Svědek

• Francie Garde à vue (více)
Z natáčení

Jerome Martinaud je právníkem v malém francouzském městě. Těsně před silvestrem jsou ve městě nalezena těla dvou znásilněných a zavražděných dívek, důkazy – i když jen nepřímé – směřují k Martinaudovi. Vyšetřování vede jeho přítel, inspektor Gallien, a výslechy jsou dlouhé. Všechny indicie ukazují na Martinauda, ale jsou tu ještě svědecké výpovědi a jemné předivo vztahů, tajemství a křivd, které se stále více zaplétá... Film Svědek vychází z literární předlohy "Brainwash" od spisovatele Johna Wainwrighta, pro filmový scénář ji adaptoval režisér Claude Miller ve spolupráci s Michelem Audiardem. Příběh, odehrávající se na minimálním prostoru, je hereckým koncertem velkých osobností francouzského filmu Lina Ventury, Michela Serraulta a krásné Romy Schneiderové. Film měl ve Francii premiéru v září 1981 a v následujícím roce dominoval udílení cen francouzských Césarů. (Česká televize)

filmmovier

Strhující. Dokonalé a svým způsobem neskutečně brutální. Nejsilnější dialogy, jaké jsem kdy ve filmu slyšel a stejně tak nejsilnější herectví. Vezměte všechna slova znamenající chválu, napište je sem a zjistíte, že to nebude stačit, tak moc je Svědek silný film. Jedna místnost, pár herců, děj v podstatě o ničem, ale dialogy natolik geniální, že vás ten film strhne a už nepustí. Chvílemi jsem nedýchal vůbec, chvílemi jsem naopak dýchal až moc, protože lepší herecký koncert jsem v životě neviděl a když jsem si už říkal, že už to snad nemůže být lepší, přišla Romi Schneider - a bylo to. Kolega Enšpígl mi naprosto mluví z duše - perfektní názor, doporučuju přečíst, opravdu moje slova. Takové filmy se už netočí a už točit nebudou. Odteď, když se řekne film, nevybavím si jen cokoliv z Francie ze 60. - 80.let, představím si Svědka. Představím si, že velikáni jako Funés, Gabin nebo právě Ventura už nežijí a nikdy už žít nebudou. Ten film je dokonalý tak, jak jen být může. Dialogy, monology a další jiné logy jsou tak strhující, že prostě nejen, že u toho neusnete, ale budete jen poslouchat a nevěřícně čumět na arogantního, nepříjemného, slizkého Serralulta a Venturu, který vystřídá snad všechny nálady, které je člověk schopný vyprodukovat. Sice je jasné, jak to s doktůrkem vlastně bylo, už od začátku a od začátku je jasné i to, jaký to asi bude mít konec, ale i to je natočené naprosto neskutečným způsobem. Během osmdesáti minut se tam neděje nic a zároveň ohromná spousta věcí. Atmosféra all inclusive. Jeden z nejlepších filmů jaké jsem kdy viděl, a asi i jeden z nejlepších filmů historie. Veliká, neskutečná ůcta pro Lina Venturu a Phillipa Noireta - popravdě, nevím, který z nich byl lepší. 100% je málo a to píšu málokdy. Na Svědka nikdy nezapomenete, navrch to má i prvotřídní dabing - velká čest Standovi Fišerovi, který se naprosto odprostil od všech Phougassů a Clouseaů a místy nebyl jeho tak typický hlas ani poznat. ()

LadyPupu

Nejzajímavější výslech jaký jsem kdy ve filmu viděla. Ventura a Serrault jsou i v těch nejvypjatejších momentech bez jakékoliv herecké manýry, hysterie, okázalosti. Do celkové atmosféry dokonalého psycha zapadá i krásně melodramatická Romy Schneider. Dlouho se mi nestalo, aby mi 86 minut u filmu tak rychle uteklo. Skvělý zážitek! ()

Hillock

Tak vidím, že nejenom česká, ale i francouzská policie má v popisu práce dostávat za katr co nejvíce nevinných lidí tím, že je zmlátí, psychicky zdeptají a donutí se přiznat k čemukoliv. Je to hnus, co se děje. U policie pracují zpíčené zrůdy. Slušný člověk se svědomím a morálními zásady by takovou práci nemohl dělat. ()

hanagi

Jako mladou holku mě kdysi na filmu zaujalo, jak na malém prostoru a v podstatě jen o dvou (respektive třech) lidech dokázali herci rozehrát partii, která diváka přibije do sedadel. K některým věcem ale musí člověk dozrát, věkem i zkušenostmi...Krimidrama o snaze zlomit a usvědčit pedofilního vraha v průběhu silvestrovské noci má totiž další rozměr, ten, který jsem tehdy nemohla vidět - smutek nad jedním zpackaným partnerským vztahem a nenávistí až za hrob! ()

TerezD

Na jedné straně skvělé drama a mrazivý konverzační souboj mezi Venturou a Serraultem, ale na straně druhé mám velmi smíšené pocity. Čekala jsem kriminálnější nádech, zatímco děj v minimalistickém prostředí se téměř nehnul z místa. Konec ve mně vyvolal ještě zmatenější pocity, ani nevím, zda jsem ho pochopila. ()

Autogram

Ten anglický názov Grilovanie hovorí viac o tom, čo sa vo filme deje. Podozrivého, hlavne keď je dostatočne slizký, teda aj podozrivý, treba grilovať, kým sa neprizná. A tak záver ani neprekvapí, skôr prekvapí minulosť, ktorá sa odhaľuje počas výsluchu vo svojej plnej kráse. ()

JohnSmith

Co dokáže s člověkem udělat síla policejního výslechu? Přiznat se k věcem, o kterých by nikdy nikomu neřekl?Výborné drama, ve kterém Ventura a hlavně Serrault podávají skvělé výkony. ()

zigíš

Příjemná konverzačka ve stylu Tornatoreho ´Pouhé formality´ výborný scénář a souboj dvou hereckých es. Dokonalý zážitek trochu hořkne zvolenou hudbou, nevýraznou sotva slyšitelnou, v cílové rovince tak těsně vítězí ´formalita´ přeci jenom má Morriconea ..a ano i toho Tornatorea :) ()

deckardx

Vynikající případ toho, že film nemusí stárnout ani dvacet let po natočení a to díky skvělým hercům a přirozeným dialogům. ()

Markussis

Genialita tohoto snímku se projevuje zejména ve chvílích, kdy vyplouvá na povrch samotná závěrečná absurdita vyšetřování osoby doktora jménem Martineaud. Těžko si již představit jakým způsobem tuto psychologickou hru mezi dvěma velkými herci ještě více prohloubit nebo vygradovat. Oba se jistým způsobem jako existence spolu vlastně střetli a byli si velice podobní. Vše bylo dokonale poznat v závěrečných okamžicích vyšetřování na tvářích obou protagonistů, na nichž byly vyobrazeny patrné známky jejich osobní porážky. Důvodem porážky komisaře byla až jeho ohromná profesionalita a také smůla, že narazil na nešťastného možná až zdánlivě psychopatického právníka. Co zlomilo vaz onomu zmíněnému právníkovi byl fakt toho, že si prostřednicvím onoho profesionálního vyšetřování plně uvědomil, jak hluboce ho jeho žena až jistým animálním způsobem nenávidí. Díky tomu ztratil poslední špetku naděje, že by to mohlo být jinak. A právě v tom okamžiku, kdy se stal pro sebe samého naprosto lhostejnou existencí, tak se stal i právě pro komisaře tolik nebezpečným objektem jeho vyšetřování. Tomuhle se nedá vytknout vůbec nic, tohle je psychologický hardcorre. ()

vitekpe

Dobre zahrane, pribeh trosu zmateny, ale kazdopadne nadprumer. Prestoze se to cele odehrava vlastne v jedne mistnosti, tak musim uznat, ze film udrzi pozornost divaka... 3+ ()

klúčik

Ako málo stačí, aby bol natočený výborný film. Dobrý scenár, režisér a herci. Nemusí byť strašná akcia, stačí jedna miestnosť a už to fičí!!! Výborný film , a famózny Michel Serrault. Filmu dávam 85%. ()

Roman Albach

Vynikající drama, které dokazuje, že nemusíte utrácet miliony dolarů za akční scény, abyste natočili napínavý film. Téměř celý snímek se odehrává v kanceláři inspektora. A po celou dobu jste napjatí a neklidně sleduje vršící se důkazy, ale i jejich vyvracení. Je, nebo není ctihodný notář Martinaud vrahem? Svědectví manželky Chantal (skvěle zahrané Romy Schneider) je tím posledním důkazem,co jsme potřebovali... ale není v tom ještě něco jiného? .... ()

patrikus

Oba dva pánové předvádějí skvělé herecké výkony, ale vlastně nejsou to žádné výkony - jsou to prostě oni a jejich velmi nenásilné herectví. Skvěle zfilmovaná divadelní hra bez efektů s dobrými dialogy a úžasnou komorní atmosférou. Opravdu velmi krásně se na to dívá.... Tady vidíme, jak úsporně a jednoduše se dá natočit kvalitní film... ()

Rozjimatel

3,5 Výborná psychologická dráma odohrávajúca sa prevažne v jednej miestnosti, so skvelými hereckými výkonmi. Obdivujem filmárov, ktorí s minimalistickými prostriedkami dokážu natočiť takéto umelecké dielo (ďalším príkladom je film 12 rozhnevaných mužov). Páčil sa mi aj spôsob, akým sa používali flashbacky, ktoré tento komorný príbeh perfektne oživovali. ()

Movie Gourmet

Dobrá policejní detektivka, která si zaslouží pochvalu. V podstatě je to psychologické drama, kdy policista (Lino Ventura) vyslýchá obviněného (Michel Serrault) z vraždy dvou holčiček... Vřele doporučuji ke skouknutí. Verdikt: 4* a 80 %. ()

PhillM.

Skvělé, skvělé, skvělé. Na Silvestra prší, hodně se kouří, dost se mluví, trochu lže, nosí se utkvělé představy, chodí se po chodbě, k majáku a zpátky, převlékají se kabáty, průchodu dostane policejní brutalita, manželská nenávist, překvapení z kufru... Svědek je důkazem, že Hon by byl o mnoho lepší, kdyby se vystřihla jedna jediná scéna (viz můj komentář). Tohle ale vážně nemá chybu. ()