U konce s dechem

• Francie À bout de souffle (více)

Frajerský zlodějíček se na útěku před policií poflakuje ulicemi Paříže dokud nepotká krásnou Američanku... Mladičký Jean-Paul Belmondo v hlavní roli filmového debutu režiséra Jeana-Luca Godarda, v němž se poprvé objevila vzpoura proti konvencím a touha po tvůrčí i osobní svobodě a otevřel tak novou kapitolu dějin kinematografie. Režisér Godard svým celovečerním debutem vstoupil přímo do dějin světové kinematografie a definitivně stvrdil filmové hnutí Nové vlny. Jeho pastiš filmových žánrů zní literaturou, výtvarným uměním, filosofií i noirovým filmem, ale především zní energií a vzmachem šedesátých let. Godard posílá na osudový běh Paříží rebela, který navzdory všem a všemu neúprosně spěje ke svému konci. Godard je anarchista a stejně jako jeho hrdina překračuje pravidla, zažitá klišé a všechna očekávání. (Česká televize)

Dixie_Cara

Perfektní film dvou začínajících mladých herců. Belmondovu tradiční nespoutanost, divokost, bohémství, pohrdání zákony, ale trochu překvapivě i cynismus, výborně doplňuje krásná, malinko naivní Jean Seberg. Kromě buch buch, které se později tak často vyskytuje v Belmondových filmech nechal Godard hlavni hrdiny přemýšlet a diskutovat o svých existenciálních strastích.. ()

ssarka

mladý Belmondo jako sexy frajírek dlouhé minuty ve spodkách v postely-jen za to dávám 4 hvězdy :D né vážně,film dobrej,atmosféra těch let a Paříže je z filmu hodně patrná a až děj je trošku utahaný,tak i přesto se mi film líbí...jediné výhrady mám k ŠÍLENÉMU dabingu Krampola a Vondráčkové...ten se fakt nepovedl,hodně nepovedl..příště v originále.. ()

TheReflektor

Godard v jednom rozhovoru prohlásil, že Á bout de souffle je "největší sračka jakou kdy natočil". Asi se dívám na filmy diametrálně jinak než on. U konce s dechem je pro mě totiž fantastický snímek. Hledám slova, jak vyjádřit, proč mě to tak zasáhlo, čím mě to tolik pohltilo, ale vážně nevím. Možná tím nuceně poskočným střihem, který musel Godard aplikovat kvůli producentům. Možná takřka banální zápletkou a zdánlivě archetypálními postavami. Možná těmi existenciálními kecy v hotelové ložnici. Anebo vším. Takový film jsem ještě neviděl a když nebudu mít velké štěstí, tak asi už nikdy neuvidím. "Jaké je vaše největší přání?" "Stát se nesmrtelným a pak zemřít" ()

Jarda68

Přelomový film s nádhernými "jumping cuty" a cool hrdinou Belmondem,který naplno projevuje svůj velký herecký talent.. "ŽENSKÁ ZA VOLANTEM JE ZTĚLESNĚNÁ ZBABĚLOST":-)...80% ()

gizi

Na Godarda jde o vcelku "normální" film (pár těch pozdějších jsem viděl a moc se na to dívat nedalo). Přesto je určen pro úzký okruh diváků - znalců, fajnšmekrů... Na mě nezanechal žádné stopy, nevidím na něm nic výjimečného. 65%. ()

ABC1

Z francouzské nové vlny mám nejraději Truffauta, J-L C není zrovna můj šálek čaje, ale vzala jsem v úvahu to půl století, před kterým byl film natočen, takže chápu, že tehdy to byl asi blesk z čistého nebe, dál skvělého Belmonda a překrásnou Seberg, přivřela oči nad pro mě dlouhými scénami s poněkud nudnými dialogy a je to holt za čtyři hvězdy... ()

evangelik

Byla to tedy obrovská fuška, ale dokázal jsem ten film zhlédnout od začátku až do konce. Podruhé bych to už "nedal". Prostě jsem se nudil. ()

Dadoas

Improvizačný, uspávajúci a nepochopiteľný film. Improvizácia tu niekedy veľmi bije do očí, až si myslím, že tomuto filmu škodí. Uspávajúce - nesúrodé - dialógy postáv Michela a Patricie (Belmondo a Sebergová) sú nudné a stále o tom istom. Michel, "drsňák", uchádzajúci sa o Patríciu od nej stále vyžaduje jedno a to isté. Je to priam otravné počúvať. O to otravnejšie je, že sa v tom Belmondo veľmi neposúva ďalej a stále trvá na svojom. Patrícia, mrcha, sa s ním len hrá a má ho za svojho fackovacieho panáka. Vývoja postáv sa tu divák dočká horko ťažko. Mrcha ostáva mrchou. Jediný kto sa vývojovo posunul je Michel. Toho už nebaví ďalej utekať pred políciou a cíti sa byť z toho uťahaný. Nepochopiteľné tu boli (pre mňa) pocity Sebergovej. Tá nevie, či Michela miluje a či nie. Výsledok tohto ľúbezného dua nie je veľmi zarážajúci a už vôbec nie dych berúci. Tento film si nezaslúži až takú pozornosť, a to rozhodne nie je najhorší! Skrátka mi príde, že tento Godardov snímok je až príliš "overrated". ()

Damnsinead

Bohužel mi ke štěstí nestačí, že Belmondo vypadá dobře, nebo že Jean Seberg vypadá dobře, nebo že ty její pruhované šaty vypadaly dobře, takže moje hodnocení vysoké nebude. Tenhle film je úplně prázdný.  Hodně se žvaní, ale dialogy jsou úplně mimo. Každý si blábolí svoje a neposlouchá druhého. Belmondo s cigaretou na pantu se každých pět minut ptá, jestli se s ním jeho přítelkyně vyspí, anebo volá nějakému Antoniovi. Všechno naservírované tím nejnudnějším možným způsobem. 5% ()

Marcecek

Kultové dielo francúzskej novej vlny od experimentátora Goddarda, v hlavnej úlohe s jeho dvorným hercom, vtedy ešte začíbajúcim Belmondom. Na svoju dobu prelomové dielo, ktoré dalo zbohom klasicky vystavanému filmu, predstavilo nový druh hrdinu, respektíve antihrdinu, ktorý je tak sympatický, charizmatický a voľnomyšlienkársky až mu musíte fandiť, aj keď spácha hrozný čin. Dej je vedľajší, naratív minimalistický, riešia sa tu hlavne existenciálne otázky, ono legendárne byť či nebyť, to je o čo tu ide a samozrejme filozofia lásky, zrady, krimi zápletka na pozadí jen len pozostatok z predchádzajúcej konzervatívnej doby, inšpirácia neorealizmom je jasná. Film je viac ako 60 rokov starý, niekedy pôsobí nechcene vtipne až naivne, nebude už pre každého, aj cez svoju krátku stopáž môže, vzhľadom na svoje filozofické miestami až zbytočné rozhovory, ktoré už tak minimalistický dej nikam neposúvajú, pôsobiť nudne, nezajímavo, experimentálne, ale nič to nemení na tom, že sa jedná o legendárny film s legendárnym Belmondom a ďalekosiahlym vplyvom na ďalší vývoj filmu, zrovnateľný s priemyslovou revolúciou pre ľudstvo. ()

SimonM

Tak to je opravdu zážitek Jean -Luc Godard natočil svůj první film s tehdy neznámím Jeanem -Paulem Belmondem a ještě dnes jsem si z toho sednul na prdel. Žádná akční scéna a drama funguje jako žiletka. ()

JoudaCZ

Pár dnů ze života drobného zlodějíčka (a čerstvě také vraha) v Paříži. Uvolněné, syrové, svěží. Nuda? Ne! ()

Godlieb

Mladý Belmondo jako zlodějíček, milovník života a krásných dívek, svůdník, podvodník a nakonec i vrah. Godard nasadil laťku Nové vlny, a nasadil ji vysoko. Přes své stáří je film dynamický, mnohými proklínaný zkratovitý střih se mi líbil, je jakýmsi symbolem impulsivity, zkratovitosti, nic nečeká, všechno musí být hned, dialogy se rozsypávají do malých epizodek s vlastní pointou, hlavní hrdina obdivující Boggieho a jeho americké děvče, trochu Audrey Hepburnová a trochu Kim Novaková, oba zahledění do sebe, bez porozumnění toho druhého ("Znáš Williama Faulknera?""To je někdo s kým jsi spala?"), k tomu Paříž a odkazy na mnoho jiných postav a filmů ("Chtěla bych se jmenovat Ingrid"), to je zatím nejlepší Godard jakého jsem viděl, roztomilý, romantický, zároveň chladný, odtažitý a nemilosrdný, nenapodobitelný manifest Nové vlny, a mě velmi blízký. Nelze než plný počet. ()

Melancolie

"When we talked, I talked about me, you talked about you, when we should have talked about each other." Paríž, 60.te roky, priam charizmou preplnený Belmondo a krásna Jean Seberg. Čo viac dodať? Sladká naivita mladých ľudí stojaca na okraji morálky, ktorú dal Godard do čarovných a vtipných dialógov a natočená ručnou kamerou. Pre mňa je to Godardovo zlaté rúno. ()

Mr.grimmb

To, že tenhle film se stal kultovním, ho trochu zavazuje a nutí nás v něm hledat něco, co tam snad ani není a nemá být. Kamera se mi líbila moc, prostředí Paříže jsem vnímal jako příjemný šrumec, ve kterém mladičký vrah Belmondo proplouvá s naivitou i chladnokrevnou grácií. Jean Seberg je krásná a neustále plná strachu. Zbabělá hloupá holka! Pěkný filmeček. Poctivý 4*. ()

Ferguson

Kdybych byl filmovým režisérem, tak bych chtěl, aby můj debut vypadal přesně takhle. Levná, černobílá, novátorská gangsterka, která z hlavního představitele udělá světoznámou hvězdu. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

06.09.2021

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (více)

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (více)