Kalvárie

Calvary

Kalvária

(festivalový název)

Irsko / Velká Británie, 2014, 101 min

Náboženstvá toho nakecajú. No ja tiež nepopieram, že život je krásny. Len má občas iný vkus, než jeho majiteľ.(15.10.2014)

Nekončící dialog o lidské duši, hříchu a odpuštění. 75%(30.3.2016)

• MartinezZ

Všichni mají své problémy, někteří menší, někteří větší a někteří jsou jeden velký pochodující problém. Problémem tohoto filmu ale je, že všichni mají problém, nikdo nikde nic nevyřeší a pak to ani nedává smysl a je konec. Dost blbý konec. A pak tu ještě někdo napíše do žánrů "Komedie", což je už absolutní faux pas. Bohužel, přes hoďku a půl čekáte, kam se to celé vyvine a ono nikam - tak, jak to začalo to i skončí - nijak.(12.7.2014)

Nádherná írska príroda a skvelé fotogenické miesta, na ktorých sa natáčalo, výborné kostýmy a výprava ... komplet celý film farebne premyslený do posledného detailu, to prvé mi padlo do oka. Kvalitné dialógy a výkony hercov. A posolstvo filmu? Tak veľa toho povedal a asi o všetkom, stačí len počúvať a pozerať. Môj druhý film od Johna Michaela a zase som spokojná.(29.8.2015)

„Myslím, že se příliš mnoho mluví o hříších. A dost málo o ctnostech. – Máš pravdu. Co je tvé číslo jedna? – Podceňuje se ochota odpouštět.“ Působivá sonda do lidských duší. Brendan Gleeson v roli faráře, který se svých posledních 7 dní prodírá lidským hnusem a sám se snaží, po sdělení ve zpovědnici, že bude zastřelen, vyřešit otázku, kdo by ho chtěl zabít. Jaký má smysl se obětovat, za něco, za co člověk nemůže? Postava faráře se svým vlastním způsobem vypořádává s problémy, hnusy, neřestmi a zvrácenostmi, které slyší ve zpovědnici. Nehraje se na žádného spořádaného faráře, který má svatost až na zadku. Přistupuje ke svému okolí s pokornou vírou, lidským rozumem, s trochou cynismu řízlým černým humorem, kdy se nebojí říct naplno k ostatním to, co si momentálně myslí. Film hodný zamyšlení a pozastavení se nad určitými věcmi. Dalších pár zhlédnutí mě určitě nemine. S chutí si to dám znovu. A i kdyby mě film nezasáhl vírou Gleesonova faráře, tak už snad jen díky krásám Irska, půvabné Kelly Reilly a samotnému Gleesonovi. P.S. Líbila se mi autenticita, která z filmu čpí. Kalvárie si na nic nehraje a podává divákovi míru černého humoru a závažnost situace v přijatelných dávkách, obohacených výborným hereckým výkonem Brendana Gleesona.(9.4.2016)