Před půlnocí

• USA Before Midnight (více)

Jesse a Céline mají dvojčata Ellu a Ninu a končí jim prázdniny na jižním Peloponésu, kde s nimi byl i Jesseho syn z rozvedeného manželství Hank. Chlapec právě odletěl a dvojici po rozlučkové hostině s tamními přáteli čeká romantický večer v místním hotelu. Ten se však po slibném začátku změní v nelítostně upřímnou diskusi a bilanci, v níž hlavní slovo má výřečná Céline. Oba mají své kostlivce ve skříni, oba mají obavy z budoucnosti a oba se potýkají s realitou všedního dne... (Česká televize)

Dont

Není to podmínkou, ale výrazně bych doporučil se nejdříve podívat na oba předchozí díly, ve filmu je totiž spousta odkazů či poznámek k minulosti dvojice. K jejich pochopení a objektivnímu zhodnocení je zapotřebí znát souvislosti. V první polovině občas vázne tempo, takže za ní jen tři hvězdy, za druhou polovinu ale plný počet, vychází mi z toho tedy čtyři hvězdy. Nicméně od okamžiku, kdy se Jesse a Celine osamostatní, nabere film mnohem větší grády, prostě jen ve dvou jim to šlape nejlépe a dialogy mají teprve ten správný říz. Závěrečný dialog doprovázený libozvučnými tóny opět nezklamal. ()

Aleee89

Viděla jsem oba předchozí díly. Musím se přiznat, že jsem čekala více a oba pro mě byly do jisté míry zklamáním. I když jsem věděla, že ani Před půlnocí nebude podle mého gusta, nemohla jsem jej vynechat. Naštěstí se oproti dvojce konalo zlepšení. Konverzační filmy nevyhledávám, ale ani mi nevadí. Přesto jsem u Před půlnocí mnohokrát měla pocit, že je to už příliš, příliš minimalistické. Snímek sám je takovou "hezkou" fackou pro ty, kteří mají někoho rádi, ale i samotnému žánru romantických filmů. Donutí vás přemýšlet. A nepřinese vám to vůbec nic hezkého. Plusem je, že postavy mi byly sympatičtější. To platí ale jen do doby, kdy začala hádka v hotelu. Takovou hysterku aby člověk pohledal. ()

kajas

I když by mi měla tato část být věkově nejvzdálenější, paradoxně mi sedla nejvíce. (Nebo možná pomohlo Řecko, jehož atmosféru a jídlo mám fakt ráda.) Kolem Jesseho a Céline existují i další plnokrevné postavy - jejich děti a přátelé - tento prvek mi rovněž pomohl užít si film víc než "Úsvit" a "Soumrak". Tak... snad se za pět let dozvíme víc. ()

kalap

Tí, čo tu dávaju plne počty sú určite nevydaté a neženatí, lebo toto bolo, pre dlhoročne ženatého chlapa ako som ja nesmierne ukecané a nezmyselné rozoberanie možného aj nemožné. ()

Eldrick

Dalo se to dokoukat do konce, ale narozdíl od prvních dvou dílů už to bylo vyčpělý jak manželství po 2 dětech. ()

Lauri

První dva díly jsem si zamilovala a trochu jsem se pokračování obávala, protože by nebylo nic horšího, než naservírovat nám romantickou, naivní pohádku. V tomhle díle jsem nicméně viděla přesně, co jsem potřebovala. Realitu. Protože takhle to prostě v životě chodí. A popravdě můj filmový vkus vždycky skáče radostí, když se mu předvede film, který je realistický, ze života. Jsem ráda, že se nám autoři scénáře nesnažili naservírovat "happily ever after..", protože právě kouzlo tohoto filmu tkví v tom, jak skutečné to vše je. Klobouk dolů.. Tenhle dlouhý, zábavný i smutný, romantický i podlý rozhovor jsem si náramně užila. ()

berusche

Byla jsem naprosto unesena lehkostí dialogů, vážností jejich obsahů a klidem, který vlastně film nastolí. Jsem ráda, že i v jiných rodinách se můžete setkat se slovní manipulací, s vytahováním kostlivců ze skříně, překrucováním a vynucováním. Bylo mi to tak blízké, až mě zamrazilo. Vážně výborné konverzační drama, které zaplaťpánbůh nekončí ani vraždou ani rvačkou. Nechť spousta z nás do budoucna našich vztahů dostane vlastně obdobné klady do vínku a dokáže spolu mluvit takto i po letech. Tím bych utla to, jak moc mě nadchl scénář, jednoduchost, o kterou se vlastně snímek opírá, a dodala bych, že to je první film z trilogie, který jsem viděla. ()

easaque

tak mám za sebou tuto netradiční romantickou trilogii, jejichž jednotlivými díly vznikaly s odstupem devíti let. Nevím zda se se všemi počítalo od začátku, ale jsou natočené tak, že jsou sledovatelné i samostatně. Děj každého je postaven na dlouhých dialozích (převážně) hlavních postav, díky nímž se poznávají navzájem a my je, a to vše v úseku jen několika hodin. Tento nezvyklý způsob vyprávění je podle mě docela originální, stejně jako vývoj vztahu v jednotlivých filmech. V posledním filmu už se romantika mění v realitu běžného života a jsme svědky i první manželské krize při dovolené na řeckém venkově. Stále si drží vyšší standard a je přirozený - 3 hvězdy. Za 9let naviděnou? [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

geniální konverzačka a film,který mě tak moc chytnul,protože je v něm tolik pravdy až mě to samotného zarazilo.První dva díly jsem neviděl (což se brzy změní),takže nemám moc možností porovnávat,ale tohle mě dostalo svojí přirozeností a atmosférou.Ethan Hawke byl pro mě vždy herec spíše druhého sledu,ale tímhle skočil definitivně do první ligy...90% ()

Aljak

Po Viedni a Paríži sa dostávame o ďalších 9 rokov ďalej - tentokrát na dovolenke v Grécku. Postupne sa teda opäť dozvedáme, čo sa stalo v ďalších deviatich rokoch Jesseho a Celine. Znovu vidno poriadne zmeny, avšak nielen veku a vzájomného poznania, ale aj charakteru. Celine mi príde stále rovnaká, zato z Jesseho sa vykľul nejaký egoista, ktorý má v kuse potrebu vyrývať do svojej manželky a normálne už mi išiel tým na nervy. Pán dokonalý, čo sa tváril ako by bol bez viny a jeho riešenie akéhokoľvek problému bol len trápny sarkazmus. No spomedzi všetkých troch Before... filmov sa mi tento pozdával najmenej, aj keď stále to má svoj štandard s bohatým a pestrým dialógom. Nuž, možno sa v roku 2022 dočkáme ďalšieho pokračovania, žeby Before Divorce? ()

HappySmile

Pěkná konverzačka o vztazích, kde se řeší problémy, kterými se už asi každý z nás někdy zabýval. Je zajímavé to takto vidět, ale zase že by mě to nějak extra nadchlo, to taky nemůžu říct. Bohužel jsem až po zhlédnutí filmu zjistila, že se jedná už o třetí díl, jinak bych na to měla dost možní jiný názor. Rozhodně mě to ale neodradilo, abych se podívala na předchozí dva díly, třeba tam najdu to skryté kouzlo, které ostatní tak zaujalo. ()

Martin741

Kvalitny romanticky film o laske ona + on s kvalitnymi hercami ako su Ethan Hawke /Dead Poets Society/ a Julie Delpy. Odznie trochu toho medziluskeho tlachania o vztahoch, ale to tu az tak nevadi, nie je to samoucelne a je to v ramci normy. Takze slusna romantarna : 85 % ()

Rajesh_K.

Tak nám hlavní protagonisté zestárli. Tenhle film z celé trilogie se mi líbil nejvíce. Na to jejich tlachání o životě, na ty jejich vzpomínky, co spolu zažili..na to jsem si už zvykl. Ovšem nejvíce se mi zde líbila ta jejich hádka. Ta byla tak přesvědčivá a tak reálná..myslím, že většina lidí to zažila. Musím uznat, že to zahráli velmi dobře, ty jejich dlouhé dialogy bez nějakých střihů byli velmi přesvědčivé a nevadili mi. Byl to opravdu dobrý výkon od herců. A také samozřejmě výborně natočené.. (90%) => 5★ ()

honajz2

Přemýšlím mezi silnými 3* a slabými 4*. Je pravda, že nějakou chytrou koncepci to má (celou dobu jsou v pohodě, ale pohádají se až na místě, kde jsou úplně sami, kde se nemusí přetvařovat) a Linklater to s těmi dlouhými upovídanými scénami pořád umí, ale fungují jen když si mezi sebou povídají ti dva. A i tak to nemá to minimalistické kouzlo jako předchozí dva díly, protože tady už není co v těch dialozích a minimalismu budovat. Tedy takhle, je, ale je toho strašně málo. Navíc jsem čekal, že po několika letech nebudou tak moc dlouho v pohodě, že se rafnou už třeba při té procházce a ne až ve finále někde v  hotelovém pokoji, kde už ta jejich hádka působí krapet strojeně. Takhle mi to pořád přijde spíš trošku pohádkové než realistické. I tak je ten film většinu času chytře napsaný a ty dialogy mají svoji hloubku, ale i přesto je dost vidět, že to třetí pokračování je krapet zbytečné. Navíc i ta délka mi přijde přepísknutá. Pořád přesně nevím k jakému hodnocení se přiklonit, mám to dost mezi, ale nakonec asi dám to nižší. Přece jenom, genialitu prvních dvou dílů to nemá a ta děcka do toho skoro vůbec zapojená nejsou, ačkoli mohly. Silné 3* ()

Vojťas

Konečně REÁLNÁ "romance". Život prostě není pohádka a Jesse to snad Celine vysvětlil dostatečně (vtipné a zároveň smutně pravdivé sledovat ženské chování, když docházejí argumenty)! ()

Stanley

Z odlehčené romantiky předchozích dílů jsme se přehoupli k chmurně mrazivým bergmanovským scénám z ne-manželského života... To jsem popravdě příliš nečekal a nebylo mi z toho moc dobře. ()

cubajz

Film, který je krásný v tom, že je obyčejný a v podstatě o ničem - dokazuje, že hádky vznikají jen kvůli domněnkám a předtuchám, které vůbec nemusí být ničím podložené. A že rozdílné pohlaví si většinou prostě nerozumějí:) ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Oscarové nominace 2014