Mapy ke hvězdám

• Kanada Maps to the Stars (více)

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě. (CinemArt)

Randy_Marsh

Fikční svět, jehož premisy jsou, že člověk je materiální bytost, určená výrobou předmětů uspokojujících jeho potřeby. Na mytologickém úsvitu dějin každý jednotlivec vlastnil svoje výrobní prostředky, ale byl zoufale neefektivní. Postupem času s dělbou práce a s diferenciací soukromého vlastnictví se jeho výroba zefektivňovala, ale většina vyrábějících lidí přišla o vlastnictví výrobních prostředků. S čím dál větší komplexností hospodářského systému a technologickou vyspělostí se zvětšovala i mezera mezi vyrábějícím a konečným produktem. Vyrábějící čím dál méně rozuměl svojí práci a tomu co vyrábí. Došlo k ODCIZENÍ. V posledním stádiu hospodářského systému se objevila sociální skupina živicí se tvorbou obrazů, jejichž výrobním prostředkem jsou oni sami a to včetně jejich těl, životů a celého volného času. Velká část z nich si v určitém smyslu vůbec nepatří. Pokud se chce jeden z nich osvobodit skrze likvidaci výrobního prostředku, jedná sice patologicky, ale v zásadě opravdu svobodně. ()

Kaylar

Zřejmě není třeba sáhodlouze diskutovat o tom, že film nepatří k nejlepším snímkům mistra Cronenberga. Nicméně to vůbec neznamená, že ještě hodně dlouhou dobu po jeho shlédnutí na některé scény nebudete myslet a rozebírat je. A stejně tak se nejspíš bude jednat o film, který nebudete chtít vidět opakovaně, protože toho hnusu je tam fakt hrozně moc. ()

hupicek

No tak já jsem se bavila😀 zas jeden dobře ujetý film od Cronenberga. Jediný normální v celém tom spolku kašparů byl akorát Rob Pattinson. Julianne Moore svou roli zvládla opět skvěle. Pět hvězdiček ()

BStone

Cronenberg umí, o tom není pochyb, a také při výběru herců měl šťastnou ruku. Nemilosrdně nastavuje zrcadlo smetánce se vším svým uměním zobrazit poměrně nechutné psycho-charaktery. Přestože jeho rukopisu rozumím, působí na mne film pouze jako celkem hutná a morbidní nechutnost. Rozhodně stojí za podívání, už kvůli hercům, např. Julianne Moore je skvělá. Každopádně pokud chci zažít opravdové mystérium a psycho, sáhnu po Lynchovi. Ten je přece jen jinde. Tohle dílko tak řadím ke Cronenbergerovým slabším kouskům. 40% ()

cartouche

Psychedelická ptákovina, ze které se zase někdo snaží dělat velké umění. Už po několika minutách mi bylo jasné, že ze slibované satiry nebude nic, protože dialogy sestávaly jen z nudné a nevtipné hlušiny. ()

tap

Mulholland Drive, kde místo Llorando na pozadí ze všeho čpí plíseň kultu osobnosti, bázeň ze stárnutí a nad celým Hollywoodem se vznáší varovaní "nevstupovat, tohle jsme posrali" ()

peproch

Především musíte být připraveni na sociální satiru, nechtít po filmu morál, dokumentaci ani show. Spokojila jsem se se sondou do příšernosti a děsnosti provozu, praxe, historie a podivnosti rodinných poměrů. Havana Segrand stárne, je sólistka, ale matčina přízraku se nemůže zbavit, možná dokud nenatočí film, kterým ji znovuztvární. Děti Weissových Agatha a Benjie jsou silně ne-šťastné bytosti, které se přes incestní repliku manželství svých incestních rodičů pokouší probít farmaky, zabitím, žhářstvím. Buďto je to o prdu, který Havana provede, nebo o mizérii těch, kteří nám poskytují filmařské produkty k konzumní zábabě a sami se u toho totálně ničí. ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)