Dřív než půjdu spát

• USA Before I Go to Sleep (více)
Drama / Mysteriózní / Thriller / Psychologický
Velká Británie / USA / Francie / Švédsko, 2014, 88 min

Christine při nehodě před několika lety utrpěla poškození mozku, při kterém se jí během noci pokaždé vymaže paměť. A každé ráno musí znovu a znovu zjišťovat, kým je, co v životě prožila, koho miluje a s kým žije. Její manžel Ben jí denodenně trpělivě pomáhá za pomoci fotoalb a vyprávění. Druhým Christininým průvodcem v mlhách její vlastní minulosti je psychiatr Edmund Nash (Mark Strong), s jehož pomocí si hrdinka vede videodeník. A ten jí jejím vlastním hlasem jednoho dne varuje: „Nevěř nikomu!" Deníkový záznam spustí sérii událostí, které mají strašlivé následky. Christine začíná pochybovat o všech, kteří se zdáli jí pomáhat. Otázky, kdo ve skutečnosti Christine je, co se skrývá v její minulosti a co způsobilo její poruchu, přinesou šokující odpovědi. Christine zjišťuje, že pravdu je lepší někdy zapomenout. (Bontonfilm)

TommyDiamond

Je vidět, že Nicole si potrpí na náročné role plné sentimentu, slz a lidského utrpení. Tyto postavy jí sedí a dokáží vyzdvihnout její nesporný herecký talent. A role zamnéziované Christine je přesně jednou z nich..... Horší to je však z filmem. Na začátku je snímek velmi chytlavý a dokáže v divákovi vyvolat pocit očekávání. Pocit jakéhosi nadšení postupem času opadá a velké finále nudí. Přišlo mi, že snímek se snaží svými zvraty a postupnými vzpomínkami diváka za každou cenu šokovat. Navíc zde chybí větší dynamika jednotlivých scén, lepší spád celého příběhu a přirozené napětí, které není ovlivněno sentimentem herců..... I přesto však hodnotím snímek třemi hvězdami.. ()

Miagy

Výborná Nicole, dobrý nápad, myšlienka, pekný deom. Colin vynikajúci. Ale prišlo mi to také slabšie, nedotiahnuté, bez napätia a nejakých emócií... ()

chlebo

Námet sám o sebe by ani nebol taký zlý, ale je tu niekoľko ale. Celý film okrem posledných desiatich minút je neskutočne otrasne monotónny až uspávajúci, takže sa vám môže zdať, že trvá oveľa dlhšie ako tých 92 minút. Ďalšie ALE patrí Nicole Kidman, ktorú som takto sprasenú, nesympatickú a staro pôsobiacu ešte nevidel. Nesympatický čurák, o ktorom je celý čas jasné, že bude hlavným záporákom je v poriadku - pôsobí ako nesympatický čurák po celý čas, takže na konci žiadne veľké prekvapenie. Možno keby to celé bolo o polhodinu kratšie, dalo by sa uvažovať o lepšom hodnotení, takto sa jeden dočká len samej vaty a vykúpenia vo forme záveru. ()

hekla

Celkem dobrá zápletka, a i když už začátku tušíte, kdo za tím je, aspoň nevíte, jak to provedl. Slušná atmosféra, pořád čekáte, co dalšího se odhalí, do toho mysteriózní hudba a perfektní Nicole, Mark a Colin, kterému tahle role skvěle padla, klidně by je mohl hrát častěji. Ovšem konec, ač byl velmi dojemný, dle mého mohl být úplně jiný. Výjimečně jsem nedoufala v happyend, ale v nové probuzení bez foťáku a jakéholkoli podezření. To by bylo scary. "Is this really our anniversary? - Yes. - Our wedding anniversary? - No." ()

ShiShinka

Nicole vidí na zdi fotky s popisky "This is Ben" a "Ben is your husband". Vyleze z koupelny a ptá se "Who are you?" Odpověď? Šokující! -- "I am Ben, your husband." :O :O :O ... kristaboha... ()

TerezPunta

Poměrně vydařený thriller s vynikajícím hvězdným hereckým obsazením. Zpočátku jednoduchá zápletka začíná gradovat v drama a divák netuší, jak vše skončí - komu věřit a komu ne? Jak se člověk vyrovná se ztrátou paměti a spoustou lži kolem sebe? Film upoutá a nepustí. ()

Vykuk

Žalostně nevyužitý potenciál, Kidmanku nijak zvlášť nemusím a taky tu nic moc nepředvedla, ale o to by ani nešlo, jak film začne, tak pokračuje furt dokola až ke konci filmu, kde se najednou konečně něco děje, aby to velmi rychle a nedotaženě skončilo. Rychle zapomenout. ()

JajinkaBec

Čekala jsem větší lekačku. Spoustu úprků, tmy a vzdálených kroků, tajných telefonátů, deště. Od všeho tam sice trochu bylo, ale ne dost na to, abych si řekla, že to naplnilo moje očekávání, a že mě to skutečně bavilo. Na druhou stranu si ale nemyslím, že "nedotažená atmosféra" je vinou herců. Ti byli totiž výborní. Nejvíc u mě zabodoval Colin Firth, který se (celkem mimořádně) vymanil z role pana Darcyho a ukázal taky svou jinou stránku. O Nicole Kidman se podle mě ani netřeba bavit, standardně perfektní výkon. Trochu mě mrzí menší zainteresovanost Marka Stronga. Finále vcelku uspokojivé, ačkoliv já bych ho v naprostém pominutí smyslů asi dobila. Finální scénu s Benem v nemocnici ovšem považuji za blbost. Čtyři roky se o ni naprosto nezajímá a pak si přijde, jako kdyby se nic nestalo! A takových nelogičností je tu bohužel víc. V posledních sekundách se mi ovšem dokonce mírně zamžily oči - Adam. ()

mirkath1

Opravdu úžasná Kidmanová to zvládla na jedničku, je moc dobrá a jen za její výkon lze skousnout i jinak výborného Colina, leč v tomhle filmu se jen veze :) ()

mac000

Ridley Scott získal práva na filmovou adaptaci románového debutu S.J.Watsona Before I Go to Sleep z roku 2011. Nakonec zůstal jen výkonným producentem filmu a režii svěřil Rowanu Joffemu. Vznikl dějově zajímavý thriller s nesporně dobrými hereckými kreacemi Kidmanové a Firtha (ze sympaťáka se nakonec vyklube...). Ale něco není dotažrné, konec poplatný thrillerům a la Mlčení jehňátek, takže jenom 3*, byť to zpočátku vypadalo lépe. ()

Mr.nachos

Nikdy jsem si o Nicol Kidman nemyslela, že je to bůhví jaká herečka a s každým jejím dalším filmem mě tahle těžce nesympatická, nevýrazná, vybledlá panička utvrzuje v tom, že o herectví zakopla sakra velkou náhodou. Ve většině filmů mi leze na nervy ona samotná a je to škoda, protože ne všechny filmy jsou průměr nebo hůř. V tomhle případě to platí dvojnásob. Nebýt Kidman dala bych tomu nejspíš i o kousek víc, ale celou dobu jsem se koukala na jeden výraz, který se po celou dobu nezměnil a to mě moc nebere. Ví vůbec ta ženská co je to mimika ksichtu??? ()

subic

Uf Nicole Kidman, i když mi tu vůbec nevadí. Původně jsem po prvních chvílích očekával, že to bude trochu vážněji něco jako 50x a stále poprvé (2004). Film mě mile překvapil hned ze 4 důvodů, 1) Colin Firth tu zrovna nehraje klaďáka a Mark Strong zase ne záporáka, 2) délka film je úplně akorát, 3) potemnělá atmosféra podpořená hudbou a trocha toho napětí, to udržuje pozornost a to mě baví, 4) děj se odehrává v Londýně a kolem, jezdí se vlevo a Nicole a Colin jezdí Nissanem Primera, který máme jako druhé auto dodnes. Film je potřeba sledovat pozorně, mě se to povedlo až na potřetí. Ale ten konec, čekal jsem to trochu jinak, i když ono to k tomu tak nějak směřuje. 70% ()

XXXXXXXX

Pokud Vám film 45 minut háže pomyslné klacky před oči, může to o něm ledascos napovědět. Třeba, že jej točili podle něčeho, co mohl vyplodit jen naprostý retard. Když potom toto retardované dílko zpracuje rovněž retardovaný scénárista, stává se z takovéhoto počinu rovnou retardace na druhou. Navíc nezůstaneme pouze o retardace zpracování, dobré 3/4 postav, se zde rovněž chovají, jako by prošli lobotomií. Pokud tedy rovněž nejste slabomyslní, retardovaní a nebo nechcete zabít hodinu a půl slaboduchou pikačovinou, není tento film určen pro Vás. Můžete si tak, na rozdíl ode mně, ušetřit 92 minut na něco, co bude mít smysl. ()

adamix

Obohraný námet o opakovanom strácaní pamäti a prežívaniu toho istého dňa stále funkčný a Kidman má stále čo ponúknuť zo svojho talentu. Bohužiaľ ale zlyháva tam, kde by mal dominovať. Predovšetkým vyvrcholenie nie je tak prekvapivé, s akým napätím sa predtým budovalo. Strongov psychiater, čoby pre príbeh kľúčová postava ktorá mohla byť zaujímavejšou a dôležitejšiou pri vyústení, ňou nakoniec nie je. A Firth mi tu castingovo nesedel. Nie je to ani moc zbytočné ale ani moc užitočné. Len priemer, ktorý mohol byť viac ako priemerom. ()

PlysovyMacko

Thriller na styl Mementa. Christine sa kazde rano budi s vymazanou pamatou a snazi sa zorientovat a spomenut si vdaka videam co si nahrava na fotak, kym je a ako sa tam dostala. Jej blizki mlzia a klamu a ten twist ku koncu som absolutne necakala. Colin je dobre obsadeny, aby divak veril, ze je kladas. Ale ako celok film nema nadpriemerne kvality, nepozrem ho znovu. ()