Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Dale

Dosť sklamanie po tom, aké ohlasy mala kniha (nečítal som). Retrospektívna časť nie je veľmi originálna - jednoduchší chlapík sa stáva účastníkom významných historických udalostí a stretáva pri nich významné svetové osobnosti. Keď s tým Forrest tak uspel, tak prečo to nevyužiť? Našťastie aspoň tie zážitky starčeka originálne sú a miestami aj celkom zábavné. O dosť horšie to je s líniou zo súčasnosti. Tá nielenže nie je originálna, ale ani zábavná a väčšinou mi prišla dosť trápna. Na môj vkus až príliš veľa debilov na meter štvorcový - okrem starčeka aj asi všetci z gangu, policajt a pár ďalších postáv. A tie náhody, poväčšinou tragické, ktoré sa im diali, boli už úplne out. Čo mi ale vadilo najviac, bola hlavná postava, pretože v každej sekunde bilo do očí, že ide o nie príliš dobre zamaskovaného 40-tnika, ktorý ako 100-ročný starček nevyzeral ani pri pohľade z vesmírnej stanice. Dve rovnomerné ryhy na čele starobu nespravia, ostatná koža hladká ako detský zadoček, každý pohyb, či už rukou alebo nohou, bol taký ľahký, že aj ľudia v produktívnom veku by mohli závidieť. To je tak, keď nechajú hrať jedného herca všetky obdobia života postavy, od 20 do 100 rokov, radšej keby sa na seba až tak nepodobal, no videl by som reálneho starca (aspoň po 80-ke), ktorému by som jeho vek uveril. ()

villon17

Nenadchne, ani neurazí. Čekala jsem asi více vtipu, bizarních situací a lapálií a ono to nakonec bylo docela obyčejné, až nudné. Zvlášť některé dialogy se vlekly. ()

Padme_Anakin

Úsměvná dobrodružná komedie protkaná svérázným (místy černým) humorem o stařičkém pánovi, který se nehodlá vzdát ani jediného dne svého života a už vůbec nechce být zavřený v domově důchodců.. Hudební podmaz nemá chybu.. Knížka je výborná, film jí šlape na paty.. ()

corpsy

Cimrmanovsko-gumpovská odyssea plná nežného i drsného humoru, nadsázky, dobrej nálady a jedného slona, ktorého rozhodne nečakajte v Zoo. ()

Peterssen

Poklidným tempem plynoucí komedie o stoletém Švédském Forrestu Gumpovi / Josefu Švejkovi. Svérázný jednoduchý člověk, možná právě díky své omezenosti, zažívá po celém světě absurdně náhodná setkání. Relax na nedělní večer jako dělaný. ()

Una111

Tak to je jako když se při písemce opisuje! To nemůže nebýt započítáno, že? To už tady totiž bylo a - nebojme se to říct! - bylo to i vtipnější! Jeden vtip na deset dlouhých nudných epizod. Párkrát jsem se sice zasmála, ale celkové hodnocení to asi nemůže nějak zásadně změnit! Navíc mi vadila ta neskutečná spousta vulgarit! ()

NinonL

Příběh o tom, jak si dva švédští staříci s jedním retardovaným studentem, ženskou od rány a slonem vyjeli na Bali. Mezitím prošli celou novodobou historií a zlikvidovali bandu nebezpečných loupežníků. Zdá se vám toto shrnutí nesmyslné, či snad úplně na palici? Pak se podívejte na film. Určitě se nebudete nudit a pobavíte se. ()

kareen

Všechno je tak jak je a bude tak, jak bude...I když mě daleko víc bavily ty retrospektivní výlety do minulosti (taková historka s dvojitým agentem vážně neměla chybu), postupně jsem se celkem slušně chytla i na linii z přítomnosti, přeci jen, když dáte dohromady svérázné důchodce, pořádný balík peněz, slona, neschopný motorkářský gang i policii a sem tam nějakou tu mrtvolu, to už na nějakou tu černohumorně severskou zábavu rozhodně vydá. Sice to pro mě nebyla až taková bomba, jakou jsem z místního hodnocení čekala, pár hluchých míst se tam našlo, ale jako celek to vtipné určitě bylo a navíc mě to navnadilo na přečtení knížky. ()

Z0oMb3E

Sprostí majú šťastie, bohatstvo a slávu. A je pritom jedno, či na presadenie použili svoje dva IQ body, či len držali dvere ako hluchý alebo ocucali gonády tomu správnemu. Ich príbeh je hodný podsúvania do už tak vygumovaných mozgov našej juvenility. Takto sa dostanú do hlavných správ názory čiastočne retardovaného futbalistu alebo totálne vypatlanej modelky ohľadom závažných spoločenských tém. Na druhej strane barikády tu máme niečo ako toto. Film, ktorý roztiahne pľúca i fejsbukovej (de)generácii pretože slon, prdel, slonia prdel a inkontinentný dôchodca sú cool. No rozvibruje sa i bránica človeka, ktorý nemusí gúgliť, ktože to bol ten škaredý rusák s holubím trusom na čele a o čo mu šlo. Na moje počudovanie sa ku mne od severo-sonov nedostalo len šmejdové poľské kreslo prebalené do ikea krabice, ale i táto vydarená euroverzia Forresta. Takže čistých 5* ... lebo prdel slona, vole! ()

MartinezZ

Knížku jsem nečetl, ale film na mě působil jako solidní severská humorná konina v dobrém slova smyslu, ačkoli to nebyl "žádnej vodvaz" a mnohé by chtělo trochu vyretušovat, protože nápady to mělo dobré, ale ne zcela vyznívaly tak, jak by mohly. Divil bych se, kdyby se toho časem nechytil nějaký "západní remaker". ~~~ - Tak se na všechno vykašli. - OK, tak já na všechno kašlu. ()

Vxxx

Dnes jsem dočetla knihu, tak jsem si hned pustila film. Pokud bych knihu nečetla, hodnotila bych 5*. Ale protože znám celý příběh, nejraději bych hodnotila 1* Takže kompromis. 3*. Humor je do filmu převeden v celku dobře, i když Allan je v knize mnohem vtipnější. Nemůžu jim ale odpustit všechny dějové linky, které vynechali, nebo ještě hůř, úplně změnili. V některých momentech mi ve filmu přišlo, že se děj odvíjí hrozně nelogicky právě kvůli vynechání důležitých momentů. Naopak postava starého mafia bosse v knize vůbec není a taky tam vůbec nemusela být. Ale herecky to bylo zvládnuté super. A hudba krásně podtrhávala humor. ()

kolda1990

Knížku sem nečetl, ale jelikož sem milovník severské kinematografie tak tohle jsem si nemohl nechat ujít. No ještě, že tak. Konečně zase po delší dobře kvalitní severská komedie. Tenhle humor je dle mého gusta, černota, ironie, paradoxy, neuvěřitelné situace, u kterých se člověk řeže smíchy. Výborné dialogy, výborné postavy. Úžasný zážitek! ()

Historik

Pro nás, co jsme byli zklamáni vychvalovanou knihou, je to příjemné překvapení. Dějová linka útěku je tu podána velmi vtipně a svěže a návraty do minulosti jsou natočeny v optimální zkratce, takže nenudí jako v knize. Jedna z výjimek, kdy film je lepší než kniha. ()

Lukrecie

Když jsem viděla trailer, tak jsem si říkala, že to bude pěkná blbost. Nakonec jsem byla velice mile překvapena a celý film jsem se skvěle bavila, jak již dlouho ne. :) :D ()

Ellmariachi

Musím říct, že v rámci filmového rande, jak jinak než s IceQueen, jsem se na tenhle kousek docela dost těšil. Originální nápad, který se nebral extra vážně.  Bohužel ale přišlo zklamání a musím říct, že na všech frontách. Začátek mi přišel naprosto skvělý a chytlavý. Jenže jak se příběh a děj posouval, všechno šlo do ztracena. Současná linka byla jen zvláštní sled událostí, kdy postavy málo kdy něco řešili. Spíš se věci děly tak nějak kolem nich. Linka z minulosti mi přišla jako levnější variace Forresta Gumpa. A postavy jsou kapitola sama pro sebe. Ani jedna si mě nezískala a téměř všechny mi připadaly jako úplně tupé. Ne roztomile tupé. Jen tupé. Strašně moc jsem někde v sobě chtěl vydolovat důvod proč dát třetí hvězdu, ale nejde to. 49 procent. ()

erased

Nikdy jsem nechtěl být tím člověkem, který komentář ke každé adaptaci knižní předlohy začne něčím ve smyslu "kniha je lepší". Jenže co jiného napsat u filmu, který osekává svou předlohu na nejhrubší základ a je pouze zkratkovitou, stoicky klidnou a nadsazenou veselohrou namísto absurdní forrestogumpovské cesty historií naplněné těmi nejabsurdnějšími explozivně kořalkovými historkami vyprávěné na pozadí ještě absurdnějšího smrtonosného úprku dvou seschlých páprdů před zákonem. Ten zlomek historických pamětí, na které se přece jen dostane je bohudík skvělý, ale nemůžu se zbavit pocitu, že od nejdražšího švédského filmu jsem čekal mnohem, ale MNOHEM víc. K vzteku je chybějící cesta přes Čínu, Himálaje a Írán, osekaná anekdota z Vladivostoku, a nejvíc asi zamrzí úplné vynechání kontroverzní Koreje, zkorumpované Bali a přitroublé Francie. I tyto nedostatky ale blednou vedle jednoznačně zmrvených událostí v současnosti, které postrádají vše, co z knihy dělalo tak příjemné počtení: absurditu, vtip i celkovou lehkost. Tedy téměř vše, Soňa bohudík nechybí. Ale do píči zkurvený, cenzuru Krásky filmu nemíním odpustit. Vzhledem k předloze je jasné, že je filmový Stařík trestuhodně promarněnou příležitostí, nicméně při odhlédnutí od ní jde pořád o příjemný, pohodový film. No budiž kurva. ()

Freemind

Film se nadějně rozjíždí jako typicky severská, nepředvídatelná černá komedie. S přibývajícími zvraty a novými postavami se to ale celé bortí pod vlastní tíhou, takže konec jsem už víceméně odzíval. Na sobotní filmový večer dobré, pochybuju ale, že se k tomu ještě někdy vrátím. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík