Muž z Ria

• Francie L'Homme de Rio (více)

Neustále na prahu smrti, ve víru dobrodružství snaží se vyrvat svou snoubenku ze spárů únosců Jean-Paul Belmondo... Vojín základní služby Adrien Dufourquet přijel na týdenní dovolenou do Paříže za svou snoubenkou Agnes Villermosovou. Ta je však unesena tajemnými muži, kteří pátrají po třech soškách, jediných památkách na ztracenou civilizaci Maltéků, které jsou zároveň klíči k bájnému pokladu. Adrien je muž činu a proto se okamžitě vydá únosce pronásledovat. Jeho cesta vede z Paříže do Rio de Janeira, dále do hlavního města Brasilie, pak do hlubin brazilských pralesů a nakonec zpět do Paříže. To vše v příběhu, kde jedna událost střídá druhou, scenerie se mění zázračnou rychlostí a hrdina se neustále ocitá v nebezpečí života, z něhož se mu daří uniknout vždy na poslední chvíli, a to jen proto, aby se vzápětí ocitl v dalším ohrožení. (Česká televize)

D.Moore

Když jsem byl mladší, byl Muž z Ria mnohem lepší... ČÍm to asi bude, že? Dnes je z něj přespříliš dlouhý film, v němž se to nejlepší stane zhruba v poslední půlhodině (počínaje rvačkou v hospodě dojde na celkem zábavnou akci a Deleruova hudba začne být také zajímavější). Belmondo je samozřejmě velký sympaťák, ale napsat totéž o hysterické a naprosto nesnesitelné Françoise Dorléac, by chtělo velké sebezapření. I s těmi inspiracemi pro Indianu Jonese bych byl opatrnější. ()

Wacoslav1

Dějově to je přímočará kravina o tom žádná a všechno je uzpůsobeno hlavně k tomu aby šílený kaskadéra zásadně nepoužívající Belmondo mohl předvádět svoje artistický kousky jako šplhání po římsách skoky a pády na všechny způsoby atd. Navíc si při všech těchto scénách dávají i záležet na tom aby mu bylo vidět do ksichtu s tím, že tohle fakt není žádnej dubl a pokud si tyhle kousky dokážete náležitě vychutnat tak se leccos dá odpustit. Čtvrtá hvězda definitivně za závěrečný finále ala předchůdce Indyho? No je opravdu možný, že v některých těch aspektech tu později ta inspirace byla. Takže netvrdím, že je pro mě tenhle film nějaká nepřekonatelná klasika, ale pobavil a nenudil jsem se a to si myslím, že by mělo bejt to hlavní.70% ()

Xmilden

Veliký předchůdce Indiana Jonese. Místy má člověk také pocit jestli nesleduje nějakou starší Bondovku. Každopádně jeden z vrcholů mého dětství. 75% ()

darkrobyk

Dobrodružství, na němž zahlodal zub času, je zajímavé především záběry nově vznikajícího hlavního města Brazílie. Brasília je zde ještě městem duchů, pokud se na ni podíváte dnes, je patrné, jak se za téměř šedesát let neuvěřitelně proměnila. Jinak spokojeni budou především fanoušci Belmonda, který se zde neustále koupe a běhá. Tedy pár vtipných scének tu je (pády do křoví, souboje, potyčky s Agnes), ale permanentní řachanda se nekoná. Jako dokument o Riu a Brasílii fajn. Původní hodnocení ponechám, dnes bych ale dal o hvězdu méně... ()

Ampi

Dne 6.9. 2021 odešel velký Muž z Paříže Jean-Paul Belmondo.  U tohoto filmu musím přiznat, že málokdo asi měl tak exotické a dobrodružné opuštění posádky (v tomto případě i Francie a kontinentu) - dovolenku jako jeho vojín základní služby Adrien Dufourquet. Dokonce ani já. Belmondo zde baví i po letech. Bude světu chybět, ale díky filmovému celluoidu bude snad téměř nesmrtelný. ()

cheyene

Přestože Belmondo není zrovna mým oblíbencem, v tomto snímku mě svým herectvím, věčným utíkáním a skákáním bavil, stejně jako mě bavil samotný příběh, jenž kombinuje akci s dobrodružstvím, humorem a romantikou. Nemohu říct, že by začátek filmu byl nudný, ale teprve od scény, kdy se Adrien dostává na palubu letadla do Ria, začíná ta pravá jízda, u které se nelze nudit. Závěr v džungli je vskutku "Indiana Jonesovský" a je tak povedenou tečkou za tímto dobrodružstvím, u něhož přemýšlím i o páté hvězdičce. ()

Pepinec

Protože zdejší komentáře se v určitých bodech liší jenom přezdívkou uživatele, rozhodl jsem se udělat takovou jednoduchou kompilaci nejužívanějších slov, aby všem dalším stačilo přečíst si jenom tenhle můj blábol. Takže: Bebel fešák zatím Francoise sexy hodně Krampol nebyl Acapulco lepší (?) dobrodružství velký Spielberg inspirace Indiana Jones tečka. ()

Legas

Belmonda mám celkem rád, ale zrovna tenhle film zrovna nezbožňuju. Eskapáda kaskadérských kousků, příběh nic moc a humor pro občasné pousmání. ()

Anderton

Je tam Belmondo akčne pobehujúci po Riu a Brasilii. Nič viac netreba dodávať. Videl som verziu bez Krampola a je večná škoda, že ho nedaboval v pôvodnom dabingu, ale až omnoho neskôr. Ďalej to má poriadne prestrelené nerealistické akčné pasáže, vražedné tempo a krásne exteriéry. Trochu pribrzdenú ženskú, ktorá je bohvie prečo tak dôležitá, že majú všetci o ňu záujem aj potom, čo už nevlastní sošku. Najviac poteší vtipný záver, ktorý si robí srandu z klišé koncov, keď záporáka, ktorý našiel vytúžený poklad, zasype zem, pretože sa stal obeťou pradávnej kliatby. Zároveň to má aj istý ekologický podtext. Belmondo má hruď ako 20 ročný fitness reprezentant a nehanbí sa ju ukazovať! ()

nascendi

Když jsem byl mladší, byl Muž z Ria mnohem lepší... Tieto slová, napísal D.Moore a nikto nedokáže lepšie opísať moje pocity pri sledovaní viacerých starších filmov, pričom pocit pri Mužovi z Ria je priam ukážkový. A to som ani nepotreboval vidieť celý film. To som si odbavil už v mladosti. ()

jarous

Skvělá dobrodružná komedie s honičkou přes půlku světa za unesenou snoubenkou, a za bájným pokladem. A to všechno zvládne Belmondo levou zadní. ()

Willy Kufalt

Muž z Ria je příkladem nestárnoucí a propracované populární žánrovky, u jaké i já coby náročný divák dokážu být nadmíru spokojen. Poté, co mi přinesl s odstupem času opakovaně stejný (a možná ještě větší) zážitek , neváhám jít do plného počtu. Z dobrodružně akčních blockbusterů roku 1964 u mě spolehlivě porazil nejen prvního Fantomase, ale i bondovského Goldfingera. Inteligentní směs akce, dobrodružství, komedie, romantiky a kriminální zápletky mi tady připadala ve velmi dobře vyváženém poměru, gagy, hlášky i jiné vtípky rozmístněny rovnomerně do celého filmu a příběh po celý čas držící pohromadě. Ke všemu, byť jen v prvních 15 minutách, tady máme jednoho z nejstylovějších detektivů 60. let (Daniel Ceccaldi) s věčně nasazeným a nezapáleným cígem v puse, a u následného dobrodružství jsem se tady překvapivě (narozdíl od jiných exotických spektáklů, které v mnoha scénách nedokážou zaujmout ničím jiným, než tím prostředím) vůbec nenudil. Tvůrci rozumně vysvětlili i nebývale silné fyzické schopnosti hlavního hrdiny včetně schopnosti řídit letadlo (Adrien má čerstvě za sebou vojenský výcvik a slouží u letectva, odkud vyjíždí na týdenní dovolenou), ačkoliv ostatně v takovém nadhledu, jakým celý film včetně nezdolného Belmondova hrdiny s nenásilným pomrkáváním po parodii oplývá, vlastně nějakou (ne)uvěřitelnost nemusím řešit... o to víc mě zároveň hodně bavily na Adrienovi ty nečekaně nezdařilé kousky, ať už šlo o havárii hned při první honičce nebo nepodarek s pytlem vápna (nímž chce praštit svoje protivníky, ale místo toho se mu pytel ve vzduchu roztrhne a zasype se vápnem sám), čímž se vůbec Belmondův Adrien s pomezi klasických akčních hrdinů odlišuje a připadá mi tak svou občasnou nedokonalostí ještě zábavnější. [90%] ()

SeBig

Můj pocit z těchto snímků s panem Belmondem jsou asi takový. Připadá mi jak kdyby pan Troška vzal Krampola a natočil s nim Jak ukrást Dagmaru ve stylu trhala fialky dynamitem a slunce seno erotika. Takže tak :-) ()

classic

Muž z Ria je pôsobivým dobrodružným filmom, s komickými prvkami a s nádychom exotiky, keďže sa spolu s postavami ocitám v ďalekej Brazílii, kde sa konkrétne schyľuje i k naprosto zásadnému, scenáristickému zvratu, ktorý som úprimne, ani tak neočakával, o to viac som celkovo spokojnejším divákom, že na mňa zvyčajne nedýchala akási daná „predvídateľnosť”, i keď podotýkam, že filmu určite nechýbala určitá „naivita”, s ktorou i napriek tomu dokáže režisér Philippe de Broca, s ktorým sa mimochodom stretávam po prvýkrát, obstojne pracovať, čím ma hneď nadmieru oslovil, teda zrovna tým, ako pozoruhodne a priam šikovne, väčšinou koordinuje hercov, t.j. predovšetkým Jeana-Paula Belmonda (vrátane jeho počiatočných kaskadérskych výstupov, ktoré postupne naberú na obrátkach), kedy sa našťastie ani vôbec nemám čas pozerať na hodinky, koľko je vlastne hodín, koľko ešte chýba do konca... ? A na druhej strane zase uznávam, že samotné finále ma akosi príliš nenadchlo, kvôli čomu napokon musím strhnúť jednu hviezdičku, ale ináč nemám veľa kritických poznámok, prečo by som mal ísť s hodnotením ešte nižšie. Zároveň si však myslím, že je film i kvalitne nakrútený, má nadštandardne zvládnutú technickú stránku, a to najmä výbornú kameru Edmonda Séchana, ktorá doslova lahodí oku, rovnako ako takmer i bezchybná, strihová skladba, a taktiež i autentická výprava, ktorú som tak trochu predsa zmieňoval už o pár riadkov vyššie. Do svojej zbierky si následne môžem tiež poznačiť, že som videl aj ďalší snímok, v ktorom účinkovala pôvabná Françoise Dorléacová, ktorá by to zrejme dotiahla o dosť ďalej, nebyť osudného dňa 26. júna 1967, čo je proste osud, keď ja som toho názoru, že čo sa má stať, sa jednoducho stane, a tak smrť si príčinu vždy nájde. / ZHRNUTIE : Zhliadol som neuveriteľne nestarnúci a výborno-svieži film, od ktorého som to nečakal, a preto musím pochváliť nielen ústredného protagonistu, ale aj režiséra, ktorý sa postaral o vytvorenie nehynúcej klasiky, ktorú si obľúbilo mnoho generácií, a ktorú ešte objavia i tie nasledujúce...? Dúfam, že všetci kultivovaní diváci nevymreli/nevymrú.  ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo