Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

dopitak

Ačkoliv kromě pár bláznivějších nápadů humorně překrucujících historii není ve "Staříkovi" nic originálního, a scénu s výbuchem na tržnici považuju pro svou krutou aktuálnost za nevhodnou, jako celek nejnákladnější švédský film všech dob funguje na chvalitebnou. Tempo vyprávění na dvou hodinách vázne, postav je až moc, a jakoby se Jonas Jonasson nemohl rozhodnout, jestli bude jeho hrdina komplexní parodií na společnost, nebo zůstane u několika vtipně vymyšlených konstrukcí historické fikce (debilní bratr Einsteina, Stalinův kabinet, Harry S. Truman). Tak nějak tam ten slon a všechno kolem bylo navíc. Více v externí recenzi pro kult. na konci května. ()

Chrustyn

Populární (a prý výborný) román jsem nečetl, ale snímek (ke kterému jsem slyšel i srovnání s Forrestem Gumpem!!) mě příliš nebavil a bizarních, nebo vtipných situací je v něm pomálu a z větší části, jako by celý příběh stál na místě a točil se v kruhu. ()

ainny

Já dala včera čtyři hvězdy, jenže film se mi přes noc z hlavy nějak nevykouřil. Naopak. Některé scény si pořád přehrávám v hlavě a culím se jak měsíček na hnůj, takže to musím nahodit na maximum, i kdybych nechtěla. Jdu si koupit knížku, protože tohle si prostě chci i přečíst. Nevěřila bych, že se z toho vyklube nádherně odpočinková záležitost. ()

SeBig

Tak tenhle stařík me fakt bavil. Nejlepší čast byla s brachou Einsteina v koncentračním táboře to už jsem skoro brečel smichy. ()

classic

Všetká česť k práci u maskérov a maskérkach, ktorí ani nie 50. ročného herca Roberta Gustafssona, premenili pomocou šikovných kúziel rúk, na excelentného 100 ročného dedka Allana Karlssona, ktorý spomína na svoju unikátnu minulosť, keď postretal španielskeho diktátora Franca a ruského ultra nedôverčivého diktátora Stalina, s ktorými bol na kus reči, alebo ešte bol pri zrode atómovej bomby s Oppenheimerom, či aj s bratom Alberta Einsteina. Tento dedko zdrhne, z akéhosi domovu dôchodcov, na stanici stretne gangstra, ktorému omylom ukradne kufrík plný peňazí, presne povedané, do konca života by nemusel ani hnúť prstom, či skôr jeho ďalšie generácie by sa mohli v kľude vyvaľovať na pláži, o jeho príbuzných, nič neviem, len to, že matka a otec, sú už dávno po smrti, lebo tieto prachy sledujem v prítomnosti, vtedy postretá okolo seba ďalších ľudí, ktorí sa s ním vypravia na dobrodružstvo, pritom v pätách majú mafiánov, ktorí potrebujú, stoj, čo stoj, vystopovať tento tučný 50 miliónový balík. Poviem vám, že je to sakramentsky čierna komédia s vynikajúcim morbídnym čiernym humorom, aký obľubujú bratia Joel a Ethan Coenovci. Dobrodružstvo v prítomnom čase, ktoré prináleží peniazom na úteku, sa prelína s geniálnymi flashbackmi, v Allanových fascinujúcich príhodách a zážitkoch... Nejaké výhrady voči filmu nemám, lebo som ho pozeral s uvoľneným českým dabingom. Ja som dosť spokojný, odporúčam milovníkom, tak trochu iného humoru... ()

Marze

Film opisuje Forresta Gumpa. Staříka, postavu univerzální v její osamělosti i nezdolnosti, představí úvod rychle, prostě a čistě, včetně opatrných šouravých pohybů jeho rozhodného "útěku". Následné vyprávění se drží běžné metody, od groteskních milníků současné road movie odbíhá k neméně groteskním vzpomínkám a zase zpět. Že obsah má vskutku vtip, čtenář už ví, ovšem na plátně se lineární popis blíží spíše seriálu a více než ze stránek knihy ční z filmu jistá nepůvodnost. Tupí gangsteři či venkovští policajti jsou výbavou každé druhé krimikomedie, poradenské služby velikánům století podávali Forrest Gump i Jára Cimrman, doteky s absurditou dějin mají hrabalovský nádech typu Obsluhoval jsem anglického krále. Ani rozvážná, vyrovnaná, smířlivá rozšafnost hrdinových glosátorských postojů, z nichž promlouvá moudrost předků - Tak to bývá, tak to je - se neline z filmové pouti poprvé, stačí zmínit Příběh Alvina Straighta s vdovcem brázdícím Ameriku na traktůrku. Hlavně však na rozdíl od svých průraznějších kolegů Alvina Straighta i Forresta Gumpa nemá stařík cíl, za nímž by se vydal, k němuž by se upínal; jedno pozdní poznání mu film oproti knize upře, takže milé putování se stává poněkud monotónní. Nicméně na uvolněný večer nabitý usměvavou pozitivní náladou Stoletý stařík stačí bohatě i v kině. Předloze ovšem zůstává něco dlužen a momentky se Stalinem, Reaganem či slabomyslným Einsteinovým bratrem už taky nepřevrátí kinematografii naruby. ()

marhoul

Krásný film! Zajímavý, zábavný, úsměvný a i těch sto let v něm uběhlo příliš rychle... Sandinávský Forrest Gump říznutý Tarantinem, ale celkově je film prostě svůj. Tleskám a vrhám se na knižní předlohu. :-) ()

lena60

Už po pěti minutách jsem věděla, že se žádného luxusního zážitku nedočkám. Ale měla jsem tušit, že snímek vybraný do distibuce v českých kinech, bude stát za pendrek. Ta módní vlna ze severu (literární i filmová) už mě docela rozčiluje... ()

VenDulin85

Moje očekávání byla velká, měla jsem obavy, jak tak skvělou knihu převedou na plátno a tak jsem se třásla jak ratlík před sámoškou, co bude.. Chvílemi to bylo brilantní, chvílemi zase hluché, a jak se dalo čekat, hodně věcí, převážně z druhé poloviny knihy vynechali, což zamrzí, bo.. Mao.. :-) Jako celek (když opominu knihu) to je velmi zdařilý snímek o zajímavých lidech a jedné slonici tak na pomezí 80% (chvilkami to vystouplo na 100%, ale konec- kvůli tomu, co bylo vynecháno, se bohužel svezl dolů). ()

mat.ilda

A je to potvrzeno, svět je absurdní místo a jeho mezníky jsou vytyčeny těmi největšími prosťáčky, být Herbert Einstein jen o malinko chytřejší, mohl nám pěkně zavařit... Škoda, že hlavní motiv už tady byl, jak psali někteří přede mnou, ten starý vymiškovaný desperád byl mixem Járy Cimrmana a Forresta Gumpa, tím snímek ztratil punc originality a přišel tak minimálně o jednu hvězdu, ovšem, definice kufru, výjezd na drezíně, Fabergého vejce směněné za kus žvance i fakt, že na mě taky celý život někdo křičí - to všechno by bylo škoda si čas od času nepřipomenout... ()

Yardak

Filmový příběh ve stylu našeho světáka Járy Cimrmana. Herecky velice dobré, avšak příběhově často předvídatelné, ale pár komediálních scén je opravdu povedených. Kniha je ("nečekaně") lepším zážitkem. Mezi 3/4 hvězdičkami, přesto zajímavý snímek, který doporučuji vidět. ()

heyda

Skvělý film, který velmi vtipně zobrazuje dějiny 20. století. Mít lepší a emotivnější závěr, tak nemá daleko do dokonalosti. 80% ()

jojinecko

Knihou nepoznačený sa idem pustiť zas raz proti prúdu a nekonformne povedať toto: plytký, nezábavný, kŕčovitý a nasilu sa snažiaci "kvázi Forrest Gump wannabe" (každopádne všetky tie zážitky a stretnutia s osobnosťami sú ako nápad super a sú najlepšou časťou filmu). Ten dedo ma iritoval už od začiatku, nepomohol ani severský "svojský" humor, ktorý mám inak rád. Rozpočet z toho cítiť, bolo jasné, že toto bude hit a podľa väčšiny asi aj je. Pre mňa slabé ako punč na Vianočných trhoch, amen! ()

Flego

Keď sa storočný starček naserie na líšku, ktorá mu zabila kocúra a vyhodí ju do vzduchu a následne vylezie cez okno von, nikto netuší, že sa tento sympatický amatérsky pyrotechnik vydá na svoju očistnú životnú jazdu. Sposob prerozprávania príbehu je atraktívny a využíva retrospektívne spomínanie na celý svoj život po bokoch svetových diktátorov, prezidentov alebo špiónov 20- teho storočia. Je ozaj zábavné sledovať túto road movie, ponúka priehršie "forrestgumpovských" nápadov, príťažlivého humoru, čiernej irónie a absúrdnych situácií. Najdrahší švédsky film je príjemnou zábavou, ktorá nemá šancu niekoho sklamať. ()

rikitiki

Román o svéhlavém staříkovi, který se vždycky připletl k historickým událostem a přitom nepovšimnutě změnil dějiny světa, je dobré a lehké čtivo. Bohužel, z filmu se lehkost vytratila. Zhuštění příběhu totiž nedovoluje delší dobu zůstat v jednom prostředí, takže to vypadá, že si stařík za celý svůj stoletý život neudělal jediného přítele a tím svým sáhodlouhým žitím jen nevzrušeně proplouvá a zasáhne do něj zřídkakdy a povětšinou pouze slovem, nikoliv činem. Hlavní hrdina jakoby neměl žádné vlastnosti, kromě lásky k výbušninám, a nechá s sebou šíbovat sem tam. Kde je touha po svobodě, kde je vzdor, které jsou (aspoň naznačené) v románu? Nikde nic, tudíž dědoušek silně připomíná hlavního hrdinu snímku Byl jsem při tom - tupého zahradníka, kterého okolnosti vynesou na vrchol. Byl jsem při tom byl ale silně satirický film, kdežto Stoletý stařík nemá větší ambice než pobavit. Což se mu na mírně nadprůměrné úrovni daří. /2. 6. 14./ ()

honajz

Ona sama kniha není humoristické veledílo, kdejaký počin P. G. Wodehouse nebo Saturnin Stoletého staříka hravě zastíní. Naštěstí od knihy není film tak rozvláčný, i když i zde mi lezou brzy na nervy flashbacky, a i zde mně hlavní postava začne brzy lézt na nervy. Mám rád suchý humor, který se zde sem tam objeví, ale celkově mi některé situace, vtipy, jednání postav apod. přijdou už příliš mimo mísu, a hlavně nevtipné. ()

Ivoshek

Docela milá komedie. Asi by se mi líbila víc, kdybych předtím tu knížku nečetl. Takhle člověk přijde o to překvapení z nenadálých zvratů a taky mu chybí spousta věcí, které oproti knize chybí, jako je Mao, Kim starší i mladší, cesta přes Himaláje, převrat v Íránu... a tak ()

Pítrs85

Velice dobře, že jsem dal na radu, abych od Stoletého staříka neočekával přespříliš, odcházel bych potom v lepším případě zklamán, v horším případě nas... :-) Takhle jsem očekával maximálně tak příjemnou komedii, trošku krimi, řádně přisprostlou :-) A fakt že jsem se i dočkal, skoro dvouhodinový filmeček uteče jak nic a navíc je člověku tak nějak dobře po těle, páč takhle příjemnou komedii už dlouho neviděl. A i když se mi po skončení vkradly letmo ošklivé myšlenky o tom, jak moc je knižní předloha lepší (což vskutku je), jsem s filmovou podobou nakonec spokojen aneb nejvýbušnější snímek roku :-) ()

Othello

Starouš opravdu už samotným syžetem těží z Forrestových trampot i dobrodružství a dokonce dle ohlasů, stejně jako v případě vzoru se film vyvyšuje nad knihu. Na rozdíl od oskarové retardovy cesty Amerikou je však Stoletý stařík naštěstí špikován skandinávským nihilismem a ve zkratce vypovídá o tom, jak prosvištěl a určil chod Století lží jedinec, jednající naopak naprosto bezelstně, nezištně a upřímně. To vynikne zejména v posledních flashbacích, kdy je protagonista dvojitým agentem mezi CIA a KGB a obě strany zásobuje podvrženými informacemi protivníka, což je mimo jiné vtipné i proto, že tato část přebírá formální prostředky špionážních filmů. Nejparádnější jsou však záblesky již totálně absurdního humoru, v čele s rok trvajícímu vysvětlování plánu útěku retardovanému Einsteinovu bratru či uzavření post-mortem cesty člena gangu náhodným suicide bomberem v Džibutsku. ()

hansel97

Výborná komedie, která si mě celkem dostala ale musím říct, že má jeden větší problém. A tím je rozpomínání se na svůj život, protože současná dějová linka je mnohem zajímavější, než to, co Allan dělal dřív. Každopádně je to takový ten správně praštěný film a ten děda byl naprosto senzační, o bizarnosti filmu nebudu ani mluvit, ale bavil sem se opravdu královský. Nejdřív jsem zvažoval průměr za flashbacky, ale nakonec jdu na 4, nebudu troškař. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík