Blbec k večeři

The Dinner Game

Jeden blbec na večeru

Komedie / Drama

Francie, 1998, 80 min

Solidní komedie, která navázala na to nejlepší z tradice francouzské zlaté éry. Jacques Villeret si asi střihnul svou životní roli. Na druhou stranu jsem se přece jen nepopadal za břicho. Ale stejně všechna čest.(6.8.2006)

Už jsem si myslel, že Francouzi budou točit stále jen nenáročné hloupoučké komedie, nojo, nejen Louis de Funés je mrtev, ale stará škola se pozná... Jen tak dál, Francisi! CHARLOTTO? NAHRÁL JSEM TI TO KRASOBRUSLENÍ!(3.8.2002)

Tenhle film patří na místo nejčestnější mezi komediemi. Smál jsem se opravdu hodně.(6.3.2005)

Jacques Villeret v životní roli. Francis Veber umí natočit vynikající komedii a tímto filmem to bezpečně potvrdil.(26.11.2012)

Sbíráte naběračky? Bumerangy? Lepíte ze sirek Eiffelovu věž? ...Tak pozor, pokud vás někdo pozve na večeři! :-) Jednoduchá divadelní hra je Francisem Veberem převedena do filmové podoby naprosto skvěle. Ten film je důkazem toho, že stačí velice málo, aby vznikla nenákladná leč znamenitá konverzační komedie. Jednoduché interiéry o dvou či třech místnostech (s francouzskou elegantností sladěné všechny rekvizity bytu dobře situovaného vydavatele). ...Myslím, že dialogy v české verzi nemají chybu. „...a v téhle formě je už přes hodinu“ říká Thierry Lhermitte o J. Villeretovi alias Blbci k večeři. Upřesnila bych to, v té formě je 1 hodinu 20 minut! Náš starý „žlutý mimozemšťan“ (Zelňačka, 1981) v hlavní roli nezklame! A když se pak objeví Cheval, co všude cítí daňové úniky a „co kontroluje i vlastní matku“...Film skvěle navazuje na tradici starých francouzských komedií, které se od 80. let ztrácely.(13.10.2003)