Svědek

• Francie Garde à vue (více)
Z natáčení

Jerome Martinaud je právníkem v malém francouzském městě. Těsně před silvestrem jsou ve městě nalezena těla dvou znásilněných a zavražděných dívek, důkazy – i když jen nepřímé – směřují k Martinaudovi. Vyšetřování vede jeho přítel, inspektor Gallien, a výslechy jsou dlouhé. Všechny indicie ukazují na Martinauda, ale jsou tu ještě svědecké výpovědi a jemné předivo vztahů, tajemství a křivd, které se stále více zaplétá... Film Svědek vychází z literární předlohy "Brainwash" od spisovatele Johna Wainwrighta, pro filmový scénář ji adaptoval režisér Claude Miller ve spolupráci s Michelem Audiardem. Příběh, odehrávající se na minimálním prostoru, je hereckým koncertem velkých osobností francouzského filmu Lina Ventury, Michela Serraulta a krásné Romy Schneiderové. Film měl ve Francii premiéru v září 1981 a v následujícím roce dominoval udílení cen francouzských Césarů. (Česká televize)

Arsenal83

Kto videl dobrý film Podozrenie (2000) bude už vo veci. A kto zas videl najprv toto a potom Podozrenie, tak sa Podozreniu trochu vysmeje, hoci tá je v už väčšom, modernejšom štýle a toto komornejšie a silne orientované na dokonalé herecké výkony. Toto je takmer dokonalá konverzačka s pomalým odlupovaním jednotlivých vrstiev zločinu, no tvári sa nenápadne, ako keby ani nemalo dôjsť k nejakým zvratom. ()

triatlet

Vzhledem k závažnosti zločinu mi výslech místy připadal "četnicky" komický. Překombinovaný závěr jsem asi nepochopil... ()

sharky

86% Jedna policejní stanice. Dva výteční francoužští herci. Krátká stopáž. Nový rok. Chladné déštivé počasí a chladná žena. Téměř dokonalá kombinace, jen já nevím...jen mě málo mrazilo v zádech, ale do 5. hvězdičky vážně nechybělo moc... ()

Flego

Luxusné obsadenie, brilantné dialógy a skvelá pointa. Millerov film rozohráva partiu vyšetrovateľa a svedka vraždy maloletých dievčat. Obrovskú zásluhu však má tvorca dialógov Michel Audiard, ktorý sa preslávil vo francúzskom filme práve touto činnosťou. Film bežal v našich kinách v roku 1983. ()

honajz

Tak tedy nevím, jestli jsme viděli stejný film. Já osobně viděl rozhlasovou hru, kde jedinou filmovou invencí bylo převlékání saka Lino Ventury a sem tam flashback na pláž či na maják. Postavy mají naprosto nevyprofilované charaktery, takže psychologicky to klouže až moc po povrchu, a ani účast Romy Schneider to nezachrání. Pochopit hlavní dějovou strukturu není problém, ale spousta věcí je za hranou - jak tedy třeba vysvětlit bankéřův "vztah" s Kamilou? Jako kapric manželce navzdory? A proč tedy pak litovat manželku, které její monolog můžeme, ale nemusíme věřit, jak povstala z chudého dna společnosti? Když se nad filmem zamyslím zpětně, nedává mi moc smysl, spousta věcí je chtěných, na sílu, aby byl jako jakýsi konflikt a jakési podezření, ale tady to prostě podle mne nefunguje, je mi líto. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ DVD PREMIÉRA: LEVNÉ KNIHY = 7.2.2011, réžia českého znenia (ÚPF 1983) = K. M. WALLÓ - Perfektná komorná kriminálna dráma s absolutóriom skvelého hviezdneho hereckého obsadenia. Jedna hviezdička dolu iba za pointu, ktorú som ja odhalil pomerne skoro. (7.2.2011) ()

borsalino

Silný psychologický film, který se prakticky celý odehrává v jedné místnosti. Inspektor Antoine Gallien (Lino Ventura) vyšetřuje podezřelého notáře Jeroma Martinauda (Michel Serrault) ze znásilnění a vraždy dvou malých holčiček. Výpověď notáře je stále více protichůdná a s každou další výpovědí se hlouběji zaplétá do svých polopravd a lží. Nový směr vyšetřování nastává po výpovědi manželky notáře Chantal. Následně se Jerome přiznává, ale jen do okamžiku, než se objeví nový, nezvratný důkaz. Opravdu zajímavý snímek se silným příběhem a hereckým koncertem Lino Ventury a Michela Serraulta. ()

evapetra

Kriminální konverzační drama par excellence. Michel Serrault v roli, měla jsem pocit, že spíše v kůži podezřelého svědka, mě tady fascinoval snad ještě více než samotný Ventura ztvárňující vyslýchajícího komisaře. Oba muži táhnou na svých bedrech sami skoro celý film, ve kterém jde více o konfrontaci a psychologii obou hlavních postav než o usvědčení či osvobození samolibého pana notáře. Romy Schneider coby manželka podezřelého a taky konečné vyústění filmu jsou už potom takovu další třešničkou na dortu tohoto povedeného dramatu. ()

mm13

Trochu dosť vykonštruované, ale ťažko to šlo inak, ak sme chceli diváka vo finále obareného a doživotne zneisteného. Záslužný príspevok! ()

argenson

Drama lomeno krimi lomeno thriller? Tak to ani hovno. Ale super dialogama narvaný psycho, do kterýho až po hodině vstoupí na svůj věk neskutečně éterická a nadpozemsky půvabná Romy Schneider. Hodnocení na 80% přihazuju za posledních deset minut. Takhle se maj' točit filmy! ()

Padme_Anakin

Tak tohle byla trefa do černého, minimalistický snímek přesně tak, jak to mám ráda, na malém prostoru rozehrané psychologické drama jako řemen, výborné herecké obsazení - Lino Ventura v roli vyšetřovatele vražd dvou malých děvčátek, Michel Serrault původně svědek, následně obviněný a půvabná Romy Schneider v roli manželky, která fatálním způsobem vstoupí do rozjetého vlaku... ()

bloom

Skvělý krimninální a psychologický film zajímavý tím, že na rozdíl od jiných kriminálek se tady hon kočky s myší odehrává v jedné místnosti. Michel Serrault je geniální herec (začínám uvažovat, že si ho dám do Top) a dokazuje to nejen jeho "přihřátá" kreace v trilogii Klec bláznů. Je žoviální, povýšený nad přiblblého zapisujícího inspektůrka a z míry ho vlastně vyvede pouze vlastní žena (melodramatická Romy Schneider). Musím říct, že mu pomáhá i český dabing Stanislava Fišera. Oproti tomu z Lina Ventury a jeho tradiční policajtské postavy je cítit něco jiného než obvykle. Má všechny své tradiční vlastnosti a naturel, to ano, ale je tu ještě něco navíc. Stárne. Lino stárne i se svou postavou. Už v sobě nemá tu zarputilost jako kdysi, přesto cítí, že jeden ze svých posledních případů musí dovést do konce. Jeho protihráč (je vlastně vůbec on tím vrahem?) je ovšem silný... ()

NinonL

Pátrání po vrahovi dvou malých děvčátek nás zavede do kanceláře policejního vyšetřovatele. Je Silvestr, všude se slaví, na policejní stanici však probíhá souboj nervů i hra kočky s myší. Byla jsem zvědavá na výkony Romy Schneider, Michela Serraulta i Lino Ventury. Nezklamali a strhující konec hodnotím velmi kladně. ()

Davered

Uzvanene to je az az, ale vadi mi predevsim samotne rozuzleni. To jako maji byt prukazne dukazy? Takhle se chovaji a reaguji lide zapojeni do vysetrovani? Tak to opravdu jen v detektivnim braku, jehoz zastupce ostatne snimku poslouzil jako namet. Z techto francouzskych "serie noire" filmu je podstatne zdarilejsi (ovsem zaroven dost neprijemna, az odporna) o par let starsi CERNA RADA. ()

Pierre

Originální drama, už jenom tím, že se odehrává na Silvestra. A zatímco nový rok je za dveřmi, vevnitř probíhá výslech notáře Martiuda. Inspektor má podezření, že stojí za vraždou dvou mladistvých holčiček. Od začátku mi bylo jasné, že notář je vinen. Jenomže ve scéně kdy (Pozor spoiler) na něho nečekaně zautočí postava Guyho Marchanda (konec spoileru) měl jsem spadeno spíš na ní. Jak to nakonec dopadlo, o tom raději pomlčím abych omylem nic nevyzradil. Nicméně je Svědek brilantní drama s výbornou psychologickou stránkou postav a s přesvědčivými výkony obouch hlavních představitelů. Dokáže velmi dobře využít geniálně napsané dialogy a minimalistický prostor ve kterém se odehrává. Tak si tak říkám, není to síla? Rozehrát v jedné místnosti, s těměř třema herci, takovou bombu. A ta pointa je nadčasová. O Venturovi jsem již věděl, že je dobrý herec, ale Serraullt mě tady teda dost překvapil. Měl jsem ho zafixovaného jako komika, ale tady zahrál vážnou postavu skvěle (dost mu taky pomohl bezchybný Fišer v českém dabingu.) Odnáším si tedy velmi silný zážitek. ()

MikO_NR_1909

Úžasný herecký galakoncert, ktorý však nezaujme exhibicionistickým vystupovaním dvoch hereckých eg, ale ako výstižne uvádza oficiálny text distribútorov, práve svojimi ladnými a úspornými metódami. Gradácia deja spočíva v odkrývaní a hľadaní nepriamych dôkazov zaisťujúcich presvedčenie vyšetrovateľa, ktorý už bol vnútorne dávno rozhodnutý, ako so svojimi poznatkami vynaloží.O to viac film zarezonuje svojim nejednoznačným vykreslením nielen záverečnej pointy, ale aj psychologickej anamnéze nespokojného partnerského spolunažívania Michaela Serraulta a svojej ženy. Tam sa dejú tie mozaiky, ktoré dodávajú filmu intenzitu a vnútornú dynamickú disharmóniu, ktorá vami otrasie. ()

kaylin

Výborná ukázka francouzských schopností v oblasti žánru kriminálního thrilleru. Lino Ventura je tu skvělý jako detektiv, u kterého si nejste jistí, jestli je geniální, anebo jestli prostě jenom šlápl vedle. Výslech - jeden jediný - má výborný vývoj a v podstatě ani na chvíli nezůstanete v klidu, protože netušíte, kam se vyvine. ()