Temný případ - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (více)

Epizody(8)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony. Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži. (HBO Europe)

GTS_PUNK

Pútavá, tajomná a značne jedinečná. Tak by sa v skratke dala charakterizovať prvá séria seriálu True Detective. Keďže však takýto strohý opis nikomu veľa nenapovie, bolo by dobré sa na túto sériu pozrieť zblízka. Na prvý pohľad ďalšia bežná kriminálna seriálová záležitosť, tentokrát z produkcie stanice HBO, však ponúka už od prvej epizódy o niečo viac. Viac v tom zmysle, že už na prvý pohľad sa od "bežných" kriminálok líši hneď na viacerých frontoch. Dominantným prvkom, ako vo väčšine televíznych či filmových projektov, je však aj v tomto prípade príbeh. Ten môže mať pre niektorých divákov pomalý rozbeh, ale keď sa dostane do "svojich koľají", dokáže ponúknuť napínavo prerozprávaný a celistvý príbeh, v ktorom sa striedajú dejové roviny rokov 1995 a 2012, neskôr aj roku 2002. Dvaja hlavní aktéri, ktorí v období spomínaných rokov 1995 až 2002, tvorili policajnú dvojicu, sa retrospektívne vracajú do tohto obdobia a pred divákom budujú mozaiku dodnes nevyriešenej okultnej vraždy. Retrospektívne pohľady do minulosti, ktoré sa dejovo neskôr zmenia na súčasnosť, dokážu na kvalitných dialógoch a dejových skutočnostiach budovať nielen hlavný príbeh, ale aj osobnosť dvoch hlavných postáv. Príbeh takisto ponúka aj pomerne veľa priestoru na zobrazenie osobného života hlavných protagonistov a šikovne tak dopĺňa dej. To, čo okrem miestami až mysticky pôsobiaceho deja v prvej sérii True Detective toľko funguje, sú spomínané dve hlavné postavy. Tie sú stvárnené vyložene hviezdnym obsadením Woodyho Harrelsona (v seriáli Marty Hart) a Matthewa McConaugheyho (v seriáli Rust Cohle). Hoci sú obaja charakterovo úplne iné povahy, ako dvojica ako vynikajúco dopĺňajú a diváka budú postupom času obaja baviť viac a viac. Obzvlášť potom McConaugheyho postava je skvelo napísaná, svojská s viacerými údernými a psychologicky ladenými výstupmi. Dôležitým bodom, ktorý sa takisto podpisuje na celkovej kvalite prvej série je aj výprava a zasadenie príbehu do štátu Louisiana. Pomerne atypická lokácia však diváka v dobrom prekvapuje a malé, takmer vyľudnené mestečká, močaristé pláne uprostred "ničoho" a celková južanská atmosféra veľmi dobre dokresľujú celý príbeh prvej série. True Detective - Season 1 ponúka divákovi kvalitnú kriminálnu zápletku, ktorá nepôsobí až tak stereotypne, hoci o vyloženej jedinečnosti a prvenstve takisto hovoriť nemožno. Príbeh prvej série však bez problémov funguje a väčšinu divákov dozaista zaujme. Storytelling funguje nielen vďaka dobre napísanej zápletke, ale najmä vďaka hlavnej hereckej dvojici, ktorá celý príbeh povyšuje o úroveň vyššie. Kto vie, ako by celá séria pôsobila na diváka s iným hereckým obsadením. Za zmienku stojí aj už spomínaná výprava, dejové zasadenie sociálno-spoločenských fenoménov, akými sú napríklad sekty či náboženské organizácie, ale takisto aj vynikajúci úvodný soundtrack. HBO v tomto prípade ponúka divákovi krátku, ale za to príbehovo nabitú a pútavú sériu, ktorú stojí za to vidieť. ()

Toochman

Toto se opravdu povedlo, po letech jsem celou sérii viděl podruhé a užil jsem si ji ještě víc. Atmosféra by se dala krájet, výkony Harrelsona a McConaugheyho jsou skvělé, mimořádné. Mluví se hodně, ale dialogy nenudí, jsou skvěle napsané i zahrané. Pro fanoušky krimi to je jednoduše chuťovka. ()

Rebeca

(Mohu komentovat pouze 1. sérii, ostatní nebyly v mém "hledáčku") Excelentní! Atmosféra tak hustá a napjatá, že výraz "krájet" je prostě nedostačující. Dialogy a kamera! Matthew McConaughey  svými vyprahlými pohledy do neurčité dálky, životní únavou,  gesty, vyhublou vizáží a celkovou skepsí - smekám! ()

Lenart

Chceli sme s pani manželkou začať pozerať štvrtú sériu, no omylom sme spustili prvú... a bol to teda aj po druhý krát extra intenzívny zážitok. Dokonca by som povedal, že ešte intenzívnejší, než pred tými desiatimi rokmi. Čierna, čierna, čierna atmosféra s nepatrnými svetielkami na záver. Dokonalosť.          100 % ()

sethi

Výborná gradace. První tři,čtyři díly sem nijak ohromená nebyla. A pak najednou: Bomba! Zhuštěná atmosféra, nadupaná hudba (úvodní titule nevyjímaje), voodoo, husí kůže, odpor skrz naskrz, bezchybní McConaughey a Harrelson. Tak strašně přejete těm pedofilním hajzlům, aby skončili v pekle!! Bylo mi fakt zle....a pak se mi o tom ještě zdálo. ()

Clark_Kent

Tak tady jsem se vážně vyžíval, miluju tyhle příběhy. Hodně přesvědčivý McConaughey a jeho parták do nepohody Harrelson jsou praví detektivové. Temný případ se stal mou návykovou záležitostí. ()

pushover

Po třech epizodách dávám za pět. Nejenom za skvělé obsazení a herecký výkony. EDIT: Ke konci to trochu haprovalo a závěr mi přišel skoro až odfláklej (nebo prostě divnej). ()

papadoce

Mohol by som tu opísať profesionalitu a kvalitnú prácu všetkých, ktorí na tejto krutoprísnej sérii pracovali, no večným faktom ostane, že nad všetkými sa vynímal Nic Pizzolatto čoby scenárista a Matthew McConaughey čoby pán herec. Jedna vec je, keď dostanete do daru takú rolu zo scenára, ktorá by mala potiahnuť film poťažmo seriál, no druhá, keď jej herec vdýchne takú charizmu a herecký výkon, že len kvôli nemu samotnému to chcete pozerať viac a viac. Metju to tam (a nenachádzam trefnejší a slušnejší výraz) rozjebal na minďár takým spôsobom, že ihneď po titulkoch ôsmeho dielu by som mu dal všetky seriálové ceny za herectvo. Woody hral dobre, o tom žiadna, ale rola Rusta Cohlea bola proste ikonická a ikonicky aj zahraná. Skvelá séria skvelého seriálu. Trest smrti všetkým čo ubližujú deťom a ženám. Len aby sa nezabudlo. ()

J.e.r.e.c

„World needs bad men. We keep the other bad men from the door.“ Dva známí hollywoodští herci, dalo by se říct hvězdy, se dočkali své životní role až po nějakých dvaceti letech kariéry, v seriálu z produkce HBO. Dřív by to znělo jako vtip, ale díky tomu, jak silnou roli má televizní formát v posledních letech, to vlastně až tak překvapivé není. Právě oni dva, Matthew McConaughey a Woody Harrelson neboli Rustin Cohle a Martin Hart, jsou ti praví detektivové, co nesou na svých bedrech tíhu celého díla. To, že byli oba zainteresovaní i v rolích producentů, vypovídá mnohé, tomuhle projektu věřili, dali do něj všechno. Pokud to ještě zúžím, tím nejvíc true detectivem a hlavní postavou je Cohle, protože, přesně jak říká: „Without me, there is no you.“ Jeho postava je tak fascinující a jiná, že vedle něj vynikne i relativně normální a průměrný „regular type dude“ Marty se svým "relativně normálním" rodinným životem. Rust je naopak ten nejvíc hardcore detektiv široko daleko, stará škola podle vzoru Marlowe, pro něhož vyšetřování zločinů není práce, ale poslání, smysl života, kromě kterého nemá vůbec nic. Je jasné, že takový typ člověka mezi ostatní moc nezapadne. Přišlo mi až vtipné, jak se můj vztah ke Cohlovi měnil; zpočátku jsem ho vnímal jako mimoňského nihilistu, ale postupem času jsem jeho přístup začal respektovat, aby se z něj nakonec vyklubal realista (což ostatně sám o sobě tvrdí), který vidí svět i sám sebe velmi střízlivě a dalo by se říct pravdivě. Mnohem pravdivěji, než všichni ti teoreticky daleko normálnější lidé kolem. Seriál táhnou dialogy a je hlavně o několika málo lidech a vztazích mezi nimi, samotný případ jsem vnímal spíš okrajově. Upřímně řečeno, v rámci kriminálního žánru a škatulky „sériový vrah“ už asi nelze vymyslet nic originálního a nového. Ne, že by se autor Nic Pizzolatto nesnažil, naopak, namíchal do kotlíku zajímavou směs folklórního okultismu, pedofilie a prohnilosti náboženských institucí, z níž vybublal na povrch pěkně temnej případ, kterej se rozlezl po bažinách jako rakovina v lidským těle a napadl spoustu důležitých orgánů. Ale to intenzivní napětí, co přijde s odhalením další stopy, jako třeba u The Wire (btw.zde zastoupen hned třemi herci), jsem tady necítil. Čímž se dostávám k mínusům, které mají většinou podobu poněkud nepřesvědčivých detailů. V první řadě, casting ženských rolí asi probíhal v modelingové agentuře : manželka, Martyho „kamarádka“, manželčina kamarádka, dcery, dokonce i řadové šlapky, vypadají daleko líp, než jak si představuju průměrnou holku z vidlákova někde v Louisianě. Jako fanouškovi ženské krásy mi to nevadí, ale boří to dojem realističnosti. Co se týče vyšetřování, připadá mi, že úvodní „veřejně vystavená“ vražda nedává příliš smysl v souvislosti s tím, co dělo pak. S psychologií zločinců si tu hlavu moc nelámali. Nepozdává se mi ani striktní postup nadřízených proti Cohlovi, nebyl snad, přes nesnesitelnou povahu, pokladem oddělení a esem na uzavírání případů ? Pochybuju, že by s ním šéf takhle vyjebal a nebral jeho podezření vůbec na zřetel. To jsou ale jen drobné jizvičky kolem úst na jinak dokonalé tváři krále současných krimi seriálů. 90 % ___ P.S. : Kredit si zaslouží i autoři titulků, například z překladu „pure gibberish“ jako „totální srance“ jsem spadnul pod stůl. Dobrá práce Hurley a iHyi! () (méně) (více)

boombang

K tomuhle lze těžko napsat něco, co tu už nenapsali jiní... Ale něco napsat musím, protože ještě dlouho budu vzpomínat na to mrazení v zádech... Už úvodní znělka je jak hudebně, tak vizuálně fantastická (a song Far from any road okamžitě vystřelil do mého top-playlistu). Jenže pak přišla scéna s parohy a já to vzdal, protože mne docela vyděsila. Nicméně, za týden jsem si dal o víkendu všech osm dílů a OK. Tedy, doufám, že jsem OK :-) Kvůli mrazivé atmosféře a famózní postavě Rusta (McConaughey je opravdu excelentní a má tu v podstatě až dvojroli) dávám pět hvězd. Místy se to opravdu blížilo k Se7en... zvlášť celá ta scéna s rozpadlým kostelem ve druhém díle... to je dokonalost sama... I přes pár dějových přebytků je to televizní událost roku - i díky té šestiminutové bezestřihové akční scéně ve čtvrtém díle. Plus zamýšleníhodný citát, který na závěr svého komentáře uvádí užívatel Sarkastic. ()

Heyyy

Dostala jsem na seriál nejedno doporučení a nalákalo mě i vysoký hodnocení velmi podobný právě sledovanýmu Mostu... Ale... hm, tohle nějak ne. První 4 díly jsou vyložený utrpení, případ je ohraná písnička na téma voodoo, která po sto padesátý prostě nezaujme. Dost pomalý tempo prokládaný depresivníma úvahama jednoho z vyšetřovatelů (mimochodem ani jeden z kriminalistů si nezasluhuje sympatie). Vydržela jsem asi jen proto, že mi bylo řečeno, že od půlky se to rozjede. Tak se stalo, ale i přes to se žádný velký napětí nekonalo, vlastně mi přišlo, že se většinu času řešily hlavně charaktery a rodinný "dramata" kriminalistů, kteří se celou dobu nemohli vystát, aby se nakonec vzali na milost. Klasika. Snažila jsem se přijít na to, proč má seriál, který evidentně není předurčen, aby se líbil davům, takový hodnocení... Ale to mi asi zůstane záhadou. 60%. ()

DoNotCross

Znáte takový ten pocit, když se na něco koukáte a říkáte si, že to někdo natočil přesně pro vás? Jo, tak přesně to jsem cítil, když začal Cohle v autě poprvé filosofovat. Ač cítím většinou po dokoukání seriálu většinou cítím úlevu, že jsem to celé zvládl dotáhnout do konce, tady mám jen těžké nutkání si to celé šlehnout znovu. Čas je nakonec kruh, no ne? Kdo hraje, hraje jako o život. Atmosféra je hutná, postavy si zamilujete a když dojde na akci, nebudete dýchat. Přiznám se, že ten masový vrah tady mě zase tak nezaujal, zvláštních vražd bylo už ve všech těch kriminálkách mraky, stejně tak i policejních parťáků. Ale správná otázka tady není "co", ale "jak". Za sebe musím říct, že jsem neviděl moc působivěji natočených detektivek. Výsledek snese srovnání i s těmi nejlepšími kousky filmového plátna. Krása. UpGrade: Viděno podruhé, tentokrát poctivě s českými titulky. Znovu je zážitek ještě o něco lepší. Mohu tentokrát plně docenit postavu Martyho. Jasně, Cohle na sebe strhává pozornost, prostě proto, že je na první pohled vedle typického amerického burana o poznání zajímavější, Harrelson se však nenechává zahanbit. Ti dva jsou skvěle napsaní i zahraní, jako rub a líc, skvěle se doplňují, řídí se opačným životním krédem a pravda je přesně někde mezi. I ten případ mě podruhé bavil o poznání víc, protože se v něm víc vyznám. Pěkně komplikovaná záležitost. První Temný případ je prostě laskomina. Nejspíš vůbec nejlepší věc, co jsem kdy viděl. ()

kubilov

True Detective splnil svůj potenciál na 1000%. Je mnoho seriálů, jejichž sledování diváka velmi baví, ale rozhodně není až tolik těch, u kterých se nemůžete odtrhnout a celou osmihodinovou stopáž zvládnete třeba za dva dny, tento mimořádný seriál však takový je. Perfektně zamotaný příběh o masovém vrahovi v zálibě v okultismu by sám o sobě takovou davovou hysterii nevyvolal, tou největší sílou celého projektu jsou samozřejmě oba hlavní protagonisté, které mám osobně oba velmi rád, a jejich podrobné psychologické vykreslení, které je v některých případech až překvapivě hluboké a podrobné. Matthew McConaughey se po rázné změně svého výběru rolí a jejich ztvárňování už definitivně posunul mezi ty nejlepší herce, které v současné době Hollywood nabízí (u mě top 3 třeba), a tak po právu této televizní minisérii se svou postavou těžko definovatelného a často mrazivě filosofujícího Rusta neohroženě vládne a ukazuje se tak jako velice progresivní herec. O osm let starší Woody Harrelson, druhý v řadě, se ze začátku drží v pozadí a jakoby sleduje McConaugheyho herecký koncert, ke kterému se ale postupem času velmi ochotně přidává a ukazuje tak, že není pouze skvělým bavičem a hercem vhodným jen do komedií, ale i kvalitním dramatickým hercem, jenž dokáže zahrát rozpolcený charakter podobně skvěle. Co se týče Michelle Monaghan, tak ta hraje velkou roli zejména v prolínání osobního a profesního života obou vyšetřovatelů, což poté oběma výrazně znepříjemňuje jak pátrání po vrahovi, tak i soukromé žití. Aby se nestálejší divák nestačil nudit, připravili si pro tento případ Fukunaga s Pizzolattem vyprávění hned ve třech časových liniích, které tak dokáží věrně popsat celý průběh sedmnácti let, které všem zúčastněným nevratně proměnili životy. A kdyby ani toto někomu nestačilo, tak je každý díl správně vygradován, přičemž nechybí buď zajímavé odhalení nebo perfektní akční scény, které snesou to nejpřísnější měřítko (černošská čtvrť, pronásledování pachatele v 5. díle, závěr ve zvráceném prostředí v 8. díle). Místo toho, aby seriál šel přímo a neohroženě za závěrečným rozřešením od prvního dílu přesně a bez odboček k osmému, naštěstí nabízí spoustu slepých dějových ramen, které alespoň zavaří závity pozorně sledujících, dvojitý konec, když první přijde již po čtyřech hodinách od úplného začátku, atd. Toto mistrovské dílo se bude jen velmi obtížně překonávat. ()

0verseer

"This is a world where nothing is solved. Someone once told me, 'Time is a flat circle.' Everything we've ever done or will do, we're gonna do over and over and over again." Rust Cohle. Snáď každý, kto mal možnosť prvú sériu True Detective vidieť, si túto postavu musel obľúbiť. Klobúk dole, Matthew McConaughey stvárnil dosť možno najlepšiu seriálovú postavu vôbec. Pánom s exotickými menami Pizzolatto & Fukunaga sa podarilo vytvoriť úchvatnú krimi, kde okultné vraždy, temné prostredie bažín Louisiany a filozofujúci detektív Rust Cohle formujú dokonalý mix. Ďalší poklad z dielne HBO... ()

LeChouan

- „Je jen jedna historka, ta nejstarší.“ - „Která to je?“ - „Světlo proti Tmě.“ - „No, připadá mi, že tma si zabrala mnohem větší území.“ - „Koukáš na to úplně špatně. Kdysi byla jenom tma, podle mýho světlo vyhrává.“ - Kriminální příběh, začínající vraždou, která napovídá, že její pachatel má sklony k mysticismu, těch je povícero. Takže tento motiv nepřekvapil. Poté, co jsem se nechala vtáhnout do děje, do atmosféry krajiny, ve které se příběh odehrává a zvykla si na povahově antagonistickou ústřední dvojici vyšetřovatelů (cca po dvou dílech), jsem si už jen užívala povedenou kriminálku. (Jakkoli dávám přednost „klasickým“ detektivkám: zavražděný, malá skupinka podezřelých a specifická osobnost coby detektiv.) Zápletka je možná standardní, zpracování, dobře pracující s dávkováním napětí, scenérií kraje, kde není vůbec složité nechat zmizet člověka, kvalitními dialogy a monology (skeptické promluvy detektiva "Rusta" Cohlea), nadstandardní. Zvykla jsem si na oba detektivy, bavila se – mé pudy řadového, kulturně nevybíravého diváka (podle uživatele Maq) byly uspokojeny. Dvě časové roviny vyšetřování zločinu, současnost a minulost, se navzájem pomalu přibližují, aby bylo v závěru – nu co jiného než učiněno spravedlnosti zadost, nebo ne? ()

nula87

Skvělý seriál využívající jak retro outfit, tak moderní přístupy. Nejde jen o zapeklitý případ, ale taky o jeho až filozofickou nadstavbu. O herectví hlavní dvojice, a to hlavně Matthewa se nemá smysl zmiňovat, protože on je pro mě jednoznačně nejlepší herec minimálně této dekády. 95% ()