Blbec k večeři

The Dinner Game

Jeden blbec na večeru

Komedie / Drama

Francie, 1998, 80 min

A já myslel, že tenhle druh komedií už vymřel! Opravdu příjemné překvapení a osvěžení. Spolu s "Drž hubu!" důkaz, že Francouzi snad své komedie pořád ještě točit umí .(24.3.2005)

Jedna z nejlepších komedií posledních doby. Žádná americká blbina, ale inteligentní humor. Občas jsem se neskutečně řezal smíchy a to se mi sakra dlouho nestalo! Pan Piňon je prostě úžasnej :-)(7.5.2009)

Tak tohle bylo fakt brutalni. Sice zacatek byl takovej prumer, sem tam nakej vtipek a nic extra a nechapal jsem zdejsi hodnoceni, ale po nakejch 10 minutach, v momente, kdy prijde blbec do bytu, tak se rozjede asi hodina naprosto ultra krutejch dialogu. Celej dej se prakticky odehrava jen v byte s minimem hercu a furt se jen mluvi, ani na tu veceri zminenou v nazvu se nejde, ale Jacques Villeret je tak naprosto hardcore blbec, ze sem se fakt smal skoro nepretrzite. Konec nejdriv vypadal jako ta klasika, kdy se ukaze, kdo je ten spravnej a bude usmirovani a podobne, ale nastesti tvurci jeste na zaver prihodili forek a tim si to vse vyzehlili. Jasnejch 5*, takle dobrou francouzskou komedii jsem uz dlouho nevidel.(1.8.2007)

Sbíráte naběračky? Bumerangy? Lepíte ze sirek Eiffelovu věž? ...Tak pozor, pokud vás někdo pozve na večeři! :-) Jednoduchá divadelní hra je Francisem Veberem převedena do filmové podoby naprosto skvěle. Ten film je důkazem toho, že stačí velice málo, aby vznikla nenákladná leč znamenitá konverzační komedie. Jednoduché interiéry o dvou či třech místnostech (s francouzskou elegantností sladěné všechny rekvizity bytu dobře situovaného vydavatele). ...Myslím, že dialogy v české verzi nemají chybu. „...a v téhle formě je už přes hodinu“ říká Thierry Lhermitte o J. Villeretovi alias Blbci k večeři. Upřesnila bych to, v té formě je 1 hodinu 20 minut! Náš starý „žlutý mimozemšťan“ (Zelňačka, 1981) v hlavní roli nezklame! A když se pak objeví Cheval, co všude cítí daňové úniky a „co kontroluje i vlastní matku“...Film skvěle navazuje na tradici starých francouzských komedií, které se od 80. let ztrácely.(13.10.2003)

Hurá! Hurá! Hurá! Kultivovaná komedie žije!!! Komorní konverzační lahůdka ze sladké Francie A pak, že to bez různých fekálností, otloukání, přihlouplých dvojsmyslností, sprostých slov a gest a trapností nejde Jde! A tahle komedie je toho jasným důkazem(19.4.2005)