Pyramidy?

• Česko Mýty a fakta historie: Pyramidy? (více)

Alternativní cyklus kanadské profesorky Carmen Boulterové, kterou zajímá magie více než fakta.
Klasická egyptologie učí, že pyramidy byly postaveny kolem roku 2500 před Kristem. Autorka pětidílného kontroverzního cyklu Pyramidy?, ale tvrdí, že možná existují důkazy, že pyramidy jsou ještě starší… Umí už věda vysvětlit, za jakým účelem pyramidy byly postaveny, anebo je to hádanka, která ještě čeká na rozluštění. Proč toho o Egypťanech víme tak málo? Jejich technická vyspělost byla prý na nízké úrovni, ale na chrámovních zdech pyramid jsou vyobrazeni lidí, kteři provádějí přesné výpočty. Z celé řady poznatků se o nich vynořuje poměrně barvitý obraz.
Přehled dílů
1.Pás klidu
2.Vyspělá technika
3.Posvátná kosmologie
4.Člověk obdařený duchovní silou
5.Nová chronologie (oficiální text distributora)

anatheman

Vzpomínám si, když jsem seriál spatřil v době, kdy se vysílal na ČT2, tj. přibližně rok 2012. Přiznávám se, že se mi tehdy docela líbil. Bylo to rovněž období, kdy i já jsem pociťoval tendenci hledat v tajemstvích minulosti něco senzačnějšího než to, co bylo předkládáno "suchými" fakty. Nyní, po celkem dlouhé době, se nemůžu přestat divit, jaké nesmysly jsou tu prezentovány. Bylo by to na dlouhé povídání, pouze to shrnu do této věty - Nespatřujeme zde vědu, ale pavědu, respektive těžké ezo, které zdůrazňuje poslední epizoda. Nicméně neuděluji odpad, jelikož dokument může mít při nejmenším hodnotu v tom, že může probudit zájem o historii starověkého Egypta. Každopádně je třeba se po nějaké době ohlídnout zpět a uvědomit si, že toto "dílo" musí představovat noční můru pro Vernera či Bártu. ()

Buford_TJ

"...,, kterou zajímá magie více než fakta." - tohle že je oficiální text distributora? Nikde ho nemůžu najít, ale jestli ano, tak je distributor skutečně pěkný BUDIŽKNIČEMU.....Připouštím, že prezentace tzv. New Age názorů (ep. 4 a 5) na svět v tomto dokumentu není úplně tip, ťop. Kdo o tomhle všem slyší poprvé nebo se o podobné věci vůbec nezajímá to může mít za New Age kraviny nadruhou. A já to chápu. Na vysvětlení toho všeho, co tu odříkají poměrně emotivně, né moc nestranně a jen v pár minůtách by byl zapotřebí další 5-ti, ne-li více dílný dokument. Takže se nedivím, že to většina lidí, která o tyto věci neprojevuje dlouhodobě hlubší zájem, má prostě za šílený pi....ny. A hlubším zájmem mám na mysli tzv. kriticky objetivní, nikoli pánbíčkářsky dogmatický zájem a náhled na věc. Bohužel mi to připadne tak, že jsou vždy nejvíce slyšet oni dogmatičtí new age pánbíčkáři, kteří dělají těmto "alternativním" tématům jen ostudu, neboť nedovedou pořádně vysvětlit o čem mluví a tudíž ani nemohou o problematice mluvit na úrovni. Když pak ostatní lidé přijdou do kontaktu třeba i s velice kvalitními informacemi/dokumenty "alternativní" povahy, reagují vždy stejně.....zaslepeně negativně a problematiku zesměšňují. Takhle to bylo, je a doufám, že jednoho dne nebude. ()

jemine odpad!

Je to blábol... O vědě tohle ubohé dílko ani neslyšelo a teorie jím nastolené vypovídají o tom, že jeho autoři mají za sebou mnoho prohýřených nocí. ()

fricek12

Desinformační, nepodložený, matoucí. Dokument založený např. jen na tom, že díra v ponožce slouží pro vstup žížaly. ()

Wolfik58

Zpracování seriálu je kvalitní, napínavé a vzrušující. Co se obsahu týče, tak některé teorie jsou skutečně přinejmenším přitažené za vlasy, ale na druhou stranu by člověk některé z nich připustil jako možné, a tak to alespoň není úplný blábol. Dobré zpracování kontra mírně vycucané teorie dá u mě dohromady 3* a půl. ()

KREI

Samozřejmě zajímavé tématem i zpracováním, problém je ale v tom že jako většina "alternativních" pořadů se absolutně vyhýbá diskuzi, ukazuje jen ten jeden daný pohled a snaží se ho předložit jako daný fakt. V pořadu argumentuje jen strana zastávající alternativní pohled na věc a podává 100% důkazy, problém je že v pořadu není nikdo kdo by zastával druhou stranu a mohl je zpochybňovat, to je vždycky špatně.... Ten pořad by byl nesmírně zajímavý, kdyby byl objektivní, byli v něm zastoupení i egyptologové běžného ražení a bral tyhle alternativy spíš jako věci k zamyšlení a né jako tu jedinou správnou pravdu. Takhle má ale k dokumentu hodně daleko... ()

Lukoh

To ako to všetko naozaj bolo sa už asi nikdy presne nedozvieme, no bolo by prinajmenšom hlúpe, uvažovať len jeden pohľad na históriu starého Egypta, teda pohľad súčasných historikov. Je dobré oboznámiť sa s teóriami nie úplne (pre normálneho človeka) pochopiteľnými. Tento dokument vám ponúkne pohľad na Egyptské dejiny z trochu iného uhla, ktorý vás bude nútiť zamyslieť sa. ()

Isfio

Tento dokument spochybňuje zavedené teórie, špekuluje o alternatívnych verziách, ale dôjde len do pol cesty a navyše neponúka žiadne fakty ani ucelené teórie. Akoby sa kanadská profesorka bála ísť ďalej odkiaľ už nie je návratu medzi vedcov. Po celý ten čas, v tých 3 dieloch v ktorých sa hovorí o pyramídach, počúvame akí boli egypťania vyspelí, poznali elektrinu, pyramídy boli akési elektrárne, poznali dokonca elementárne častice, 266 elementárnych častíc, ale odkiaľ sa tie vedomosti vzali, to sa už nedozvieme. Celým dokumentom sa tiahne to nevypovedané, povedal A, ale nepovedal B. Tam kde Erich von Däniken poskytuje svoje teórie o návštevníkov z iných svetov, ktorí učili primitívnych ľudí v Egypte, tu sa dokument zasekne a prešľapuje na mieste, akoby ďalej sa už neodvážil, špekuluje, háda, ale neposkytuje nič, na otázky nedáva odpovede. ()

P_Soar odpad!

Co tohle mělo být?!! Ano, o pyramidách ani starém Egyptě nevíme určitě zdaleka všechno, ale toto byla jen nelogicky pospojovaná snůška dohadů, která nedávala hlavu ani patu. Už se nedivím, že tvůrkyni zajímá více magie, než fakta. Za tou se dá totiž skrýt jakýkoli blábol. Mimochodem "dokument" neunikl ani pozornosti Českého spolku skeptiků (SISYFOS) - zjevně právem. Tím spíš je nepochopitelné, že takový pořad odvysílá veřejnoprávní TV. ()

lunruj odpad!

Ani jsem to nedokoukal, to se nedá. Nakecat kraviny a tvářit se u toho vědecky dokáže kdekdo. Hodnota něčeho takového? Nula. Pro mě je to jak dokument odhalující skandální všudypřítomnou korupci v Bradavicích. Akorát takový dokument by skoro nikdo nebral vážně a tak, kdyby byl zábavný, bych mu nějaké hvězdičky mohl dát. Ne tak tomuto. ()