Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

trx2010

Takže jsem tento film naštívil v kině CINE STAR, kterému bych rád poděkoval za to, že mě po 20 minutách reklamy na Rááááádio Impuls pro dementy, RWE a jiný píčoviny upozornilo, že jde o zkrácenou a cenzurovanou verzi. Samozřejmě netuším zda jde jen o reklamní tahák, nebo jsem skutečně přišel o nějaké tu kundy a čuráky v akci. Pak jsem shlédnul tento prý šokující film. Pokud není šokující že naše děti v 11 dopoledne čumí na to, jak jeden chlápek druhýmu rozšmelcuje hlavu na sračky, nemůže být šokující ani tento film, který pojednává o tak běžné věci jako je sex. Lars si opět hraje s obrazem v čemž, jak sám ví je dobrý. Tentokrát přibyla i nějaká ta zvuková lekanda a náhlý zvrat. Film samotný se mi líbil a nezdá se mi jako pornografie což tu často čtu. Těším se na druhý díl. P.S. Pokud se vám toto zdá jako porno, měli byste s porno skutečně někdy pustit. ()

steews

Zatímco Melancholia mě nudila, Nymfomanka pravý opak - zajímavý příběh, skvělá atmosféra, psychologie není přehnaně, režie je poutavá, originální, ale tak akorát, aby neodradila diváka... Slyšela jsem, že sexuálno ve filmu je jen reklama, že to zdaleka není takové... no.... já jsem v tomhle směru odvážnější film neviděla (porno do kategorie filmu neřadím), sexualita je ale ukazována přirozeně, lidsky a realisticky, žádné náznaky, ale tak, jak každý známe nebo si dovedeme představit. Podle ukázek druhého dílu čekám, že se bude závislost hlavní postavy na sexu stupňovat, jsem na to zvědavá. Mimochodem scéna s Mrs. H. dokonale tragikomická. ()

Alvin

Dánský úchyl opět provokuje, ale na rozdíl od jeho minulých dvou pokusů jsem se u toho ani moc nenudil ani nehnusil. Pravda, mistrovi jinotaje ukryté záběrech na zrezlé matky a dialozích o Fibonaciho posloupnosti nebo Bachově hudbě jsem i tentokrát odmítnul lušit. Ale jinak to bylo místy i humorné a vlastně ani těch sexuálně explicitních scén tam zas tak moc nebylo. Na Triera až překvapivě krotké, takže jsem zvědav, jakou změnu přinese druhý díl. Zatím to s těma hvězdama nebudu přehánět. ()

lapatata

Tento film se prostě povedl. Byl jako bonboniéra. S každým příběhem divák ochutnával jeden bonbon. Ale bonbony jsou teda o poznání zábavnější a chutnější než ty, co měl Forest Gump. Kromě toho film posouvá hranice. Konečně. ()

Tak.normal

Syrovost, hnus a znechucení versus něha, citlivost a láska... není, co vytknout, rozdělení na dvě části je pochopitelné, ačkoliv bych to klidně viděla celé a znovu a ještě jednou. Kontroverzní? Ano. Obsah se rozhodně plete, protože nejde o studii ženské sexuality, na to si budete kdyžtak muset vybrat jiný snímek. Hudba dokonale dokresluje atmosféru, kamera perfektní a "neutíkavá"... dlouho jsem neviděla lepší snímek a věřím, že dlouho také neuvidím, tedy pokud druhá část nedokáže jedničku trumfnout. ()

surprise

V podstatě banální příběh o znuděné dívence, která objevila už ve dvou letech jedinou radost. Jaké důsledky z toho časem vyplynuly se postupně dozvídáme v oprýskané místnosti bez oken a s jediným obrázkem Madony s dítětem na zdi. Vyprávění skutečně připomíná upřímnou katolickou zpověď, kde naslouchajícím je neobvykle empatický, trpělivý a velkodušný starší muž. Filmová řeč je přitom hravá až trochu poťouchlá. Když na úvod například několik minut hledíte jenom do tmy, to aby natěšený divák na oplzlé obrázky byl ještě více vydrážděn. A nebo když dívčí vzpomínky jsou doplněny matematickými symboly a čísly, aby bylo jako úplně jasno. Jak to celé dopadne se dá předvídat, ale přeci jenom jsem zvědav, jestli ve volume 2 dojde na rozhřešení a nějaké poučení. Nebo nic? ()

robbez

Lars z Trevíru umí ve svých filmech skvěle ukázat temné stránky lidské povahy. Také Nymfomanka o sobě na začátku svého vyprávění říká, že je ve své podstatě "terrible human being". Trierův nový film je poměrně mnohovrstevnatý, takže si tu každý najde to svoje: sex, nejrůznější polohy mezilidských vztahů, psychologické a filosofické úvahy. Mě asi nejvíc zaujal Stellan Skarsgård v roli židovského intelektuála, který poslouchá Nymfomančino vyprávění. Jeho postava působí jako zpovídající farář nebo psychoterapeut a má neuvěřitelně originální a zajímavé komentáře. Výborné je třeba srovnání sexuálního a hudebního prožitku. Jednotlivé komponenty jisté Bachovy skladby tak například odpovídají charakteru tří nymfomančiných milenců a teprve společně působí jako harmonický a naplňující celek. I sebekrásnější sex ale jednou končí, hudba přestane hrát a chudák nymfomanka najednou nic necítí. Konec první části. Nymfomanka 1 není ani tak studie ženské sexuality, jako spíše zamyšlení nad podstatou a významem lidské sexuality vůbec s četnými přesahy do nejrůznějších vědeckých a uměleckých odvětví. Divák je zahrnut množstvím nejrůznějších bizarních analogií a skrytých souvislostí, takže snadno získá dojem, že se mu zde při sledování všech těch souloží a orgasmů zároveň odhaluje nějaké velké a zásadní tajemství světa a lidského života. K tomuto pocitu také přispívá opakované promítání různých definic, vzorečků a čísel do filmové obrazu. Odhalená tajemství: Všechno se vším souvisí nebo alespoň všechno s něčím souvisí. Všude kolem nás a v nás je zkaženost i krása. ()

NeverEver

Po Antikristovi a Melancholii, pro me za tim zklamani. Vlastne jsem se docela nudila. Pricemz za smyslove nejzajimavejsi a z hlediska obrazu a zvuku nejpusobivejsi bych oznacila jednoznacne zacatek. K titulkum na zacatku se vyjadrovat nebudu, neb se domnivam, ze se jedna o "trik", jak jeste vice pritahnout divakovu pozornost. Lars von Trier je nejlepsi kdyz se vypravi pouze obrazem a hudbou. Bohuzel v mych ocich zklamal co by vypravec deje resp. neudrzel v nem napeti ani negradoval spad. Jsme svedky smutneho pribehu, ktery vsak na me nezanechal zadny dopad. Nesoucitila jsem s hlavni hrdinkou, nemela jsem potrebu ji fandit natoz porozumet. V obou predchozich filmech mi uz po 10minutach naskocila husi kuze. Tady mi ta husi kuze po 10minutach odesla:-(. A ohledne sexu jsem zklamana jeste vic. Nic co by stalo aspon za "ty kokos". (fotografickou expedici do zeme ptaku, bych nejradeji vystrihla, protoze nektery z nich byly fakt osklivy:-( a doufam, ze na to brzo zapomenu). Za nejlepsi scenu filmu teda zatim povazuji vystup Mrs.H, ktery byla fakt super a poradne jsem se zasmala. A za naprostou bombu povazuji Rammstein!!! Protoze ta jejich hudba, ta byla bozi. Ac tezkym srdcem (a o to vetsi nechuti jit na 2.dil) musim dat jenom 3***. ()

Memfiska

Námět a následné převedení na filmové plátno hodnotím velice kladně a to 4*. Lars von Trier nezklamal. Führe mich a scéna s Umou Thurman? Naprosto super!! ()

weronicush1

Na obe časti filmu Nymfomanka som išla do kina počas dvoch dní hneď po sebe, aby som z toho mala zážitok ako z jedného celku a preto ho tak budem aj hodnotiť. Tie 4 hodiny stáli za to a ja som sa ocitla v inom svete. Ešte na začiatku by som chcela podotknúť, že nemám za sebou silný background čo sa týka prehľadu alebo nejakých teoretických znalostí o filme, filmy pozerám ako laik a tak ich aj hodnotím. Príbeh o opustenom, vzdelanom a vášnivom rybárovi Saligmanovi, ktorý nikdy nepoznal lásku ženy, ktorý si nahodne (a doslova) ulovil Joe na ulici. Ja som v tom videla aj príbeh o ich vzájomných rozhovoroch založený na kontrastoch Saligmanovych vedomostiach vychádzajúcich len z kníh a Joe praktických životných skúsenostiach ´´z ulice´´. Ale hlavne ide o pribeh o žene trpiacej nymfómániou, jej strastiplnou cestou životom, popretkávaný rôznymi ´´vsuvkami´´, ktoré pre mňa len prispeli k originalite a k jedinečnému Trierovmu rukopisu. Užasná hudba od začiatku až ku koncu, široké spektrum názorov, pohľadov, kontrastov. .. a to všetko pod Vašou taktovkou! Trier Vám naservíruje všehochuť všetkých možných situácií, farieb a charakterov a Vy sa rozhodnete, čo si z toho filmu odnesiete. Či sa na Nymfomanku pozriete ako na ľahšie porno, plné scén, pri ktorom sa nejeden dospelí bude červenať ukazujúc nymfomanku ako chorú, zvrátenú osobu, ktorú odsúdite... alebo sa na film pozriete ako na príbeh ženy, dcéry, matky, manželky, podvedomky hľadajúc lásku, ale neschopnú kontrolovať svoje pudy viac ako city a ako na človeka, ktorý je ako každý jeden z nás. Nesúď druhých,pokiaľ si neupraceš pred svojim vlastným prahom. Nečakajte žiadny sentiment, žiadny zbytočné emócie. Všetko si odnesiete tak, ako ste schopní prijať. Humor je servírovaný striedmo, zato o to viac ho vo filme oceníte. Trierovi sa proste podarilo niečo, čo nestrávi každý žalúdok, to je pravda. Ja som bola na Nymfomanke v Prahe a jeden pár počas vysielania odišiel. Som presvedčená, že konzervatívny jedinec by to jednoducho neusedel v tom kine. Na druhej strane, je mi ich trošku ľúto, lebo prichádzajú o silný zážitok. ()

ReTeZa

Zajímavé pro mě během rozhovoru bylo především to, že ne všechno, co se zdá být na první pohled špatné a odsouzeníhodéné, takové doopravdy je... Záleží na úhlu pohledu... A také, že křeček může být sexuálním symbolem... ()

tuctovychlap

Trier nie je možno to, za čo ho všeobecne považujú..(a tiež to píšem všeobecne, nie iba vo vzťahu k tomuto filmu)..pozrel som si obe časti po sebe..nie je to film, o akom sa mi zdajú vlhké, sado-maso hnus, či pseudopsycho sny..erotiku (tú skutočnú) nájde divák skôr v Lolite, sado-maso hnus u Pasoliniho a pseudopsycho snáď v každom akožeintelektuálnom filme..pretrpel som masochistické ách-to-je-fááájn-utrpenie hlavnej hrdinky a záver som už skutočne len dopozeral..nič, čo by chýbalo v publikácii "50 filmov, ktoré by ste si mali pozrieť skôr, než zistíte ako to skutočne s umením je"..ďalší z preceňovaných filmov..Joe, vitaj medzi 12 rozhnevanými mužmi..:) (50 %) ()

gael83

Lars je svébytný tvůrce s velmi svérazným až přímočarým stylem, kteří někteří obdivují a jiní zatracují, což o to studie ženské sexuality je velmi odvážné téma proto asi také ony dva díly, dejme tomu. Nymfomanka přímo uzavírá volnou trilogii, která započala "Antichrist (2009)" chápu tu touhu, ukázat jaký jsou chlapi vlastně hovada, sexualita vs. citovost, inteligence vs. touha, náročná to témata, je otázka do jaké míry má smysl jít pod povrch nebo spíše do hloubky niterných pocitů, které si s námi hrají, jako s vlastními loutkami v našich mnohdy omezených životech. Obsahově spíše umírněné, co se explicitních scén týče, neuvidíme nic co by jsme už neviděli, celek se dá označit jako dekadentní, sofistikované porno, kdyby byla premiéra v roce 2000 mělo by to jiný zásah. Herecky civilní spíše nihilistické než prožité, o to víc překvapí například Uma a Christian. Drama se otevřeně střetává s vtipem a kýčem tak, jak to v životě chodí. Hra je rozehrána.. Vol. II..comming soon. ()

tixi odpad!

Ešte v živote som nedal tak s chuti odpad,tento film si zaslúži len jedno pomenovanie najväčšia filmová sračka. ()

Kinderr

Podle mě určitě skvěle zpracovaný film.Obdivuji, jak mohl toto někdo natočit a vymyslet. Celý film koukáte napjatě a určitě se nudit nebudete. Není to jen o sexu jak by si někdo mohl myslet, ale má to děj a určitý řád a smysl. Herecké výkony excelentní. ()

evah1

První díl mi připadal vcelku nudný až na ten konec ale to mě spíš naštvalo a některé věci mi připadaly nesmyslné nebo alespoň v nevhodnou dobu, no originální to bylo ale ne moc v dobrém ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014