Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

maseer2

cca první polovina napěchovaná dosud nespatřenými záběry z předvolebního zákulisí, kterému jednoznačně vládl (alespoň podle dokumentu) Miloš Zeman se svými neustálými vtípky, narážkami a připomínkami, je výborná, ale od momentu prvního kola volby to už jde od desíti k pěti.. druhá polovina dokumentu totiž člověku, který dění mezi prvním a druhým kolem volby alespoň trochu sledoval, nenabídne vůbec nic nového či zajímavého a závěr je navíc hrozně zdlouhavý - 90 minut by stačilo.. 3* ()

Litsarch

I když česká filmografie kulhá a je svátek, když se objeví nějaký opravdu dobrý náš film/seriál, tak v dokumentech jsme moc dobří. Dopředu musím upozornit, že Hledá se prezident není jen tak pro koho. Kdo se o volby a jejich průběh nezajímal, toho to neveme a bude se nudit, nečekaně. Kdo ale volby sledoval, či dokonce u voleb byl, tak dokument Hledá se prezident se mu myslím bude líbit a uteče mu jako voda. I když není nějak extra dramatický, což by někdo mohl brát jako zápor, tak naopak "odstup", který Kudrna zvolil je daleko lepší. Nechová se totiž jako typický bulvární novinář, který šťourá do všeho a do všech, všude musí být, všechno musí vidět a slyšet. Naopak do dění nezasahuje a pozoruje ho z povzdálí, čímž má divák až pocit, že za tou kamerou byl tenkrát on a toto je jeho dílo. Jsem také rád, že Hledá se prezident není nějak jednostraně zaujatý. Je ale logické, že někdo v pozdější fázi voleb byl více na očích, proto má, hlavně v druhé půlce, více prostoru a některé věci, které hází na někoho špínu v dokumentu být museli (aféra s Benešovými dekrety např.). Je ale pravda, že některé věci se do dokumentu nedostali. Zda schválně či omylem je již otázka. Hledá se prezident krásně a srozumitelně divákovi nabízí průlet volbami, kde ukazuje "Takhle to začínalo - Takhle to pokračovalo - Takhle to skončilo". Celkově tedy působí jako hezká tečka za prvními přímými volbami prezidenta a jako jejich poslední připomenutí. ()

Terva

Je hezké sledovat jak to "tenkrát v Čechách" bylo, ale nic nového a podstatného nezjistíme. Jsou to vlastně jen momentky, které jsme mohli vedět pětkrát denně na Nově, Primě a ČT. Tvůrci nevysloví žádný názor a neprovedou žádnou konfrontaci. ()

NinonL

Pěkný dokument. Zdál se mi objektivní. Obsahoval vše podstatné a zajímavé z doby před tímhle nedůstojným honem na voliče i po něm. Nejvíce se mi líbily záběry na týmy jednotlivých kandidátů. Na všechny ty patolízaly a podivná individua, kterých bylo kolem každého kandidáta hodně. Po volbě se hladové zástupy vyžírek ještě pěkně rozrostly. Nesmím zapomenout ani na Helenku Vondráčkovou, Davida Černého (autora ohyzdného vztyčeného prostředníku směrem na Pražský hrad), Jiřinku a další "umělce". Jen jedné věci jsem nerozuměla. Po prohrané volbě sděloval Karel Schwarzenberg svým příznivcům, že jim děkuje, že jedna bitva skončila, ale boj pokračuje. Měl tím snad na mysli všeobecnou štvanici na Miloše Zemana, která zahlcuje média (včetně tzv. veřejnoprávních) intenzivně už celý rok? ()

SaNcHeZ_cz

Ukázka toho, jak jedna velká fraška to vlastně celé bylo. Nic víc však než časosběrnou záležitost se zdravým odstupem však nečekejte. ()

Pierre

Místy kuriózní přehlídka Zemanova buranství a lásky k cigaretám. Ovšem, jinak nudný sestřih různých záběrů souvisejících s přímou volbou. To  píšu v únoru roku 2019, šest let po tom všem (a rok od druhé volby). Takže nadčasovost a zajímavost po letech nulová. A nehejtim jenom z frustrace, že já tím prezidentem zatím být nemůžu. ()

kaylin

Ten film není špatný, je to zákulisní pohled na první přímou volbu prezidenta v naší kotlině, ale přiznám se, z toho, jací ti kandidáti jsou, jaká je to hra, jak se mezi sebou perou "diplomaticky" se mi dělá blbě. Politika je prostě jen přenesení dětských bitev do dospělého světa s tím, že ani v tomhle českém případě tu nikdo neumírá, ale je to ubohé, smutné a trapné. ()

slunicko2

Film jalový jako celé presidentské volby. 1) Hlavní dojem z filmu je duchovní, intelektuální i osobnostní prázdnota. Absence charismatických osobností (snad s vyjímkou kontroverzního Miloše Zemana) je typická pro naši ranou demokracii a ani první přímé volby presidenta se v tomto směru nelišily. Lidé, kteří nemají co říci, promlouvají do kamery a snaží se hláškovat...dopadá to v závislosti na jejich mentální kapacitě buď směšně nebo smutně. 2) Přínos 39letého režiséra Tomáše Kudrny je pak v tom, že tento stav zachytil na kameru a zpřítomnil ho divákovi. Vzhledem k tomu, že stejného efektu dosahují i prosté televizní noviny nebo přímý přenos z parlamentu, neřekl mi film nic, co bych už předtím nevěděl. ()

dom156

Netradiční pohled do zákulisí prezidentských voleb, ale krom pár opravdu zajímavých scén, které bych spočítal na prstech jedné ruky, jsem také viděl tunu nezajímavých scén. Hlavně, ale nechápu délku celého dokumentu, 110 min, jako vážně? Pro mě za mě, bych tomu dal tak maximálně hodinu, ale nic víc. Už po té hodině jsem koukal na hodiny a říkal si, neusni u toho. Aspoň jsem si osvěžil, jak to tehdy už před 3 lety probíhalo. Hodnocení spíše mírně negativní. ()

Dont

Nic nového nepřinášející dokument, který by ale nebyl úplně špatný snad jen pro někoho, kdo kampaň nesledoval. Já jsem ji sledoval (bohužel), tudíž jsem se mnoho zajímavého nedozvěděl a výsledkem jsou slabší tři hvězdy. Byla to fraška tehdy a fraška je to stále. Co si národ přál, to má mít… :-( ()

jhr

Dokument je to velice zajímaví ale jak už tady bylo řečeno nic nového se nedozvíme. Což ale podle mě není překážkou k tomu abychom se dobře pobavili nad složením hlavních hrdinů, kandidátů na prezidenta naší republiky. V této nesourodé partě máme cizáckého spících knížete, který neumí ani pořádně česky, nenávidí prezidenta Beneše a naopak miluje sudeťáky, které horlivě podporuje potom sebestředného notorického alkoholika a kuřáka s vizáží člověka s velmi nezdravým životním stylem, ten pro změnu nemá v lásce novináře a dává to stále jasně najevo další je rozverný idealistický klučina připomínající svou povahou Mirka Dušína nebo Kapitána Ameriku, následuje bývalí kariérní člen KSČ jehož sebevědomý postupně klesne pod bod mrazu doplňují je potetovaný pseudoumělecký blázen, výstřední ale neúnavná věčná kandidátka se svazáckým zápalem a naivní paní ve starších letech s hipísáckými sklony ti ostatní jsou už jen nezajímaví a ve směs nudní komparzisté snad jen z výjimkou Japonského Moraváka, který ale bohužel pro diváky vypadne ze hry ještě před jejím pořádným začátkem. Upřimně řečeno tento neuvěřitelný výběr na pozici hlavy státu je pro naši zemi naprosto typický a už proto byl výsledek těchto voleb dopředu více než jasný. Samotný dokument mě jako někoho kdo se o politiku skutečně zajímá ničím nepřekvapil ale ani nenadchl, jen mohu stroze konstatovat, že svůj účel splnil, nic víc, nic miň. Pro mě osobně byl nejlepším kandidátem s této party Jiří Dienstbier a toho jsem v prvním kole také volil ale bylo mi jasné, že nemá mnoho šancí na úspěch v tom druhém nebylo co řešit, jako normálně myslící člověk jsem nemohl dovolit, aby se Českým prezidentem stal ten odporný zdegenerovaný kníže a tak jsem volil menší zlo v podobě Miloše Zemana. :-) ()

Makaronka

Jako rekapitulace mánie, která během volby vypukla, viděná s odstupem a notnou dávkou nadhledu, především co se Zemanových lahviček, cigaretek a oplzlých bonmotů týče, Hledá se prezident splnil očekávání a pobavil. Jako rozšířený pohled na všechno dění a hlubší záběr do profilů kandidátů mi nestačil. ()

Nach

Škoda, že dokument jde jen po povrchu zákulisí celé kampaně a nezaobírá se ani tolik samotnými osobnostmi kandidátů na prezidenta, jako spíše tím, co tito kandidáti vyvolávali za emocionální reakce u veřejnosti. Trochu to zamrzí, ale i tak výsledek umí místy potěšit a jako sonda do názorů lidí v jedné konkrétní době to slouží dobře. Mé očekávání tak nebyla plně naplněna, ale nebyla ani zcela zadupána jinými cíli a metodikou zpracování. Takže mírný palec nahoru. 65% ()

Crawler-D

Kdo zná prezidentskou volbu, nic nového neuvidí. Kdo nezná prezidentskou volbu, bude mu chybět spousta souvislostí. Buď byli všichni kandidáti v zákulisí nezajímaví, nebo si dávali pozor, protože věděli, že kamery jsou nedaleko, a nebo neměl režisér štěstí. Očekávání čehokoli překvapivého, vtipného či šokujícího o pravé tváři kandidátů se promění v čekání na Godota. Volební dokument (v tříhodinové podobě pro televizi) se bude hodit tak možná za pět let pro připomínku. Dva týdny po inauguraci prezidenta je to prázdné dílo do diskuse o volbu prezidenta. Jak píše john333, snad bude Klusákův příspěvek, jako obvykle, ostřejší, zvídavější a klidně ironičtější. ()

dubinak

Konečně objektivní pohled na politiku. Přepla jsem na to v televizi a reflexivně obrátila oči v sloup, chvilku jsem to bez zájmu nechala běžet. No a byla jsem překvapená. Dokument, jak má být. Vše je tak, jak to opravdu je. Nefunguje zde žádná mediální manipulace ani nic podobného. Průzračně vidíme politické vztahy, vztahy mezi volebními týmy, sviňárny, co si navzájem provádějí a jak se klidně do očí zákeřně napadají. Politice nerozumím, ale mám osobní sympatie. Můžu ale říct, že tento dokument je vhodný i pro ty, kteří nedokáží vyslovit Schwarzenbergovo jméno a hlavně pro ty, jež jsou nestranní. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz