kaše. Je to sračka. Rovnaká ako ZLODEJ ŽIVOTOV. D. J. Caruso má vybuchujúce autá, hrdinov na úteku, akciu, zopár zvučných mien... a napriek tomu jeho film nudí a nedokáže strhnúť. Scenár je totálna demencia (ako z neho dokázali urobiť celovečerák, ešte stále nechápem, ledva by to vystačilo na dvadsaťminútový sitcom). To, čo zistí hlavný hrdina v NEPRIATEĽOVI ŠTÁTU po piatich minútach, tu trvá deväťdesiat minút... ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)