Tři barvy: Červená

Three Colours: Red

Tri farby: Červená

Drama / Psychologický / Mysteriózní / Romantický

Francie / Polsko / Švýcarsko, 1994, 95 min

krasne zakoncenie trilogie, ktore sa spociatku pomalsie rozbiehalo, miestami (par minut) nudilo az dosiahlo dojimavy stred s nadhernym finalnym zakoncenim, ktore nam dalo odpoved na mnoho otazok..kieslowski nam touto trojicou filmov zanechal ozajstny poklad. cest jeho pamiatke.(31.12.2006)

Nevím, tento příběh se mě nezdál nějak výrazně lepší než zbývající díly trilogie. Dokonce si troufnu říci, že se mně líbil ze všech nejmíň. Příběh mě zde nijak nezasáhl, až zajímavý konec tomuto filmu vybojoval 4*.(28.5.2008)

Oscar 3 nominace: Režie, Kamera, Scénář. . . Zlatá Palma - výběr(4.3.2004)

Silný kousek, který tak nějak plyne ke svému konci. Zaujalo mě to, ale nestrhlo. Na to je kostra sama o sobě moc okoukaná.(21.5.2011)

Tři barvy: Červená je nejsympatičtější a patrně i nejlepší část Kieslowského barevné trilogie. Vedle vykonstruované Bílé a depresivní Modré je natočená poněkud odlehčeně a funkčněji. Scénář sice postrádá lehkost a přímočarost Kieslowského děl z 80. let, takže divák se k pointě, lépe řečeno smyslu celého příběhu dopracuje o poznání pracněji, ale hodně zachraňují herci, především Jean-Louis Trintignant, který své postavě soudce dal hned několik rovin a je radost jeho vyzrálé herectví sledovat v každé scéně, kde se objeví. Je to film o toleranci a o střetávání různých pohledů na život a svět kolem nás. Režisér záměrně konfrontuje postoje starého zatrpklého muže, který coby soudce zažil mnohé s optimismem mladičké půvabné a idealistické dívky...Celkový dojem: 80 %.(1.3.2009)

• - Vo všetkých troch častiach trilógie je scénka so starším človekom, ako sa snaží hodiť prázdnu fľašu do recyklačného kontajnera. Iba v tejto časti Valentine (Irène Jacob) staršiemu človeku pomôže, v ostatných dvoch sa hlavná postava iba prizerá. (misterz)

• - Během lodní katastrofy vidíme záběry z potopení britského trajektu "Herald of Free Enterprise" z roku 1987. Zahynulo tehdy 193 cestujících. (džanik)

• - V úvodnej scéne je spomenutý film Dead Poets Society (1989). (DamianL)