• slovenský

Katastrofický / Dobrodružný / Akční / Thriller / Drama

USA, 2015, 114 min

Nemá cenu se rozepisovat, že San Andreas je nějaké originální dílo, takový film jsem ještě neviděl atd. Lhal bych sám sobě a to nemá smysl. Dwayne Johnson zahrál co umí, to co jsem čekal jsem tedy dostal. Do toho od začátku akce, jak se patří a příběh, který jsem čekal od první minuty. Vizuální stránka velmi dobrá, ač místy působila hodně levně. Nečekal jsem závratný katastrofický snímek a to jsem taky nedostal. Když pominu veškeré klišé v celém průběhu a nezapomenutelné na závěr (USA vlajka), tak bylo vše docela zábavné. USA je známá tím, že se na konci musí pochlubit, jak jsou úžasní, dokonalý a nejlepší na celém světě, ale já jim to už za zlé neberu .. 6/10 = 64%(4.10.2015)

"Tys opustil mou dceru? Jestli už nejseš mrtvej, tak tě oddělám já." Domy se řítí k zemi, asfalt vzlétá k nebi, lidé zděšeně povykují, voda se vlní a jeřáby padají z nesmyslných míst - jak už to tak v katastrofických filmech bývá. Snímky tohoto typu mne většinou spolehlivě nudí, ale tady tomu velí strejda Rock, kterému nečiní potíže překonávat fyzikální zákony a to stojí za to vidět. Je však nutné mozek opatrně vyjmout z hlavy a tupě se věnovat koukání, poslouchání, smíchu a oběma ústředním zástupkyním ženského pohlaví. Tohle všechno je hodně v pohodě, jen je třeba nebrat tuto katastroficky rodinou pohádku zase tak moc vážně.(30.10.2015)

Docela jsem se těšil a první polovinu jsem k tomu měl vlastně i důvod. Jenže v druhé polovině se tahle pouťová atrakce úplně utrhne ze řetězu a je mdlou kombinací destrukce, hloupých situací a mizerného herectví. U mě osobně vede zřejmě Carla Gugino. Ve výsledku je to sice asi lepší, než bezduché války obřích robotů, kteří bortí budovy jako domečky z karet, i tak je heroicky patetický (Ameriku by na kolena nesrazil ani pád Jupiteru s Neptunem dohromady) i úsměvný zároveň (klasické záchrany na poslední chvíli). A to vše na souši, ve vodě, ve vzduchu. Lidé jsou svým způsobem ignorováni. Přijde obří vlna tsunami, výsledek jejího řádění ale vidíme jen prostřednictvím destrukce. Žádná mrtvá těla. Docela šokující je i sobecký tah na bránu od muže/záchranáře pouze pro svou rodinu. Kolem umírají lidé, on však vede svou soukromou bitvu. Samozřejmě mnohé potěší, že cílem záchrany je především jeho vykulená a hodně prsatá dcera. Nepotěší ovšem ta rutina okolo, kterou režisér Brad Peyton jednoduše nezvládal. Země se zachvěje, následně se sakra zachvěje, Paul Giamatti do toho mudruje a pátrání po rodině je jen záminkou pro stále větší a hlasitější destrukční scény. Jenže ty nestrhnou. A scénárista, kterého by měli nechal chvíli pod vodou, to příliš nezlepší.(30.6.2015)

• tron

Nebyť Paula Giamattiho, The Rocka (pôsobiaceho dojmom, že by dokázal vlastnoručne zastaviť tsunami) a pŕs jeho filmovej dcéry (o ktorej som si 4 dni myslel, že je to Maggie Grace z 98 hodín), nedalo by sa na to pozerať. Preukrutná prehliadka najotravnejších katastrofických klišé (najneuveriteľnejšie dopadol Ioan Gruffudd, ktorému týmto gratulujem k pravdepodobne definitívnemu zabitiu si kariéry). Čo budete čakať, to príde. Veľmi, veľmi, veľmi pochybujem, že sa objaví čosi, čo vás aspoň jemne prekvapí. Dojal ma iba trojsekundový pohľad na starých manželov, ktorí keď uvidia, že neprežijú, dajú si pusu. Na dvojhodinový film za 110 miliónov bieda. Ale čo čakať od chlapa, ktorý písal Nasha Bridgesa...? A trikové orgie? Tie sa nekonajú; v roku 2015 nikoho nešokuje počítačová tsunami, počítačové pády mrakodrapov, ani počítačové neviem čo.(21.11.2016)

• flanker.27

Do you trust me? I'll do this for my daughter. Don't leave me. Oh, God. Our prays are with the people of San Francisco. I love you. Now we'll rebuild.(3.1.2016)

• - Tetování, která má Dwayne Johnson v roli Raye na rameni, je hercovo vlastní. (Lucasion)

• - Aj keď názov môže zavádzať, film nemá nič spoločné s hrou od Rockstar Games "GTA: San Andreas". (kacer4)

• - V rovnaký deň (29.5.2015), ako oficiálne vyšla snímka San Andreas, bolo zaznamenané zemetrasenie o sile 3,8 stupňa pri meste Indio v Kalifornii. Stalo sa tak o 22:23 miestneho času. (MikaelSVK)