Kalvárie

• Irsko Calvary (více)

Irské drama s prvky černého humoru pojednává o knězi, který je sužován zlomyslnými obyvateli svého městečka. Poté, co mu během zpovědi jeden z farníků vyhrožuje smrtí, se musí otec James pustit do boje s všudypřítomnými temnými silami. V hlavní roli irského dramatu prodchnutého černým humorem se představí Brendan Gleeson jako otec James, duchovní z místní venkovské farnosti. Ten se během nedělní zpovědi dozví, že se ho jeden z jeho farníků chystá zavraždit. Neví však, o koho se jedná. Jamesova smrt by pro nešťastného muže byla zadostiučiněním za zneužívání, kterého se na něm v dětství dopouštěl jiný katolický kněz. James, jemuž zbývá pouhých sedm dní na to, aby se v rámci svých příprav na smrt smířil se světem, se vydává na kalvárii napříč malým irským městečkem, setkává se s jeho obyvateli a přitom se snaží vypátrat potenciálního vraha. Na této pouti zjišťuje, že se instituce, které zasvětil svůj život, stává v dnešní době zastaralou, což v něm vzbuzuje pochybnosti o smyslu jeho víry. (Cinemax)

Devadesát Dva

Velmi spirituální, křesťanský, duchovní film. A křesťanský v tom kladném, co tato víra přináší. S čistým hrdinou, dobrým knězem, který snáší amorálnost lidí okolo sebe a snaží se jim pomoct. Hned v úvodu dostává otec James týden na uspořádání záležitostí, než bude zavražděn. A v podobném duchu se odvíjí tón celého filmu. Místy velmi černohumorné, ale opravdu velmi. Zároveň velmi odhodlané a jdoucí si svou cestou. Líbí se mi, že postava otce Jamese je nohama na zemi, snaží se pomáhat a radit, ne z knihy, ale sám za sebe a mnohdy nezná odpovědi, jako reálná osoba, jako pravda... a já jsem už unavený z těch falešných jedinců, kteří mají odpověď na vše. Chris O'Dowd a Dylan Moran a jejich poslední scény mě utvrdili, že tihle dva by si mohli do vod dramatu zabrouzdat častěji... zvládli to bravurně, zkrátka jsem je oba musel zmínit, Gleeson je samozřejmostí. Silný film, silný závěr. Nevím, proč tenhle komentář zní tak pedantsky a slušně... musí to bét - Kurva! ()

Chmur

Za silný konec, zajímavý námět, nádherné Irsko a chvílemi opravdu povedený soundtrack dávám trojku. Film je založený na dialozích. Což by samozřejmě nevadilo, ale zde většina rozhovorů působí podivně a plytce pseudofilozoficky. Takže obsahově OK, ale zpracování velmi slabé. ()

666Carnage

Černý humor to mělo ale komedie to rozhodně nebyla. Drama o knězi na skotském ostrově kde mu jde někdo po krku, zapálí mu kostel atd. Konec mě dost překvapil a taky kolik se tam ukázalo známých tváří. Tohle je taky jeden z těch filmů co není pro každého. Ale pokud nemáte zrovna nic po ruce klidně na to mrkněte protože koukat se na to opravdu dá. 70% ()

Hanys_

Gleesonovi někdo při zpovědi sdělí, že ho přesně za týden zabije. Takže sledujeme týden v životě kněze, který se usmiřuje s dcerou, navštěvuje vrahy ve vězení a .... upřímně to moc zábavné nebo napínavé zrovna dvakrát není. 4.5/10 ()

Ashar

Surové drama o odpuštění a převzetí viny nevinného za ostatní. V té vesnici nebyl nikdo normální. Myslím si, že by se tam i hodila psychiatrická léčebna, měla by asi narváno. Ale zase kněz by měl prázdno v kostele. Každá mince má svůj rub i líc, že? ()

SpaceOdyseus

Moc se mi to libilo. Civilni atmosfera, kterou proplouva cinicky cernocerny humor aby postupne uvolnil misto sentimentalni depce. A pri tom vsem to je celou stopaz zabavne a zajimave. Calvary je hluboky film, ktery se me prijemne dotknul. ()

HonzysKISS

Hodně ukecaný film. Bez akce, ale s moc zajímavým a originálním příběhem. Takový děj se moc nevidí, život z pohledu kněze. Když se do toho vžijete, tak ani nemrknete. Obsazení nemělo chybu. Občas jsem se i dobře zasmál. Tady vás musí zaujmout lokace. Díky nim se na to koukalo hezky příjemně. Celkově je to hezky oddychový filmek. ()

angloumene

Farník, který knězi vyhrožuje smrtí, se při své úvodní řeči baví skandální myšlenkou o zavraždění duchovního v neděli. A přesně takový je i celý film. Vytahuje pár tak trochu zapadlých, ale přesto šokujících témat a snaží se s nimi nějak poprat. Naštěstí to ale vcelku funguje a neobjevuje se zde (narozdíl od Pomáhat a chránit) příliš hluchých míst. Pro tentokrát slabé 4 * tedy 72 %. ()

ondrula

Tomu říkám skutečně kvalitní a originální dramatický snímek. Bezprostředně drsný začátek filmu i jeho vypjatý konec přinášejí konečně to, co by měl mít každý slušný film - vybuzující úvod i závěr, který v divákovi probudí zájem nejen o film, ale i o zápletku (problémy současné církve) či prostředí (Irsko). Kamera je excelentní a herecké výkony (kromě přehrávajícího Morana) jsou prostě skvělé. Že je Brendan Gleeson nebývale talentovaný herec, je asi jasné, ale v tomto filmu rozvinul hotový herecký koncert a vlastně si ho ukradl pro sebe. Film je pro mě atraktivní taky proto, že téměř propagandisticky zobrazuje překrásnou irskou krajinu, kterou hodlám brzy navštívit a dále pak proto, že nutí (zčásti svými podobenstvími a alegoriemi) diváka k zamyšlení. ()

Schuldiner

Dávám plnou palbu! Nebudu sám se sebou polemizovat jestli si myslím, že si to tenhle snímek zaslouží, když jsem téměř po celou dobu jeho sledování byl přesvědčen, že zaslouží... Film, který rozhodně není pro všechny, a je mi jasné, že spousty diváckých skupin úplně míjí...a taky mine.. Nicméně, tak poutavý příběh, tak skvěle vykreslený, protkaný spoustou osudů lidí různých povah a osobností, tak neuvěřitelně vtipná záležitost v jistých momentech, a především tak nenuceně pojaté a vyřčené životní pravdy a myšlenky, tenhle mix pocitů a emocí v jednom filmu dává dohromady něco, co mě naprosto zasáhlo... Vše je podpořeno skvělou hudbou a neodmyslitelnou přenádhernou přírodou, jejíž panoramata nikdy nepřestanu obdivovat.. Budu to muset dát v nejbližší době ještě jednou. Skvělý Brendan Gleeson, jako kněz, celý ten příběh táhne na svých bedrech... Navíc...co se týče výběru ženských rolí...tak ani tam není, co vytknout.. Kelly Reilly, Orla O'Rourke, Marie-Josée Croze - neuvěřitelně jim to tu sluší! Tedy... s ženskou krásou a krásou přírody to u mojí osoby mají tvůrci jednoduché:-) ...ale to musí být vždy ´´jen´´ třešnička na dortu.. A pak je dokonalost dokonána. ()

Mitin

Luxusní Brendan Gleeson, ale bohužel místy luxusní nuda. Nebýt té občasné nudy, 5* bez mrknutí. Film se spoustou myšlenek, k zamyšlení, a konec jsem takový nečekal. ()

vander19

Sám bývam na kalvárií tak som považoval za nutnosť pozrieť si tento film a hrá tu Gleeson čo ma potešilo ešte viac pretože tento rok som s ním videl filmy, kde mal len vedľajšie charaktery. Na úvod film začína v súčastnosti dosť ošemetnou situáciu, kde jeden spovedník oznámi kazatelovy miestnej obce, že v nedeľu umrie. Dosť haluz dostať počas spovede takúto inofošku. Dôvodom je zneužívanie oného dotyčného počas mladosti. Ten sa to rozhodne riešiť vraždou niekoho, kto je "čistý", nepošvrnený hriechmi. Po hereckej stránke film vystupuje takmer so všetkými hviezdami írskeho filmového neba, chýbal tu už len Colin Farrel. Dokonca som nevedel prisúdiť z kadeže to poznám Aidana Gillena, no predsa z Game of Thrones. Aj tu hrá podobnú rolu človeka hrajúceho na dve strany. Minimálne. Celkovo film zobrazuje veľmi zaujímavé postavy, každá dokáže diváka upútať. Ku tomu prirátame aj atmosféru írskeho plážového mestečka a zaujímavé ukončenie, tak Kalvária, film síce s náboženskou tematikou, ale dosť zaujímavý. ()

Jaro_slav

Excelentní transformace ich-formy na filmové plátno. Všechny postavy příběhu jsou něčím zajímavé a člověku je až líto, že se o nich víc nedozví. Ale to souvisí právě se skutečností, že je to vyprávěno očima kněze Jamese Lavella, takže když se v jednom okamžiku dějem doslova míhne holka, již vzápětí odveze despotický otec, a oba navždy z filmu někam bez vysvětlení zmizí, James jenom udiveně zavrtí hlavou - a divák taky. Právě v této nevyřčenosti je největší síla filmu. ()

Mikino00

Výborný film, má hloubku, má duši, vtáhne vás do svého světa. Přesvědčí vás o své ryzosti a na konci odrovná. Směsice vedlejších linií tvořící svět v němž se kněz pohybuje je velice umě naroubovaná na hlavní příběh směřující k nevyhnutelnému. Pošmourné Irsko a výkon Brendana Gleesona jsou společně s minimalistickým prostředím silným elementem v povedené skládačce. ()

NaughtyKoopa

Dobrý muž obklopen charakterově špatnými lidmi a ačkoliv mu všichni dávali neskutečnou sodu, vytrval a nenechal se zkazit. Film plný zajímavých a hlubokých myšlenek, které jsou výborně zpracovány jak emočně, tak je do nich vložen i ten trochu černý, anglický humor. Výborný Brendan Gleeson a leč v malé roli i Aidan Gillen. Zaujaly mě i pěkné barvy v některých scénách. Určitě bych to viděl na 49. KVIFF raději než nějaké Norsko. 8/10 ()

Nethar

Vynikající irská venkovská atmosféra, parádní herecké výkony v čele s Brendanem Gleesonem, náladou přesně takový typ filmu, který se mi líbí. Drama s jemnými stopami černého humoru. Kandidát na druhé shlédnutí. ()

Brylin

Kalvárie mě omráčila neuvěřitelně silným příběhem a nádhernou vizuální stránkou. Scénárista a režisér John Michael McDonagh vystavěl film okolo postavy skrz na skrz dobrého muže, kněze, který prochází peklem neřestí moderního světa koncentrovaných v jednotlivých obyvatelích malého irského městečka. Úvodní scéna, v níž se hlavní hrdina ve zpovědnici dozví, kdy a proč bude zastřelen a navíc pozná kým, předurčuje ráz celého snímku. V roli kněze exceluje Brendan Gleeson a ostatní herci za ním určitě nezaostávájí, musím jmenovat třeba vynikajícího Dylana Morana. Neméně kvalitní je i technická stránka filmu, hlavně kamera Larryho Smithe. Většina jeho záběrů by se dala bez problémů zarámovat, jak jsou krásné. Celkově mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, i díky diskuzi po filmu se kloním k pěti. ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu