Temný případ - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (více)

Epizody(8)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony. Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži. (HBO Europe)

Ombak▼Penari

Těžko na tom vůbec hledat nějakou vadu, naopak superlativy netřeba šetřit. Dokonale vybraná a zahraná dvojice vyšetřovatelů, kontrast mezi nimi, jejich osobní příběhy, které mají dopad na samotné vyšetřovaní a naopak, výborně využitá podmáčená krajina pobřeží Luisiany a především skvostný scénář, který nemá za 8 epizod snad jediné hluché místo. Při tom všem tak nakonec jako trochu slabší působí finále samotného detektivního příběhu, který je rozehrán do velké šíře, ale ukončen relativně stroze. Je to však celkem nepodstatná vada v porovnání s celkem. ()

oli009

Asi jsem na tenhle kousek příliš velký filmový a seriálový plebs, ačkoli se neřadím mezi fanoušky Ulice, Ordinace ba ani Soudkyně Barbary. Ale tenhle údajný klenot vskutku nedokážu i přes veškerou svojí snahu docenit. Kdyby byl celý seriál tak dobrý jako uhrančivé intro, tak bych ani necekla, ale on ani zdaleka není tak cool. Namlsaná intrem i slávu provolávajícími recenzemi na "nejlepší kriminálku posledních let" jsem se vrhla do louisianských bažin s královskou společností Woodyho a Matthewa. Očekávání byla nesmírně vysoko a já si byla téměř jistá, že si je můžu dovolit, protože tohle mě nezklame, jak by taky mohlo? Vždyť hlavní role dostali moji dva oblíbenci, trestuhodně opomíjená hutná a specifická atmosféra Louisiany konečně dostává prostor, ve kterém ještě navíc budeme sledovat mysteriózní detektivku a vrahem je pravděpodobně nějaký vyšinutý satanista? Na papíře už to asi lepší být nemohlo. Ale při sledování výsledku na plátně jsem trpěla jako zvíře. Kdyby měla první série poloviční stopáž asi bych se přidala ke zdejším oslavným hodnocením. Jenže já první tři díly měla co dělat, abych udržela otevřená víčka. Poděkovat za to, že jsem to předčasně nezabalila, můžu nakonec hlavně rodinným vztahům, což není příliš dobrá vizitka pro údajně nejlepší detektivku posledních let. A když se to konečně v polovině čtvrtého dílu rozjelo, bylo už příliš pozdě na to, abych byla v hodnocení shovívavější. A to ani nemluvím o filozofických proslovech Rusta, které mi hlavně v počátku, kde zabíraly poměrně velký prostor, neskutečně pily krev, protože se jimi snažil působit jako chytrák, který je povznesen nad běžné lidské přemítání o existenci a sám toho o ní ví mnohem víc. Ale upřímně, pro mě to prostě byly jenom depresivní nesrozumitelné kecy jednoho mrzutého nafoukance. Obdobné smýšlení mám nakonec i o samotném seriálu, který se očividně snaží hrát navenek na něco, čím není, i když by vážně moc chtěl. ()

RedDuck

Skvělá atmosféra a způsob vyprávění příběhu, samotný zločin ale byl nedomyšlený nic neříkající okultistický mišmaš jen pro efekt. Proč to nemohlo být třeba o zlodějích aut nebo něčem, co by dávalo nějaký smysl? :) ()

Pat_rick_fan

Žiaľbohu jemné sklamanie z mojej strany, lebo som zrejme čakal viac hororovú desivú vyšetrovačku s nejakou väčšou katarziou či po toľkých Rustových filozofických presahoch aj hlbší a na zadok usadiacy záver, než psychologickú sondu do dvoch chlapských (alebo akoby sa v roku 2022 povedalo, toxicko maskulínnych) duší. To že postavy boli predstaviteľom písané na telo mi bolo jasné od prvých minút, občas som mal pocit že obaja herci hrajú akoby samých seba - McConaugheyho prízvuk mi spôsobuje osobitný typ vnútorného nepokoja, ale nejako som to zvládol, keďže jeho nihilistický a inteligentný detektív bol ten zaujímavejší z dua. Preveľká škoda, že jeho príbeh nevyeskaloval menej pateticky. Ono je to naozaj jeden z najlepšie natočených počinov v seriálovom svete, skvele zrežírovaný, poctivo napísaný, nasnímaný a samozrejme aj zahraný. Ale zároveň ma nechával chladným v tých podstatných momentoch. ()

Hpatrik

Pro mě je první série bez diskuzí nejlepší dramatický seriál posledních let, neuvěřitelně atmosférické, herecky špičkové, skvěle napsané a bravurně zrežírované. Nejvíc mě ale oslovil temný a depresivní vizuál Americké Louisiany, který mi prostřednictvím plíživé kamery a dokonale padnoucímu soundtracku zprostředkoval nezapomenutelný zážitek. ()

DAPDO

Bezkonkurenční atmosféra doplněná skvělou hereckou dvojicí detektivů. Vyšetřování, zvraty, vyvíjející se vztah dvou hlavních postav, jejich osobní životy, to všechno smrsknout do osmi hodinových dílů, aniž by tím utrpěla kvalita, to je kumšt. 85% ()

JBMAVERICK

Moje slabost pro severský kriminálky tady dostává totálně na frak. První série True Detective je totální masterpeace a pro mě zatím nepřekonaný dílo co se žánru týče. Silný a nosný téma je vlastně na pozadí hereckého koncertu dvou ústředních postav. Dialogová a hudební pecka! Po druhém zhlédnutí už nemám co vytknout. Kéž by se někdy Marty a Rust vrátili… I když to že je druhá a třetí série uplně o něčem jiným, dělá právě z True Detective jedinečnej seriál. Smekám ()

Rebeca

(Mohu komentovat pouze 1. sérii, ostatní nebyly v mém "hledáčku") Excelentní! Atmosféra tak hustá a napjatá, že výraz "krájet" je prostě nedostačující. Dialogy a kamera! Matthew McConaughey  svými vyprahlými pohledy do neurčité dálky, životní únavou,  gesty, vyhublou vizáží a celkovou skepsí - smekám! ()

KUFI

Nebejt tech dvou zaverecnych dilu co se odehravaji v pritomnosti, tak by to jakz takz slo. Ty to ale srazeji dolu. Hlavne ta konfrontace s vrahem a pak to nejhorsi, ty kecy na vozejcku pred spitalem. Mit to jeste jeden dil navic, tak by to slo do sracek uplne. ()

BaruM

Když jsem se rozhodla, že se podívám na tento seriál, čekala jsem, dle hodnocení, kvalitní detektivní sérii. Ovšem, hned po prvních minutách mi bylo jasné, že tohle nebude seriál, který by se podobal něčemu, co jsem dřív už viděla. Každým okamžikem jsem byla na případu závislejší a závislejší.. Genialita rozdělená do osmi epizod, které jsou kvalitně nerozpoznatelné.. Pro mě opravdový zážitek. ()

dodona

Potom čo som si pri finále prvej série takmer komplet obhrýzla nechty ani nemôžem hodnotiť nižšie ako 5*. Atmosféra diel od dielu hustla a gradovala, ústredná dvojica je tak brilantne napísaná a obsadená, že si v úlohe Rusta a Martyho nedokážem a vlastne ani nechcem predstaviť nikoho iného. Chlapci sú proste perfektný a vo vrcholnej forme. Ano, má to trochu pomalší a zvláštny rozjazd, ale pane jo, užila som si každú jednu sekundu. ()

Durgas

S verbalovym komentárom musím čiastočne súhlasiť, pretože prvé tri diely, kde sa to všetko rozbiehalo akosi pomaly, ma veru moc neohúrili. Atmosféra ozaj riadne temná, ale nič moc sa nedialo. Od toho 4. sa to však riadne roztočilo a ja som to so zatajeným dychom sledoval až do konca. True Detective je ďalším z výborných seriálov posledných rokov a aj keď ten záver možno trošku logicky škrípal (po viacnásobnom pozretí - nie neškrípal), dávam tomu plnú paľbu. Neviem si predstaviť, ako na to môže nadviazať druhá séria tak, aby bola kvalitatívne aspoň trošku na úrovni prvej, ale nechám sa prekvapiť. A po močiaroch sa už radšej neprechádzam... Prvá séria True Detective je vzácnym briliantom s nevyčísliteľnou hodnotou medzi detektivnými seriálmi. ()

Mouchal

Matthew s Woodym nakousli opravdu velmi zajímavý případ a jejich vzájemná interakce nám nabídla spoustu skvělých momentů. Prolínání s minulostí a přítomností beru jako svěží vítr ve vodách krimi seriálů, jen škoda že ten tuze dlouho avizovaný pachatel byl takový upocený mamlas. Očekávání byly od něj větší, ale i tak se jednalo a výbornou detektivku se skvělou úvodní písní a hlavně s úžasnými filmovými herci. 90% ()

waska

Asi není už moc co dodat, většina byla řečena. Seriál, který prakticky nemá chybu. To co tady předvedla ústřední dvojice jsem už dlouho neviděl, jestli vůbec. Perfektní atmosféra, skvělá hudba, příběh, který se postupně rozplétá.. Paráda. ()

haWranka

Je to zdlouhavý až nudný, plný divných řečí dvou naprosto otravných chlápků. Jeden míň sympatickej než druhej, kopla bych je oba. Obraz jedna velká deprese. No jo, jenomže on se od toho člověk nemůže odtrhnout a ke konci najdenou zjistí, že těm dvěma ňoumům vlastně drží pěsti! Moc se těším na druhou sérii, protože už dlouho mě žádný seriál tak nepohltil. ()

markotter

Díky tomuhle seriálu musím změnit svoje top 10 v nej hercích. To, co tady předvedl Matthew McConaughey, se jen tak nevidí a mě to totálně vzalo. Ani nevím, která jeho poloha se mi líbila víc - jestli za mlada jako ulízanej "účetní", nebo potom později jako vágus. Ale samozřejmě nebýt výborného scénáře, kamery, hudby, režie a i W. Harrelsona, tak by na to Matthew sám nestačil. První sérii jsem dal za 3 dny. Máloco mě dokáže udržet vzhůru přes mojí hodinku a Temný případ to dokázal. ()

Kingjiri

Vcelku fajn podivaná, ačkoliv mě na detektivky nebo kriminálky moc neužije. Zábava mohla být ale mnohem lepší, nebýt značně nevyrovnanýho tempa vyprávění. Zejména první tři díly byly hodně nudný, což se sice v polovině sezóny znatelně zlepšilo, ale vyslýchací scény ze "současnosti" mě štvaly pořád. Nenadchlo mě ani rozsáhlý pitvání osobních problémů hlavních postav (zejména Hartovy rodinný trable) a měl jsem pocit, že šlo jenom o vatu kolem, aby se naplnila předepsaná stopáž. Ukňouranej závěr (nemocnice) už mi neseděl vůbec stejně jako úvodní znělka. Třetí hodně silná hvězda za slušně depresivně-mysteriózní atmosféru, místama příkladně funkční napětí a herecký výkony. ()