Nejvyšší nabídka

• Itálie La migliore offerta (více)
Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi
Itálie, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiální text distributora)

runner85

Vo filme Donnie Darko nám povedali že strach a láska sú dve najsilnejšie emócie a majú pravdu, tie dve emócie sú vo filme dominantné ale okrem nich je tu ešte dačo, Umenie. Tento film ma dostal na kolená ! čakal som od deja a konca čokoľvek, ale toto nie ! ()

Colby Sawyer

Mám moc rád filmy, o nichž si po jejím shlédnutím myslím, že jsou geniální. Takový pocit mám právě z Nejvyšší nabídky. Perfektní kamera a úžasná hudba. Geoffrey Rush je fenomenální, ale to i ostatní herci. Jak umění nerozumím, tak tady má úžasné kouzlo. Filmu nemá cenu nic vytýkat, je to perfektní a poctivá práce, která se musí vidět. Navíc to finále v Praze! Nádhera jednoduše řečeno! ()

dom156

Někomu kdo má rád, roztahané a líné filmy se to může líbit, já sám nejsem proti filmům, který mají stopáž přes 2h, ale tohle mě docela úspěšně uspávalo. Děj se moc a moc vlekl a když se začalo něco dít, tak hned střih zase nudné scény bez šťávy. Hlavně konec mi pak přišel trochu rezignovanej a jeho pojetí se mi moc nelíbilo. Dávám průměr a doporučovat spíše nebudu. ()

major.warren

Nejvyšší nabídka je neskutečný film. Nic víc se o ní říct nedá. Giuseppe Tornatore po filmu Baaria otevřel nová zákoutí své filmové tvorby. Způsob jakým režisér vypráví, je nepopsatelný. Virgil Oldman, zahrán oscarovým Geoffreym Rushem, je zásadový a uznávaný člověk s jasnými životními pravidly a přednostmi. Avšak hluboko v sobě skrývá samotu a odcizení. Nedokáže se s nikým sblížit, avšak svou lásku k ženám si vynahrazuje naprosto jedinečným způsobem (viz. scéna s obrazy). A jednoho dne tomuto svéráznému znalci umění zazvoní telefon. Na druhé straně je neznámá žena. Znalec jí pomůže a záhy se s ní sblíží. A náhle je jeho život vzhůru nohama a zcela jinde, než by si kdy předtím dokázal představit. Od první scény nejde odtrhnout oči od obrazovky. Jemnost, náklonost k sebemenším detailům, smysl pro tajemno. Chvílemi mrazí, jindy se lze nechat unášet tím, co kouzelník Tornatore na plátně předvádí. Scéna, kdy Oldman, schován za sochou, nenápadně pozoruje polonahou Claire a nemůže z ní sundat oči, je prostě nádhera. Struktura scénáře je velmi křehká, přesto je vše náležitě vystavěno směrem k výbornému závěru, kdy jeden dějový úder střídá druhý. Sylvia Hoeks, coby tajemná Claire, je tím největším ztvárněním půvabu jaké jsem kdy v Tornatoreho filmu viděl. Hloubka kamery Fabia Zamariona, kterou projevuje v každém záběru, se nedá slovy vyjádřit. Hudba Ennia Morriconeho sahá za hranice běžné filmové hudby. Souhra režie, kamery a hudby je v Nejvyšší nabídce opravdu výjimečná a dá se říci, že Morricone zde opravdu popustil uzdu fantazie a jeho hudba doslova prorůstá do roviny fikčního světa. Největšího prolnutí obrazu a hudby dosahuje při zmiňované scéně s obrazy. Funguje tu všechno se vším. Finále v Praze, v kavárně Noc a Den, kdy kamera odjíždí od sedícího a v myšlenkách zcela ztraceného Oldmana je špičkou celého filmu. Nejvyšší nabídka je mistrovské a strhující dílo. ()

Dont

Zajímavý kousek italské produkce, jehož největší předností je obsazení Geoffryho Rushe a fakt, že dokáže zaujmout a udržet divákovu pozornost, resp. zvědavost. Škoda jen, že ostatní herci nedokázali s Rushem udržet krok a že film trochu trpí vykonstruovaností příběhu. ()

radektejkal

Opět jeden z filmů, kde je všechno tip-top; scénář, režie, kamera, hudba, nemá to slabinu. Opět jeden z filmů šitých na míru standardního zákazníka. který chce vidět a slyšet jen to nejlepší - ovšem jen v určitých prověřených mezích. Pokud by existovaly pouze dva filmové koše "obecní" a "zvláštní", pak by tento film spadl rovnou to toho obecního. A rozhodně tu nelze hovořit v termínech Cinema Paradiso. Splétání motivů tržní nabídky, dosahování cílů, tvorby falsifikátů atp. v oblasti umění i citů, je provedeno s režijní virtuositou. Z jiného pohledu je možno se na pana Oldmana dívat jako na vzorek oběť sociální revoluce: jeho korektní odtažitost a soukromý majetek je třeba zlomit za každou cenu. ()

Aleee89

První půlhodina nic moc, až jsem se bála, že jsem se s Nejvyšší nabídkou sekla. Pak se to začalo vcelku slibně rozjíždět, najednou jsme tu měli netradiční romantický příběh, ale rouška tajemna zůstávala. Ta se poodkryla na samém konci a musím se přiznat, že takový zvrat už jsem ani nečekala, takže mě překvapil. Geoffrey Rush je sympaťák a postava stárnoucího milovníka umění mu sedla. Moje hodnocení se zvedalo spolu s postupujícím dějem filmu, to se mi nestalo už nějakou chvíli, takže další plusové body pro Nejvyšší nabídku... ()

Skip

Esteticky velmi vydařený film se skvělým Geoffreyem Rushem v hlavní roli. Samotný příběh nijak zvlášť originální není, ale to mi v tomto případě vůbec nevadilo. Jsou holt případy, kdy vyhraje forma nad obsahem, aniž by nějak utrpěla celková kvalita filmu. ()

Vědma

Zvláštně neuchopitelná směsice žánrů přitom podivuhodně přitažlivá. A krásná role pro Prahu - hotová reklama pro turisty k nezaplacení. ()

Chrysopras

Žel mě brzy napadlo, která bije... a taky jo. To člověku trochu zkazí dojem a nezachrání to ani Praha v mini "roli". Jinak zajímavé prostředí aukcí a lehké sběratelské snobárny. Herecky slušné, výborný hudební motiv - škoda, že si se scénářem víc nepohráli, mělo to podle mě na víc. Slabší **** ()

GILLWANDER

Najväčšia zahraničná filmová udalosť predošlého roka. Jedným slovom veľká nádhera od jednoduchého úvodu k romantickému stredu až k trpkému záveru, ktorý mi asi chutil najviac s ponúknutej osnovy. Zmysel pre detaily, paradoxy a kontrasty, zmysluplný dej o umení výtvarnej kultúry, o láske, ktorá sa dá ako umelecké dielo napodobniť. Diváka po pravde neodradí fakt, že nevie čo bude nasledovať v nadchádzajúcej scéne, chce sa nechať prekvapiť a robiť si vlastné závery, od ktorých v závere definitívne upustí. Pribije ho a nachystá na „pofilmové“ rozčarovanie. Rozdýchavám práve videný film, každú jedinú scénu z tohto (ne)originalného filmu, každú jednu scénu považujem za triesku, ktorá po dosiahnutí záverečných titulkov vyzerá ako ten naj oku priliehavejší obraz. Skvelý Oldman, kontrastná postava pripútaná k mladej a krásnej žene, ktorá sa svojou originalitou dá ťažko napodobniť. Veľký námet, scenár a perfektná réžia už len pridávajú do skvelého filmu posledné potrebné ingrediencie. Je to už doba, čo ma naposledy nejaký zahraničný film dostal. Filmu The Best Offer sa to pre tentokrát podarilo. Plný počet a maximálne ocenenie. 90% ()

fmash

Svým způsobem velmi příjemné, ač ve mně ta selanka pořád vzbuzovala pocit, že přijde nějaká zrada. Místy až kýčovité, což se ale vysvětlilo, místy dost utahané, což se nevysvětlilo - ve druhé polovině už jsem dost pokukoval po levém zápěstí. Pro vysychající pány jako dělané. 3¾. ()

dee-key

Dlouho jsem nebyl z filmu tak rozčarovaný a nevěděl jsem, jak ho ohodnotit. První polovina je originální, docela zábavná a chytlavá. Druhá naopak rychle spěje ke konci, který mi přišel jaksi zvláštně zabitý. Navíc celý film byl něco naprosto jiného, než jsem čekal. Za hudbu a atmosféru musím dát rozhodě víc než průměrné hodnocení, ale nepopírám, že ke konci jsem se trochu nudil a přišlo mi to trochu moc dlouhé. ()

Beagle

Ve své snaze zobrazit vysoké umění Tornatore zůstal jenom kopistou, snažícím se napodobit opravdové mistry umění. Ústřední motiv "may december romance" mi pak přišel jen jako upocená vize starého voyeura, nakukujícího škvírkou do dámského budoáru, a natahovaný a zbytečně sentimentální konec jenom téhle romantické eskapádě zatloukl poslední hřebík do rakve. Dala bych za čtyři, hlavně kvůli Geoffrey Rushovi, ale Sylvia Hoeks mě poněkud vyděsila. Škoda. ()

Fíla

Víc než skvělý film. Rush je bezesporu "opět" ten nejlepší. Vskutku, nic jsem nečekal, ale to je pomyslné lhaní sám sobě. Tam kde hraje "Král" Geoffrey, od toho se musí něco čekat. Myslím, že se ti smíchala důmyslná režie s herci, kteří dokáží kouzlit. Výborná doprovázející hudba, tomu jen nasvědčovala. Je bolestnější nechat se oklamat? Nebo je bolestnější přijít o milovaného člověka lží? Jestli není na blázinec tohle, tak pak už nevím co by mělo. Přišel snímek, který vytěžil maximum ze své základny. ()

Lord.Jim

Pěkné, nádherné, krásné, esteticky dokonalé - ale pro mě ne-uvěřitelné, takže mě to ani nedojalo, ani nenaštvalo, prostě to tak bylo. Jim byl jako vždycky úchvatnej a to je tak asi vše. ()

GrungeChild

Původně jsem měl v plánu k filmu napsat něco víc, ale posléze jsem seznal, že slečna lillien to vyjádřila líp, než by toho byl zřejmě jakýkoli muž schopen. Ovšem musím dodat, že právě z onoho (již řečeného) důvodu mě film bavil, a touha vidět "bod zlomu" mé zaujetí spolehlivě a bezbolestně protáhla celou dvouhodinovou stopáží. Přidávám tedy hvězdu navíc, a důrazně doporučuji, aby si před Nejvyšší nabídkou nikdo nečetl žádné komentáře ani obsahy (což už je v tomto bodě asi zbytečné, ale kdyby to snad někomu pomohlo...). 4* ()

TheDon

Už dlouho sem se nesetkal s tím, že by mě nějakej film takhle pohltil. Příběhem, postavama a celkovým dojmem. Pizzař Guiseppe ve mně našel a vykřesal tu poslední jiskru romantika a celej film mě dusil neuvěřitelnou empatií k hlavní postavě, kterou si prostě chtě nechtě musíte uvědomit. Geoffrey se se svoji postavou obstarožního licitátora porval na výbornou. V podstatě je to taková one man show. On a zbytek filmu. Sledujeme jeho přerod ze zapšklýho, arogantního, přehnaně čistotnýho suchara, kterýho jediným středobodem zájmu jsou portréty svlečen a dam, v milujícího a laskavýho člověka, kterej pro svou ´lásku´ udělá cokoliv. Nezapomenutelnej zážitek. 95% P.s: Prosil bych urychleně poslat ty sklenice a nádobí s mými iniciály, do mé oblíbené restaurace, nebudu přece jíst ze stejných talířů jako všichni ostatní :) ()

PF 2014

PF 2014