Mapy ke hvězdám

• Kanada Maps to the Stars (více)

Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson). Ale i on touží po filmové slávě. (Cinemart)

IZFNP

Keď si pomyslím, že som zvažovala ísť do kina na túto pseudohlbokú akože satirickú zvrátenosť, blahorečím ušetreným 130 kačkám. Za jedno som sa nudila, za druhé to malo otrasný scenár, za tretie to Cronenberg prehnal, keď sa snažil ubodať diváka svojou "ostrou" pointou. Dobre, Hollywood je choré, ploché, nechutné miesto. Bohužiaľ presne taký bol i tento film. Pre niekoho je to možno pozitívum, ja môžem však povedať len toľko, že Cusack už dlho nebol takto nesympatický a Moore hrá stále špičkovo. ()

blondboss

Cronenberg opäť šokuje. Je ale veľmi otázne, či pozitívne alebo negatívne. Na jednej strane totiž zaujímavo natočená psychologická dráma so snahou o nejaký druhý "Crash", avšak s veľmi nezrozumiteľným a ťažko uchopiteľným scenárom, ktorý doslova bil do očí najmä snahou o "shocking". V tomto filme to ale veľmi nefungovalo a miestami to bolo až moc psycho na môj vkus. Preto len priemer a určite sa z toho dalo vytĺcť aj viac. 55 % ()

cunicekb

Dost nechutná úchylárna. Že jsou hvězdy Hollywoodu zvrácené to víme, ale dívat se na to a dělat z toho umění je fakt na palici. Celý film ve mě vyvolával akorát dávící reflex. Hvězda za Cusacka a to jenom proto, že ho mám fakt ráda, jinak se taky seknul s výběrem role.... ()

bigjames

Po docela dlouhém uvažování jsem se nakonec rozhodl dát tomuto snímku alespoň tu jednu hvězdu. Zasloužila se o to Mia Wasikowska, která mě v tomto filmu vyloženě bavila, ať už svým projevem, tancem před televizí či vražednou epizodou se soškou. Jinak ale velké zklamání. Děj roztěkaný a zmatečný, přitom samotný námět nevypadá až tak nezajímavě, nepodařilo se ho ale kvalitně zpracovat. Moje oblíbená Julianne Moore zklamala, její role se mi nelíbila, zde je ale asi na chybě spíš scénář. Ostatní mě nezaujali vůbec a většina času jsem si jen říkal, co přijde za pět minut. Pozitivem je, že mi alespoň rychleji utekla cesta žlutým autobusem. ()

DePompon

Úžasný námet o skazenosti Hollywoodu, o tom, ako vie sláva urobiť z ľudí doslova hyeny, ako prežijú iba tí s hrošou kožou a každý, kto nemá zrovna umelo krásnu tvár a komu ostal čo i len kúsok citu, je odsúdený na smrť... Až na... jeden detail. S hlavnými postavami sa túžim aspoň trochu stotožniť, čo je v tomto prípade nemožné. Julianne Moore je evidentne psychicky chorá, čiže tam cesta nevedie no a ešte aj vodič limuzíny, ktorý by mal byť nepopísanou tabuľou, je vykreslený ako pako schopný sa pri prvej príležitosti zapredať. A čo sa týka ústrednej rodiny? S výnimkou dievčaťa s popáleninami, ktoré jediné vykazuje známky zdravého rozumu (napriek tomu, čím si prešla, ale to už tak býva, že?) sa nedá nikoho z nich poľutovať, nie to ešte pochopiť. Celá rodina je vrcholne arogantná a odporná, na čele s primitívnym synom, ktorého by som už od začiatku najradšej prefackala, nakopala do zadku a poslala do vojenskej školy. Ako autentický pohľad na život rodiny fajn, na druhej strane, na jeden z hlavných charakterov príliš málo. Môj záujem o život väčšiny postáv vlastne celkom skoro vyhasol, a nie som si istá, či to bol zrovna zámer tvorcov. Predpokladám, že nie. ()

rysafi

"tolik jsem si jich ještě nikdy nevzal." totální realizmus. totální všechno totálního dejvida kronenberga. začátek je těžký, ale celý film je protkán jako mantrou jakousi básní o svobodě, či o čem. a ta hudba! kurva to bylo něco. co to sakra bylo?! ()

rigby

Tak tohle prošlo totálně kolem mne, naprosto jsem nechápal, o co jde. Všechno mi to přišlo jako z jiného světa, který neumím a nedokážu pochopit. Nebo jsem já z jiného světa, ale toto opravdu nedávám. ()

Miska2712

Kto je obľúbenec psychologických filmov, si určite príde na svoje, aj keď som už videla aj lepšie filmy s touto tématikou, ale tak za pozretie určite stojí. Nehovoriac o tom, že herečku Julianne Moore mám veľmi rada a jej osoba sa hodí presne na túto tematiku a na filmy, ktoré žiaria psychikou človeka. To ako sa tento film skončil je už ďalšia vec, ktorá môže nejedného diváka pobúriť a sklamať, no nebudeme predbiehať dopredu, pretože to už každý musí posúdiť sám. Film ktorý sa preplieta rôznymi príbehmi a zároveň s nimi súvisí len chválim, pretože vo filmoch kde je všetko naservírované a divák vie ako to bude už hodinu dopredu hodnotím ako nudné a nezáživné. ()

daleba

Julča by mohla hrát ve Walking dead a ani by ji nemuseli líčit... Hrůza! Že je Cronenberg magor ví všichni, ale tohle hraní si na umění je fakt přes čáru! Ještě to korunuje obsazením Cusacka, kterej je absolutně tragickej "herec". Film úplně o ničem, hvězdička je jen za hudbu... A tím končím s Davidem navěky! ()

Auguscotty

Lepšie ako Cosmopolis, hoci si dovolím podotknúť, že ma Cronenbergova predošlá snímka istým spôsobom pripravila na tento jeho novší štýl, kde „body horror“ postupne striedajú ľudské vzťahy a vnútorná prázdnota. Tá je kvalitne vyobrazená v interiéroch: sú čisté, uhladené, ale v konečnom dôsledku z nich cítiť len osamelosť a nenaplnenosť. Herecké výkony sú aj tu podobne ako pri Cosmopolise až absurdné a povrchné, no do tohto hollywoodskeho sveta som sa ponoril ľahšie, zrejme vďaka väčšiemu zameraniu sa na dej a postavy. Film vidím primárne ani tak nie ako satiru Hollywoodu, ale skôr ako niečo univerzálnejšie: nezáleží na tom, ako veľmi sa človek snaží zahrabať svoje traumy z minulosti, skôr či neskôr sa dostanú na povrch a vtedy majú oveľa ničivejšie dôsledky. Julianne Moore to obzvlášť tragicky vystihuje vo svojom výkone. ()

De Large

Cronenbergovská úchylná genialita, alebo geniálna úchylnosť? "Mapy ku hviezdam" sú jeho zrkadlom a dúfam,že to myslím dobre :) Mii skladám poklonu, Julianne je na Oscara a ja po záverečnej scéne na infarkt :-) ()

svatem1

bizar plny vyborne zahranych psychopatu; pro divaka s intelektualismem nezastrenou mysli, ktery nemusi nutne videt za kazdym uprdnutim starnouci holywoodske hvezdy kritiku kapitalismu, konstituce vsehomira nebo snad dokonce holywoodskych pomeru, velmi zabavna podivana; nejvetsim prekvapenim a duvodem 4 hvezd byl pro me fakt, ze jsem se v nijak zvlast komplikovanem deji ani minutu nenudil a Evan Bird ()

foils

Po výborné Cosmopolis přichází David Cronenberg s hodně ostrou kritikou Hollywoodu, kultu celebrit, vytěžování dětských hvězd a dalších příbuzných jevů. Maps To The Stars se ve filmu jmenuje bulvární bedekr s losangeleskými bydlišti celebrit. Ty snímek zobrazuje jako (přinejmenším) neurotické hyeny, které nezajímá nic než vlastní sláva, pro niž jsou ochotny udělat téměř cokoliv. Neustále se přetvařují, sebemenší úspěch druhých je dovádí doslova k šílenství, mají potřebu si dokazovat svoji převahu nad mnohem slabšími protivníky (Havana vs. Agatha, Benjie vs. Roy "Vabina"). Žijí v izolovaném světě přešlechtěných jedinců, kde nevyhnutelně musí docházet k incestům, byť nevědomým. Kam až jsou ochotny v honbě za slávou dojít, demonstruje zejména postava Havany Segrandové (Julianne Mooreová) v řadě scén, jež vyvrcholí tím, že se nechá umlátit pozlacenou trofejí. Rodina Weissových není ochotna přijmout svou zavrženou dceru Agathu (Mia Wasikovska) jen kvůli její psychické nemoci, ale i z dalších důvodů: Agatha není slavná, ale chce se slavnou stát (zamýšlí napsat scénář), takže představuje pro všechny potenciální konkurenci. Její tělo navíc v důsledku popálenin není dokonalé, takže nesplňuje hollywoodský ideál krásy. ______ Tím se dostávám i ke scénám, nad kterými se tady mnozí tak pohoršují: To, že se ve filmu obnažují zejména postavy ve věku 40+, má samozřejmě své důvody. Jde především o ilustraci pomíjivosti hodnot, po nichž lidé v showbusinessu i jeho konzumenti baží. Kdo nemá mladé svěží dokonalé tělo, je automaticky častován posměšky jako GMILF po přechodu apod. V tom se ovšem dá vidět nejen kritika médií, které tento kult vytvářejí, ale i satira vůči jejich publiku - režisér vám ukazuje karikaturu toho, co chcete vidět, místo mladých sexbomb to, co se z nich po čase stane. Podobně motivovaná je i záchodová scéna - místo "svůdně" čurající topmodelky sledujeme nadmutou Havanu s průjmem. Zde se navíc jedná o metaforu nesmyslnosti bulváru, kdy se ze sebebezvýznamnější události dělá kauza jen proto, že se týká někoho, kdo byl v televizi. ______ Film má jedinou vadu na kráse - přestože oficiálně kanadsko-německý, neobešel se bez klasických hollywoodských "dramatizujících" rekvizit, jako jsou žhářství, předčasná smrt mladičké kolegyně atd. Nebýt ovšem tohoto drobného nešvaru, neměl bych co vytknout a musel bych film ohodnotit pěti hvězdičkami, jimiž častuji výhradně geniální díla hodná uchování pro budoucí generace :) Cronenberg je možná v životní formě! ()

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

David Cronenberg plánuje seriál

David Cronenberg plánuje seriál

02.09.2018

Režisér Východních příslibů nebo Dějin násilí David Cronenberg si poprvé vyzkouší televizní formát. Na festivalu v Benátkách to oznámil novinářům, podle jeho vlastních slov se pak jedná dlouhodobě o… (více)