Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

mac000

Tragikomická postava Jasmine je výtečně napsaná z pera scénáristy- režiréra W. Allena, který ve svých filmech mnhodhy píše pro ženské protaginisty silnější role než pro ty mužské. A v Cate Blanchette našel ideální představitelku pro elegantní a okouzlující dámu, která tak usilovně bojuje o lepší život na výsluní. "Charming, charming" jak řekla královna transylvánská na plese v My fair Lady... ()

iz67

Je to hodně banální, neprekvapujici hříčka. Od začátku je jasné, že to nemůže dopadnout 'dobře', tedy po Hollywoodsku. A protože, kromě příležitostí pro Cate B. si hezký zahrát, film nenabízí mnoho nápadů, tak to za moc nestojí. Je to vlastně celé marným čekáním, že se něco stane. A ono nic... Mám nepříjemný pocit, že mistrovi dochází dech. ()

lusa

Nejak ma neoslovuje "éterická krása" Cate Blanchett, ale to, čo predvádza v tomto filme.. Klobúk dole. V jej stvárnení a pod dohľadom Woodyho Allena je aj jednoduchý príbeh o zhýčkanej krave poeticky krásnym. S Jasmine som ani na sekundu nesúcitila, naopak, v určitých scénach vo mne rástla chuť jej spakruky priyebať. Čo je paradox, lebo mi veľakrát pripomínala samu seba.. Zaslúžený Oscar. 4* ()

Petule3

Tak konečně asi teda "pravej" Woody Allen. A ano, stálo to za to. Depka jak prase, důkaz toho, že bohatství opravdu ne vždy učiní člověka šťastného. Výkon Cate byl na Oscara (a taky ho dostala :)) a vůbec i ostatní byli super. Kromě Baldwina, ten se zase jen vezl...Za mě opravdu vysoké hodnocení, i přesto nebo možná právě proto, jak film může být náročný na psychiku oslabeného jedince :). ()

helrohir

Moja prvá skúsenosť s Woody Allenom predznamenávala to, že som vôbec netušil, čo môžem od jeho filmov očakávať. V prvom rade zaujme množstvo dialógov (prakticky celý film), pričom niektoré sú skutočne trefné. Dej sa mi však zdal trocha nevýrazný, veď v podstate ide len o obyčajnú sociálno-psychologickú sondu do života človeka, ktorý všetko mal a všetko stratil. Minimálne však excelentný výkon Cate Blanchett dodáva tomuto príbehu potrebnú šťavu a robí o zaujímavejším a pozerateľnejším než by tomu bolo bez jej účasti. Na základe jedného filmu sa síce nedá hodnotiť celoživotná práca režiséra, ale do ďalších Allenových filmov sa zatiaľ príliš hrnúť nebudem. 60%. ()

subic

Filmy Woody Allena mě obecně moc neberou, ale chtěl jsem to vidět kvůli Cate, která tu hraje hodně drahou paničku, která je najednou bez peněz a vlastně to nedopadne nijak. Jako Cate je skvělá, taky za to dostala Oskara, ale mě ten film 2x neoslovil, asi tomu prostě nerozumím. 5/10 ()

PlysovyMacko

Jasmine spadla z vrcholu na dno a snazi sa vyskriabat spat. Moc sa jej to nedari. Posilnena praskami a vodkou musi pretrpet podradnu pracu, podradnych muzov co sa jej dvoria a stihat studovat aby z nej bola dizajnerka. Cely film trpi a sucitila som s nou. Chvalim Chiliho, bol to mega pohodak. ()

DJ Kritik

Taký opis opustenej ženy v manželstve, namyslenej paničky, ktorá sa snaží vrátiť na miesto do svojej spoločenskej vrstvy. ()

simon111

Aktuálních 77% vůbec nechápu. Poctivě udělaný film, ale nuda... Celý film jsem přemýšlel, jak výborně udělaná divadelní inscenace tohle mohla být. Ale film??? Propadák. ()

Prochy84

Lehce zábavný Arec Bórdwin a solidně hrající Cate Blanchett iritující svojí debilitou. Naštěstí pouze ve scénáři. Jasně znatelný rukopis Allena, i když zdaleka ne dosahující kvality Půlnoci v Paříži nebo Do Říma s láskou. A to nejde o happy end ale o neskutečně nudné postavy postižené střední až těžkou demencí. Bohužel:-) ()

madam.art

Čtyři hvězdy. Chyběl jen kousek, abych to považovala za opravdu hluboký, velký film. Vedle Cate Blanchett, která má ve filmu má i několik záběrů, kde není atraktivní (šok!), jsem se soustředila na skvělou Sally Hawkins a Bobbyho Cannavalea. Vynikající hudba, zajímavé flashbacky, všechno krásně zapadá, až na tu rozčilující hlavní hrdinku, kterou nějak nedokážu pochopit. Nebo dokážu a je mi protivná. Spousta hvězd za dialogy, allenovskou barevnost a výraznou hudbu. ()

yatan

Tazko je mi to hodnotit. Bez stipky Woodyho iskry, originality a srdca. Jak na zakazku. A too much of Cate, ktora miestami tlacila na pilu zbytocne. Mozno prave preto, ze bola Cate tak dobra, sa mi Blue Jasmine nepozera lahko. Film sam o sebe chyby nema, ale toto ma obislo. ()

mArtinko5MB

Jameson Empire Awards 2014: Najlepšía herečka vo vedľajšej úlohe - Víťaz (Sally Hawkins) || Oscar 2014: Najlepšia herečka - Víťaz (Cate Blanchett) || Zlatý Glóbus 2014 najlepšia herečka vo filme / Dráma víťaz: Cate Blanchett ()

pryskuda

Už podle prvních deseti vět ve filmu je zřejmé z jaké ruky je scénář a režie. Woodyho dialogy jsou nepřekonatelné, a tady se opravdu vyřádil. Cate Blanchet zahrála skvěle, znám ji spíše ze snímků charakterově jiných postav, ale psychicky narušenou neurotičku zvládla na jedničku. Bavilo mně to od začátku až do konce. Scéna z restaurace, kdy ti dva mladí hledí s otevřenou pusou na monolog tetičky je úžasná. za mně 5. ()

xpaja

Tento film rozhodně není komedii, pokud tak leda extra hořkou a černou. Největším kladem je jednoznačně herecký výkon Cate Blanchett, která dokázala dokonale ztvárnit roli iritující, psychicky narušené snobky, které se zhroutil svět, když přišla o celý svůj život (tzn. pozici ženy multimilionáře). Chvílemi mi bylo Jasmine líto, ale povětšinu času mě spíše štvala, zvlášt když si za to vše mohla v podstatě sama. Řešení s precizně umístěnými flashbacky, kterými Allen postupně odhaluje cestu Jasmine do současné nezáviděníhodné situace, konstrukci příběhu znatelně pomáhá a dáva tak vyniknout kontrastu mezi životem obou sester. Dávám --- == 72 % == --- . ()

Honzulik

Celkem průměrný film Jasmíniny slzy (Blue Jasmine), kde hlavní představitelka (Cate Blanchett) žijící poklidný život v New Yorku se ocitá na prahu těžké osobní krize. Začíná ji deptat její životní styl. Své vysvobození vidí v San Franciscu. Slunné město, příjemní lidé a možná i nějaká ta láska by se mohla najít. Jenže útěk ze zaběhlého stereotypu není zas tak jednoduchý... ()

koza3

Přiznám se, že filmy Woodyho Allena nevyhledávám, ale zároveň se jim ani nebráním. Viděl jsem od něj asi tři a všechny měly stejnou kostru, která je Woodyho určujícím stylem. Jasmíniny slzy byly zajímavé, příběh sám o sobě mě moc nenadchnul, nebyla tam žádná větší zápletka, ale šlo o výkony herců (hlavně Cate Blanchett - grandiózní), nenápadné narážky mezi řádky a uvědomění si, že více je někdy méně. ()

Daggeron

Je mi to ľúto, ale tentoraz sa s väčšinou hodnotiacich nezhodnem. Mnohí chvália scenár, dialógy či dokonalú prezentáciu vnútorného sveta hlavnej hrdinky, u mňa osobne sa však všetko minulo účinku. Jediné dva faktory, ktoré stoja za vyzdvihnutie, je nechronologický spôsob strihu a herecký výkon Cate Blanchett. Tá počas celej dĺžky stopáže jednoznačne dominuje, totálny rozpad života, snov, ideálov a ilúzii človeka v jej postavení reprezentuje mimoriadne autenticky a jej nominácia na Oscara je s plnou vážnosťou zaslúžená. Ak ale bolo cieľom autora vyvolať súcit a ľútosť nad postavou, tak sa mu to vôbec nepodarilo. Svojimi postojmi, názormi a životom spôsobuje podobný archetyp skôr ľahostajnosť, miestami až odpor a znechutenie. Oveľa väčšie sympatie vzbudzuje Chilli, ktorý si je aspoň vedomý svojho postavenia a úprimnosťou (a prekvapujúco racionálnym uvažovaním) predstavuje protiklad voči Jasmíninej lživosti voči okoliu i sebe samej. Rozprávanie príbehu cez viacero dejových línii preferujem najmä vďaka Iňarrituovi a v tomto prípade je to prakticky to jediné, čo udržuje pozornosť diváka. Inak pre mňa osobne sú Jasmínine slzy skôr hodinou a pol nudy s nič nehovoriacim obsahom. Ak si budem chcieť pozrieť brilantne napísanú konverzačku, radšej si budem dookola púšťať Linklatera. Tam sú aspoň hlavní hrdinovia sympatickí a príbeh je nenútene príjemný a prirodzený. Tu nie je nič, čo by ma prinútilo siahnuť na tento film opäť. Štýl rozprávania je zaujímavý, ale nestačí. Mrzí ma to, ale pre mňa to nie je ani priemer. Dve hviezdičky - jednu za Blanchett, ktorá je fakt dobrou herečkou (hoci postava, ktorú stvárnila, sa mi po celý čas hnusila) a za už spomínaný strih. ()

Luccy007

69% Herecký výkon C. Blanchett v tomto filmu je opravdu moooc dobrý! To ale nemění nic na tom, že film byl pro mě jen lehce nadprůměrný. Povaha Jasmine - dámy, která má v životě vše na co si vzpomene, aniž by pro to hnula prstem mě spíše rozčilovala. Nechápala jsem , proč ta scéna, že ji muž chce opustit? Sama mu trpěla milostné aférky a byla pro něho spíše bližším majordomem. Žena, co bez svého muže byla NIC. Možná si za to mohla sama, ne? ()

Simo16

Je velmi dolezite, ak postave verite kazdu malickost a Cate Blanchett je fenomenalna herecka, ktora dokazala svojou osobitostou a narocnostou vtiahnut do deja.Vyborne, mne sa film velmi pacil. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem