Návrat blbýho a blbějšího

• USA Dumb and Dumber To (více)

Uběhlo přesně 20 let od chvíle, kdy jsme Lloyda s Harrym opustili, a změnilo se toho opravdu hodně – s výjimkou jejich tuposti. Když se Harry, který nutně potřebuje novou ledvinu, dozví, že kdesi, neznámo kde, žije jeho dcera, musí Lloyda probrat z „kómatu", ve kterém se nachází od chvíle, co ho Mary odmítla, a vydat se na cestu, aby svou dceru požádal o pomoc. Křížem krážem celou Amerikou v těch nejbizarnějších dopravních prostředcích je jejich cesta zavádí do ústavu pro duševně nemocné – kam nepochybně patří – i na setkání těch nejinteligentnějších lidí světa. Tedy – původně... (Falcon)

Goldbeater

Návrat blbýho a blbějšího je bohužel absolutně nedůstojným pokračováním skvělého road-movie, které považuji za jednu z nejlepších komedií 90. let, v níž fungoval skvěle vypointovaný humor a výborný devadesátkový soundtrack. Bratři Farrellyové se vracejí k látce, kterou před dvaceti lety vytvořili, a nedokáží nic jiného, než opakovat zažité vtipy, které fungovaly v jedničce, a zbytek vyplnit opravdu dementní zápletkou a fekálním humorem. Ze sympatických nemehel z prvního filmu se stali otravní sobečtí blbové a na strhané rysy Jima Carreyho je spíš smutný, než komický pohled. Takovou dvojku si snad nikdo nepřál. ()

kingik

Návrat sešlého a sešlejšího, tupého a tupějšího, absurdního a absurdnějšího, nebo vtipného a vtipnějšího? Tak či onak, bez ohledu na to, kdo je z těch dvou jen blbý a kdo je ten blbější, se jedná o návrat s prošlou záruční lhůtou, přesto je to ještě stále poživatelný pokrm. Po dvaceti letech se přímo navazuje na předchůdce a zcela se ignoruje existence přes deset let starého prequelu. Dozvídáme se zcela absurdní cestou, jak Lloyd (kdo ví, proč tak dlouho truchlí po své milované lásce) trávil dvacet let v léčebně a přitom jen předstíral svoji apatii vůči okolí i Harrymu, který ho tam chodil po celou tu dobu vytrvale navštěvovat. Vzápětí, bez nějaké výraznější pointy, se přesuneme k zápletce, kterou představuje ledvina, kterou Harry nutně potřebuje, ale potencionálních dárců je pomálu. Nezbývá než si je opatřit, tudíž vypravit se za nimi. Větším šokem pro oba bude zjištění, že má Harry krásnou dceru, o jejíž existenci neměl donedávna tušeni. Všechno nakonec bude jinak. Poslední třetina přichází s vydatnou porcí zvrat(k)ů a v podstatě tak popírá to, co se do té doby řešilo. Ono je to stejně jedno, protože zápletka, dá-li se to tak vůbec nazvat, není ničím objevná, jen jde o to, aby se už eskapády dvou výtečníků naplno rozjely a film nestagnoval. A to se opravdu děje v nečekaně dobrém rytmu, kdy film rychle odsýpá a každou vteřinou baví, i za cenu nesrozumitelných gagů, jejichž intenzita postupně roste. Důležité je, že Jim Carrey je v komediální formě, vrásčitý a velmi zábavný ve svých sto+jedna grimasa na víc. Konečně má po dlouhé době na kontě regulérní kino film, i když dávno není superhvězda, přece jen dokazuje, že coby komik je stále extratřída. Za svůj téměř dvouhodinový pobyt na scéně semele snad všechno, co mu dala i nedala jeho kariéra, včetně nenápadného připomenutí jeho nejslavnější role Ace Ventura, pochopitelně přidá ještě něco neokoukaného navrch a filmu nasadí výborné tempo, které vydrží až do konce. Jeho kolega Jeff Daniels ve velkém stínu, ale s tím jsem počítal. Když se to tak vezme, ve stínu zůstali vlastně všichni herečtí "kolegové", ale jako celku všichni posloužili více než dobře. Rob Riggle ve dvojroli, to už s ním byl v krátké době můj třetí film, kde hrál. Laurie Holden po delší době ve výraznější roli zákeřně intrikující dědičky. Objev Rachel Melvin v roli dcery se uměla dobře popasovat s rolí sympatické blbky. Nejhůře to odnesl někdejší sex symbol osmdesátých let Kathleen Turner, pro níž to byl také návrat na plátna kin, přičemž její vizáž už takový úspěch neslavila. Děj v sobě kloubí road movie, méně výraznější než v jedničce, a groteskní komedii, která kašle na divácké i režijní zásady, a ve své podstatě je mimořádně prostinká. Scénář nahrubo naškábal několik výsledných obrazů scén a dále se výrazně počítalo s Carreyho mimořádnými improvizačními schopnostmi, z kterých často a rád ve svých filmech těží. Dopadlo to přesně tedy podle toho, jak jsem předpokládal. Carrey zhusta baví, ostatní ho adekvátně doplňují, čímž vzniká dojem narychlo natočeného bijáku za nízké finanční náklady. Lacinost z filmu přímo dýchá. Odráží se to i na režijních postupech, které jsou mnohdy až amatérsky vystavěné. Improvizace je někdy až přespříliš, proto některé gagy postrádají smysl i pointu. Nechybí ani takové provařené manévry, jako jsou záměna identit na vědecké konferenci nebo nesmyslné nastrčení postav, které již jednou zemřely (viz dvojrole Roba Riggla). Přes všechny výtky má tahle komedie náboj, jaký jsem třeba u jedničky postrádal. Dokonce nechá na svého předchůdce nejednou vzpomenout, když diváka čeká srovnání jedničky s dvojkou v závěrečných titulcích, nebo se projedeme jejich originálním vozítkem, co už (od minulého dílu) něco pamatuje. Jsou to takové milé drobnosti, které skládají groteskně-nostalgický řetězec, který má velký nárok pobavit ve velkém měřítku. Bratři Farrellyovi jsou stále sympatičtí režijní blázni, kteří dokáží vše dovést až do ad absurdum, do toho jim v jejich pošahanosti pomáhá zábavně šílený Jim Carrey, a aby toho nebylo málo, celé to má švih a spád a originalitou se v detailech nešetří. Je vůbec div, že tvůrci ještě šli po dvaceti letech do pokračování, které svoji kvalitu a současně i nekvalitu jistě má. Nejedná se o žádný sofistikovaný humor, ale ani to příliš nepodléhá vlezlému typu humoru. Zřejmě je to také jedna z mála posledních příležitostí, kdy velkého Jima Carreyho můžeme vidět na plátnech kin, kam bezesporu patří. 80% () (méně) (více)

dr.horrible

Zhruba do polhoďky slabota, potom zrazu niekoľko peciek a asi polhoďku pred koncom to zase ustalo. Myslel som, resp. bál som sa, či to neni ten efekt, jak mi ho furt vyčíta montybrogan; že išlo vlastne len o dobu, keď som bol zhúlený, tak sa mi páčila viac v podstate stále rovnaká úroveň. Neskôr som narazil na komentár užívateľa filmmaniak810, ktorý vlastne hovorí to isté, tak asi nie som vadný. V rámci fekálnych komédií nadpriemer, v rámci série tesne pod jednotku. Obe časti sa (pre svoj žáner) vlastne pohybujú niekde okolo hranice 70%, tak nech ich rozlíšim, dvihol som originál na 4*. Ono mi to asi došlo až počas záverečných tituliek, s mixom scénok oboch častí. Možno nostalgia, možno starnutie. Som zvedavý na avizované prdy roku 2034 :) ()

Sobis87

Zbytečné, naprosto debilní (stejně jako postavy), parazitující na skvělém originálu, ale zároveň kontinuálně celkem zábavné, s několika momenty, které mě opravdu upřímně rozesmály. Na vofrk ideál. ()

Carol Pifková

Ja som sa dosť dlhú dobu nudila. Samozrejme zasmiať som sa zasmiala ale tie vtipné scény mi neprišli až tak vtipné aby som sa po zemi váľala od smiechu... Neviem prečo ale ku komédiám nikdy neviem napísať niečo duchaplné, pretože nie som až tak ich milovník, resp. toto bolo jednoznačne slabšie ako prvý diel. To sa samozrejme dalo čakať... ale tak hrali to super a Jimovi takéto úlohy jednoducho sedia. Asi najlepšia pasáž bola na tom cone a v nemocnici, ostatné boli jednoducho slabé. ()

Frajer42

Můj 2000 komentář nemohl skončit u lepšího filmu. Takhle si já představuji humor. Jsem nadšen. Mezi všemi "komediemi" současnosti tahle pořádně vyčnívá. Dlouho jsem se u žádného snímku tak nezasmál. Jestli jste můj smích neslyšeli až u vás doma, tak mě to překvapuje. Div, že mi u sledování neunikla moč. Pro vtipné komedie mám slabost, protože jich je hrozně málo. Tahle se veze na vlně vytvořené jejím starším bratříčkem a vtipy jsou velmi podobné. Ale proč měnit něco, co dokonale funguje?! Jim Carrey mě absolutně dostal. Smekám před jeho herectvím, které nemělo chybu. Myslím si, že se od roku 1994 hodně zlepšil a taky si myslím, že mu vrásčitý ksicht k hrncovému sestřihu hodně sedl. Jeffa Danielse, který je také hodně dobrý, absolutně upozadil. Některé pasáže jsou slabší, ale to je celkem pochopitelné. Vzhledem však k tomu extrémně vtipnému zbytku sáhnu po hodnocení nejvyšším a velmi pravděpodobně zhlédnutí za pár let zopakuji. Dal bych si další díl. ()

Socrates

Druhá hvězda za úvodní geniální šprým, jinak to často sklouzává k fekálu, což není můj oblíbenej šálek. Takže suma sumárum, jedničce s vypětím všech sil po kotníky. ()

Filmmaniak

Film je zhruba z třetiny silně nadprůměrný až skvělý a plný vybroušených vtipů s třeskutými pointami, z třetiny je dejme tomu průměrný a neškodný a z třetiny je to ta nejstrašnější sračka, která způsobuje vředy a koliku, ve které samozřejmě nemůže chybět scéna se strkáním ruky do rozkroku stoleté stařenky a podobný nevkusný humor. Když si k tomu připočtu zcela dementní a nesmyslnou zápletku založenou na tom, že oba hlavní hrdinové se chovají jako neskuteční sobci, tak mi nezbývá než nedoporučit, přestože jsem se na přibližně tuctu míst docela dobře zasmál. Nejlepší variantou by bylo sestříhat ty best of scény a nahrát je na youtube... ()

Slartibarkfast

Odpad tomu nedám jen kvůli úvodnímu Aprílovému žertíku. Jinak děs běs. Měl jsem pocit, jako když nahý stojím uprostřed náměstí. Až tak trapně mi bylo. První díl je sice taky ptákovina, ale dá se na to podívat, když už v televizi nic nedávají. Tohle ale zběsile přepínám i kdybych měl na výběr jen Noe TV nebo Mňau. Obrovské zklamání a údiv, že do toho herci vůbec šli. 10% ()

Rocky62

Nejblbější je zde to, že solidně nastavená kadence humoru vydrží cca do poloviny filmu. Poté už si musí divák vystačit s celkem nudným děním, které ke konci oživí cca 3 gagy a toť vše. Je znát snaha posunout demenci Harryho a Lloyda dál, což se v rámci vtipu místy daří, ovšem někdy rejža zajde moc daleko( viz scéna, kdy duo svítí v důsledku radioaktivního ozáření). Celkově je Návrat blbýho a blbějšího zhruba na stejné úrovni jako první díl. 70% ()

SeBig

Začátek nostalgický a zabavný ke konci už to trochu na srandě ubralo. Jinak Carrey a Daniels to zahráli perfektně na to že už je to 20 let. Určitě pobavilo. ()

dopitak

Tak dlouho jsem čekali na velkou dávku fekálu, až přišla větší, než jsme chtěli. Carrey i Daniels pořád válí, ale gagy a scénář jsou tragické na tom žádné pitvoření nic nezmění. Pochválit ale musím skvělý dabing, Jiří Pomeje se vrátil ve velkém stylu a jeho projev je dosud možná největším dílem (myšleno herecky). ()

korbitch22

Po trailerech jsem se bál, moc bál.S Carreym mám oblíbenější filmy a celý život doufám v pokračování Ace Ventury, nedávno jsem viděl po letech Blbý a blbější a s hrůzou jsem zjistil, že mě to moc nebaví.Ono je to hlavně tím, že dvojice hlavních hrdinů jsou prostě idiotský kreténi a někdy máte vážně chuť je nakopat do prdele.Na dvojku jsem ani nechtěl do kina, ale v tom našem Chrudimském ráji kde si nemusíte jak čuráci kupovat litr koly za čento, ale dostanete pivko, víno a usadíte si prdel do luxusních gaučů se chodí samo (choť topiče cinesrále s vyliž city).Dvojka je místy lehce křečovitá, ale od první minuty je kadence vtipů naprosto neskutečná a já si opravdu nepamatuju, kdy jsem v kině dostával až hysterický záchvaty smíchu.Děj je svižnej, hlavní hrdinové jsou retardi akorát a scény s Kathleen Turner jsou prostě na Oscara.V dnešní době je hodně těžký najít tak dobrou komedii s tak silným scénářem, která drtivou většinu stopáže neskutečně baví.Hodně velký překvapení, nečekal jsem, že se budu tak dobře bavit a upřímně se smát, můžu z fleku říct, že se mě to líbilo ještě víc než jednička.Paradox je, že úplně nejvíc mě pobavila snobská dvojice, která přišla pozdě, ona v červených šatičkách na jehlách, on v upnutém bílém svetříčku, gelíčkem a nasmraděnej voňavčičkou vod Prády se skleničkou bílého vínečka (nemužeš si dát pivko viď prostě, musíš bejt extra pro tu píču na jehlách) no a tahle dvojice po 40 minutách fekálního humoru odešla a to se ještě ani Harry s Lloydem nehrabali v prdeli a pak se navzájem krmili chipsama.Nevím, asi čekali Jaro, léto, podzim, zima... a jaro nebo tak něco :D Komedie roku 80%. ()

Chrustyn

První díl mám docela rád a považuji ho za jednu z nejznámějších komedií vůbec. Druhý díl, ale vzniknout neměl, nebo alespoň ne po 20 letech. Oba hlavní představitelé už jsou dávno někde jinde a role už jim nikdo neuvěří a pochybuji, že jejich ještě rozsáhlejší debilita, přijde někomu vtipná. Dvě až tři scény ujdou, ale zbytek je spíše směšné utrpení. ()

Arsenal83

Ok, veľa vtipných momentov, ale aj mnoho prehnaných. Neuškodí pozrieť si to raz, možno dvakrát. Na jednotku to samozrejme nemá, ale Lloydovi a Harrymu to svedčí aj po rokoch, ktoré na ich tvárach zreteľne poznať. ()

rollman1

Harry a Loyd jsou zpět a připravili nám skvělý, nostalgický comeback. Od pokračování jsem si moc nesliboval, ale už od prvních minut jsem věděl, že tohle bude pecka, která mě nebude nudit ani sekundu a nenechá mě vydechnout až do konce. Nenechala, můj močový měchýř zažíval pravé Vánoce a já s ním. Skvělé vtipy, jejichž kadence byla neúprosná a člověk tak nemá čas si ani poškrábat nos. Jim Carrey je pořád stejný blázen a ikdyž má o pár let víc a nějakou tu vrásku, jeho grimasy zůstávají nepředčeny. Nechybí také humorné situace, nechtěná umrtí a plyšové auto. Taktéž se povedl soudtrack a milovníci jedničky určitě rádi zavzpomínají. Tohle se povedlo maximálně a šlo z toho cítit něco krásné nostalgického. ()

BMW12

To co bylo vtipné před 20 lety, už dnes bohužel vtipné není. Hned úvodní scéna byla velice trapná, celkově ten začátek se vůbec nepovedl. Postupem času se to ale lepšilo a člověk se i párkrát zasmál. Přesto se jedná pouze o průměrnou komedii. ()

hrona

Pánové Harry a Lloyd jsou opět na scéně, sice o dvacet let starší, ale naprosto stejně praštění. Je radost pozorovat tyhle dva ufouny po tolika letech a zjišťovat, že lze natočit pokračování, které má naprosto stejné rysy, jaklo před léty a neztrácí svojí originálnost a humor jim vlastní. Mimochodem film má vynikající soundtrack. Díky bratrům Farrellyovým za porci smíchu, kterou jsem u tohoto filmu prožil. Ač jde o sebepraštěnější a chvílemi naprosto ujetou frašku, vše funguje jako vynikající relax. A to já rád. ()

Pítrs85

Normálně stroj času tenhle film, chvílemi jsem se totiž vskutku přenesl do devadesátých let, tedy do roků, kdy komedie byly ještě opravdu ftipný. Jenže... to, co fungovalo před dvaceti lety, nemusí zákonitě fungovat i teď a pojďme si říct, že taky ne, nefungovalo, tedy přesněji řečeno nefungovalo po většinu filmu. Úpadek Jimovi kariéry sleduju už docela dlouho, při každém jeho dalším filmu mačkám palce, aby mu to tentokrát konečně vyšlo, a vono zas ne... Ale abych jen nekritizoval, je tam pár vyloženě "Farrellyovských" vychytávek, takové ty stupidní scény, který jsou tak trapný, až jsou srandovní (jízda na kole a jízda na kole :-). Jenže vono je to vlastně celý vokopírovaný podle prvního dílu, jen s vrásčitým Carreym. Plusový body ale za to, že do toho oba herci šli, pak taky za tu mladou dcérku, no a vůbec za ten devadesátkovej feeling. Tak co bude příště? Dvojka Masky? Trojka Ace Ventury? Why not... ()

Modrá ocel vrací úder

Modrá ocel vrací úder

21.11.2014

O pokračování kultovní komedie Zoolander se mluví už pár let. Až nyní se ale začíná hýbat kupředu, což může i nemusí souviset s úspěchem Návratu blbýho a blbějšího. Jim Carrey a Jeff Daniels ovládli… (více)

Vrátí se Táta v sukni?

Vrátí se Táta v sukni?

18.04.2014

Ještě jsme ani neviděli Blbý a blbější 2 a už se začíná rýsovat další pokračování devadesátkové komediální klasiky. Tentokrát jde o one man show Robina Williamse Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, která… (více)