Jeden z historických okamžiků novodobých českých dějin – první přímou volbu hlavy státu v České republice – zachytil režisér Tomáš Kudrna v novém dokumentárním filmu Hledá se prezident v produkci společnosti Negativ a v kinech se objeví dva týdny po inauguraci nového prezidenta. Na pozadí dramatických událostí doprovázejících první prezidentské volby se tvůrcům podařilo zachytit obraz jednotlivých kandidátů tak, jak je nebylo možné poznat prostřednictvím zpravodajských médií. Film přináší řadu pohnutých i humorných momentů z volebního zákulisí a přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí. Filmový štáb s většinou uchazečů o prezidentský úřad natáčel už od července minulého roku, zaznamenal dramatické okamžiky při shromažďování podpisů, zákulisí volebních kampaní devíti kandidátů v prvním kole i finále prezidentské volby v kole druhém . Ústřední osou filmu je cesta hlavních kandidátů od začátku jejich volební kampaně až k rozhodujícímu okamžiku volby. (oficiální text distributora)

smrt.ka

No, obsazení vskutku "hvězdné". Projekt hodný Klusáka a Remundy. A taky kdyby to dělali oni, jistě by byl film aspoň o třídu lepší. Jenže tenhle párek dělal zas na svém Spřízněni, takže je svět asi v rovnováze. Nejde o špatný dokument, vůbec ne, je vtipný, je... vtipný a trochu smutný. Ale jedinou významnější provokací je zde Miloš - kouřící, pijící. Na zbytku je vidět, že si poučení manažeři dávali dobrý pozor, kam autory pustit a kam nikoliv. ()

aniabo odpad!

NO A CO. Film Hledá se prezident bych možná dokázala vyrobit i sama, kdybych se konečně naučila s tim Movie makerem, jde totiž o směsici záběrů z (před)volebního období, většina z nich stejně už někdy byla ve zprávách, Kudrna si ani nedal tu práci, že by je alespoň barevně sladil, takže chvilku čumíte na klasickou televizní talk show a vzápětí tu máme přepálenou bílou čtvrthodinku bez kontrastu. Žádná spojující linie (jo pardon, "dokument" zachycuje osudy kandidátů od samého počátku kandidatury až po druhé kolo voleb... to totiž ještě nikdo nikde neviděl), film nepřináší nic nového, nevyvolává žádné otázky, maximálně se akorát člověk utvrdí v názorech, které už měl, pravda, přibyde k tomu nový, týkající se ultimátní debžotovitosti těchto 110ti minut. ()

Mylouch

Pokračování úspěšného seriálu U nás v Kocourkově, lepší ze dvou velkých paralelních dokumentaristických volebních projektů. Publicistika, ve které je na všech stranách důstojnosti pomálu ale která bude ještě po létech dojímat pamětníky i vyvolávat diskuse, kdo z kandidátů byl hustější. ()

Doudis19

Několik perliček z volební akce, kterou žila celá zem. Kdo se o tento proces trochu zajímal, nebude pro něho většina záběrů ničím novým. Bohužel se nešlo až tolik do hloubky, jak by toto osobnostní obsazení zasluhovalo. ()

Mrkvič

E? Nějaký názor? Něco nového? Něco objevného? Něco zajímavého? Takřka jen slepenec záběrů, které jsou oproti těm notoricky známým odlišné pouze umístěním kamery o metr vlevo nebo metr vpravo. Těch záběrů ze zákulisí je fakt minimum a většinou jsou ještě o ničem. Za hodnotnější pokládám každou komentovanou reportáž na téma prezidentských voleb. ()

Sklepkan

Pár (spoiler) momentů. Bobo, která utíká před svými sympatizanty. Student práv dává na prdel (slovně) Fisherovi. Kníže, který dvakrát zvýšil hlas. Klusák v konfrontaci se Šloufem. Zeman rející do Dienstbiera (scéna my o vlku a vlk za novináři byla nezapomenutelná). Egoonan Okamura, který mluví o neobjektivnosti předních tazatelských firem u nás a vzápětí napálí jako zdroj všeho vědění anketu na seznam.cz, kde vyhrál...I když jsem to nečekal, dokument velmi dobře zobrazil jednotlivé charaktery a i ten náš politický rybníček, kde se všichni znají, všichni si tykají (dobře, všichni ne), vtipkují spolu a pak se jdou veřejně poplivat...no a pak zase si spolu sednou a vtipkují. U těchto záběrů přestává člověk věřit v nějakou změnu. A z těch zpívajících pánů, kteří oslavovali Zemanovu výhru mi bylo upřímně smutno...za dokument 80%, ale za ten ne příliš čistý zvuk musím jít o 10% dolů. Takže spokojenost a 70% ()

ghatos

Tak se nám skoro po 5 letech vrátil prezidentský cirkus. Zřejmě bude větší a divočejší. Na tenhle dokument se podívat s odstupem jednoho volebního období je poučné. Je tady spousta zajímavých fragmentů. Na mě nejvíce zapůsobily obrazy kariéristického, tlačeného, nervózního Fischera a samozřejmě tam perlil Milda. Nebyli to však jediní účastníci zájezdu. Prezident se nakonec našel, ale co nás čeká v roce 2018 v tomhle ohledu...no nazdar :) . 75%. PS: Drahoš mi částečně připomíná Fischera, aby tak také nakonec nedopadl. ()

filokk

Dokument ve kterém se dozvíme, že ten směšný pán na hradě je ještě větčí kokot, než jsme si mysleli. ()

Georgex

Dokumentární počin Tomáše Kudrny byl opěvován ze všech stran a popravdě i já jsem se na pohled do zákulisí první přímé volby českého prezidenta těšil, nicméně výsledek moje očekávání nenaplnil a dostavil se pouze tuctový dokument s materiálem, který byl tisíckrát odvysílaný v televizním zpravodajství. Upřímně řečeno tento kousek nepřináší nic nového a už vůbec ne nic revolučního jak by se na první pohled mohlo zdát. Navíc se vyváženě nevěnuje všem zúčastněným kandidátům, ale pouze panu Zemanovi, Fischerovi a Karlu Schwarzenbergovi. Ostatní kandidáti jsou rádi, že v celém dokumentu pronesou dvě věty a na seznámení s jejich profilem či zákulisím můžete rovnou zapomenout. V podstatě nemohu pochválit ani pohled do zákulisí zmíněných tří pánů, jelikož jsou vybrány zbytečné scény, které bohužel pramálo vypovídají o charakterech dotyčných kandidátů a to, že je Zeman vtipný hulvát a Schwarzenberg spící mumlal divák, patrně věděl už před tímto dokumentem. Na druhou stranu musím tvůrce pochválit, že se snažil do snímku zakomponovat názory obyčejných občanů a nabízí asi nejucelenější pohled na tuto významnou událost v historii samostatné České republiky. Moje hodnocení 55% ()

Rousse

Za mě určitě ano! I když to byla teda hodně silná káva (má druhá polovička tedy odcházela při titulcích se slovy cituji: "Prvně se jdu vyblejt a pak můžeme jít." :-) Což vypovídá a mnohém. Někteří pláčou nad neobjektivitou snímku. Nevím, nemůžu si pomoct, ale osobně si myslím, že to není neobjektivita. To se prostě dotyční kandidáti znemožnili sami. A že pan vítězný kandidát se umí znemožnit přímo královsky, o tom jsme se všichni přesvědčili nedlouho po volbách, když málem tančil šavlový tanec nad korunovačními klenoty! Ale výpovědní hodnota o celé té mašinérii je určitě vysoká. Například záběry Jany Bobošíkové s jejím BoboBusem a s potencionálními voliči u podpisových archů...Ve výsledku mi té ženské bylo i líto. ()

Zemi11

U Zemana mě mrzí, že už nemá sil, aby tady ty zmrdy trochu vyjebal. Přemek Sobotka mě potěšil, že šel na hokej :) Fischer je strašnej trémista, kterej se snaží za každou cenu svou nervozitu zamaskovat, a tudíž to vypadá jako extrémně povýšené arogantní chování. Franz byl vtip, Fischerová vařila cukety, Roithová je nosič vody, Bobošíková byla nejhezčí mezi slepými králem, Dienstbier má ještě čas, a ještě nějakej ekonom tam byl :D ()

insurgentes

Viděl jsem: jednoho hadrovýho panáka, pak senilního rovňáka, co dojel na to, že si nedal pozor na hubu a předčasně se odkopal, potom ženu za pultem, o níž nepadla jiná informace, než že je honěná v plísních, ruskýho ledoborce, co píchá dceru Kačenku, jednoho agenta CIA - zmrda s pyskem jak havajskej domovník, jednu hérečku z pražské havlistické lumpenkavárny, jednu dámu, co toho zemana fakt nedala, knírka, kterýho si nikdo nevšímal, a nakonec vopici zmalovanou od hlavy až k patě jak z pralesa. Všechno to byli kandidáti na prezidenta. Samozřejmě, všichni si byli, až do konečného vítězství, rovni, jen někteří si byli díky tomuto vyváženému dokumentu rovnější. Nakonec ale oceňuji nikoliv pohled do zákulisí, ale řekněme pohled do takového jeho veřejného předpokoje, protože celá ta šaškárna by mi nestála za to, abych se zvedal z gauče a šel se tam dívat osobně. ()

Karkanoid

Pokud to chcete videt, bezte na to do kina. Ne, ze by to byla pecka, ale kdyz se s vama bude smat zbytek salu, tak to bude lepsi zazitek. Prvni pulka je skvela groteska. Druha taky, ale spis smutnejsiho razu. Kazdopadne smat se bylo cemu, i kdyz dokument postrada tu investigativnost, jakou byste u nej hledali. Taky nevim, zda atmosfera, kterou jsem na premiere zazil, nebyla umocnena tim, ze v sale byli pritomni lide, kteri se ve volebnich tymech pohybovali, coz jsem byl de facto i ja. Co scena, to smich z jine casti salu. Jenom Fisherovi a Bobo se asi smali vsichni. 50% ()

Lukoboss

Náhled do zákulisí prezidentské volby krásně ukazuje, jak se kterej kandidát chová, jakej měl tým a jaký lidi za ním stáli. Chvílema se člověk pobaví, chvílema se mu chce skoro zvracet, jaká pakáž se tam objevuje. No jo, je to politika, to se stává... a nejen tam. Každopádně víc takových dokumentů, protože aspoň trochu odhalujou, co se skrývá za maskou nastavenou voličům a občanům. Je to potřeba... teď zpětně to mít vliv nebude, ale do budoucna by to mohlo být určitý poučení. ()

Kanca

Vůbec jsem nečekala, že by mě mohl dokument někdy takhle pobavit. První půlka filmu byla hodně vtipná a naprosto jí vládl Miloš Zeman kouřící, Miloš Zeman pijící, Miloš Zeman dolévající si, Miloš Zeman hledající místo, kde by mohl kouřit a Miloš Zeman neustále objímající svou dceru. Ta druhá půlka dokumentu už byla spíše smutná a člověk už jen očekává ten tragický konec. Ale nedá mi to a musím zmínit tu památnou větu..."Já se z toho prasete nehroutím!" ()

Paity

Samozřejmě je dobře, že něco takového vzniklo, ale zase bych to tak neoslavoval. Určitě je ale zajímavé podívat se na prezidentské kandidáty. ()

baXter

Dokument: Super! Ukazuje zajímavé věci, a taky to, jací jsou kandidáti "behind the camera". Vybraný prezident: Odpad! ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz