Poutavý sportovní film věnovaný ikoně světového hokeje, Valeriji Charlamovovi. Mladý hokejista Valerij Charlamov zaujme pozornost Anatolije Tarasova, věhlasného trenéra CSKA Moskva. S příslibem, že bude poslán do Japonska, je k jeho nemilému překvapení odstaven do Čebarkulu, kde se má otrkat v provinčním týmu Hvězda. Valero tu zazáří a s plným odhodláním přilétá zpět do Moskvy. Zde naráží na Tarasovovy drsné trenérské praktiky i nevybíravé chování vůči družstvu. Valero však nepolevuje. Přes počáteční nesnáze se ustanoví slavná útočná trojice: Charlamov – Michajlov – Petrov. Během kariérního vzestupu Valero vstupuje na půdu politických taškařic. Musí se také poprat s rodinnými a milostnými rozkoly. Před vysněným zámořským utkáním sborné proti kanadským agresorům Valerovi přichází do cesty vážná automobilová nehoda... (Česká televize)

ghatos

V. Charlamov byl bezesporu famózní hráč a film si zasloužil. Samotné zpracování však pokulhává. Schématická koncepce skoro nedokáže prodat vypjaté emoční konfrontace. Ještě horší je úmyslné vykleštění životního příběhu, který rozhodně neměl skončit prvním zápasem Super série (tu mimochodem SSSR prohrálo, díky zranění hlavního hrdiny v šestém zápase). Bylo by jistě velmi vhodné také připomenou sovětský průser století v Lake Placid, ale to by se současné rozpínající KHL nehodilo do krámu před OH v Soči, kde pevně doufám rusové podlehnou tlaku domácího prostředí. Kdyby se Lebeděv nezaobíral nesmyslným španělským dětstvím a raději zmapoval celý život ruského hokejisty, až do tragického skonu, mohl být klidně za to při šikovné režii Oscar. PS: Oleg Menšikov jako Anatolij Tarasov byl přesvědčivý. 60%. ()

m.a.t.o.

„Teba to nebolí Charlamov!" Vizuálne to vyzeralo ako niečo od Michaela Baya a po technickej stránke vlastne ani nemám čo vytknúť, ale prišlo mi dosť na škodu, že tvorcovia sa venovali prakticky iba piatim rokom Charlamovovej kariéry, pričom na sfilmovanie sa toho núkalo podstatne, podstatne viac. 60 % ()

Autogram

Úvodný beh pred býkmi nie je zlý a potom nasleduje už tradičný priebeh športového filmu. Tréning silno pripomína americké vojnové filmy, bolesťou a zraneniami, a až oveľa neskôr nasledujú úspechy. Ozvláštňujú to sovietske reálie, ktoré možno až také celkom reálne nie sú, nezabudne sa ani na Lenina. –––– Keď si niečo naozaj zamiluješ, budeš sa čudovať, čo všetko pre to dokážeš. –––– Človeku sa vždy zdá, že zvládne oveľa menej, ako naozaj zvládne. ()

drackula

Veľmi mi vadila štylizácia jednotlivých reprezentácii. Boli tu dobrý a skromný rusi a na druhú stranu kanaďania, ktorý pripomínali gorily v pralese. Páčilo sa mi, že si Lebedev občas rýpol do vtedajších mocenských štruktúr a systému aký tam vládol, ale v tej kope patriotizmu "na objednávku" to trochu zaniklo. Neprekvapilo ma, že tento film štedro zasponzorovala KHL. A podľa toho aj vyzeral. Ak by si film odpustil niektoré scény, ktoré boli vyslovene na efekt, mohol ísť viac do hĺbky a Charlamova by tak divák spoznal oveľa viac. 60% ()

netahlo

Charlamova uz nepamatuji. Matne si jen vybavuji stripky z detstvi a legendarni Green Line (Makarov, Kasatonov, Larionov, Fetisov, Krutov). Ale leccos nacteno a nakoukano samozrejme mam. Musely to byt zajimave casy v dobe studene valky. Ta rivalita uz v dnesni dobe zmizela a ja byt pametnikem, urcite by mi chybela. Kanadani v te dobe nebyli o nic mensi hovada nez Rusaci. Kazdopadne pod Tarasovem bych hrat fakt nechtel :-) Mensikov ho zahral famozne! Jen vic takovych filmu s hokejovou tematikou, je jich zoufale malo! Tento, ac rusky (tedy pro prumerneho ceskeho "demograta" automaticky spatny, debilni, tendencni, propagandisticky atd, zatimco ty "spravne" jsou MADE IN USA) se mi libil jeste vic, nez vynikajici The Rocket. Mimochodem, s Borisem Michajlovem, dalsi legendou a spoluhracem Charlamova z elitni lajny CSKA, jsem se potkal osobne a je to velice mily a decentni pan :-) ()

LexBarker

Skvěle natočený sportovní film o jedné z legend světového sportu - Valeriji Charlamovovi. Nikolaji Lebeděvovi se podařilo natočit emotivně strhující snímek, který nezavírá oči nad chybami hlavních hrdinů, drží si svoji přímočarou linii a snad poprvé v dějinách nás donutí fandit Rusům... ()

jirijost

Nemůžu si pomoci ale musím srovnávat s podobným filmem Maurice Richard. Což je další životopisný film z prostředí hokeje. Ten se mi ale líbil mnohem víc než Legenda 17, ne že by tento film byl úplně špatný ale ty části mimo led popravdě za moc nestojí. Navíc film se věnuje pouze prvním letům kariéry Charlamova, čekal jsem že uvidíme celý jeho život až do jeho ošklivého konce, bohužel tak se nestalo. Přesto ty části filmu které se odehrávají na ledě jsou výborné a vykouzlili pěkné čtyři body, je to pěkný film z prostředí hokeje kterých neni mnoho, přesto má nějaké chybičky. ()

iXtr3m3

Na Miracle to nemá ani náhodou, ale to je sám o sebe zázračný film o najväčšom športovom americkom zázraku v dejinách, takže to je o inom, ale musím povedať, že to bol sympatický film, určite propagandistický, ale zato jednak technicky a jednak dobovo zvládnutý perfektne. ()

Kovaja

Valerij tady byl vykreslený jako sympaťák s dobrým srdcem, žádná nafrněná superhvězda. Sborná a Tarasovova škola byla tvrdá ale byla továrnou na nejlepší hokejisty své doby. Bomba kousek :-) ()

peetriss

Jako životopis Valerije Charlamova je to příliš kusé, Legenda 17 je spíše (trochu přikrášlenou) pověstí o ruské sborné, točící se okolo legendárního Charlamova a trenéra Tarasova, jejíž lesk dosáhl maxima porážkou Kanady na její domácí půdě v roce 1972, ale také okolo politického pozadí ruského hokeje a sportu obecně. Film samotný je natočen poměrně dobře, má švih a nenudí, herci hrají dobře - především světoznámá star Oleg Menšikov v roli trenéra Tarasova, nejprve nenáviděného, poté zbožňovaného a váženého. Problémem je zbytečné zaplevelení zbytečnostmi a rušivými pokusy o zlehčení (doktorka, věznice, matka) a především zjevné historické nepřesnosti, které jsou vzhledem ke známosti Charlamovových osudů (zejména v Rusku) naprosto nepochopitelné! Charlamov prodělal první (ještě ne osudnou) autonehodu až po památném zápase s Kanadou z roku 1972, nikoli před ním. 70% ()

tokyno

Charlamov je legenda! Filmové zpracování začátků jeho hokejové kariéry a raketového vzestupu se povedlo. Ty, kteří znají posloupnost událostí stejně jako já, pravděpodobně bude mrzet, že se to dost odchyluje od toho, jak to bylo ve skutečnosti. Škoda. ()

Dyas

Nadprůměrný sportovní film o hokeji o jednom výborném hokejistovi. Kdo má hokej rád, tomu se film bude líbit, pokud mu tedy nevadí, že hlavními hrdiny jsou rusové. ()

Ještěřák

Ruská pohádka o hokeji a mimo jiné také o Kanaďanech stejně naivní, tendenční a všeobecně křivá jak möbiova páska, zhruba jako když Kanaďani nebo Američani kroutí hokejový filmy, kde vystupujou Rusové, akorát s pro mně o něco více exotickým aromatem ruského klišé. Kurva, tohle bylo místama jako koukat na vrcholové masité "perly" reálného socialismu typu Kapitán šťastné štiky, nebo Taktický útok - na ledě! Jelikož hokej polarizuje, v obdobné kvalitě se pak logicky nejsou místní komentáře... Lidi by si jednou provždy měli racionálně uvědomit, že volit mezi Kanadou a SSSR je jako tahat sirky mezi Adolfem a Josifem, jedni se z gentlemanů jen co varhany poprvé zahrály proměňovali v prasátečka na bruslích, zatímco druzí dřeli do úmoru na báze, kde vesměs ideově věrni bruslili dopředu na gumě přivázané k mantinelu a při prohře s Kanaďany, nedej bože okupovanci, div že nešli kutat černý uhel do gulagu, nuž, vyberte si mezi takto sympatickými variantami. Summit Series 1972 není jenom obskurní výhra Kanady, Hendersenovo golaso, nebo Charlamov Inzulinkem přeražený vejpůl, ale hlavně velká prohra Kanady, která ztratila punc neporazitelného týmu, do kteréžto situace se již nikdy nevrátila, pravděpodobně nevrátí a který, naprosto logicky, musela jednou ztratit. Protože ovšem v hokeji vidím dál, než co dávají v 19:50 v šotech na TV H@vna, protože jsem pod sračkoidní mlhou selektivní paměti nevytlačil, co např. udělal Kasparaitis Lindrosovi, Obr několika českým hráčům na MS 2010 apod., naprosto odmítám plně skočit na tento směšný rudověrný tendenční kus špeku - oboustranně... Z většiny poutavý film o poutavém hráči, plný naprosto chujově patosných momentů a podobenství jak z pera chronického propadlíka z maloměstské placfakulty, vzhledem k mému poměrně oblíbenému tématu za tři zvjezdočky, objektivně by to však bylo za dvě (s odřenou řití). P.S. pokud chce někdo relativně pochopit, jak to mohlo být doopravdy, pusťte si dokument o Summit Series '72, kde se to jen hemží výpověďmi hvězd obou táborů (např. Esposito, Treťjak), jak si ty zrivalený kurvy vzájemně házely klacky pod nohy, vůbec se nechápaly mentalitou (nepotkávali se, oproti dnešku byli naprosto nesouměřitelní, Rusové doopravdy věděli prd o mentalitě Kanaďanů, kteří pro jistotu neznali Rusy ani podle jmen) a celkově se "nenáviděně obdivovali". Možná přijdete o Lebeďevovo poťapaná lyrickopoetická podobenství s klacky a býky, zato si ale vyváženě vyslechnete i druhej názor... ()

bohemia_regent

Úroveň filmu srážejí scény, které vycházejí jako nechtěná parodie. Např. když Charlamov při dobrovolném soukromém tréninku visí jednou rukou ve výšce několika desítek metrů na ocelovém laně mezi dvěma chladicími věžemi, druhou drží svého vedle visícího spoluhráče pod krkem, cloumá s ním a křičí mu do obličeje svoje životní moudra. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2012. ()

filipvrbik

Cose týče filmu, zaslouží absolutorium, tak skvěle natočený sportovní snímek, jsem dlouho neviděl (i když je to vlastně téměř kopie amerického Hokejového zázraku)....ALE je potřeba si uvědomit, že tu slavnou sérii v 1972 nakonec stejně vyhráli Kanaďané a mistři světa 1972 byli kdo jiný než češi :-), kteří hráli s Kanadou 3:3...taky se rusům na MS a Olympiádách nadržovalo...to jaksi scénář opomněl....ale film skvělý....97% ()

dezert

Po všech stránkách absolutně nekompetentní, obludně zjednodušující kýč. Navíc obsahuje kompletně vykradený scény z Hokejovýho zázraku. ()

lukano

Po delší době koukatelný ruský film. Slušné záběry hokejových akcí a docela uvěřitelní Kanadští hokejisté. A samozřejmě překvapivá porážka Kanady, tehdy nejlepšího týmu světa, kterou si pamatuji. I když už film nezmiňuje odvetu, která se hrála pro změnu zase v Sovětském svazu, kde Kanadský tým sbornou porazil. ()