Svědek

• Francie Garde à vue (více)
Z natáčení

Jerome Martinaud je právníkem v malém francouzském městě. Těsně před silvestrem jsou ve městě nalezena těla dvou znásilněných a zavražděných dívek, důkazy – i když jen nepřímé – směřují k Martinaudovi. Vyšetřování vede jeho přítel, inspektor Gallien, a výslechy jsou dlouhé. Všechny indicie ukazují na Martinauda, ale jsou tu ještě svědecké výpovědi a jemné předivo vztahů, tajemství a křivd, které se stále více zaplétá... Film Svědek vychází z literární předlohy "Brainwash" od spisovatele Johna Wainwrighta, pro filmový scénář ji adaptoval režisér Claude Miller ve spolupráci s Michelem Audiardem. Příběh, odehrávající se na minimálním prostoru, je hereckým koncertem velkých osobností francouzského filmu Lina Ventury, Michela Serraulta a krásné Romy Schneiderové. Film měl ve Francii premiéru v září 1981 a v následujícím roce dominoval udílení cen francouzských Césarů. (Česká televize)

Rosalinda

Pánové za velkou louží, zkuste prosím vymyslet a natočit takovýto dech beroucí film bez veškerých efektů, bez hudby (nepočítám začátek a závěr s hudbou Georgese Deleura), v minimálním prostoru jednoho komisařství, pěkně pomalu… Cože vám chybí? Dokonale vystavěný příběh? Herci, kteří hrají, jakoby to bylo vše úplně skutečné? Co byste udělali z jedné silvestrovské noci? Zjednodušeně řečeno tady vzniklo komorní krimidrama s vybroušenými dialogy a skvělým herectvím všech zúčastněných. Naprosto dokonalé a nezapomenutelné! Lino Ventura bez mrknutí brvy dokonalý, sekundující Michel Serrault stejně tak dokonalý a Romy Schneider ještě více dokonalá, věrohodná a krásnější než kdy jindy. Takovýmto filmům patří má úcta a obdiv! A že používám často adjektivum dokonalý? Jak se mu mám vyhnout, když je to veskrze dokonalý film? ()

radektejkal

Doktorem Martinaudem se nezabývá jen inspektor Gallien, ale beze zbytku i všichni diváci tohoto strhujícího dramatu viny a neviny (a samozřejmě i její podstaty). Všechno ostatní uplívá v pozadí. Zvláštní persona tenhle doktor Martinaud, alias Michel Serrault ve skutečně ojedinělé roli, nás neustále "motivuje" měnit naše pocity a sympatie, a tak nás až nemístně zatahuje do hry. Jaká je to hra? Týká se snad nějak i nás? Proč si chvílemi přejeme, aby to byl on, a pak zase ne? Čím je nám sympatický a čím zase odporný? Nezdá se, že mu také jenom sekundujeme jako inspektor Gallien? ()

Martin741

Na to, ze sa dej filmu prakticky nehne z jednej miestnosti ide o dobry film, ktory sa obcas oplati prehnat hlavou. Vino Lentura /Touchez Pas au Grisbi, Sicilsky Klan, Taxi to Tobruku/ na urovni, pani Schneider /Trojity Kriz s Gertom Frobem/ je vyborna. 89 % ()

MrPierc

Dobrý psychlogický souboj mezi znuděným policajtem a uhlazeným notářem, který se vyvíjí - každý má chvíli převahu. Atmosféra je doplněna melancholickým novým rokem s deštěm v pozadí. Cigareta zapalovaná každých 5 minut patří ke znakům dobrých filmů té doby :-) Lino Ventura vypadá jako unavený lev, který ale stále umí kousat. ()

tomtomtoma

U tohoto filmu se přímo nabízí jeho srovnání s pozdější americkou předělávkou. Jsou tak podobné, a přesto tak odlišné! Americká předělávka se může pyšnit pouze hvězdným obsazením. Je mladší, a přesto obsahuje mnoho mezer mezi jednotlivými střepy mozaiky a značně pokulhává ve vyznění i v celkové posloupnosti logiky. Jako jasný vítěz se ukazuje tento francouzský filmový originál. Obsazení je špičkové, herecké výkony důvěryhodnější, atmosféra je intenzivnější ve svém útoku na psychické síly jednotlivců a přirozenější ve svém průběhu. A jednotlivé střípky do sebe zapadají v logických souvislostech. Navíc, Francouz Claude Miller pojmul svůj výtvor i jako kritiku nejednoduché policejní práce. Hlavní postavou je policejní inspektor Antoine Gallien (skvělý Lino Ventura). Se stále silnějším pocitem skutečného odhalení zločince, stupňuje svůj nátlak ve jménu spravedlivého potrestání za kruté zločiny. Využívá každou skulinku ve slovech a pohnutkách, aby se každou minutou blížil ke spásnému přiznání viníka k vině a přijetí trestu. Bourá, manévruje a střílí svá slova s důkladnou vypočítavostí do lidského masa osamělé vznešenosti. Více než důstojným protivníkem je bohatý a úspěšný notář Jerome Charles Emile Martinaud (velmi dobrý Michel Serrault). Jeho povýšené sebevědomí dostává ránu ve smutku osamělosti vlastního života. Je pokořován a urážen. Odhalováním svého soukromí ukazuje svá slabá místa a všechny své životní bolesti. Nakonec, i jeho svědomí neoplývá čistým, ničím neumazaným vývěsním štítem. Hlavní ženskou postavou je notářova manželka Chantal Martinaud (šarmantní Romy Schneider). Ta může odtajnit svoji nahromaděnou zášť a nenávist k vlastnímu muži. Pokrytecká prospěchářka dává policii to, co potřebuje ke zdárnému uzavření případu. Poslední výraznou postavou je Gallienův pracovní partner a policejní inspektor Marcel Belmont (zajímavý Guy Marchand) se svou výbušnou povahou při zvrácené podstatě otřesného trestného činu. Z dalších rolí: policejní divizní komisař se zájmem o dopadení zločince (Jean-Claude Penchenat), netrpělivý okradený Jean-Marie Jabelain (Michel Such), či malá Martinaudova neteř Camille (Elsa Lunghini). Takto má vypadat zdařilé psychologické drama! Odhaluje všechna temná zákoutí lidských duší, jejich bolesti, naděje i prohlédnutí. Veškerý strach vystavuje osoby až k samotným hranicím psychických sil. Není to černobílý pohled a osoby nejsou jednoznačně na dobré, nebo špatné straně. Všichni jsou mnohovrstevní a bedlivě sledují tok vlastních zájmů. Partnerská nedorozumění mohou vést k tragédiím. Na policejní práci by měl být člověk velice obezřetný, aby se ze svědka nestal rychle zločinec! Americké předělávky patří na smetiště, pokud nedokáží udržet linii příběhu a vše se rozpadá v rozpacích a hrůzostrašných propastech celkové udržitelnosti nějakého smyslu! ()

pakobylka

Víc než jen trochu deprimující zážitek, jehož neprůstřelnou atmosféru kromě opravdového, neokázalého herectví všech zúčastněných určuje všudypřítomný déšť a cigaretový dým. Příběh ubíhá zdánlivě pomalu, v přesně odměřovaném, rozvážném tempu, vytrvalý a neúprosný jako osud - pod nezúčastněnou vnější maskou se však jeho životní pochody zrychlují až na hranici snesitelnosti ... a závěr je něco jako přesně mířená rána na solar. ()

Juto

Výborne prepracované postavy s skvelými dialógmi. Lino Ventura hrá decentne a vôbec natlačil na pílu, srší z neho prirodzenosť .Film má hustú atmosféru s tragickým vyvrcholením. 8/10 ()

zette

Vyborne napsany scenar, skvele herecke vykony a dobre napsane dialogy. Vse ve stejny cas a na minimalnim prostoru. Kde jsou ty casy, kdy se takove a podobne filmy vysilaly na Nove... ()

mortak

Kriminálka poskytuje pouze rámec pro vynikající psychologickou studii jednoho manželského pekla. Příjemné překvapení, protože jde o adaptaci románu "A table" ze "Serie Noire", která je spíše zdrojem námětů pro akční béčka A. Delona. ()

majo25

Príbeh sa väčšinou odohráva v jednej miestnosti - vyšetrovacej izbe na policajnej stanici a občas mi pripomínal iné (nefrancúzske) kriminálne filmy s podobnou tematikou. Kriminálne vyšetrovanie síce nepôsobí autenticky, ale je v pohode sledovateľné aj napriek kvantu dialógov a určitých extemore hlavných postáv. Zaujímavý je aj záverečný obrat. Aj na Venturu v hlavnej roli sa dá spoľahnúť. Do štyroch hviezd mu však čosi málo chýbalo, napríklad aj to, prečo sa obeť chcela priznať k niečomu, čo nespravila - vyhnutie sa svojim osobným problémom príliš neobstojí. A nájdu sa aj menšie logické chybičky. ()

vesper001

Drama jedné noci, rozehrané na minimálním prostoru s minimem postav. Lino Ventura jako vyšetřující, Michel Serrault jako podezřelý a Romy Schneider jako osudová žena. Tísnivé, mrazivé, v závěru šokující. ()

MJMilan

Jedna z těch lepších Venturovek, avšak nutno podotknout, že zásluhou Michela Serraulta, který tu hraje vzdělaného až psychopatického vyšetřovaného.... ()

flyboyeda

Konverzacni hra na kocku a mys po francouzsku. Obdivuhodny vysledek s minimalnimi prostredky. Smekam. Po dramaturgicke strance precizne vystupnovane psychologicke krimi-drama postavene na nenapadnem - o to vice mistrovskem herectvi ale take na inteligentnim az dabelsky rafinovanem scenari. Zpusob, kterym tvurci propojili vysetrovany zlocin s dlouhodobou manzelskou krizi, je mrazivy. To vse je velmi citlive prokladano kratkymi ale intenzivnimi zabery z mista cinu a utrzky ze zivota podzreleho. V zaveru pak prijde zvrat, ktery cely tento film vynasi jeste o level vyse. Mistrovsky kousek. ()

Courtemanche

Vynikající psychologický krimi-drama, ve své době možná ojedinělý a taky málem jen na 25 m². Tento film Claude Miller natočil způsobem, až člověk má pocit že jsme několik let zpátky v letech největší slávy francouzských kriminálních filmů. Už i jen malinká role Romy Schneidera je dostatečně hluboká, Serrault možná i exceluje, ostatní podávají svůj vysoký standard. Potěšilo by mě pokud distributor nenapsal na co si mám pamatovat po celý svůj život. 4,5/5 Pokud někoho zaujme podrobnější sonda do duši člověka (krimi), tak možná by měl zkusit i film, Pouhá formalita s Polanskim a Depardieu. ()

alchac

Nevzpomenu si, kdy jsem viděl film s hutnější a více napínací atmosférou, který se přitom téměř celý odehrává v jedné místnosti. A k tomu s rozuzlením, za které by se nemusel stydět ani Fincher. Opět tedy musím uznale smeknout před dokonalým Lino Venturou a v tomto případě i panem Serraultem, zamáčknout slzu, že oba už bohužel dávno odehráli svůj poslední part a žlučovitě si odplivnout při pomyšlení na to, za co se v jednadvacátém století vydává kriminální drama a jaké entity se označují slovem "herec". ()

dr.fish

Celý film probíhá na komisariátu v jedné místnosti. Na to, že je tak jednoduše vypraven, to je velice dobře zmáknuté, nenudil jsem se ani trochu. Konverzačka na úrovni. Ventura vyslýchá chlapíka podezřelého z vraždy dítěte. 75% ()

andrii

Starý rok se loučí. Má zvrásněné obočí. Krev rozlitá pod loučí, ale čí ruka sáhla do domečku, na panenky, se zamazala o zločin? Dáma s perlami ví, kdy přijít. Se slovy bolesti něhy osud poznačí. Monolog /o/ "čarovné" noci, pohled do zrcadla minulosti, podaný emocí až s jakousi podivně vábivou rozkoší, osciluje na hranici andělské temnoty. Černé paraplíčko, vhozené do skleničky ku přípitku, naději na "šťastný nový" definitivně umlčí. ()