Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

jezurka42

Člověk toho vydrží hrozně moc, ale pak vyjde na ulici a začne řvát. Potkáte člověka, který Vám pomotá hlavu natolik, že přehlížíte i podstatné věci, díky ním můžete ztratit všechno. Lásku, důvěru, sebekritiku, peníze, rozum. Celý svůj dosavadní život. A najednou musíte dělat věci, které Vám nejsou zrovna dvakrát po chuti, obviňujete okolí z Vašeho neštěstí, ale abyste se podívala sama na sebe v zrcadle, na to odvahu nemáte. Nemuseli byste totiž vidět zrovna nejkrásnější tvář. Přesně toto je život Jeannete nebo Jasmine nebo jak chcete této ženě říkat. Možná bychom jí mohli říkat Cate Blanchett. Není to snad pravda? Není náhodou Cate Jasmine? Nestala se na chvíli tou ženou, která nám naprosto odporně ukáže špatnou stránku lidskosti, díky nichž si uvědomíme, že toho co máme bychom si měli vážit a to, co nemáme bychom mít neměli a ani chtít nechtěli? ANO. Cate, má drahá Cate, jestli jsem o tobě řekla někdy někde za jakýkoli okolností nějaké špatné slovo, moc se ti omlouvám. Pro mě možná navždy budeš to ženou, která má srdce zlomené, vůli však ne, ale stejně nechce otevřít oči a nechat promluvit pravdu... ()

kalap

Je fakt, že Lenka kedysi napísala čo bude až Woody nebude a to z jednoduchého dôvodu, nikto nedokáže podať svojim spôsobom banálny príbeh, tak pútavo ako Woody a ešte ked mu k tomu pomôžu skvelé herecké výkony( hlavne Cate) tak je sa načo dívať. A z filmu poučenie, chlapi nikdy nepovedzte svojej žene, že už ju nechcete pre inú, lebo dopadnete ako Hal, majme svoje ženy radi a ked sa nejaké techtle mechtle pritrafia, tak raz za rok je to zdravé a zároveň zistite, že vlastne Vaša žena ma tie isté pohlavné orgány ako Váš bočak. ()

GILLWANDER

Woody Allen i tento krát scenáristicky exceloval, réžia do počtu, hlavná postava emotívne napjatá, smutná s trpkým osudom, ktorý sa nesnaží zmeniť. Oscara za hlavnú postavu si Cate absolútne zaslúžila. Škoda Oscara za poctivý scenár, ktorý je v dnešnej dobe už len ojedinelý. 70% ()

easaque

V nejnovějším filmu Woody Allen pokračuje v tradici svých psychologicky laděných snímků u nichž však v posledních letech chybí jeho typický humor, který mě však u jeho starších snímků nebral, ale naštěstí nechybí nadhled. Tentokrát si vzal na paškál ženu z vyšší třídy, která se po rozvodu a společenském pádu nechce vzdát smetánky a zuby nehty se snaží dostat zpátky na výsluní i za cenu lží a tajností. Psychologie všech postav jsou dokonale rozehrány a hezky tam vyniká kontrast jednotlivých světů. Bohužel však místy ta dokonalost působí nepřirozeně a vyumělkovaně. Přesto je to další a mému nitru bližší Woodyho film a jeho výzralost je tu znát – tudíž trošku lepší 3 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

berusche

Jasmína není žena z lidu, má jiné trable, vyznává jiné hodnoty a nutno dodat, že bez věkového omezení je podobenství takových hlavních hrdinek v této části společnosti stejné a v běhu časů neměnné. Tím dává snímek jasně najevo, že nebudete hledat linie shodující se s vaším životem, ani nemůžete čekat vystřízlivění hrdinů či morální poučení, ale budete se dívat na tragický úpadek založený na zdánlivě možných rodinných tragédiích. V porovnání s naprosto odlišným prostředím druhé hrdinky vidíte vše v jiných barvách, než kdyby byl příběh jen o Jasmíně (klobouk dolů, tyhle opačné situace se vydařily). Cate Blanchett se geniálně vžila do role maniodepresivní paničky, která hledá, i když vlastně sama neví co. A tak udělala z vcelku nenápadného díla výborný dramatický snímek. Samozřejmě, nebudu opomíjet Allena, a také se přidám k davu, který tvrdí, že jde o jeden z jeho nejlepších snímků. ()

Aljak

Cate Blanchett zažiarila naplno - zahrať psychicky zdreprimovanú trosku Jasmine, ktorá sa snaží ignorovať vlastnú nedokonalosť - tak na to už treba fakt talent. Aj keď človek nevie či tú Jasmine má ľutovať alebo ňou pohŕdať, keďže ten jej absolútne nekritický pohľad na samú seba bol až zarážajúci. Schéma príbehu je podaná fakt dobrým spôsobom, keďže sa strieda súčasnosť s minulosťou - línia súčasnosti začína v úvode filmu a priamo nadväzuje na koniec línie minulosti, ktorá prichádza až v závere filmu. Spočiatku ma to až tak nezaujalo (ako väčšina Woodyho filmov), ale čím ďalej, tým viac to získavalo na mojom obdive. Aj keď niektoré absurdnosti nepriazne osudu mohli byť trochu okresané, ale v konečnom dôsledku to až tak nevadilo. Takže napokon celkom vydarené, najmä použitá schéma, dobré dialógy a zaujímavé postavy plné lží a vypočítavosti. ()

M.i.k.e

Allenovi filmy sleduji pravidelně teprve od Match Pointu,takže jsem si díky tomu dokázal užít i kousky,které jsou obecně považovány za mistrovy slabší.U Blue Jasmine je to poprvé (nepočítám Sólokapra) co se mi to nepovedlo naplno.Rámcově je to sice pořád starý dobrý Woody postavený na dialozích a dobrém obsazení (Cate Blanchett vynikající),ale jako celek mě to neoslovilo tolik,kolik jsem od Allena zvyklý.A to musím uznat,že mi sedla forma vyprávění,kde se prolíná současnost s flashbacky.Bohužel na víc jak 3 to za mě tentokrát není...70% ()

Joe321

Blanchett mám moc rád, hraje perfektně, ale její postava je mi naprosto lhostejná. Bohužel jeden z těch filmů, do kterých se vůbec nemůžu dostat. Už pár takových bez vtipu, šmrncu, o bohatých lidech s problémy od Allena v posledních letech bylo a mě prostě nesednou. ()

Marqta

Cate Blanchett je skvělá od první minuty až do konce. Scénář je neuvěřitelně nadupaný, plný tragikomických momentů, životní ironie, a spousty zajímavých postav, které se všechny povedlo popsat velmi reálně. Slabší čtyři hvězdičky. ()

Martin741

Teda pozeram, v USA to dost zhorelo, ale zafungovali ostatne staty, takze jakz takz sa to zaplatilo. Wudy Allena uznavam to, ajo, hlavne ako rezisera, teraz aj par slov k filmu - uvod vobec nenadchne, potom nastupi aspon slusne tempo s priemernymi hereckymi vykonmi - tuna si zasluzi pochvalu snad len vyborna Cate Blanchett /Lord of the Rings 2 a 3/, okrem nej som Baldwina mal na haku a zvysok som jaxi nepoznal. Kulisy suurovni, a ako sme u Allen zvyknuti, dialogy vycibrene a dobre sa pocuvali. Celkovo slusny oddychovy film, taka pohoda 77 % ()

honajz2

Jsem si myslel, že výběr filmu Woodyho Allena bez hereckých projevů Woodyho Allena mi sedne víc, zvlášť když jsem to už před několika lety částečně rozkoukal, ale kupodivu ne. Určitý potenciál to totiž má, ale nepovedlo se ho naplnit. Hned za úvodní scénu bych dal klidně plný počet, protože působila jako určitá předzvěst psychologického dramatu s jemným humorem (konkrétně šlo o to, že Jasmine celou cestu letadlem otravuje jednu starou paní vyprávění o svém životě a jí to pěkně štve - což v realitě bývá často naopak, kdy staří o svém životě vyprávějí neznámým mladším, aniž by mladší chtěli a plyne z toho, že si nemají s kým popovídat), což by bylo naprosto super, ale bohužel se tak nestalo a rozplizlo se to v klasickou Allenovu komedii. Naprosto bez atmosféry, bez pořádného nosného příběhu, bez poetiky, se slabým humorem (i když ten občas měl své světlé momenty a dokázal tu úmornou nudu místy oživit) a hlavně s mizernou prací s postavami a ještě mizernějšími střihy. Někdo to tu píše v komentáři, nevím přesně kdo, ale musím s ním souhlasit - Allen umí vykreslovat bohaté, ale střední a nižší třídu vůbec ne, takže když se pokouší o postavy z těchto tříd, mluví úplně stejně jako ti z té vyšší a jediný rozdíl je v tom, jak žijí. Působí to holt uměle a nepřirozeně. Mé dojmy určitě tahá nahoru skvělý výkon Cate Blanchet, pár dobrých humorných scén, zdařilý úvod a fakt, že je to čistě ženský film, takže ho jako muž nemůžu dostatečně docenit a tím pádem mohu doufat, že cílovce má aspoň co říct. Jinak je to ale mdlá nuda, stejně jako většina věcí, které jsem od Allena viděl. Lepší 2* ()

BarryLyndon

Andrew Dice Clay a Louis C.K. ve filmu Woodyho Allena? Jeden z nejvíc wtf castingů, co znám. *:D* Ale jinak nám tu Woody postupně rozjíždí parádní dramedy podívanou a Cate Blanchet se postupně prokecává k velkému hereckému výkonu. Hodně příjemný překvapení. 8/10 ()

Streeper

Tenhle film bych mohla ohodnotit jen jedním slovem: Wow. Cate Blanchett byla naprosto úžasná v roli Jasmine. Věřila jsem jí každé slovo, každou slzu, každou emoci, kterou ve filmu ukázala. Woody Allen nám opět dokazuje, jak úžasným režisérem a scénáristou je. Z tohoto filmu jsem prostě nadšená. ()

selviskhed

Cate Blanchettová hraje skvěle, ale trochu mi přijde, že nehraje ani tak postavu ve filmu, jako spíš hezčí verzi Judy Davisové, jiné herečky z dřívějších Allenových filmů, kterou byla také radost nesnášet a to např. v Manželích a manželkách, ve filmu Pozor na Harryho nebo v Celebritách. ()

tomtomtoma

Upraveno v prosinci 2020. Jasmíniny slzy jsou sarkastickým bičováním klauna té snobské povýšenosti vyšší střední třídy. Tramvaj do stanice Touha se v klaunových nezdvořilých myšlenkách přebarvila v drzou a krutě jízlivou anekdotu černého humoru. Klaun pečlivě naaranžoval kontrastní světy luxusu a obyčejnosti, trpělivě podněcuje pochybnosti sebevědomého stavovského přesvědčení, potměšile straží nástrahy, tančí rituální obřady a škodolibou náruživostí recituje niterný rozpad privilegovaných jistot a pocitu bezpečí. Klaunovy hrátky vášní nešetří. Obětí klaunovy štvanice not sarkasmu je Jeanette „Jasmine“ Francis (úchvatná Cate Blanchett), elegantní žena, zhýčkaná dlouhodobou zárukou výsostné záře v přepychu. Základní motivací je udržení, popřípadě znovudobytí, si privilegovaného postavení, prchlivá zhrzenost však zpřevrací celý život naruby, klaun provokuje, pokouší a pobaveně pozoruje dokonalý rozvrat intimní podstaty jedince a jadrné zhroucení stavovské nadřazenosti. Důležitou součástí klaunovy hříčky je Ginger (pozoruhodná Sally Hawkins), Jasmínina nejbližší příbuzná, nevlastní sestra. Vzájemný vztah je postaven na rozporuplných pocitech společných zkušeností. Kontrast zdobí klaunova morální jízlivost. Hlavní mužskou postavou je Harold „Hal“ Francis (zajímavý Alec Baldwin), Jasmínin manžel a velký finanční hráč s osobitěji pojatým způsobem závratného finančního úspěchu. Pečlivě ukryté tajnosti elitního úspěchu ovšem nepočítají s ženskou zhrzeností. Výraznou postavou je Dwight Westlake (příjemný Peter Sarsgaard), perspektivní mladý diplomat a Jasmínina naděje stavovského znovuobrození. Snobská povýšenost má v klaunových rukách pikantní dohru. Významnější postavou je Augie (příjemný Andrew Dice Clay), bývalý manžel Ginger prostého dělnického původu. Zášť z nemilosrdné zrady je nepřekonatelnou životní jistotou. K výraznějším patří také Chili (zajímavý Bobby Cannavale), obyčejný mechanik a snoubenec Ginger, ohrožovaný snobskou přesvědčivostí Jasmíny. Z dalších rolí: zvukař a Gingerin nevydařený pokus Al Munsinger (Louis C.K.), sexuálně vydrážděný zubař Dr. Flicker (Michael Stuhlbarg), Halův synek z prvního manželství, stranící se Jasmíně, Danny Francis (Alden Ehrenreich, jako mladší Charlie Tahan), Chiliho kamarád Eddie (Max Casella), Jasmínina kamarádka z lepších manhattanských časů Jane (Tammy Blanchard), Jasmínina vstřícná kamarádka Nora (Annie McNamara), Jasmínina kamarádka a Halova milenka Raylene (Kathy Tong), či malí a nezbední synáčci Ginger Matthew (Daniel Jenks) a Johnny (Max Rutherford). Film Jasmíniny slzy je zručně probarvenou klaunovou sarkastickou anekdotou o stavovské nadřazenosti. Působivý kousek stárnoucího klauna. ()

annihilation

Pořád se mi nechce věřit, že je tvůrcem filmu Woody Allen. Woodyho mám ráda především pro jeho humor - dokáže si dělat legraci ze všeho, nejvíce pak ze sebe. Ale Jasmíniny slzy jsou dramatem smutným. Smutným i pro diváka, protože je ochuzen o to slíbené něco-někde-nějak. Přitom v hloubce tématu jde o skvělé vykreslení osobní krize, nelogického uvažování a neřešitelné krize vzniklé naprostým odmítnutím sebereflexe - a to vše ještě navíc důvěryhodně vykreslí úžasná Cate Blanchett. Jenomže najednou zjistíte, že jen dobré téma a dobrá herečka nestačí, když je celý snímek jen slupka bez sladkého jádra (pudla?), protože pořád dokola jen nastiňuje, ale nic neřeší a nakonec, ruku na srdce, ani moc nepřináší. Celou dobu si říkáte, že je to docela dobré, ale..Ale..Alle..Allen to prostě není a v žánru bez vtipu, do kterého se snažil vtěsnat, nevyniká. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem