Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

J.e.r.e.c

Jasmíno, jsi jedinečná, žádná se ti nevyrovná! Ta elegance, ten styl, ta klasická krása! Když tě vidím trpět, bolí to. Přestože si to zasloužíš. Asi tě miluju, navzdory tomu, že jsi kráva. Ale božsky stylová kráva! Těch pár filmů Woodyho Allena, které jsem viděl, se dalo celkem snadno identifikovat (až na Match Point); hlavní roli v nich totiž ztvárnil sám režisér, a když ne přímo on, tak jeho alter ego ztělesňoval nějaký slavný herec, typu Brannagh nebo Wilson. Tentokrát je to celé malinko jinak. Vlastně, dost jinak. Místo uťáplých, extrémně ukecaných, ale jinak vcelku sympatických neurotiků, je v hlavní roli dáma, která je ukecaná a neurotická ažaž, ale z diváků asi sympatická nepřijde nikomu... kromě mě. Mám slabost pro Cate Blanchett, která tady rozehrává tak úžasnou kreaci, že bych si ji hned vzal a koupil jí minimálně dům v Malibu. Woody filmy většinou kráčejí po té veselejší hraně tragikomedie, ale tady jsem se teda nesmál vůbec. Na mě to působilo hrozně smutně, až depresivně. Přitom nejde jen o hlavní protagonistku, ale i ty lidi, co mají být normální; to je totiž úplně stejná parta zoufalců a trosek, jako Jasmine. Pro mě asi nejlepší Woodyho dílo a jeden z emocionálně nejsilnějších filmzážitků za poslední dobu. 85 % ()

1mArc0

Koncept antihrdinu zapracoval na výbornú, scenár je výborný. Tento film bol čisto vytvorený pre ňu, tu pochopíte prečo je taká dobrá herečka. Škodou je to, že je to film napísaný pre ňu a Allen to spravil zámerne, a ja sa pýtam prečo nie? Kto by nechcel Blanchett do filmu? Z neba do PEKLA. Btw odporúčam interview Cate Blanchett pre tento film v The Late Show with David Letterman, ten bol zábava :D. "Wikipedia is quite useful." /80 %/ ()

Amonasr

Zručně natočená hořká komedie, která pod zdáním lehkosti ukrývá hlubší tóny. Mistrovská herecká kreace Cate Blanchettové. ()

noizcore

Pád z vrcholu na dno se skvělými dialogy, nápaditým střihem "před" a "po" a sakra zaslouženým Oskarem pro Cate Blanchett. A jako bonus skvělý soundtrack. 8/10 ()

MaxForValue

Okey folks, King Allen is back. A návrat je to poriadne silný. Woody Allen sa po prakticky piatich rokoch vrátil ku trpkým drámam, v ktorých divák nevie, na ktorú stranu sa pri postave prikloniť. Milovať ju, chápať ju či zatracovať. Možno je to aj prípad Jasmíniných sĺz. Budem však pozitívny a napíšem dnes osem dôvodov, prečo tohto Allena vidieť. A hlavne, prečo sa nad ním aj trochu zamylieť. Bez dlhších okolkov, tu je mojich osem dôvodov prečo nový film Woodyho Allena vidieť.///// Dôvod číslo 1: Cate Blanchett ///// Kde inde začať, než pri hlavnej tvári filmu. Austrálska herečka z Melbourne po prvýkrát v dlhej kariére kývla na ponuku Woodyho a urobila dobre. Od Iňarrituovho Babela som ju tak nevidel dobre hrať a preukázala kus hereckého umu. Jej prerod zo ženy, ktorá mala všetko, na ženu, ktorá nemala nič je strhujúci. Tu sa ukazuje majstrovstvo herca, v tom, že sa stáva postavou. Že preberá „jej“ myslenie, hoci so samotnou postavou má pramálo spoločné. Dobre to vyjadrila Helen Mirren pri Kráľovnej, keď v rozhovore uviedla, že je úplne iná než Kráľovná Alžbeta. Späť ku Jasmine. Blanchett divák verí aj jej snobskú povahu paničky bohatého muža i jej akési alter-ego, schizofrénnu ženu poznačenú tragédiou. Oni je ťahúňom filmu a pokiaľ neveríte jej, neveríte ani filmu. ///// Dôvod číslo 2: Pocta starým dramatikom ///// Existuje mylná domnienka, že Jasmínine slzy sú modernou variáciou geniálneho diela Tennesseeho Williamsa Streetcar Named Desire (na Slovensku známe aj ako Konečná stanica túžba). Williams a Allen sú si na míle vzdialení. Allen nie je, nebol a nikdy nebude tak kritický, či už uštipačný ako Williams. Vždy bude mať k svojim postavám pochopenie, nech budú akokoľvek záporné (k tomu sa ešte dostanem). Inšpirácia týmto dielom však vo filme určite je. Či už v postave Jasmine alebo v tom, ako jej príchod do nového mesta (paralela Belle Reve a New York) zmení pomery v naoko fungujúcom vzťahu jej sestry. Domnievam sa, že Allen si chcel Williamsa len pocti, keďže práve on je otcom veľkej modernej drámy. ///// Dôvod číslo 3: Humor ///// Allen nikdy netvoril výrazné drámy. V jeho dielach je vždy prítomný humor a nie je to vždy smiech cez slzy. Tento film je toho dôkazom. Tragické postavy (Jasmine) sú dopĺňané (takmer) vyložene komickými (Chilli). Pokiaľ u niekoho nevylúdi úsmev Jasmine v úvode filmu na letisku, tak určite ho vyčarí Chilli v obchode pri jednej naoko smutnej scéne. Woody umne mieša ľahký humor s tvrdou iróniou. Dokazuje tým to, čo dokazuje roky, že život nikdy nie je taký vážny, ako sa môže zdať. Jasmínine slzy sú na milé vzdialené od Zeliga či Spáča, prezentujú film, ktorý sa mohol stať, ale nestal sa, ale zároveň vždy a všade je prítomný humor. ///// Dôvod číslo 4: Dobre vykreslené postavy ///// Woody sa rokmi poučil, zdokonalil a zlepšil. Jeho scenáre sú prepracovanejšie čo do vnútornej konzistencie. Už to nie je Woody, ktorý všetko „chrlí“, už je to Woody, ktorý je ako kartový hráč, ktorý si to najlepšie ukrýva. Allen vo svojom novom filme necháva divákov postupne objavovať, dotvárať pomyselné pexeso, aby v záverečnom twiste, ktorý je (dovolím si tvrdiť neočakávaný) všetko obrátil a donútil sa na celý príbeh a jeho postavy pozerať inak. O postavách v Allenovom diele vieme všetko, alebo nič. Vieme o Jasmine, Halovi, Dannym, ale nevieme o Ginger, Augiem a ďalších. Nevieme len to, čo potrebujeme vedieť, ale aj to čo nepotrebujeme a na základe toho Allen udržuje diváka v napätí v tom, čo sa bude diať. ///// Dôvod číslo 5: Jasmine / Jeanette ///// Dlho som u Woodyho nevidel tak zaujímavú postavu a zaujala by ma aj bez samotnej Blanchett. Dôvod je prostý. Neviem, čo si mám o nej myslieť. Je to postava vyložene záporná či je len obeťou nešťastných okolností? Nemyslím si, že na toto existuje jednoznačná odpoveď a myslím, že v tomto Allen nabáda diváka, aby sa rozhodol. Našiel by som argumenty aj pre jedno, aj pre druhé. A keď už náhodou budete uvažovať o tom, aká Jasmine je, tak sa zamyslite ešte nad jednou otázkou. V ktorom štádiu života bola horšia – keď žila s Halom, či bez neho a s Ginger? Bola lepšia ako snobská panička neochotná sa vzdať luxusu či ako zatrpknutá žena žijúca v San Francisku v malom byte? ///// Dôvod číslo 6: Sally Hawkins (Ginger) ///// Allen napísal a „vybral“ jednu z najlepších vedľajších postáv. So Sally Hawkins má bohaté skúsenosti, spolupracovali spolu už na Kasandrinom sne a spoločne so Sarsgaardom si zahrala v Škole života. Sally svoju postavu fantasticky zahrala a zamiloval som si ju. Jej Ginger je presne ten typ ženy, ktorú muži musia chcieť – je dokonale univerzálna. Podobne ako jej „klon“ Stella Dubois je naivná, romantická, občas nerozhodná, priateľská, správne extrovertná, milujúca grázlov, ale i čistých romantikov. Ginger je zrkadlom Jasmine, je odcudzovaná za to, čo spravila Ginger. Veď kto by už neodsúdil ženu, ktorá nepriamo spôsobila, že Ginger žije v tak malom byte? ///// Dôvod číslo 7: Je to predsa Woody Allen ///// Allen si počas svojej kariéry vybral pár slabších chvíľ, no tentoraz ukázal, že do prvej ligy stále patrí. V jeho posledných filmoch (veľa filmoch) už chýba ten „starý“ Allen, no, i on sa musí nejako vyvíjať. Allen je ako rastúce dieťa. Začínal pri komédiách a postupuje až k silným drámam. S výnimkou Polnoca v Paríži, ktorý je vyložene komediálny, sú všetky významnejšie filmy v poslednom desaťročí viac drámami. Nemyslím si, že je Allen zatrpknutý, ale stále si myslím, že svetu okolo nás rozumie lepšie, než ktorýkoľvek z tých rádobo-odborníkov, ktorých často vidím. Postava ako Jasmine je, existuje či existovala. A ak by som ju videl, bola by určite ako Jasmine. ///// Dôvod číslo 8: Charakter postavy ///// Woody stvoril tragédiu. Všetko postupuje od lepšiemu k horšiemu a nie naopak. K tragédii patria veľké tragické postavy, ale Jasmine predstavuje odklon od tradičnej postavy. Prečo? Pretože je to postava „iná“ než sú bežné postavy. Ak má divák tragiku s postavou prežívať a cítiť, že to, čo sa jej deje je nezaslúžené, tak postava sa v jeho očiach musí javiť ako dobrá. Jasmine však takou, presnejšie vyložene dobrou, nie je. Bez ohľadu na to, čo sa vo filme udeje, tak Jasmine nie je dobrou osobou. Tým však nemyslím, že je vyložene zápornou. Pointa je však v tom, že Woody znásobil tú zápornú „zložku“ tým, že do tragickej role umiestnil (pre mnohých) zápornú postavu, čím mohol myslieť hneď dve veci. Buď chcel u divákov vyvolať opovrhovanie Jasmine a jej činmi, alebo vyvolať ľútosť. Divák môže s Jasmine súcitiť práve preto, že nech je jej tragédia akokoľvek zlá, tak by sa zlé veci nemali diať nikomu, bez ohľadu na to, aký je. Je to podobné ako so trestom smrti. Je humánny, nie je, Máme ľutovať odsúdených či nie. Pokiaľ akceptujeme, že akási „dvojitá“ tragika (zlé udalosti sa dejú zlým postavám) vedie až k ľútosti, tak potom je na mieste sa pýtať, či chce byť Allen tak cynický. Pretože potom slovo spravodlivosť nemá tú razanciu, ako by možno malo mať. Alebo či chce byť tak spravodlivý a dať šancu sa obhájiť všetkým. Aj Jasmine. () (méně) (více)

J.McClane

Téměř bezchybná alegorie naší současnosti...bohatství se náhle hroutí a ti, co se raději neptají, jak to předtím fungovalo se s tím nejsou s to vyrovnat:) ()

DaleCoper

Příběh naivní pipky která spadla až na samé dno ale bohužel moc se z toho nepoučila. Ve srovnaní s posledními filmy od Woodyho lehký nadprůměr. Cate by si aspon tu nominaci zasloužila. ()

lake-lake

být to komedie, mohlo to být koukatelné. v dramatu ale najednou Woody ztrácí dech; na drama je všechno příliš užvaněné a intelektuální - včetně zástupců dělnické třídy - ale není v tom drama, jen čiré zoufalství. Alden Ehrenreich získává cenu za nejprkennější výkon roku ()

PAVLIS

70% Slušná studie rozpadu psychiky jedné ženy, stojící hlavně na výborném výkonu Cate Blanchett a postupně sílící, lehce depresivní nebo spíše díky rukopisu Woodyho tragi“komické“ atmosféře. Škoda pomalého rozjezdu s víceméně zbytečnými flashbacky, absence silnějších emocí a neoriginality děje. ()

gicous

S Woody Allenem se setkáváme sporadicky. Nijak zvláště jeho společnost nevyhledávám. Nicméně když už na sebe narazíme, musím říct, že mě vždycky spíše potěší, než že by mě vyloženě nějakým způsobem zklamal. Nejinak je tomu i zde, s jeho nejnovějším tvůrčím počinem, v němž vypráví o smutné a soucit vzbuzující ženě neschopné čelit realitě ve skutečném světě. Stejně jako květ Jasmíny i její lidská jmenovkině potřebuje hodně teplého a příjemného slunečního záření dávající jejímu životu iluzi spokojenosti se vším, co si lze pod tímto všenaznačujícím slovem představit. Když příjde vlastní vinou o své Slunce, ztrácí se mezi plevelem, nad nimž tak výrazně čněla. Tam, kde je třeba bojovat, totiž zjišťuje, že není ničím vyjímečná, a že stejně jako Jasmína nesnáší studenou sprchu všedních dnů. V roli trosky vyvrhnuté do skutečného světa exceluje Cate Blanchett. Už jen kvůli ní byste se měli na novou Allenovku podívat. 8/10 ()

martinkaziki

Role dámičky „Ach Bože, jak hluboko jsem klesla“ seděla Cate dokonale, ale její "slzy" na konci filmu mě dostaly ještě víc. Wodyho dialogy nemají jako vždy chybu, ale… asi jsem poslední dobou viděla hodně výborných filmů, že mě krom Catina výkonu film jako celek prostě nijak zvlášť neoslovil. ()

makakus

Jeden z nejlepších filmů Woodyho Allena. Jeho mistrovské dialogy i lehká, jakoby samozřejmá režie jsou už tradicí, tady ale přidal docela velké a hodně současné téma, kterým je nenapravitelná zkaženost a prázdnota světa bohatých. Nenapravitelná proto, že Jasmine už ani jiná být nemůže. Její minulost, poznání světa peněz, lehká drogová závislost a povaha zcela determinuje její přístup ke světu, lehce odporné, povýšené chování a pohrdání skutečným životem. V čem je Allen geniální je jeho jednoduchost vyjádření a velmi laskavý nadhled soucitného pozorovatele. Nikoho nesoudí, jen pozoruje a s pochopením vnímá. Vždyť nám je ve finále líto i té příšerné mrchy, kterou nemá nakonec rád vůbec nikdo. Allen však má rád všechny své postavy bez rozdílu, i když je zároveň ironizuje a zlehčuje. Nicméně to nejdůležitější je opravdu jeho nadhled - schopnost, kterou má jen málo vyvolených režisérů, obzvláště v Americe. Ve světě, kde se všichni a všechno berou tak vážně je požehnáním každý režisér, který tak úplně vážně nebere nic. Díky tomu mohou mít svůj vnitřní úsměv i filmy, ve kterých nic veselého, natož komického opravdu není. ()

Eilem

Moja náladovosť v znamení možno veľkej kritiky. Cate by si za predvedený výkon síce sošku zaslúžila no film vám dokáže zhoršiť náladu. Nekukať len ako povinnú jazdu. ()

kiros179

Cate Blanchett opět potvrzuje, že je jednoznačně nejlepší herečka současnosti. Woody Allen natočil zajímavou sondu z dvou různých sociálních skupin, kde ani v jednom případě nesledujete jakoukoliv idylku. 85% ()

ratpile

První dojem nic moc. Další "allenovka", tentokrát s obzvlášť nesympatickým obsazením vedlejších rolí. A ani ta atmosféra se mi nechtěla vůbec zarýt pod nehty. Nakonec ale všechny postavy začaly nabývat na rozměru, a především Cate Blanchett naprosto perfektně odtáhla svojí postavu, rozmazlenou paničku, z domnělého vrcholu až pěkně, s prominutím, do prdele. Takhle nějak by dopadla manželka Jordana Belforta, kdyby nevypadala jako Margot Robbie a byla o 15 let starší. Blanchett ji ale zahrála ve všech polohách tak uvěřitelně lidsky a typově přesně, že jí nejde vnímat jen negativně. Nic prvoplánově špatného vlastně neudělala, to společnost jí automaticky (jakožto manželku pracháče) zařadila do high society. Vedlejší postavy jí sice otevřeně opovrhují, ale při první příležitosti by neváhali skočit o kousíček výš. Nakonec, tenhle nesmyslný závod vedeme skoro všichni. Jasmine v tom měla taky jasno. Skutečnou prací je bytová aranžérka, opravdový chlap prodává deriváty derivátů a kvalitu člověka určuje velikost terasy. Nenápadný, ale o to více rezonující Allen. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem