Nymfomanka, část II.

• Dánsko Nymph()maniac: Volume II (více)

Nymfomanka Joe pokračuje v líčení svých životních osudů v bytě svého zachránce Seligmana. Pomůže jí vzpomínání na hledání orgasmu, vztah se sadistou, potrat či kriminální minulost najít konečně klid? A jak její otevřená zpověď ovlivní chování jejího posluchače, stárnoucího panice? Druhá část posledního příběhu z Trierovy „trilogie deprese“ opět mísí provokativní témata, explicitní záběry a odkazy na vysoké umění. (Aerofilms)

rashnomon

28.7.2023 Tady jsem, hned jsem viděla část druhou a rovnou mohu pokračovat ve psaní v jakési paralele z předešlé recenze na část první, když už je to jeden film, rozdělen kvůli distribuci do dvou částí. Předem chci ještě zmínit, že při projekci první části jsem si povšimla, že se promítala kratší a ořízlá verze, což by nemělo nic pozměnit na samotném příběhu, jen zkrátit sexuální scény a více je cenzurovat (to samozřejmě neznamená, že snímek není explicitním, naopak kratší verze je pořád za mě nehorázně erotickou). Právě ale v tomto případě jsem viděla tu standardní verzi s delšími a necenzurovanými částmi. Zpět tedy v mistru metafor. Jednoho velkého přirovnání jsem si v této druhé části filmu též povšimla. Znovu nediegetické vsuvky tentokrát zvířat (primárně krav) na jatkách. Tyto krávy byly přirovnávány v potratu. Toto ovšem ale nemá býti pro-life reference ze strany Joe, jak tvrdí. Celkově více kontroverzních témat, podobných pro-life, se tu vyskytovalo. Jedním z dominantních, kontroverzních a momentálních témat byla pedofilie. Může se na první pohled zdát, že Trier to pojal z podporujícího hlediska. Diváci můžou Triera shledávat divným, úchylným a nechutným celkově i jako samostatný film. Naopak právě pedofilie je tu vysvětlena pouze jako spektrum některých sexuálních tendencí. Přesněji, hlavní postava Joe, která je nymfomanka, tu zmiňuje, že 95 procent pedofilů nikdy nepřijde k tomu, aby si jejich sexuální fantazie splnilo, naopak je popírají, často je ani sami sobě nepřiznají, nikomu neubližují a i přes všechno toto se dokážou prorvat životem. Za to by si měli zasloužit medaili. Přesně toto tvrzení má v sobě jakousi lidskost. Důvodem, proč jsem zvýraznila slovo nymfomanka, je ten, že se v nich Joe dokáže hluboko uvnitř najít a pociťuje pro ně i nějaký ten respekt. Naopak jak jsme mohli vidět, nechtěla být vrah a nechtěla nikomu ublížit. To je ten důvod, proč ten respekt (tu mediali) má pouze pro 95 procent. Jelikož oni trpí, protože nedokážou a ani vlastně nechtějí (aby někomu neublížili) plnit tyto sexuální fantazie. Jednoduše, když jejich sexuální představy nežijí, nemůže to být bráno špatně. Joe je hodně odlehčení člověk v těchto hlediscích, takže si pokaždé snaží najít nějaký ten respekt pro jedince. Každý takovýto sexuální event vysvětluje s trpělivostí a vysvětluje jej profesionálně s využitím metafor pro lehčí porozumění. Nalézá se tu ještě jedna metafora, kterou jsem ale plně vysvětlovala v předešlém textu. To jsou duše stromů. Tato idea se tu rozvíjí a zase poukazuje na lidi a lidskost. Joe ještě nenalezla svoji duši a tak momentálně popochází osamocená v melancholickém a samotářském světě. Celkově se část druhá v její polovině přestává zaměřovat na sex a erotiku, ale spíše na sexualitu a osamocení. Na společnost a býti sám ve společnosti. Na veškerou melancholii, kterou člověk pociťuje. Ale převážně na splnění touh, které víš, že splnit nemůžeš. Joe pociťuje následně neustálou vinu, což zřejmě vede k její vyhořelosti duše. Neustále je pořád silnou ženou, kterou nebaví mužská společnost a která nechce mužskou validaci. Feminismus je takovým středem celé myšlenky filmu. Celá druhá část byla masochistická, což krásně poukazovalo na bolest, která se dennodenně šířila po celém vnitřku samotné Joe. Konec je kapitolou sám o sobě, který perfektně uzavírá myšlenku feminismu a poukazuje na ni. I když jí Seligman rozuměl, pořád nebyl jiný než ostatní muži. Joe si myslela, že našla konečně muže, kterému může říct to, co si myslí. Ale ono to tak nebylo. Jako všichni ostatní, chtěl sex. () (méně) (více)

Hombre8

Bylo by dobré vědět, jak autor myslel ty zvraty, kdy tupá děvka (po scéně s černokněžníkama) najednou začíná názorově převyšovat jinak velmi inteligentního (nejen sečtělého) Seligmana. Taky by bylo dobré vědět, jak by postbicí scény natočil, kdyby byl na vojně v Československu a absolvoval pasování do mazáckého stavu. Takhle, aby čubka po exekuci vesele posedávala, ale nejspíš ne. Osobní zkušenost zde evidentně chyběla. :-) Druhý díl má v sobě řadu nudných pasáží z období léčby závislosti. Autor dobře popsal, že žádným takovým léčením se závislost nevyléčí. Stačila by práce na směny ve šroubárně, doma pět děcek, který by jí nadělal věčně zlitej manžel a bylo by po problémech. Znovu je třeba říci, že film je natočen dobře. Samozřejmě, že se v něm řada věcí řadě lidí nebude líbit, je zde spousta nechutností, úchylností, ale vystihl to. A nehodnotíme zde na CSFD lidskou špatnost, ale filmovou tvorbu. ()

Widlicka4

Váhám. Zcela bez debaty výrazně slabší než první díl, i když závěr aspoň trochu napravil dojem. Zatímco v prvním díle šly životní epizody nymfomanky jedna za druhou v rychlém sledu, najednou se druhý díl zasekává na popisu sadomasochistických rituálů a orgasmu o knižní vazbu. A bohužel zcela zbytečně. Sestříhat druhý díl na hodinu, trochu zkrátit i první a udělat z toho jeden dvouaůlhodinový film by bylo akorát. Představa tříhodinového režisérského střihu mě teda upřímně děsí. A navíc bez Rammsteinů :( Takže když si zprůměruju pět hvězdiček za první díl a tři hvězdičky za druhý díl, vychází mi z toho Nymfomanka jako celek za čtyři hvězdičky. ()

karmalat

Mistrné dokončení studie o svobodě v lidském konání......trochu dovedené do extrémů, ale na to jsme od Larse von Triera zvyklí. Moc dobré, závěrečná cover verze Hey Joe od J.Hendrixe zpívaná hlavní hrdinkou nemá chybu a přesně zapadá do filmu. ()

JWK

Po prvním díle jsem byl velice zvědavý na pokračování. Čekal rozuzlení, gradaci, jádro pudla. Bohužel vtip se vytratil, a nejen ten, prakticky vše co se mi na prvním díle líbilo se v tom druhém objevuje řidčeji. slaběji, nebo vůbec. A lacině vyvolaná úzkost o dítě, naprosto nelogický a popírající závěr. To názor na tento film ještě podlomilo. Asi by bylo lepší film hodnotit jako celek, ale ani tak bych se dojmu z výrazného poklesu kvality druhé půle nezbavil... škoda !!!! ()

zdend

Nebyl to tak kulervoucí závěr jak jsem u Triera zvyklý (Dogville, Antikrist, Melancholia...), ale oba díly jako celek na mě zapůsobily a opět mám o čem přemýšlet. To od Triera vždy čekám a zatím mě nezklamal. Dobrý dialog na téma politické korektnosti: "slova jsou jako kameny demokratického systému, když je ve jménu politické korektnosti vyškrtáváme, pomáháme bořit celý demokratický systém" (zde konkrétně šlo o slovo "negr"). Jo, já to Larsovi prostě žeru a nestydím se za to. ()

nihiliste

Lars von Trier je kouzelník, mistr emocí, a zku*venej bastard. Jeho Nymfomanka je opravdu, přes všechny kontroverze, mistrovské dílo, surová sonda do lidské sexuality a chápání života, bez servítek. Teď, po příchodu z kina a nejspíš ještě dalších pár dnů či týdnů budu přemýšlet o tom všem, hledat odpovědi na otázky již zodpovězené. Nymfomanka je víc než film, je to první snímek, u kterého nelituji, že jsem nečetl knižní předlohu ( která pravděpodobně ani neexistuje ). Je to audiovizuální kniha, která vás vtáhne do sebe a donutí vás přistoupit na její pravidla, a vy hltáte a hltáte až do samého konce. ()

ToddB

Pro mně velmi příjemný film. Nenudil jsem se ani minutu. Snesl jsem i kapitolu s umíráním, ačkoli podobné věci nenávidím a ve filmech se jim vyhýbám. Film se ukázal být velmi dobrou komedií o smutných věcech. Když si místo závislosti na sexu dosadíte libovolnou jinou drogu, zjistíte o čem ten film vlastně je. Ten film je o fatální závislosti a tím, že tou závislostí je zrovna sex je podle mně jen okrajové. Von Trier si umí s diváky pohrávat a někdy se jim doslova vysmívá. Natáhl do kina mainstreamového diváka s tím, že ten se vydává na nějaké porno, Emanuellu nebo Pozdravy z kožených kalhot a pak ho doslova nakope do koulí. Geniální provokace s pochopením pro pedofily, kteří dokážou svou úchylku zvládat a dalších x skvělých tahů. Nejvíc se vysmál von Trier divákovi šokujícím koncem. Prostě paráda film. Tento komentář je pro oba díly dohromady. ()

Jorge K

Druhý díl je jen ztráta času, nikam dál se to neposouvá, jen to tak nějak plyne a hledá se konec, závěr filmu bez komentáře. Zkrácená verze opravdu postačila. ()

gagun

Kdyby si to svým velkým entrée a masáží nenadělalo tolik dutohlavých fanoušků ještě před uvedením na plátna a natočil to někdo jiný- tak by jsme tu viděli dvě a tři hvězdičky. Ale kvůli tomu že je to tak "obrazové", "pobuřující" a "blablablující" se tu každý může přetrhnout aby uvedl na svět svůj intelektuální průjem (zas a znovu jako fandové Warhola)----------Když jsem dal 1. tři hvězdy, nečekal jsem, že u dvojky budu ještě rapidně snižovat, ale k tomu až za chvíli.-----------Nebýt charismatického Shia LaBeoufa, tak by nulové herecké schopnosti Charlotte zničili film možná na odpad. Jedinou zajímavou chvíli ve filmu je ta kde je Joe pořád mladá, pak tradadamtam dostane divák facana a začnou se dít přímo Bčkové scény, s černochama a jejich pérama, která aby alespoň trochu upoutala tak musí divákovy přímo předhazovat ty dvě ostravské klobásy. Pak u toho sadisty- ach můj bože jak umělé to bylo a celé to hraní na city s Joe a jejím silně antimateřským citem, kde se chudáček loučí se svým chlapečkem, protože si musí jít nechat rozmlátit hubu- jak silné že? Asi jako Babicův vztah k eidamu (BTW. předpovídám že tenhle film bude stát někoho život- díky popruhu, kterým byla Joe připoutávána k sedačce- někdo se inspiruje a zlomí někomu záda!!!!!!) -------------------další průběh byl tak nudný že jsem si ho ani nehodlal zapamatovat, bohužel z kina se mi nechtělo do té kosy.---------Nejkatastrofičtější však byla poslední kapitola, kde evidentně nikdo nevěděl jak to prostě a jednoduše utnout, tak se vykradl film Domino aby aspoň něco bylo. No a nakonec aby to nevypadalo příliš zle tak Skarsgard všechno co kdy udělala omluví stále trapnější maskulinním terorem a vlastně, že kdyby nechal umřít dítě muž nebo se pokusil někoho odkrouhnout bylo by to v naší společnosti oslavují falické symboly neprosto OK. ---------------------A ještě malý přídavek, který nikdo, ale nikdo s inteligencí pod IQ 15 nečekal- že nakonec si starý asexuál bude chtít vrznout (přesto že poté co pronesla že se chce změnit atd. by s ní nechtěl mít sex ani největší pervezák.....hmmmm diváku my u Triera provádíme vylučovací metodu na mozek)- a aby těch trapných rádoby hutných scén nebylo dost- tak, no tím hrůzostrašem se nechte překvapit. -------------------Dokola a kolem- nudné, rádoby šokující dílo, snažící se nám hlavní hrdinku zhnusit, i když více než o sexualitu jde vlastně o to že jí je vše tak někde u rekta a záleží ji jen na sobě. 35% slabých!!!!!!!! ()

josezuna

no neviem. asi niekomu došiel dych. prvá časť ešte ako tak ušla, aj vďaka herectvu, hlavne Umma je skvelá. no druhá sa už len akoby opakovala a režisér, akoby sám nepoznal koniec, tak narýchlo vymyslel jeden malý šok. ()

janka007

II. díl Nynfomanky jsem dokoukala jen proto, že jsem byla v kině ve skupině. Nejde o nic extra šokujícího, kvůli tomu bych z kina asi taky neodešla, ale spíš se člověk prostě nudí a jen kouká, co ještě režisér do filmu narve, protože je to patologické a mohlo by to zasáhnout diváky... Obyčejně si Trier vystačí s desetinou toho, co je v Nynfomance, a vytvoří krutou sondu do lidského nitra, Nynfomanka je ve srovnání s jinými režisérovými filmy nicka. ()

hajner

Uf akosi sa to stratilo. Celé čaro aj zábava. Koniec fake a zmena herca tomu nepomohla. Celú dobu hovorí ako ďakuje, že ho nezabila a nakoniec tamto. Výsledný mix:film v celku o ničom. ()

Mitsouko

Otvorená štúdia ženskej sexuality podľa kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera. Vyše štvorhodinová životná spoveď nymfomanky Joe naslúchajucému staršiemu mužovi Seligmanovi. Joe v nej opisuje retrospektívne svoje kvetnaté sexuálne skúsenosti od útleho detstva, prelínajúce sa so súčasnosťou. Film podľa môjho názoru málo Trierovský a už vôbec nie kontroverzný. Pár detailných scén pohlavného aktu, troška násilia, nič šokujúce. Najtrierovskejšia scéna filmu, takmer identická s Antikristom, je za zvuku sopránovej árie Georgea Friedricha Händela, kde malý chlapec vstupuje do zasneženej ulice cez otvorený balkón. Divák znalý Trierovho Antikrista vie, že žena (postava nemá meno) z tejto snímky, v podaní Charlotte Gainsbourg, stratila svojho jediného syna práve v podobnom momente. Film je rozvláčny a miestami až nudný. Zbytočne dlhý a natiahnutý na dva priamo nadväzujúce diely. Očakávala som od tohto režiséra väčší filmový zážitok. ()

mr_radek

Konec prvního dílů tak trochu nutí ke shlédnutí i dílu druhého, jelikož konec první části je naprosto nic neříkající a pokud chcete vědět, jak to dopadne a nevyhodit ty hodiny u prvního dílů jen tak z okna, musíte podstoupit minimálně další dvě hodiny, což byl od autora velice dobrý tah. Nicméně druhá část se nese stále v podobném duchu a je to už trošku nuda. Erotické orgie střídají BDMS praktiky, ale jinak se nic nemění, pár myšlenek prolítne, ani si nevšimnete. Závěr jsem trošku očekával, ale i přesto mě mírně šokovalo, že se k němu autor skutečně uchýlil. Obrázek ať si každý udělá sám. ()

eoj

Dal jsem si oba díly najednou a hodnotím je jako celek. Udrželo to mou pozornost do konce, ale s přibývajícími minutami a čím se příběh stával méně a méně uvěřitelným, tím znuděnější jsem při jeho slednování byl. Snažil jsem se chápat, ale nechápal jsem. Přesto budu hodný a nechám za 3*. !!! SPOIL WARN: No a konec - sice mám rád černý humor, ale tohle byla spíš zcela nepatřičná dada. ()

Pangur

Nymfomanka, část II. je Trierovým sebemrskačstvím a provinilou omluvou za část první. Z filmu jsem měla téměř pocit, že jej vytvořilo Trierovo moralistické alter-ego (pokud nějaké má), které lituje, že na světlo světa uvedlo dekadentní krásu části první. Od prvních obrazů filmu v podobě levitujících žen na dobytku až po očekávatelné přetransformování charakteru hlavní hrdinky mi byl vnucován pocit viny za zhlédnutí a zalíbení první části. Někteří by možná namítli, že v této části je mnohem víc erotických dobrodružství a to mnohem více zvrácených a dekadentních, ale já mu to prostě nevěřím - Joe je strnulá, závislá, zoufalá a zbědovaná - proč?! Výměna herců také nemusela být za každou cenu tak násilná. A ten detektivní konec?! To snad ani nestojí za komentář... Ve finále tedy na část II. s potěšením zapomenu a s radostí se podívám znovu na Nymfomanku, část I., která pro mě jako jediná zůstává existovat. ()

studentice

Bohuzel se muj predpoklad potvrdil a druha cast byla o dost slabsi nez prvni. Myslim si, ze film postradal napeti, spad, urcita skandalnost, ale i zaramovanost pribehu me tady tolik nebavila. Pribeh me proste misty nudil.. ()

Kosir

Přepsaná pravidla Vládi Železného. Aspoň myslím, že to byl on, kdo ve své pravidelné autoadorovačce "Chvalte ředitele," vysvětloval jaký je rozdíl mezi erotickým a pornofilmem. V zapuštění. Dokavád není vidět zapuštění, tak se jedná o erotiku. Timto je pravidlo potřeno, pokud ovšem nebudeme chápat Nymfomanku za umělecké porno. Jinak je v umění zřejmě už vše dovoleno, a tak to má být. Jestliže však herci opravdu píchají, tak už nehrají, protože fakt píchají, eventuelně kouří. Já bych nebyl proti, jenomže mé oblíbené herky (viz topten) se toho asi neodváží. V každém případě se nebudu pouštět do hlubokomyslných analýz, protože ty jsou pro quasiintelektuály. U nymfomanky rozhodně. Globálně jsem byl spokojen, neboť film ukojil mé stesky z mládí, kdy jsem si nymfomanticky honil péro nejmíň desetkrát denně, představujíc si jak to pokračovalo poté, kdy došlo ke střihu, zatmění nebo rozostření scény. Dneska už jsem masturbačně polevil, tak jsem vděčný Trierovi, že mě uspokojil opticky a nemusím se přenamáhat. Jediné, co vadí, je ta dvojnásobná distribuce, kterou ČSFD logicky kopíruje. Viděl jsem oba díly najednou a nesestříhané, tak je tady hodnotím stejně jakoby jeden. ()

stret

Volume 2 stratil invenciu vo vymýšlaní neexistujúcich paralel "na zamyslenie", a prezentuje divákovi ďalšie druhy možných úchyliek. Nakoniec nachádza dokonca komerčné využitie nymfomaniackých skúseností, ktoré (a nielen to) predovšetkým pripomína potrebu dosiahnúť plánovanú stopáž. Strata invencie scénáristu a režiséra vyústila do dvojnásobne hlúpeho záveru. ()