Old Surehand

• Západní Německo Old Surehand (více)

Banda lupičů pod vedením muže, který si nechává říkat Generál, přepadne vlak. Aby od loupeže odvrátili pozornost, vyšle Generál dva své muže postřílet pár bizonů, patřícím Komančům, aby došlo ke konfliktu mezi Indiány a bílými. Komančové zareagují ihned a muže pronásledují až k obydlí farmáře Mac Hary. Jeden z Generálových mužů zastřelí jeho syna, aby vyvolal vztek u bílých osadníků. Generál zatím odjíždí do Mason City, aby získal pozemky, na kterých se má nalézat zlato. Old Surehand, který jezdí krajem a již tři roky hledá vraha svého bratra. Náhodou se dostane v pravém okamžiku až k přepadenému vlaku a zabrání výbuchu a osvobodí lidi uvězněné ve vagónu. Pak pokračuje dál směrem k Mason City. Cestou potká zlatokopa Bena a společně jedou do města. Ben má ve městě neteř Judith a rád by získal do vlastnictví pozemek, na kterém našel spoustu zlata. Old Surehand se staví u soudce, aby se zeptal, zda spravedlnost náhodou nenašla vraha jeho bratra. Bohužel v tomto ohledu nijak nepokročili. Domnívají se však, že ho zabil starý Wabble, což Surehand zpochybňuje. Wabbleho zná jako své boty, ten by toho nebyl schopen. Do města přijíždí syn náčelníka Komančů Tou-Wan, aby se přišel zeptat, proč osadníci porušili smlouvu a napadli jejich stádo. V tu chvíli se však již městem šíří zpráva, že Komančové zabili farmářova syna. Tou-Wan čelí nadávkám obyvatel města, Surehand zasahuje. Tou-Wan přijel neozbrojen, nikdo na něj nebude mířit. Bohužel Tou-Wana zastřelí jeden z Generálových mužů, aby vyvolal hněv u Komančů. To se mu podaří. Komančové od Generála nakupují zbraně a chystají se na válku. Old Surehand slibuje náčelníkovi Maki-motehovi, že vraha jeho syna najde a žádá ho, aby s vyhlášením války ještě počkal. Zlatokopa Bena někdo v noci zabije a ukradne mu mapu se zakresleným nalezištěm zlata. Vychází najevo, že za jeho vraždou také stojí Generál. Judith a její snoubenec Toby se vydají hledat strýčkův pozemek, i když nemají mapu. Cestou jsou zajati Komanči. Osvobodí je Surehand a pošle Tobyho, aby zastavil vojáky, kteří se blíží k městu. Komančové by si to mohli vyložit jako chystání na válku. Tobyho však cestou zajmou Generálovi muži. Generál Tobyho hodlá zabít, ale naštěstí se zjevuje Surehandův přítel Vinetou a Tobyho osvobodí. Oba muži pak na vlastní uši slyší, jak Generál přiznává vraždu Surehandova bratra i to, že zabil Tou-Wana... (TV Prima)

ostravak30

Vytěžit z Mayovek co nejvíc, to je jasný cíl u dalších a dalších filmů, které byly natáčeny v rychlém sledu za sebou. Některé lepší, jiné horší. Pravda je, že tři Old ... (něco) už je trochu moc ačkoli se každý trochu odlišoval leč popularity Shatterhanda zbylí dva nedosáhli. Old Surehand má ale ke slavnějšímu oldovi přeci jen blíž než Old Firehand. Působí svěžejším, pohyblivějším i akčnějším dojmem. Bohužel Stewart Granger byl takový hlupák, že Vinnetoua upozadil a i to zcela jistě ubralo na slávě i fanoušků. Samotný náčelník Apačů se objeví až kolem 45. minuty. Mě ale překvapilo, že si se Surehandem říkají bratři. Filmu nepomohlo ani to, že se zachovala slavná hudba, která u mnohých jiných už chybí. Místy jsem měl pocit, že film je spíše komedií. Jedna z rvaček připomíná grotesku a hudba při ní tento názor úplně nevyvrací. Ve filmu si zahrál i t. Hill i když malou roli oproti Vinnetou - Rudý gentleman. Přestože tento film mezi těmi průměrnými, tvořenými čistě z chtivosti vytěžit zlatý důl, nepatří k těm nejhorším, neoblíbil jsem si jej. ()

Tominni

Tak hezká knížka a k tomu takový nic moc film. Old Surehand mi příliš nesednul, už vůbec pak Old Wabble. Za mě škoda, protože záporák Generál by celkem šel, to, že náčelník Apačů nemá výraznou roli by nevadilo, ale Old Surehand by mělo prostě vypadat jinak. ()

majk_n

Hodnocení díky zážitku z mých asi 13ti let, kdy ten film byl pro mě naprosto úžasný a dobře si pamatuji, jak bylo vyprodáno a já se dostal do kina až další den (kdeže ty časy jsou) ()

Danulinda

Ačkoliv mám slabost pro Lexe Barkera, tak i Steve Granger si mě získal svým osobitým kouzlem, ke kterému přidal i notnou dávku humoru, takže jde o výborné oživení klasické dvojice Shatterhand - Vinnetou. Old Wable, tak trochu nešikovný pomocník Old Surehanda, nám zase zčásti nahrazuje chování a nesmrtelné hlášky skvělého Sama Hawkinse alias Halefa v podání stejného herce Ralfa Woltera. ()

swinevenca

Zbytečně velká část věnovaná Surehandovi, který chtě nechtě na na "Olina" prostě nemá, generál to nemyslel zle, byl padouch, jak má být, ale té zápletce bylo věnováno strašně málo času, ještě méně pak Vinnetouovi. Možná proto se film u mě film dostal na tohle hodnocení, protože toho při tom nudnym tempu nesthli tolik zkazit ()

cunicekb

Mám slabost pro 99,9% mayovek, takže tenhle Olda se mi hodně líbí, právě to, že je jinej, než ti jiní Oldové - ironický hrdina mayovek, to se jentak nevidí, skvělá kombinace dobrodružství, satiry, humoru a pohádky :) ()

Gig

Ke všem komentářum doplním: škoda, že nedošlo k natočení trilogie Old Surehanda. Mohlo to být dost zajímavé. Nebo měl Old Surehand skončit tímto filmem a neměl vzniknout Petrolejový princ. Nebo měl být Petrolejář natočen Vohrerem, nebo měl být natočen s Old Shatterhandem. Na můj vkus už to bylo trošku víc komediální. Možná to je i tím dabingem. Nevím... Prostě a jistě Old Surehanda měl mluvit Munzar a Wabbla vynikající Vladimír Hrubý. A k tomu to, že jednou starému šmaťovi říkají Wejble, jednou Wable a do třetice Woble.... Co to jako je... :) Takže pro mě nej filmová Surehandovka zůstanou Mezi supy. A vyčítat tomu filmu, že tam nemá moc prostoru Vinnetou? Je to o Old Surehandu a ne Vinnetouovi. Ale i v životě Od Surehanda se mihl Vinnetou, tak se objevil i tady. Apropos v Pokladu taky Vinnetou neměl tolik prostoru a tolik nemluvil a jaký je to film. Takže to bych vůbec tomuhle filmu nevytýkal. Howgh! ()

buchannon

Scénář těchto filmů je vždy stejný. Bledá tvář zabije syna náčelníka a indiáni vykopou válečnou sekeru. Hlavní hrdina (v tomto případě Old Surehand) pak pátrá po vrahovi, aby zabránil válce. Další celkem zbytečná mayovka. ()

Flopps

Smutný případ. Kdo hledá nějaké styčné body s dvoudílnou knihou, najde jen osekanou postavu "Generála". U tohoto snímku je vidět, že německá produkce v podstatě řešila jen odchod Barkera, kterého nahradila stárnoucí hollywoodskou hvězdou a scénář byl někde na posledním místě. ()

soukyd33

Mě se to líbilo, a tak dávám i vyšší hodnocení. Je pravda, že hlavní hrdina je zde spíše komediant, a v reálu by asi neobstál. Narozdíl od Old Shatterhanda nemá ani noc co do filmu nabídnout. Zatímco Old Shatterhand měl respekt všeho kolem, a i divák ho prostě musel pořád vidět, tak Old Surehand to tak nikdy neměl. Herecké výkony dobré. Soundtrack 👍 Poznámka: Je to spíše komedie, kterou z toho dělá právě hlavní hrdina. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Nataniel73

Celkom príjemný a nenáročný western, ktorý síce nenadchne, ale ani neurazí. Komik Old Surehand hrá s prehľadom a nadhľadom sebe vlastným, Vinnetou mu zdatne sekunduje a dej má slušný spád a prirodzený vývoj. Funebrák Stará vojna mi ako postava v príbehu prišla celkom zbytočná, zato agilná blondýna herecky zatienila aj Terrenca Hilla. Kto od filmu príliš neočakáva sklamaný nebude, ja som sa určite nenudil a po náročnom pracovnom dni mozgu dovolil aby na chvíľu vypol. Zo scénok by som vyzdvihol absurdnú bitku v krčme a lišiacky zvládnutú fingovanú vojnu medzi armádou a indiánmi. 60% ()

Jasmín

Snaha byla, to upřít nelze. Občas jsou tam víceméně velké pakárny, ale jako celek film neurazí. Zajímalo by mě, kdo by byl lepší střelec, kdyby se setkali - Old Surehand nebo Old Shatterhand? .... :-) ()

qwxyz

35%. Docela špatná napodobenina nějakého kladného hrdiny. Takový je bohužel podle mě nejspíše tento film. Asi ta myšlenka, která měla jíti k divákovi byla jinačí. ()

Mirešák

Tato zfilmovaná Mayovka za ostatními nezaostává, ale ztratí se mezi nimi. Nechybí zde padouch, co se snaží vyvolat válku mezi indiány a bělochy, odvážný a spravedlivý člověk s takřka nadpřirozenou schopností (trefit se mávnutím pistolí, kterou bude muset dokazovat) snažící se zachovat mír, jeskyně, honba za zlatem, přivázání ke kůlu, romantika, plížění se, vysvobozování zajatců, rvačka v hospodě, úkryt v jeskyni, samovraždící se padouši ... Jistá postava se snažila (ne příliš úspěšně) napodobit Sam Hawkinse, přebíral i hlášky, jestli se nepletu. Vinnetua nebylo mnoho, ale vzhledem k názvu filmu to nepovažuji za chybu. A samotný Surehand mi občas připomínal spíš Hercula Poirota než Shatterhanda. ()