Sudá a lichá

• Itálie Pari e dispari (více)

Dva rozkmotření bratři se musí spojit v boji proti cinknutému světu hazardu. A možná i něco vyhrát... Floridské pobřeží hostí sportovní hry, kde změří síly ti nejlepší z nejlepších amerického námořnictva, pěchoty i letectva. Fair play ale ohrožuje mafie, která podvody a vyhrožováním ohýbá výsledky a vydělává na sázkách. K tajnému úkolu je tak povolán poručík Johnny Ferpo (Terence Hill), aby hazardní podsvětí odhalil. Ještě před tím ho však čeká náročnější mise: přesvědčit svého odcizeného bratra, s nímž ho pojí snad jen otcovo příjmení a láska k fazolím na cibulce, aby se k němu přidal. Charlie Ferpo (Bud Spencer) ale se světem hazardu nadobro skončil a úplně mu stačí jezdit se svým kamionem. Aby bratra přesvědčil, bude se Johnny muset uchýlit k tvrdšímu vyjednávání. Jako třeba prohrát Charlieho tirák v pokeru nebo mu nalhat, že jejich taťka oslepl a nutně potřebuje peníze na operaci. A to je teprve začátek jejich eskapád, při setkání s mafií budou navíc lítat pánve, tága i kulečníkové koule a samozřejmě také facky... Jednu z nejznámějších komedií Buda Spencera a Terence Hilla natočil Sergio Corbucci v italsko-americké koprodukci. Zatímco pro komediální duo šlo už o jedenáctou spolupráci v hlavních rolích, režisér s nimi točil vůbec poprvé. Všichni tři sice platili za výrazné postavy spaghetti westernu, Corbucci ale tehdy točil hlavně s Francem Nerem. Sudá a lichá (1978) se nakonec stala jedním z vrcholů spencerhillovské série a výrazným zástupcem žánrové vlny, kdy se italský film posunul od westernů k akčnímu policejnímu žánru – důraz na bombastickou akci, překombinované podfuky a groteskový humor ovšem zůstal. (Česká televize)

Ozzy2

Na základce jsme všichni jejich filmy milovali.jenže to byly 70. léta.Dnes už mi to přijde spíše trapné a na jedno brďo.Už bych si to nepustil. ()

Torgal

Od filmov s Budom Spencerom a Terrence Hillom nečakám viac ako ľahkú zábavu, ale pri tomto filme som už musel aktívne vypínať mozog. Neviem či má zmysel vyjadrovať sa k príbehu keď tu očividne len tvorí krovie pre nadhadzovanie priehrští humorných situácii, ktoré fungujú s veľmi premenlivou úspešnosťou. Aspoň tie bitky, pre ktoré túto dvojicu milujeme najviac, fungujú stále výborne. Záverečná megabitka na lodi mi tak pomohla prižmúriť oko nad do neba volajúcimi blbosťami, ktorými je film zamorený. 6-/10 ()

Odpadlik

Jeden z nejlepších filmů této dvojce. Kromě klasických rvaček nabízí i atraktivní prostředí floridských sportovních podniků (závody na člunech, pelota). Scéna kdy T.Hill hraje naivního nováčka v pokeru je velice sladká, stejně jako pozdější scény této karetní hry na palubě jachty. Nezapomenutelná je rovněž scéna kdy Bud Spencer v přestrojení za mimino "vypráská" z domu dva zabijáky. ()

HawkeyP

Tuhle komedii jsem viděl už (bez přehánění) asi 40x. A pokaždé se u ní velice dobře bavím. Zřejmě nejlepší film Terence Hilla a Buda Spencera. ()

boni

Na těchhle dvou absolutně odlišných Italech jsem vyrůstal. Všechno co jsem měl s nima nahraný na kazetě, jsem sjížděl pořád dokola. Nedá se říct, který film je jejich nejlepší, ale kdybych teda odpovědět musel, tak bych zvolil Sudá a lichá. Pro mě opravdu plno vzpomínek v tomto filmu a vždy se na něj rád kouknu znovu a vůbec mi nevadí, že ho znám už i pozpátku. ()

Saimon

Za soundtrack,originalitu a posledni scenu s rackem a bratrskym obejmutim ty 4 hvezdy musim dat. Nato,ze se jedna o jeden z mladsich spolecnych filmu je to vazne dobre.**** ()

Grogan

Další výborný film Spencera a Hilla. Na jejich nejlepší film (Jestli se rozzlobíme...) přece jen ztrácí místy trochu rozvláčným tempem. Rvačky a hlášky opět klasika. ("Jseš hluchej? Pistáciová došla." - "Nemusíš se hned vztekat! Já se jen zeptal. Tak co tam vlastně máš?" - "Karamel, tutty-frutty, kávovou, citronovou a vanilkovou." - "No prima. Tak mi dej pistáciovou.") ()

BDMarty007

Tohle je prostě žánrová klasika, asi nejslavnější komedie dua Bud Spencer a Terence Hill. Fackovačka a výborná komedie, která si na nic jiného ani nehraje a nemá jinou ambici než pobavit. Bitky z toho filmu, zejména ta závěrečná na lodi jsou legendární ("ukaž nehty, jestli je nemáš špinavé..."). Zároveň ale nikdy nesklouzne do trapností, fekálností apod. Škoda, že už dneska takovéhle věci nikdo netočí. ()

Likan7

Pokud se nepletu, tak moje první zkušenost s dvojicí Terence Hill - Bud Spencer. A čekal jsem to horší než to překvapivě dopadlo. Nenáročná komedie, která podle všeho ani není jejich nejlepší film, takže jsem celkem zvědavý k čemu se dostanu příště. První polovina je mnohem lepší než ta druhá, která se dost vlekla a vlastně mě ani moc nezajímala, stejně jako celý příběh. U této dvojici si ale myslím, že prim hraje hlavně scénky, kdy dávají někomu na budku. ()

rivah

Film patří do série těžící z kontrastních typů a povah dvojice. Na škodu filmu se tvůrci snažili přiblížit americkému publiku a chybí tomu italský šivih.(max.50%) ()

junxi91

Další akční krimi komedie s oblíbenou komickou hereckou dvojicí - jeden je chytrý a mrštný, druhý je zase silný a nezdolatelný. Tentokrát vystupují v rolích dvou bratrů, z nichž jeden je důstojník námořnictva a druhý řidič kamionu. Johnny Firpo je důstojník námořnictva, sportovec a matematik, tedy ideální muž. V Miami se konají sportovní hry, které však narušuje sázkařská mafie tím, že vyhrožuje účastníkům a nutí je prohrávat. Johnny se má spojit s jistou osobou, aby uchránil sportovní hry od mafie. Tou osobou je zavalitý muž jménem Charlie, který jezdí s kamionem a kdysi býval známým hazardním hráčem. Ti dva se setkají poprvé při závodech na lodích. Johnny se chce za každou cenu vetřít do kamionu za Charliem, ten ale stopuje pouze jeptiškám, a tak se za jednu Johnny převleče a vyhraje sázku. Charlie převáží delfíny, se kterými si Johnny skvěle rozumí, protože ovládá jejich řeč. Johnny předvídá, že kamion bude ukraden, což se nakonec stane. Johnny hraje poker s gangstery, dělá hloupé chyby a díky tomu také prohraje. Nemá ovšem peníze, a tak jim nabídne kamion, ve kterém spí Charlie a je z toho jedna z mnoha bitek v tomto filmu. Johnny během rvačky ukradne kamion a ten skutečně prohraje v pokeru. Oba se sejdou na závodech aut, které má Johnny podle gangsterů vyhrát, ale Johnny a Charlie se pohádají s vyjedou z dráhy, a tak následuje další bitka s gangstery. Johnny prozradí, že jsou s Charliem nevlastní bratři a Charlie se začne živit jako prodavač zmrzliny v Miami. Johnny mu navrhuje, aby si vydělal více peněz pomoci hazardu, ale to Charlie odmítá, protože má špatné zkušenosti ze své práce v jednom kasinu v Las Vegas (pracoval pro Řeka jménem Paragoulis). A tak Johnny vytáhne příběh o jejich nemocném slepém otci, který potřebuje sto tisíc dolarů na operaci, a to Charlieho přesvědčí vrátit se k hazardu. Charlie předá Johnnymu všechny své znalosti o hrách. Následuje dostihový závod, ve kterém si všichni vsázejí na favorita, který má ovšem prohrát, ale to se nestane, protože Johnny se stane žokejem místo něj a vyhraje. Následuje hra jménem pelota, ve které Johnny a Charlie vsázení na bývalého šampiona. S tím se zase vymění Charlie a opět vítězí. Oba jsou v podstatě univerzální sportovci a hráči, kterým jde všechno tak nějak samo. Johnny vyhraje půl milionu a domluví se s gangstery, že jej dovedou k jejich bossovi Řekovi, který je na jachtě mimo teritoriální vody USA. A tak se Johnny dostane přímo do jámy lvové, mezi ty nejostřejší gangstery v čele s Řekem Paragoulisem. Zahrají si poker a Johnny při tom všem pije krev svými průpovídkami a kousáním jablka. Jeho brácha Charlie je na něj naštvaný a opíjí se, ale nakonec přece jenom dorazí na jachtu, aby si to s Johnnym vyřídil. Jo a také jsou tu delfíni, se kterými si Johnny skvěle pokecá. Zdařená absurdní groteskní krimi komedie, ve které si občas musí člověk něco domýšlet, zato se však velice často zasměje, já sám jsem měl během filmu několikrát neubránil tomu, abych si některé vtipné momenty přehrál znovu. () (méně) (více)

Stanix

Sázkařská a ultrasoutěživá hříčka S+H, dozajista povedená a právem patřící do jejich zlatého fondu. ()

topi80

Právě tento film považuji společně s Jestli se rozzlobíme za OPUS MAGNUM této legendární dvojice. Je tak infantilní, že není divu, že jsem byl jako malý kluk naprosto uchvácen, kterak Terence neustále rozčiluje a tahá do průšvihů zachmuřeného Buda. Ostatně jako vždycky. Taky jsem snil o tom, že budu chodit po světě, dělat si z lidí legraci jako Terence anebo je mlátit pánví jako Bud. Závěrečná bitka je famózní. Jedna věc mi z filmu zůstala dodnes. Když mají někde pistáciovou zmrzlinu, musím si ji dát, přestože nepatří chuťově k mým nejoblíbenějším... Pak mám ještě jednu vzpomínku na to, kterak si tento film vzal na paškál náš třídní učitel v páté třídě, který zřejmě v návaznosti na to, jak jsme si o tomto filmu s nadšením vyprávěli ve třídě o přestávce, obětoval značnou část hodiny přednášce o tom, že na tak hloupý film se může dívat jenom úplnej blbec. S vidinou, že nás třeba od našeho nadšení pro podobný typ filmů odradí. Jak se zdá, do dnešních dnů se mu to nepodařilo. ()

SONY_

„Hele, vyjeď z dráhy, tam se sejdeme a já ti rozbiju hubu.“ - „Tak prima.“ Po stém zhlédnutí tohoto proslulého filmu téhle proslulé dvojice jsem se stále nenaučil pravidla pokeru. To ale nevadí, na druhou stranu zase vím, že úsměv Johnnyho Ferpa vždy zaslouží korunu, a že Pípa byl, je a vždycky bude vůl. Už roky hledám nějaký jazykový kurz, kde by mě naučili řeč hrochů, krokodýlů a delfínů, protože to se přeci člověku může vždycky hodit, bohužel jsem v hledání neúspěšný, a tak se to asi budu muset naučit tady od mistra. Při sledování jsem také dostal chuť na pistáciovou a tutti frutti zmrzlinu a na fazole s cibulkou, které bych ale nejraději po někom mrsknul, protože to se s jídlem běžně dělá. Inu, někdy není zbytí. /85%/ ()

Zemřel Bud Spencer

Zemřel Bud Spencer