Evergreen, který nikdy neomrzí! Tomáš Holý jako nadmíru čilý a podnikavý Vašek ve slavné a cenami ověnčené komedii o hledání tatínka. Nadmíru podnikavý školák Vašek žije sám s maminkou. Ta se ale po večerech víc než jemu věnuje své profesi – baletu. „Všichni kluci mají tátu, jenom já nemám ani psa!" stěžuje si Vašek. A sám se snaží sehnat mamince nějakého nového manžela a sobě náhradního tatínka. Na zimní rekreaci „narazí" na sympatického Luboše. Když se maminka nečekaně musí vrátit do Prahy na záskok do divadla a jeho dostane na starost právě náčelník Horské služby – vezme situaci do vlastních rukou! To ale Vašek ještě netuší, že se horolezec Luboš s jeho maminkou už dávno zná. Když Luboš vidí, že se na Vaška může ve všem spolehnout, začne si na prstech cosi přepočítávat... Mimořádně úspěšná rodinná komedie Marie Poledňákové stojí i poněkolikáté za zhlédnutí nejen díky zajímavé zápletce, vtipným situacím a dialogům, ale i pro skvělé herecké výkony Jany Preissové, Františka Němce. A především neodolatelného Tomáše Holého. (Česká televize)

tomtomtoma

Příjemná televizní rodinná komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku je pro mne hřejivou vzpomínkou nostalgie dětství bezstarostného a kouzelného. S kapkou hořkosti a sentimentu a hromadou veselí a radosti ze života. Ta roztomilá dětská rozvernost a celková optimistická atmosféra je odzbrojující, uklidňující a potěšující. Je to jeden z ukázkových případu, kdy film neztrácí svou zábavně osvěžující sílu ani po stém shlédnutí. Hvězdou příběhu je malý školák Vašek Benda (velmi zajímavý Tomáš Holý) s jediným přáním o úplném rodinném životě. Svou upřímnou a bezelstnou snahou přivádí jediného svého křehkého rodiče do slepé uličky vyčerpávajícího psychologického nátlaku. Ale s překvapující pravdou je občas těžké se smířit. Hlavní ženskou postavou je Vaškova starostlivá maminka a baletní tanečnice Anna (šarmantní Jana Preissová) ve vichru vzrůstajících nároků rostoucího potomka. A s množstvím nároků dochází potřebná zásoba energie k životu. Hlavní mužskou postavou je náčelník krkonošské horské služby Luboš Rychman (sympatický František Němec) s překvapujícím zjištěním, které navždy změní jeho poklidný samotářský život. Jen nalézt správnou cestu k zacelení hluboké propasti rozčarování. Z dalších postav: upjatý Annin milenec a náročný učitel baletu Jindřich (zajímavý Vlastimil Harapes s hlasem Jiřího Klema). Annina matka a pracovně vytížená zdravotní sestra (Jana Dítětová), socialisticky uvědomělá Vaškova učitelka (Gabriela Vránová), přívětivý mlékárenský řidič (Petr Kostka), či Vaškův spolužák s doplněnou rodinou (Miroslav Vydlák). Potěší taneční ukázky z baletních vsuvek Národního divadla. A laskavý a povznášející duch, který vytrvale vystrkuje z filmu svoji zábavou rozesmátou tvář. ()

C0r0ner

Slova klasika, legenda a podobně tenhle film určitě vystihují, nicméně pro mě to pořád ještě neznamená, že by se jednalo o kdovíco zajímavého. I přes velmi krátkou stopáž se to celkem táhlo, obsahově mě to nikterak nechytlo a na Tomáše Holého si pomalu buduju averzi. Průser to ale zase nebyl. 50% ()

zette

Velmi slabe ctyri hvezdicky. Jako komedie to na me moc nepusobi. Jako rodinny film o vztazich se ale da na to dobre divat. Pokud jeste vezmeme v potaz, ze se jedna o tv film... S Tomasem Holym mam vsak nejradeji Prazdniny pro psa, zde mi naopak vadi PES, ktery HARA:-)! ()

gabin(a)

Šmankote, nemůžu uvěřit tomu, že jsem na tento klenot mohla zapomenout! S hodnocením, samozřejmě:-) Jinak se na tohle dílko pochopitelně zapomenout nedá. Geniální Tomáš Holý a sympaťák pan Němec. Správně kožený pan Harapes. Nepochopitelně nervózní maminka v podání Jany Preissové. Ony všechny maminky u paní Poledňákové jsou tak jaksi pořád na trní a nervózní nebo mi tak aspoň připadají, že řeší, co řešit nemusí a zbytečně brblají (S Tebou mě baví svět). Asi je to tím, že moje maminka, ač měla docela těžký život a já byla takový malý Vašek, taková nikdy nebyla, tudíž pro ženy ve vidění paní Poledňákové moc pochopení nemám a vždycky mě v těch pánských jízdách ruší (no suveréně nejblbější je Studénková ve S tebou mě baví svět). To Hřebejkovy ženy, to je jiná káva, hlavně paní Šebková v Pelíškách, ta je prostě dokonalá! ()

Sammya

Tenhle film jsem nikdy neviděla celý a k srdci mi rozhodně nepřirostl, ale uznávám, docela zajímavý námět a vzhledem k tomu, co za ptákoviny se točí dneska, pěkný film. ()

necisty

Byl jsem tak trošku okraden o hlavní pointu, protože jsem z malých úryvků, které jsem jako dítě viděl věděl, kdo je jeho táta. Nic to ale neubírá na zábavnosti a velmi hezkém příběhu. Herecký výkon všech zúčastněných i toho nejmenšího jsou obdivuhodné a s velmi kvalitním a nečekaně až smutně krásným zakončením mi to dává pět bodů. ()

pakobylka

----- "NA MĚ se můžeš spolehnout !" ----- Nezapomenutelná komedie ... s nezapomenutelným Tomášem Holým. Nenápadně, leč s obdivuhodnou jistotou se proplétá labyrintem mezilidských vztahů ... po svém boku má lásku, porozumění - a smysl pro humor. Její úsměv je nevtíravý, upřímný a bezprostřední - snad proto, že ve své moudrosti vychází ze života. ()

Juto

Tento film stojí na talente malého chlapca v podaní Tomáša Holyho, ktorého sprevádza slovný humor, je proste neporaziteľný. 8/10 ()

WolfR

Společně s Jak dostat tatínka do polepšovny se určitě se jedná o nejlepší český TV snímek. Je to příjemně vtipný film s výborným obsazením. Rodinná klasika, 5 hvězd. ()

majo25

O level slabšie ako pokračovanie. To chlapčisko sa mi zdalo miestami zbytočne premúdrelé, vtipu bolo pomenej, ale vcelku to bolo rodinne pohodové, v istých miestach aj milé. ()

BoXBe

V krku knedlík, pokaždé. Nesmírně povedený film s přesně mířenými dokonale zahranými dialogy a trialogy. Tomáš Holý je dodnes neuvěřitelný herecký dětský přízrak, ale celkově František Němec s Janou Preissovou s Tomášem Holým působí jako pevně spojená molekula H2O. Posvěceno geniálním námětem. I z osobních důvodů je pro mě Velryba více než okolo jdoucí film. Působí silně na emoce, uklidňuje a přitom léčí úsměvem. ()

Mitzi

Možná to není filmový skvost, ale zaručeně zvedne náladu :-) a to kdykoli! Herecký výkon Tomáše Holého je tak věrný, že divák nemá ani chvíli pocit, že se dívá jen na film. Já tenhle film miluju a nemůžu dát míň než 5* :-) ()

Rockwood

Já snad ani nemám co bych tomuto filmu vytknul. Příběh dobrý... pěkná rodinná komedie. Ty české filmy jsou prostě pěkné. Mají co do sebe. Obzvlášť s takovými výbornými hereckými výkony, jako můžem sledovat u Tomáše Holkýho. ()

vesper001

Jako mám alergii na některé typy potravin a lidí, tak mám alergii i na některé typy filmů a postav. Konkrétně na rodinné komedie a dětské hrdiny. Výjimek je jako šafránu, ale osudy baletky Anny a akčního Vaška a výkon Tomáše Holého mezi ně patří. ()

dr.fish

Psát komentář k tomuto filmu je téměř zbytečné. Dnes jsem ho sledoval už asi po stopětapadesáté a znovu se musel obdivovat skvělým dialogům a naprosto perfektnímu scénáři. Film je opravdovou oslavou života, s radostmi i úskalími, ktará přináší. Poledňáková dokázala herce propojit pouty na první pohled nepřehlédnutelnými, a ta chemie nabíjí už několikátou generaci Čechů. Tenhle film bych si na pustý ostrov vzal rozhodně sebou....100% ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková