Reklama

Reklama

Old Shatterhand

  • Západní Německo Old Shatterhand (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Vinnetou usiluje o uzavření mírové dohody mezi indiány a bělochy. Tomu se však snaží zabránit kapitán Bradley, jenž se za tím účelem spolčil s desperátem Dixonem. Ten ve spolupráci s proradnými Komanči přepadává osadníky a na místě masakrů nechává těla zabitých Apačů, jež mají Vinnetouův kmen očernit. Do zajetí protivníků upadl Vinnetouův adoptivní syn Tujunga, ale zachrání ho hrdinný Old Shatterhand. Ten se vydává za míšenkou Palomou, kterou má doprovodit do bezpečí, ale zjistí, že u ní nalezl útočiště syn pobitých osadníků, jenž by coby svědek mohl mít zásadní roli v celém konfliktu. Vinnetou mezitím ve snaze zabránit otevřené válce mezi Apači a Komanči vyzývá na souboj muže proti muži svého rivala, náčelníka Velkého medvěda… Úspěch Pokladu na Stříbrném jezeře podnítil k natáčení dalších mayovek nejen původního producenta Horsta Wendlandta, ale i jeho největšího konkurenta Artura Braunera, šéfa společnosti CCC Film. Ačkoli Wendlandt vlastnil práva na veškeré Mayovy knihy odehrávající se na Divokém západě a měl na účinkování v nich smluvně vázané i hlavní hvězdy Pierra Brice a Lexe Barkera, Brauner prostě přišel s projektem Old Shatterhand. Jelikož žádná kniha s tímto názvem neexistovala, nemohl Wendlandt proti tomu nic dělat. Výrobu filmu provázela řada nesnází, především pak opakované výměny scenáristů, kdy poslední dokonce proběhla ještě v první den samotného natáčení. Podobné průtahy provázely i angažování režiséra, ale bez komplikací se neobešlo ani samotné natáčení, stižené různými nehodami i nepřízní podzimního počasí. Částečně kvůli průtahům, ale především díky vysokým ambicím Artura Braunera i finančním nárokům Lexe Barkera se film Old Shatterhand stal nejnákladnějším projektem v celé sérii mayovek z šedesátých let. Rozpočet byl ale vyrovnán úspěchem snímku a jeho prodejem do desítek zemí, dokonce včetně bývalého Sovětského svazu. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (198)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Westernové májovky jsou příjemným závanem dětství a následujících dobrodružství. Zápletka klasicky nemůže být složitá: dobro a spravedlnost bojuje proti zlu a příkoří a i přes určité oběti musí slavně a velkolepě zvítězit. Stále dokola a zas a znovu. Hlavní postavou je pochopitelně slavný Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). V jeho boji za spravedlnost a udržení míru mu pomáhá jeho věrný druh a pokrevní bratr Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Christiana Wolffa). A protože je to pravověrná májovka, nechybí na té správné straně ani bodrý Sam Hawkens (Ralf Wolter). Stranu lstivých zlosynů zastupuje chamtivý kapitán americké armády Bradley (Guy Madison s hlasem Rainera Brandta) se svým všehoschopným pohůnkem Dixonem (Rik Battaglia). Z dalších rolí stojí za zmínku půvabná Bílá Holubice alias Paloma (Daliah Lavi s hlasem Ruth-Marie Kubitschek), spravedlivý a čestný generál Taylor (Charles Fawcett s hlasem Hanse Nielsena) a Vinnetouův adoptivní syn Tujunga (Alain Tissier s hlasem Arne Elsholtze). A mír mezi indiány a bělošskými osadníky je, i přes odpůrce v srdci armády, na malou chvíli zachráněn. Nenáročné a příjemné odreagování, majestátní jihoslovanská krajina, sladký dotyk dětského vnímání a dobro vítězí. Aspoň, že někde vítězí ideální svět. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Tenhle příběh Karel May neodvyprávěl, proto mě překvapuje, že stále funguje. V lecčems jde sice proti zavedeným mírumilovným pravidlům, ale Vinnetouova zášť vedoucí až na válečnou stezku je hodně dlouho gradovaná a pochopitelná. Je ale vidět, že nová produkční společnost (která získala Briceho k Barkerovi jen s velkým štěstím) se chtěla přiblížit klasickým americkým westernům. Chladný záporák Bradley, emancipovaná Bílá holubice nebo horlivý Tujunga jsou zkrátka postavy, které by do knižních Mayovek nepasovaly, tím spíš děj, který příliš na optimismu nepřidá. Díky charismatu hlavní dvojice je ale Old Shatterhand na lepších 70% a s menším přimhouřením oka ho lze zařadit ke zlaté kolekci. ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Příběh recykluje zápletku z Rudého gentlemana, aniž by měl její napínavost, dostatečně charismatické záporáky, nebo Terence Hila. Vedle slavnějšího dílu série je proto ve všem horší. Protože je o čtvrt hodiny delší a dějově chudší, tak se občas nepěkně táhne. Režisér se snažil chatrný scénář vycpat dlouhými záběry na balkánskou přírodu, ale ani to dojem nespasilo. Alespoň na průměr ho vytáhl jen klasicky skvělý Lex Barker. ()

drackula 

všechny recenze uživatele

Kostra príbehu je veľmi jednoduchá a pre žáner západo-nemeckého westernu tak typická. Jedna skupina chce večný mier a zopár jednotlivcov by radšej prijalo vojnu z ktorej im finančne kvapne oveľa viac. Na túto kostru sú nasadené obligátne sympatické postavy, či už známe z predošlých filmov alebo nové a neznáme a rovnako to je aj u "druhej strany" na ktorej sa objavuje hneď niekoľko záporákov. Avšak masová bitka na záver je dosť netypická ale oku lahodiaca. Už ako malý chlapec som z nej bol dosť paf a teraz už len uznanlivo a nostalgicky sledujem zábery na kvantá indiánov neústupčivo dobíjajúcich pevnosť belochov. Film sa určite nevyrovná sérii o Vinnetouovi alebo Pokladu na striebornom jazere, ide ale určite o jednu z tých lepších Mayoviek z divokého západu. 80% ()

Makky 

všechny recenze uživatele

Odlišné producentské a tvorcovské zázemie je veľmi cítiť. Pridalo sa na vyspelosti snímku, sme svedkami vrážd, zákerností a krutosti. Zároveň však scenár akoby neexistoval, postavy sú prinajmenšom debilné a správajú sa absurdne. Vrcholom je súboj Winnetoua s Veľkým Medveďom, ktorý je doslova smiešny. Výprava a krásne exteriéry s výbornou hudbou zachraňujú pochabý výsledok. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (42)

  • Snímek se může pyšnit oceněním Zlaté plátno za více než 3 000 000 diváků v průběhu 12 měsíců (uděleno 8. 10. 1965 berlínském Gloria-Palastu). (hippyman)
  • Jde o jedinou Mayovku natočenou na 70 mm široký film formátu Superpanorama. (hippyman)

Reklama

Reklama