JohnMiller

Ide o úchvatné dielo plné fantázie, mystéria, nečakaných zvratov, geniálnych nápadov a svojráznej Science fiction atmosféry s ktorej by sa dalo krájať ako s torty. Pri sledovaní som mal pocit akoby som sa začítal do Americkej sci-fi fantasy poviedkovej knihy. Niečo ako P. G. Wodehouse. Proste originálne, temné, chytľavé ale zároveň miestami humorné. Absurdita sa tu nesie ruka v ruke s psychologickou hrou charakterov s ktorej je paranoja a divadelná obscénnosť cítiť na milión kilometrov. Ani komické industriálne nástroje s budúcnosti mi nevadili. Každý aspekt, každý detail mi sem sadol proste moja šálka kávy. ()

salalala

Nesmírně chytré sci-fi patří k tomu nejlepšímu, co Gilliam kdy natočil a zároveň je definicí jeho režijního stylu. Od začátku pohltí fascinující dystopickou a potemnělou atmosférou, v níž je kladen důraz na každý detail a svět budoucnosti tím pádem opravdu vypadá jako nehostinné místo, kde se nikomu nechce být. K tomu se přidávají ještě báječná hudba, z níž vyčnívá ústřední harmonikový motiv a naprosto fantastická výprava a kulisy, které jen dotvářejí celkovou neveselou vizuální stránku. Zmínit se pochopitelně musí i vynikající Bruce Willis a Madeleine Stowe a naprosto geniální Brad Pitt, který tu má k image hezounka hodně daleko. Samostatnou kapitolou pak je ústřední příběh, který je promyšlený, dává smysl a asi záměrně nabízí hned několik možných interpretací, proto je třeba vidět film vícekrát a ani v tom případě si nejsem jistý, zda ho lze interpretovat jednotlivě. Gilliam sice klade několik otázek a nedává na ně žádné odpovědi, jelikož ale příběh není v celém filmu nijak stěžejní a je na stejné úrovni jako technická stránka, vůbec to nevadí a naopak to pak v hlavě vrtá ještě o něco víc. K plnému počtu chybí jen kousek, nějaká emotivně silnější scéna, možná hlubší filozofie. Twelve Monkeys je každopádně (skoro) geniální sci-fi, která časem neztrácí nic na svém kouzlu a diváka zcela pohltí. 90 % ()

halogenka

Brilantní dirty sci-fi o lásce k životu, k životu na Zemi. Výjimeční Willis, Pitt a Stoweová, famózní hudební motiv, výborná kamera, zápletka i její beznadějně nadějné rozuzlení. ()

Skip

Vskutku originální film. Všechno je perfektně promyšlené do detailu. Terry Gilliam si s tímto filmem dokázal pěkně vyhrát. A k tomu velmi dobré herecké výkony. Opravdu nevšední sci-fi film, který stojí za opakované zhlédnutí. ()

Colonist

Jelikož se jednalo o mé první setkání s režisérem Gilliamem, tak mi chvíli trvalo, než jsem se sžil s jeho osobitým stylem. Prvních dvacet třicet minut jsem nevěděl, co si o tom mám myslet, ale jakmile jsem přistoupil na pravidla hry, pochopil jsem, jaká genialita se v příběhu ve skutečnosti skrývá. Aby člověk všemu porozuměl, na to je potřeba další zhlédnutí. Filmy o cestování v čase mám rád a tenhle tomuto žánru ostudu rozhodně neudělal. I když je to teda chvílemi dosti psychózní. Můj oblíbenec Bruce Willis mě v tomto filmu překvapivě moc nezaujal, za to Brad Pitt byl jako blázen vynikající. Co se týká hudby, tak ta se mi vůbec nelíbila. Do nálady filmu zapadla, ale já bych uvítal něco jiného. Jeden z těch filmů, který nedá vašemu mozku spát. "I'm an innocent victim in here! I was attacked by a coked-up whore and a crazy dentist!" ()

Dont

Vynikající scifi, jeden z nejlepších filmů v tomto žánru v minulém tisíciletí. Brad Pitt svého pomatence zahrál opravdu velmi dobře, komentáře nelhaly. Stejně tak Bruce Willis se snažil a v jeho osudové herecké roli zachránce světa mi tentokrát seděl na jedničku. Terry Gilliam odvedl prvotřídní režisérskou práci, děj je perfektně promyšlený, zápletka překvapivá a vše je podbarveno výbornou hudbou. Vždycky mě pobaví, jak jsou lidé podezíraví a nevěřící ohledně návštěv z budoucnosti a přitom nikdo neví, co se budoucnost přinese… ()

Aleee89

Musím se přiznat, že mi chvíli trvalo, než jsem tenhle film vůbec pochopila, ale pak mě docela vtáhl do děje a dokonce mě i bavil. Výkony Bruce Willise a Brada Pitta jsou skvělé a děj a celý příběh byl více než zajímavý. Ale nemůžu si pomoct, přesto to nebylo tak skvělé. ()

L_O_U_S

Pěkně propracované a gilliamovsky ulítlé – bez Brazil by nebylo podivné budoucnosti a už jen proto se těším na The Zero Theorem. (977., 23. VIII. 2014) ()

hygienik

Po rokoch som si znovu pozrel Bruceovu hviezdnu hodinku a tentokrát sa mi celkom páčila. Malo to neskutočné množstvo vrstiev, nahodilých detailov (anjel v obchode s prevlekmi) a symbolov, že človek to za 1 projekciu ani nemá šancu všetko zachytiť. Je to nádherne spletitý, paranoidný film, hoci na môj vkus trochu mimo, aké sa vyrábali v 90. rokoch. Pri niektorých scénach som si vravel, že rejža a scenáristi museli byť sjetí a ja ako divák, by som to asi mal tiež pozerať pod parou, lebo v triezvom stave sa mi to zdalo zbytočne prehnane uletené. ()

kajas

Dva z mých vůbec nejoblíbenějších herců v hlavních rolích, jedno z nejlépe hodnocených sci-fi historie a zároveň pro mě nepochopitelný kult. Co je to? 12 opic. ()

Anglie

Gilliam opět prokázal, že je velice originálním filmařem a i když stvořil dost zamotané dílo, je to skvělé. Willis příjemně překvapil v hlavní roli. ()

Fanucci

Výborný film s úžasným závěrem, který ale podle mne měl končit střetem pohledů blondýnky a kluka na letišti. Tak to chtěl Gilliam, ale nakonec ustoupil lidem ze štábu a udělal navíc scénu z letadla. Ta mi příšla zbytečná a příliš hollywoodská. Ale i tak, perfektní film. ()

Petfruf

Spolu s Brazilem je 12 Opic nejvydařenější Gilliamovo dílo. Miluji příběhy, kdy je divák nucen si pravdu a skutečnost ve filmu sám objevit. Na 12 Opic se můžu koukat stále dokola a pořád budu nacházet další a další momenty, chvilky a odkazy, kterými do se be příběh dokonale zapadá. Třešničkami na dortu jsou působivá zneklidňující melodie a maniakální Brad Pitt!! ()

d-fens

15aug2010 ... nedokážem pochopiť čo ma pred rokmi presvedčilo dať tomuto filmu iba 2*, pretože dnes som si ho užil naplno.... ospravedlňujem sa Gilliamovi, a aj keď nie som veľký "labužník" jeho filmov, tak tentokrát ma dostal... možno ani nie tak sci-fi stránkou, ale najmä veľkou emocionalitou, ktorou som z celého príbehu a hereckých výkonov nasiakol... ja, starý kverulant, podivín so zatvrdnutým srdcom som s otvorenými ústami pozeral, ako herec ktorého vôbec nemám v oblube (Willis) pateticky padá na podlahu letištnej haly obetujúc svoj život aspoň chvíľkovému pocitu "byť normálnym človekom", pocitu že viemm kam patrím a najmä ku komu patrím.... krásna katarzia, silné emócie a premyslený príbeh (aj keď chybyčky by sa našli ;) ()

Lauri

Taky jdu naprosto proti proudu většiny uživatelů. Ty dvě hvězdy za Bruce Willise a skvělého Brada Pitta, ale to je tak všechno.. Jinak bohužel šílená nuda, ani jsem to nedokoukala do konce (možná to je ten největší problém) a nějak se nemůžu dokopat ten zbytek zkouknout. Snad za pár let.. Protože já bych tenhle film opravdu ráda plně docenila. :( ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil