poster

Monty Pythonův smysl života

 • český

  Smysl života podle Monty Pythona

 • Velká Británie

  Monty Python's The Meaning of Life

 • slovenský

  Monty Python: Zmysel života

Komedie

Velká Británie, 1983, 107 min (Director's cut: 112 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • LiVentura
  *****

  Kritika, ironie, scénická profesionalita a bláznovství v těchto lidech jen dokazují genialitu a velký pozitivistický smysl této skupinky "inteligentních idiotů"..:-)(16.7.2008)

 • Lima
  ****

  Příběhově roztříštěné, slabší momenty tu střídají naprosto geniální. Ale ty geniální převažují, jak už jsme u "Monťáků" zvyklí. Naprosto nezapomenutelná je blicí scéna, něco tak úchylně zábavného se jen tak nevidí.(11.5.2003)

 • Cervenak
  *****

  Tento film bol úplne to prvé, čo som s "pytónmi" videl a rozbilo ma to na šrot. Tak, ako pri scéne v reštaurácii, som sa v živote smial len málokedy. "Je libo mátový lístek?"; "Every sperm is sacred..."; "Něco mě kouslo!"... U mňa najlepší pythonovský film vôbec.(31.3.2007)

 • gudaulin
  ****

  Před Životem Briana měli Monty Pythoni spoustu plánů a málo peněz, po něm měli spoustu peněz a málo společných plánů. Členové skupiny se rozešli a pracovali na vlastních projektech, zatímco producenti se předháněli v nabídkách na financování dalšího společného filmu. Skupina se sešla na Jamajce a pokoušela se dát dohromady nový scénář, ale šlo to velice ztuha, protože představy o projektu byly velmi rozdílné. John Cleese dokonce zpočátku vůbec na projektu nespolupracoval. Skupina původně přišla s představou montypythonovské 3. světové války jako parodie na komercializaci válečnictví nebo s představou soudního procesu, kdy bude skupina obviněna, že celý projekt nového filmu je vlastně velkolepý daňový podvod. Všechny tyto představy šly do ztracena a film je vlastně volným spojením řady samostatných scének, kterému chybí pevný příběh. Díky tomu je to film hodně roztříštěný a nevyrovnaný. Obsahuje vynikající scénky a vtipy vedle slabších momentů, kdy se pointa jednoduše nevyvedla. Monty Pythoni při práci na scénáři vyhodili kvantum materiálu a vedli tvrdé polemiky nad definitivní podobou filmu. V palbě kritiky byl nejvíc Terry Gilliam za svou Crimsonovu permanentní pojišťovnu, která se ostatním členům skupiny zdála příliš megalomanská a zbytečně drahá, jednoduše nezapadala do celkové koncepce filmu. Ohlasy na Smysl života (všichni byli po Životu Briana zkrátka namlsaní) jak u kritiky, tak u diváků nebyly příliš nadšené a sami členové skupiny se cítili nespokojeni. Smysl života znamenal fakticky konec společné práce a všichni členové se rozhodli jít vlastní uměleckou cestou. Většinou úspěšně, pouze Chapman za těch několik let, co mu zbývaly, už nestačil mnoho dokázat. Celkový dojem: 80 %.(21.1.2008)

 • petaspur
  *****

  Smysl života vyjádřený krátkými epizodami od v rozumné míře násilných zaměstnanců Permanentní pojišťovny, přes katastrofálně mylné moderní teorie o tvaru světa, rozvážné vedení britského vojenského sboru, názornou sexuální výuku, kyblíček pro pána až po společenskou návštěvu Chmurného žnece, mne bavil. "Odpusť nám pane, že ti tak bezostyšně podlézáme".(23.12.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace