Tři barvy: Červená

Three Colours: Red

Tri farby: Červená

Drama / Psychologický / Mysteriózní / Romantický

Francie / Polsko / Švýcarsko, 1994, 95 min

Tento díl se mi z celé trilogie líbil nejvíce. Setkání modelky Valentine se starým soudcem mi přišlo dost zajímavé. Především je pozoruhodná postava soudce skvěle ztvárněná Trintignantem (v TV skvělý dabinga Munzara). Film byl nominován na Oscara za kameru, režii a scénář a dostal Césara za nejlepší hudbu (Zbigniew Preisner).(5.8.2003)

• Roman.Ticka

Vysoká, mohutná, eskalující, divoká a já nevím co všecko možná kdysi před lety, dnes už ne. Příliš falešné, patetické, sentimentální, zastaralé, neplatné. Jeden by čekal a čekal a váhal a zpytoval a zase čekal, aniž by se dočkal. Nic pro mě. Amen.(1.12.2012)

Tak po dlouhém přemýšlení musím konstatovat, že Červená mi sedla ještě o něco více, než Bílá. Tentokrát tu jsou hlavní hrdinové 2. Sice se během příběhu neustále míjejí, aniž by o sobě něco věděli, ale mě zaujali oba. Žena, která žije poměrně hektický život a jejíž žárlivý přítel ji neustále bombarduje kontrolními telefonáty, zažívá dennodenní klišé. Až do chvíle, kdy málem zajede psa a díky němu se seznámí s postarším soudcem v důchodu, který žije osamoceně a jedinou zábavou mu je odposlouchávání telefonických rozhovorů svých sousedů (btw, to jak se pak sám udá mě docela dostalo ;-)). Navážou spolu po počátečních neshodách přátelský vztah (přitovnal bych ho k neteři a strýci, nebo možná k vnučce a dědovi), kdy spolu rozmlouvají a neustále víc se o sobě navzájem dozvídají. Na druhé straně je tu líčen smutný příběh mladíka/studenta, který se zamiluje, ale jeho milá ho opustí kvůli jinému (je to sice dost klišovité téma, ale zpracováno velice dobře). No a ten konečný záběr se kameramanovi opravdu vyvedl.(28.5.2008)

Film jsem viděl tak dávno, že bych možná dnes s takovým hodnocením nesouhlasil (viz. můj komentář k Dvojímu životu Veroniky), ale nechám to tak..(4.6.2011)

Osamělý a navždy citově raněný muž (skvělý Jean-Louis Trintignat) potká podivnou náhodou jednu dívku a ta v něm probudí city, které vypadaly jako dávno beznadějně mrtvé a pomalu mezi nimi vznikne velmi silné pouto. Velmi zvláštní a velmi dobře natočený příběh s překrásným závěrem. Jen málokdy se mi stane, že se na konci filmu nadšeně pousměju a v duchu si řeknu, jak je to geniální konec.(20.1.2006)

• - Během lodní katastrofy vidíme záběry z potopení britského trajektu "Herald of Free Enterprise" z roku 1987. Zahynulo tehdy 193 cestujících. (džanik)

• - Poslední film Krzysztofa Kieślowského. (džanik)

• - Juliette Binoche a Benoît Régent, herci z Kieślowského filmu TŘI BARVY: MODRÁ (1993), a Julie Delpy a Zbigniew Zamachowski z dalšího jeho filmu, TŘI BARVY: BÍLÁ (1994), mají v závěru snímku všichni malé cameo. (džanik)