Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

Tessie

Kdo bedlivě sledoval politickou situaci před volbami, pro toho nebude tento dokument velkým překvapením. I těch pár scén z pozadí, které uveřejněny předtím nebyly, však dokáže hnout člověku žlučí. O tom ale politika je, kdo má žaludek, rozhodně v ní úspěch nenajde. K potlické scéně mě napadá v tento moment snad jen citát velikána Cimrmana: "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat." ()

arexam

Král Jelimán tu hubu fakt nezavře. Buď do ní něco leje, dává špínku nebo z ní pouští nepřetržitý proud jeho excelentních myšlenek. ()

Zik2

První polovina byla slibná, k vidění bylo spoustu „zákulisních“ či jiných neznámých videí (rozkošná byla scéna s chlápkem, co se ptal Bobošíkové, jestli jí může podepsat petici, když už podepsal Okamurovi, a nakonec prohlásil, že je komunista), ve druhé hodině už jenom přezvýkání dávno viděného (televizní debaty, záběry z volebních štábů, vyhlašování výsledků...). Dvě hodiny jsou na dokument hodně, a tento už v závěru plýtvá divákovým časem. ()

Alt.64

Měl jsem sto chutí propadnout se do Západního Německa. Občas jsem se zasmál, ale spíš jsem se styděl, že to u nás vypadá jak někde v Albánii (Albánci nechť to neberou osobně). U dokumentů takovéhoto typu se těžko něco vymýšlí, záleží na aktérech, co předvedou. A že někteří se teda předvedli. ()

dormouse

Skvěle udělaný dokument a tragické události v českých dějinách. Zajímalo by mne, jestli na něj chodí i voliči pana Zemana. ()

derryl

Neuvěřitelné! Člověk jen kroutí hlavou a nestačí se divit, co všechno je při prezidentské kampani možné a jak někteří nejmenovaní kandidáti dokáží vystupovat, co říkají a čím se pyšní. Stačí jen zapnout dokumentaristickou kameru a dějí se neuvěřitelní věci, které jsou, bohužel, pravdivé a skutečné a někdy tyto věci velmi zabolí. Člověk při sledování dokumentu zjistí, že se při volbách opravdu rozhodl správně, že nedal na mediální a jinou kampaň, že volil opravdu dle svého nejhlubšího vědomí a svědomí a že mu není situace v České republice lhostejná a hlavně, že BYL volit a našel svého prezidenta, ať už zvítězil kdokoliv. ()

peetriss

Nekomentované střihové pásmo zákulisního dění před a během první přímé volby prezidenta. Poměrně zajímavé postřehy i záběry, které mé mínění o jednotlivých kandidátech nijak nepřevrátily, ba naopak. Všechny důležité momenty jsou v dokumentu obsaženy a viděny z neobvyklého úhlu, takže své poslání film určitě splnil. 70% ()

ADZI

Během tohoto filmu jsem si udělal možná lepší představu o našich prvních přímo volitelných prezidentských kandidátech, než za všechny ty idotský debaty na čt (kde se prvoplánově snažej poštvat všechny proti sobě). Zpětně můžu říct, že první volba byla pro náš národ opravdu těžká, nevidím tam člověka, který by mě přišel jako ta pravá hlava státu. Co jsem ale nejvíc ocenil, bylo, to, jak krásně setřihli na konci ty dvě debaty, jak Zeman totálně odporně podrazí Schwarzenberga. Taková sviňárna se jen tak nevidí a vůbec bych se nedivil, kdyby tohle mělo za výsledek, že o pár procent vyhrál. Protože dokázal lidi vystrašit tím, že s knížetem přijdou zpátky Sudety. Neříkám, že Karel by byl super prezident, ale jednoznačně jsem rád, že jsem nevolil Miloše. Zpět k dokumentu: Mohl být o něco kratší a pár záběrů celkem nic moc neříká. Ale sečteno a podtrženo to na 4 hvězdičky dá ()

ChillThomas

Naprosto vyrovnaný dokument, měl jsem původně obavy, co se týče populistického režizéra ale nakonec tam udělal ze všech blbce :D ()

Milwa

Docela smutné pokoukání. Naštěstí jsem tento dokument viděla až v únoru 2014. Technologie moci je děsivá, vítězí kandidát útočící na nejnižší pudy ve společnosti. Máme prezidenta, který odráží hodnoty národa: Arogantního alkoholika s přerostlým egem. Nic povzbudivého. Funkce ministra financí byla zřejmě cenou za podporu Jana Fishera, který se ukázal jako učebnicový nohsled, beta až gama samec. Ne nadarmo se říká : "silnější pes mrdá" ...evidentně animální zákony se silně uplatňují i ve společnosti. Ukončila bych svůj komentář výrokem Sokratovým: „Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“ ()

Jurkodak1

Tak já nevím, když někdo natočí dokument "s tváří", tak je to vnímaný jako agitka, když někdo udělá dokument "bez tváře", což je jeden z mála způsobů jak udělat objektivní dokument, tak to je vnímaný jako něco bez hodnoty. ()

Brtniik

Velmi dobře si tento dokument pamatuji a mnohdy se naň odvolávám. Zejména mě „nadchlo“ kterak pan kandidát Zeman chlastá s panem Duhanem (neblahé paměti). Proto asi, coby g.ř. ČRo, mohl v rádiu beztrestně dělat zhůvěřilosti a brát za to astronomické odměny. Za všechny: přejmenování historické stanice Praha nápaditě na „dvojku“, zrušení perfektního internetího Rádia Leonardo a vytvoření podivné stanice „plus“ také značně nápadité, která má kvalitnější pokrytí než třeba kulturní stanice Vltava. Ale zaměstnat syna v rozhlase zbytečném oddělení, na to nezapomněl. ___ Ono nynější novináři stojí za fajfku tabáku, jelikož nás třeba druhdy nevarovali před panem Klausem. ()

panchovo

Čistý záznam toho, jak to vypadalo, když Češi poprvé volili přímo svýho prezidenta. Žádný tlačení vlastních názorů či vytváření kontrovezních situací od filmařů. Nic víc nic míň. Vnímám to jako možnost ohlédnout se už trošku s odstupem zpátky na těch pár měsíců, kdy se občas děly i fakt bizarní věci. Bude záležet na každém divákovi jak to období kampaně prožíval nebo prozíval - podle toho se mu asi i tento film bude zdát více či méně zábavný. ()

Zaitsev

Docela jsem se těšil na shlédnutí dokumentu, i když ty hlavní scény byly v podobě krátkých videí již pro mě známé. Možná je Hledá se prezident lehce tedenční, ale vzhledem k mým preferencím (ach to mladické stádo) mi to nevadilo a navíc, obličeje a aroganci nejde natočit jinak. Pragmatičnost pana Mynáře, když označí intelektuály za hysteriky je úsměvná /evidetnně mají kulturní a intelektuální elity v hlavách nasr.... a ti co je následují také/. Kdesi na internetu jsem četl, že volba morálních hodnot je volba nýnějšího pana prezidenta. Shlédnutí tohoto dokumentu mě však upevnilo v tom, že za každou cenu žoviální bělovlasý pán (cigaretky a vínečka), mi je vskutku nepříjemný a jeho míra sebeprosazující arogance mířící na nejnižší pudy "normálního člověka" taktéž. Autoři píšící o morálce mají nulové ponětí o tom, co to výšší morální hodnota je...Přímá volba je tedy o emocích - v naprosto drtivé většíně! A konec o politice :) ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz