packa

Terry Gilliam v jednom rozhovoru prohlásil, že nad vchody do kin nechá pověsit ceduli HLOUPÝM VSTUP ZAKÁZÁN. Ve znojemském kině Svět tento text nad vchod opravdu pověsili. Takže když jsem po prvním shlédnutí filmu nechápal souvislosti, řekl jsem si, že chyba asi nebude na straně tvůrců, chyba bude ve mně. Načež jsem film shlédl ještě třikrát a.... neprohloupil jsem! Kdo není líný alespoň někdy u filmu přemýšlet, bude při každém dalším shlédnutí vrnět blahem, když mu budou docházet další a další skryté významy a nečekané souvislosti. Jasná jednička s hvězdičkou. ()

evulienka3

Dlho som tento film obchádzala a dnes skutočne nechápem prečo. Ale aspoň som pochopila čo mi vadilo na Predestination. Ten bol prekombinovaný. Tu je to všetko tak ako má byť. A ja som nadmieru spokojná. K ostatnému sa vyjadrovať nemienim, myslím, že je to už dávno povedané v stovkách komentárov predo mnou. Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov. ()

TheEvilTwin

Na tehdejší dobu zajímavý futuristický náhled a fajn koncept cestování časem, ale dnes už zas tak neoslní. V žánru je daleko lepších kousků, akčnějších a svižnějších konceptů a zde se toho za 2 hodiny zas tak moc nestalo. Na druhou stranu hlavní kvality filmu 12 opic nejsou "v něm", ale v tom, co přijde "po něm" - respektive po závěrečných titulcích. Ještě jsem neviděl film, který by neměl oficiální interpretaci závěru, kdy by ji ven nevypustili nejen tvůrci, ale ani diváci, kteří se na finální verzi zkrátka doteď neshodli. A to se mi na filmu líbí. Jinak ale bohužel na mě až moc ukecaná hlavní linie, kterou ani Pitt a Willis výraznějí nezachraňují, takže ponechám trojhvězdu s komentářem, že konec mi bude ještě dlouho vrtat hlavou. Zábavný snímek. ()

Natascha

Ano, dobré to bylo, ale pět oslavné ódy jako většina lidí tady nebudu...příběh byl skvělý, časové paradoxy promyšlené do posledního puntíku, hudba (k tomuto žánru velmi netradiční) se taky povedla.... Jen mi chybělo něco, co by mě vyslověně připoutalo k obrazovce. A u Brada Pitta si stále nejsem jistá, jestli hrál skvěle nebo strašně. ()

MontyBrogan

Gilliamov pred aj post-apokalyptický svet, so štipkou retro atmosféry, už väčším podielom dekadencie, výnimočne hrajúcim Willisom, krásnou Madeleine Stowe a geniálne šialeným Pittom. A pri cestovaní v čase sa nezabúdalo pristupovať svedomito ani k psychológií postáv. Jednotka s hviezdičkou! PS: Scéna s Vertigom aj celkovo velebí podobne hlboké filmy, akými sú tieto dva. Niečo obdobné bolo aj v predlohe, ale tam inšpiračný zdroj uvedený nebol. Tam bol iba nápad, spracovanie sa doladilo až v Opiciach. ()

Jinny

Musím smeknout před tím, jak obratně se scénář pohybuje mezi časovými liniemi a nedělá z lidí blbce. Právě kvůli tomuhle potenciálu tvůrců, kteří mohli ještě víc přitlačit na pilu, uniklo filmu pět hvězdiček. Jinak přijemná podívaná pro lidi s mozkem. ()

Roman.Ticka

Další z filmů, které nutí k přemýšlení, a to je sakra těžké, jak je vidět podle komentářů. Myslím, že to tady nikdo nepochopil, ale to neva, udělám výjimku a vysvětlím, už to stejně každý KONZUMENT viděl. Pointa se dala vidět hned zkraje, a v závěru pro ty tupější ji tvůrci shrnuli do tří vět. Ta úvodní indicie je nejvyšší shromáždění vědecké komise - ten stůl, styl, způsob (výslech) zadávání úkolu vězni (všichni ti dole o patra níž byli vězni proč asi?). K tomu popisu řeknu jen jedno slovo - TOTALITA. No a ty věty zní: 1."Vůbec nejde o virus, jde o poslušnost." 2."Lidstvo je další ohrožený druh." 3."Jonesová. Z pojišťovny." Bravo Jamesi, úkol splněn. Tvé oči dítěte na letišti říkají, jak jsi právě rozhodl o definitivním osudu lidstva. Ale když jsem viděla neagresivního medvěda při setkání s "vetřelcem", je to jen dobře... (Willis hot a formálně jde bezesporu o majstrštyk) ()

honajz

Myslím, že filmu hodně ublížila Gilliamova "nestřídmost". Střídá žánrové styly jako ponožky, mixuje podivno, realitu a bláznovství bez zjevných příčin (třeba v tom hodinovém hotelu pohled na hosty na schodech), takže hlavní děj působí, že se od zhruba 50. minuty vleče. Což vlastně vleče, protože i tomu, kdo film neviděl a nezná ho, brzy docvakne, co znamená scéna na letišti a jak to skončí. Pak je o tom ještě několikrát ujištěn (třeba proslovy v kině). Konec pak vlastně není nijak překvapivý a na nějaký ještě zvrat nakonec už chybí střelivo. Není to špatný film, ale takový - nedotažený v tom hlavním, a přestřelený v tom vedlejším. ------------- Průběžné poznámky: Zajímavé myšlenky - když přestaneme být konzumenty, čím jsme? Blázny? Když lidé nevěřili na mikroby, byli blázni stejně jako ti, co na mikroby nevěří i dnes? Čtyři roky před Šestým smyslem hláška "Pořád vidím mrtvé lidi". :-) Pravda je to, co se obecně akceptuje. Čas je jako film - nemůžeš ho změnit, ale vždycky ho vidíš jinak, protože i ty jsi zase jiný. ()

eraserhead666

Bylo mi nějakých 17, když jsem na to do kina šel jen jako na "další film" Bruce Willise. Willis je v tom dobrej, o tom žádná, ale ztratil jsem se v podivných očích M. Stowe a naprosto mě rozsekal Pitt. Nikdy, už nikdy nedokázal předvést nic podobného a nikdy se nedostal herecky tak vysoko. Později jsem každým dalším shlédnutím pronikal do hloubky příběhu, zamilovával jsem si ho čím dál více a odhaloval jeho zjevné i skryté geniality. A oblíbil si tu starou vědkyni, tu pasáka snažící se udělat pořádek ve svém revíru, až jsem v poslední době natrvalo zakotvil oblíbenou postavou u dr. Peterse. Ano, on je má nejoblíbenější postava z celého filmu. Z jednoho prostého důvodu. Protože ho plně chápu. A kromě toho všeho to je zřejmě nejlepší sci-fi film, co byl kdy natočen. ()

MM11

Po tom co jsem četl o tomhle filmu jen samou chválu jsem si ho ze značným odstupem taky pustil a co na to říct? Proč já jen to neudělal dřív.... Ani tak nejde o téma, ale o geniální zpracování, plus herecké výkony. Do té doby zas ne až tak známý Brad Pitt exceluje a vyholená hlava Bruce Willise mi nedala spát. Snímek se žene obrovskou rychlostí kupředu, tak se zdá, že po hodině už není co řešit. Překvapivě to je mýlka, ve skutečnosti má Dvanáct opic mnoho okének, z nichž některé se uzavírají jen těžko. Gilliam příjemně překvapil, po jeho předchozím filmu jsem se obával, že mu dochází dech. ()

Ivoshek

Má to Gilliamovskou atmosféru a skvělou vizuální podobu, njápaditý příběh, dobrou pointu. Mně se to tedy líbilo. ()

Deschain

"The movie never changes. It can't change; but every time you see it, it seems different because you're different. You see different things." Keď som 12 Monkeys videla prvý raz, ostala som v nemom úžase, celý film pribitá ku sedadlu a na konci som veľmi plakala. Odvtedy som si už film niekoľko ráz zopakovala a musí byť sakra dobrý, keď ma po toľkých pozretiach stále baví a vyvoláva u mňa presne tie emócie, ako prvý raz. Zbožňujem na ňom, že funguje ako excelentná komédia s vybrúsenými hláškami aj skvelými monológmi (najmä tými z cvokhausu). A ten špeciálny moment, kedy som niekde medzi plačom z dojatia a smiechom, keď Cole po toľkých rokoch počuje opäť rádio. Vždy zafunguje. Moja najobľúbenejšia úloha Brucea Willisa a jedna z najlepších úloh Brada Pitta. Na Festivale nad řekou zhliadnutý aj so špeciálnym predhovorom Terryho Gilliama. 10/10 ()

Pítrs85

Bylo mi něco málo přes deset let, když jsem tento výjimečný snímek viděl vůbec poprvé, no samozřejmě jsem z něj nepochopil zhola nic, líbil se mi blázen Pitt a naopak jsem trnul, když si Bruce sám vytrhával zub. Uběhlo pár let, ke svému štěstí jsem si Twelve Monkeys pustil znovu a... opět jsem ho tak úplně nepochopil. Až po opakovaném zhlédnutí a vstřebání všeho, co nám Gilliamův majstrštyk nabízí, jsem prozřel- 12 opic je jedno z nejlepších sci-fi, co jsem měl možnost vidět. Né-li úplně nejlepší. Neskutečné výkony herců, výborný soundtrack, ale hlavně Gilliamova režie a přednesení industriálně neosobního světa (hlavně toho v budoucnosti) a taktéž samozřejmě vytříbený scénář... Film, na který se jednoduše nezapomíná. ()

hansel97

No, nějak moc mě to nechytlo. Je to rozhodně dobře natočené, ale celý ten nápad mě nějak moc nechytl. Asi bych se spíš radši díval na to, jak náš svět vypadá v budoucnosti, než na to cestování časem, i když mě tu Bruce Willis celkem bavil. Ale to je tak všechno. ()

Xeelee

Při sledování filmu jsem si vzpomněl na Morpheovu hlášku z výukového programu. Narozdíl od Matrixu jsem si ale u Dvanácti opic nebyl odpovědí vždy tak jistý. Brilantně vypointovaný scénář skloubený s vynikajícími hereckými výkony a citlivě podkreslený úžasnou hudbou. Jako skalnímu příznivci SF v jakékoliv formě a skupenství mi nezbývá nic jiného, než slintat blahem nad naší zářnou budoucností. Kupředu levá… Já jsem blázen a vy moje šílenství. ()

SOLOM.

Nevím, jestli je Terry Gilliam opravdu tak skvělým režisérem jak tady mnozí tvrdí (já ale zatím viděl od něho jenom tři filmy) – ale tento film je skutečně zatím jeho nejlepším. Sci-Fi / Thriller nám skutečně nabídl pěknou psycho – atmosféru, scénárista vymyslel nejedno překvapení, herecké výkony výborné (hlavně tedy tria Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt). Tvůrci si přímo podbízeli ženy (no možná i 4% menšinu) – kde jinde by měli příležitost okukovat Bruce a Brada najednou (tedy já myslel jejich prdele). Emoce tu nabíraly na obrátkách každou další scénou a každou další scénou jsem se stále více nořil do onoho mysteriózního oparu kolem. Chvílemi jsem nevěděl, jestli je scénář opravdu tak geniální, nebo si ze mě prostě dělá prdel (tenhle pocit jsem cítil hlavně v tom blázinci). Hodně jsem uvažoval o plném hodnocení, ale mě na rozdíl od mnohých zde konec spíše zklamal, nežli bych z něj byl na větvi. ()

Ilicka

Napodruhé musím o hvězdu zvednout, zápletka je precizní a promyšlená, zoubky jednotlivých koleček do sebe na konci naprosto přesně zapadnou, a přesto zůstane prostor pro divákovy úvahy a pochyby. Bruce Willis přesvědčivý i jako duševně chorý a Brad Pitt si vystřihl ukázkového magora. Opravdu vynikající film. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil