Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

rekkky

S vědomím, že samotnou volbu prezidenta jsem prožíval v zahraničí, oceňuji ten blízký přístup k hlavním postavám ("postavičkám"). Ať se sarkasmus zpětně nabízí nezbývá nic jiného, než jen realisticky konstatovat, že příští volba nabídne další přehlídku kandidátů, kteří nenadchnou český lid natolik, aby svou účastí zvolili prezidenta takového, který by české politice zlepšil nejen vzhled, ale také pověst. Samozřejmě tohle tvůrci ovlivnit nemůžu a tak jen sekundovali při historicky první přímé volbě hlavy státu. Věřím, že spoustu materiálu se do výsledné podoby nedostalo a tak finální střih je hodně zevrubný, někdy moc povrchní. Nicméně dokumentární styl se mě líbil a očekávám další úspěšné počiny tohoto formátu, tak ať má veřejnost detailnější přístup k těm, kteří si dělají nárok na vybrané daně ve veřejném rozpočtu a mají tak přístup k zákonodárné moci. ()

Kingjiri

Slabší dokument, kterej z prezidentský volby buď ukazuje momenty, který už člověk přece jenom někde viděl a nebo momenty, který nejsou příliš zajímavý. Zaujaly mě jenom "zákulisní" scény s chlastajícim a kouřícim Zemanem a pak spor člena volebního štábu Fischera se samotnym Fisherem potom, co se u Fishera naplno projevila jeho bezpáteřnost a nepřímo podpořil Zemana, ačkoliv před samotnou volbou jasně řek, že je mu z kandidátů nejbližší Schwarzenberg. ()

Adigor

Přímá volba prezidenta mě celkem zasáhla, tudíž jsem se na tento dokument velmi těšil. Po zhlédnutí se však dostavilo mírné zklamání (a to nejen z výsledku volby:)), neboť dokument pouze lepí různé střípky z celého průběhu a nepřináší moc nových informací. ()

Mara97

"... a to je ta vzácná země, země česká, domov můj." Po letech uplynulých od volby bylo zajímavé si vše znovu připomenout, od kampaně až po faily - u Zemana se jednalo o neznalost hymny, u Schwarzenberga o vhození neplatného hlasu bez obálky. Zajímavé bylo i spatřit změny v čase, nejen zestárnutí Kalouska, ale i naprostou změnu chování Zemana. On uměl být dokonce milej! Dobrý dokument, hlavně si drží neutralitu, což je to nejdůležitější. Ovšem po zhlédnutí si opět více přeji, aby byla přímá volba prezidenta co nejdříve zrušena. ()

milaneg

Přišlo mi to zajímavé (nejen kvůli tomu, že znám celý jeden volební tým), vtipné a opravdové - žádné podsouvání vlastního názoru nebo stranění jednomu kandidátovi/týmu...! Tak jako se volba týkala všech, i na dokument se můžou všichni bez obav podívat. ()

Ceberus

Pokud nechcete přijít o poslední zbytky iluze o tom, že se Zeman snad změní ve slušného a střízlivého politika, pak na tento film rozhodně nechoďte. Už asi vím, jak se cítili někteří Američané po zhlédnutí svých Prezidentských voleb. Zemanovým voličům doporučuji - utvrdí se v tom, že si skutečně zvolili sobě rovného hospodského burana. ()

quip

= jako se dívat během voleb na zprávy. Pokud má být dokument obrazem reality, tak je to vlastně výborný dokument. Pokud má nabídnout něco navíc, tak tam nic není. ()

Brinkley

Kvalitu samotného dokumentu hodnotím cca třemi hvězdami, ovšem tragikomedie (s odstupem času spíše víc tragi) je to rozhodně za čtyři. ()

PedroPo

Za pět, ale s velkou husí kůží po těle. No a taky párkrát solidně zvednutým žaludkem s náběhem na šavli. Je až neuvěřitelné, jak se některé věci takto s odstupem času potvrdily. Chyběla mi tam pasáž, kdy byly špatně přepočítány nominační hlasy od lidí z ulice a tak tři kandidáti nemohli dělat svou kampaň. No, třeba podobný dokument za čtyři roky bude mít trochu pozitivnější vyznění. ()

Doski

Přes ten velmi smutný a dlouhý příběh je to z dokumentárního a filmařského hlediska velmi fajn. Aneb příjemně zachycený historický příběh moderních dějin ČR pro potomky, jak si Češi opět pokazili na poslední chvíli svojí budoucnost. Zkusme propracovat víc svůj volební systém, ale to patří jinam. 75% ()

Inozuka

Klasický noir.... chlast, děvky a intriky. Dobří herci, předvídatelná zápletka a výborně napsané dialogy. A vrah? Tím je přece zahradník (z Vysočiny)... Ale vážně. Dobrý dokument nabízející náhled do zákulisí předvolební kampaně a hlavně televizních debat z doby první přímé volby prezidenta. Podle mého dokáže spolehlivě sundat z očí růžové brýle řadě voličů (nejenom úspěšného kandidáta), kteří se těchto voleb zúčastnili. Alespoň doufám. Jeho největší slabinou je, že vypovídací hodnota bude klesat s časem, který uplyne od doby, kdy si bude možné atmosféru volby prezidenta pamatovat. Kontrast mezi veřejně prezentovanými postoji a zákulisím zde bohužel není moc patrný. ()

markotter

Nehodnotím ani tak zpracování dokumentu - tady stačilo zapnout kameru a nesnažit se oživovat film zbytečnými komentáři, ale to, jak jsem se cítil při sledování těch několika panáků, co se snažili být naší hlavou státu, samozřejmě s velkolepým Milošem v čele. I s odstupem více jak roku jsem mezi nimi nenašel nikoho, koho bych chtěl mít za prezidenta. ()

hero_bk

Identifikujme si aktéry. Miloš Zeman v roli přátelského, věčně opilého děduly, který to má v hlavě v pořádku, Karel Schwarzenberg jako sudeťácko-monarchistický zpátečník (chtěl jsem použít jiné slovíčko, ale budu politicky korektní), Jiří Dienstbier jako slovníková definice arogance a Jan Fischer jako člověk, který byl snad do kandidatury nedobrovolně uvrtán a který se do této role vůbec nehodil. Většina filmu je opravdu vtipná, dokonce si i drží neutralitu, ta se bohužel po prvním kole volby ztratí (proto jen 4*). Když bych měl vypíchnout klíčové myšlenky: Člen Franzova týmu: Takže lidi chtějí prezidenta, který bude všude spát, na jeho inaugurační projev budeme potřebovat titulky a nebude to za něj moct přečíst jeho žena, protože neumí česky. Ámen. Schwarzenberg: Vždycky je potřeba někoho urazit. (O Zemanovi.) Jenže! Je rozdíl mezi tím, když urazí Zeman někoho, kdo si zaslouží (novináři) a Schwarzenberg Beneše. Můj optimistický náhled na film určitě zlepšuje výsledek, ale je super vidět, že i v českých končinách se dá natočit pořádný happy end! ()

Monty2729

Výborný dokument, který trefně zobrazuje kampaně kandidátů na prezidenta i následnou volbu. Poskytuje zajímavý pohled do zákulisí, který nám mnohdy o kandidátech řekne více než cokoliv jiného. ()

topi80

Zajímavá sonda a nakouknutí do zákulisí toho, jak Česká republika vybírala svou superstar na Hrad. Celou dobu je patrné, že pozdější vítěz Miloš Zeman hraje úplně jinou ligu než ostatní a jeho zvolení bylo vlastně naprosto logické, neboť protikandidáty odsoudil do role statistů v jeho show, která se někomu nemusela líbit, ale bylo patrné kdo je tou dominantní figurkou na šachovnici. Vzhledem k tomu, jak je dokument postaven, asi není divu, že člověk se při hodnocení filmu bude věnovat především jednotlivým kandidátů, neboť film u některých posílil, u jiných poupravil vesměs pohled, který měl člověk už předtím, ale ono utvrzení proběhlo s naprostou jistotou. Setkáváme se tedy se Schwarzenbergem, který by možná měl i šanci vyhrát, kdyby neodolal pokušení dát v rozhodující debatě najevo, že funkce protektora by mu svědčila lépe než funkce prezidentská. Celkově vzato však ničím neoslnil a za jeho úspěchem těžko hledat nějakou jinou nadstavbu, než že kdysi dělal sekretářku Václavu Havlovi. Byl tu nemastný neslaný účetní Fischer, snaživá byrokratka (evidentně ve všech byrokratických postupech neobyčejně zběhlá) Roithová, naivní a přesto přímočará Fischerová, extravagantní (ale bohužel jen vzhledem) Franz a tak dále. Překvapivě je v závěru znát i ten mediální tlak, aby byl zvolen Schwarzenberg, kterému však voliči dokázali odolat (a od kterého můžeme zaznamenávat totální ztrátu důvěry v média). Zákulisí všeho dění překvapivě ukázalo, že na nás politici zase až takovou habaďůru nehrají a že jsou zhruba takoví, jaký je jejich mediální obraz. ()

Arsene

Hledá se prezident, aneb nakoukání do české kultůry... Nejdřív spolu posedíme s cigaretkou u vínečka, pak se vzájemně trochu pošpiníme v diskuzi, ale v důsledku jsme vlastně kamarádi, kteří hrají svou hru a kterým jde o totéž. Zajímavá zkušenost doprovázená neuvěřitelnou mediální masáží, horečnatým přesvědčováním koho volit a koho nevolit více či méně nepodstatnými argumenty, a povolebními deklaracemi o emigraci těch, kteří se stydí za svého prezidenta. Díky bohu, že už je to za námi. ()

MyrnaAlec

Kdo téma sledoval, tak překvapen nebude, jen si potvrdí to, co už věděl. Miloš je opilec, Bobo marně skrývá svou aroganci, Fischer naprostý dřevo atd. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz