Monty Pythonův smysl života

Monty Python's The Meaning of Life

• slovenský

Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Smysl života je co do kvality naprosto rovnocený oboum předchozím pythonovským dílkům... Skečovitá forma jednotlivých epizod, kterou známe z Cirkusů je zde volně propojena tématickými celky, které se víc než na hledání smyslu života soustřeďují na velice průhlednou, přesto však brilantní satiru, vysmívající se zejména přežitkům, stereotypům a paradoxům britské kultury a společnosti, už tradičně však neopomíjí ani všeobecnou lidskou blbost. Trefuje se do katolíků stejně jako protestantů, britského školství, imperialismu, snobismu, kapitalismu, militarismu a vůbec většiny ismů, které si dokážete vybavit :-) To všechno doplňené o muzikálové vložky (nezapomenutelné písně Erica Idlea), s profesionální choreografií (zj. ta u písně Every sperm is sacred je fakt eňo ňuňo), bizardní pasáže (Spot the fish!!!!) a tradičně boží výkony samotných Pythonů (namátkou Palinův důstojník a jeho "idea of marching up and down the square" aneb demokracie v armádě). Důstojné zakončení dráhy jedné z nejslavnějších komediálních partiček v historii. Pořád čekám, až se někde ve světě zrodí jejich rovnocení nástupci... mám takový dojem, že to hned tak nebude. Grahame, Johne, Ericu, Terry, Michale i ty Gilliame, kluku jeden americká, mám vás rád. A za váš Smysl života pět hvězd! PING! 100%(6.7.2006)

Rozpočet $9miliónovTržby USA $14,929,552Tržby Celosvetovo $23,500,000(4.12.2009)

Jojo, když nejde o hovno, jde o život - smysl nesmysl, stejně jsou to všechno nesmysly, že... %-[] . . . M.P., ten pozdrobek Otce, Syna i Ducha Ubu (matku Pusu nevyjímaje!) zplodil genrově i genderově geniální patafyzickou souskeč, vážně i odvážně odvázanou seanci na akokotuální tenata, takto atakující smysly pod taktovkou Mistrů T&G ve stylu velkého mašíblu! Ano, je to i O NÁS a je to tam!! Po "Životu Briana" d.m.s.n. druhá nejlepší M.P. taškařice, igitátorovi velmi lahodná, jak jinak... ;o))) - - - - - (Viděno ixkrát na dvd /v původním znění s titulky samozřejmě!/, hodnocení kdysi 15.07.2005 ixté, nesmyslný komentář zde blazeovaný jen tak při náhodném repete na hlubocenoční >prímakůl< /snad poprvé vskutku dostávající svého názvu!/ jako dvěstěsedmasedmdesátý - 29.7.2011)(29.7.2011)

Totálny pokles toho, čo ponúkli prvé dve časti a teda aj sklamanie. Aj keď som si myslel, že im celistvosť príbehu v prvých dvoch častiach nemohla vydržať, nafúknutie a napchanie muzikálových, skoro nevtipných songov a rozstrihanie na sedem miničastí, ktoré ani jedna nie je na plné hodnotenie, si mohli odpustiť. Samozrejme, že je tu pár hlášok a dobrých scénok, ktoré stoja u mňa za ďalšiu projekciu, no celý film nezachraňujú ani v najmenšom. 60%.(10.10.2007)

Je to roztříštěné, najdou se tam hluchá místa, zároveň obsahuje některé z vrcholných scének Monty Pythonů (muzikálové číslo Every Sperm Is Sacred, Pan Creosote, John Cleese jako učitel sexu, Smrtka a několik dalších). V kině jsem se před léty bavil lépe, bude to asi ten typ filmu, který si užijete lépe s přáteli než sami.(22.6.2006)

• - Tvůrci odmítli studiu Universal ukázat scénář. Eric Iddle situaci okomentoval slovy: “Když jsme sami nemohli přijít na to, jak film udělat, oni by nám nepomohli.“ (Terva)

• - Po písni "Every Sperm Is Sacred" se děj přesouvá k protestantům Blackittovým. Z domu mezitím odejde 63 dětí. Ve skutečnosti jich zde tolik nebylo a některé šly více než jednou. (Kulmon)

• - Ve scéně, kdy děti vycházejí ze dveří, jsou některé hnány zadními kulisami a procházejí dveřmi znovu. Přesto však Terry Jones za tuto scénu utratil vetšinu rozpočtu filmu. [Zdroj: Cinema] (Terva)