Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

mkubalikova

My si bohužel s panem Iñárritu dlouhodobě nerozumíme, ale kvalita se Birdmanovi upřít nedá. Jen pro mě skryta příliš hluboko za artovou formou. 80% ()

Ravi

Myslím, že ti oskaři byly bez diskuse a tento film si každý z nich zasloužil. Smutný příběh o muži, který chce na sklonku kariéry v omámení vlastní slavné minulosti dokázat, že i na poli, na kterém si ostatní myslí, že nemá co dělat, dokáže překvapit a ukázat, že za něco stojí. Komedie? Asi jako Forest Gump nebo Střihoruký Edward, abych tak řekl. Spíše komedie ve starém slova smyslu. Komedie, kterou dnes málokdo chápe ve významu, který výraz "komedie" opravdu má. Smutný příběh s dobrým koncem. O ztroskotanci, který má dojem, že je pupkem světa, ale postupně zjišťuje, že není. Chápu, že málokdo je ochoten film pochopit správně, poněvadž toto není film pro každého, jako například Thor, Spiderman, apod. Toto je film zarývající se do hloubi postav, toho co představují a toho, co je k čemu žene. Bidrman je jeden z herecky nejnáročnějších filmů s peprným scénářem a skvělou kamerou. Oproti Nortonovi, který byl už výborně napsán, a to mu roli usnadnilo, zahrál Keaton svou životní roli. V jednu chvíli jsem si ve filmu uvědomil, že Naiomi Watts hraje herečku, která hraje, že neumí hrát, na což jsem otevřel ústa. Nebudu rozebírat, která scéna to byla. 100% = 5/5 ()

Bagr_007

Když se ohlídnu za poslední dekádou udělování Oscarů, tak tohle je ten nejsvětlejší bod. Vtahující forma. A Keatonova postava, která touží jenom po uznání, ale přesto má veškeré sympatie. A celej ten hereckej ansámbl. A láska k divadlu, k herectví a snaha oprostit se od minulosti. Je tam toho moc a je to úžasný. Iñárritův majstrštyk. ()

Almásy

už veľmi dlho sa mi nestalo že som od filmu nevedel odtrhnúť oči. veľmi ťažký film, životná rola michaela keatona , malý filmový klenot ktorý je niekde medzi Synekdochou New York a Veľkou nádherou, rozjímanie o zmysle života a umenia drsnými Innarituovmi očami. I don´t exist. I´m not even here. ()

DeathTheKid

Takže, co nám vlastně Birdman přinesl? Máme tady pokrokovou kameru a střih, který je zároveň prostředkem pro umocňování rozkošné nudy v momentech, kdy už po devíti milionté procházíme divadlem, za nějakého soundtracku, z kterého jsme padli do kolen pouze v momentě, kdy byl vtipně odhalen. Jediné čemu jsem tak rozuměl byl Keaton, ale zbytek byl absolutně bez jakéhokoli emocionální dopadu na diváka. Žvatlání o kravinách v kravském snímku aneb měl jsem si zajít na Whiplash a namísto mozkomíšního moku bych stříkal mozkomíšní mok, ale nadšeně, s jiskrou v oku. A po dnešních Oscarech mimořádně nasrán, dávám jen z principu 2*. Bez principu bych sáhl i po odpadu! Skoro si připadám jako pokrytec, když se mi Chlapectví vcelku líbilo a toto ani za pič, naštěstí vím, že pokrytec nejsem. ()

Sheffield

Michael Keaton konečně překročil svůj vlastní stín Batmana a stal se z něj Birdman. Ale hlavně mě dostala úžasná práce kamery a v neposlední řadě úchvatná forma beze švů. ()

Hollohlaway

Do jednoho záběru vměstnaná surrealistická jízda s úžasně nervním Keatonem, psychedelicky ubíjejícím rytmem bubnů, odhalujícím pohledem na hloubku lidské duše a velmi zajímavě ztvárněnými charaktery, která zaujme, ale bohužel nepobaví. Rozhodně to není film na nedělní večer s brambůrky. MK dostane Oskara, to je jisté, ale co dostane divák, o tom se bude dlouho polemizovat. ()

utri

Pekně natočený. Některý scény maj super atmosféru, ale jako celek mě to moc nebralo a od půlky jsem si v duchu říkal "leť birdmane, leť, leť dál .... a už se nevracej". ()

dinsdale

Báječně jsem si užila film, hlavně herecké výkony Edwarda Nortona především, pak Michaela Keatona a Zacha Galifianakise. Hodně fungovala hudba, bicí při chůzi nebo běhu postav. A další výborné prvky formy, hlavně ten dojem, že je skoro vše na jediný záběr. Nicméně po skončení filmu už si skoro nic nepamatuju, hlavně ty emoce byly vlastně docela povrchní a klišé. ()

iantomasik

Je to španělsky fraškovité, ale chybí tomu určitá lehkost. Nedokáže to ze sebe setřást určitou ukřivděnost a tezovitost. Smrdí to midcultem na sto honů. Takový útok na holywoodský kulturní export, ale vedený někým, kdo mi přijde spíš jako puberťák, než intelektuál a umělec. Film, žehrá na mělkost celého toho pozlátka, ale kde on skrývá onu vyzdvihovanou a nutnou hloubku? Kde v něm je ono umění? Nebo to má být celé hrozně meta a film samotný je přesnou ukázkou toho, co kritizuje? Upřímně si myslím, že celá vlna superhrdinských filmů, udělala pro duchovní obrodu mas víc, než všechny artovky dohromady... Shodnu se s Marigold. ()

standsiller

Tieto zákulisno / reálne filmy ma nikdy nenudili ( 8 1/2 - Fellini , Living in Oblivion - Tom DiCillo ... ), pretože rozprávajú o druhej stránke filmového umenia a svojim spôsobom ukazujú prstom na lenivých a často ľahostajných divákov. Niečo čo vidíme za maskou diela ktoré kritizujeme, alebo ho chválime sa nám snaží porozprávať príbeh obyčajného , vekom spustnutého muža s pestrejšou minulosťou. Birdman do svojej štruktúry zatiahol niečo pozoruhodné - komplex menejcennosti, prchavosť . Režijne sa nedá odoprieť originalita, ktorá vo svojom víre strhla i všetky herecké mená povyšujúce tento film na vysoký stupeň. Akurát sa mi v niekoľkých momentoch respektíve častiach filmu zdal byť námet vyčerpaný a minutáž zbytočne naťahovaná. ()

Georgex

Velmi, opravdu velmi zvláštní a originální film o mužských problémech a ješitnosti, který na jednu stranu působí velmi jedinečně, ale na druhou stranu ho srážejí některé zdlouhavé pasáže a řada scén, které se snaží sdělit nějaké poselství, ale ve skutečnosti spíše filmu uškodí. Proti samotné myšlence přenesení divadla na plátna kin nic nemám, moc se mi líbila kamera a ano, Michael Keaton s Edwardem Nortonem předvádějí opravdu fantastické výkony, ale bohužel celý film se tak snaží tlačit na pilu, že už na konci nemá do čeho říznout a chvílemi působí až nesnesitelně. Moje hodnocení 65%. ()

tommmy89

Veľmi sugestívny film, miestami smiešny až na toľko, že si človek musí pretočiť scénu späť a znovu si ju pozrieť. No napriek tomu je až veľmi prazvláštny a iný, než ostatné tuctové zlátaniny. Tohto času sa premieta v kine, no ja už mám asi "dar" vycítiť poslabšie filmy, na ktoré sa neoplatí vyhodiť peniaze. Čiže som vlastne neobetoval ani čas, ani financie a vychutnal som si Birdmana doma na posteli. Ako by som to povedal ? ... Film nieje zostrojený pre "nechápavých" a prílišne očakávajúcich BOOOOOMistov. Je to prostý a myšlienkou podložený film, ktorý Vám možno niečo dá, no záleží na tom, či si z toho niečo odnesiete. Ja som si odniesol dávku humoru a kus kultúrneho materiálu. Trošku zmena, ale rád som ju prijal. ()

zolo23

Príbeh o skrachovanom hercovi ma až tak neoslovil, čakal som viac. Bodujem výlučne herecké výkony všetkých zúčastnených = takú kvalitu pokope som už dlho nezažil a neskutočnú kameru (Oscar namieste), nebyť jej, z bodovaním by to dopadlo oveľa horšie. Točiť takto akčné filmy...to by bola paráda.. Áno pán Megaton, to smerovalo hlavne na Vás. ()

blackkocour

Někdy se stane, že mám opravdu velkou chuť si zapičovat na ledajaký film. V tu chvíli je mi naprosto u prdele, kdo si to odnese a kdo si následně potom vyškrábe oči z důlků, ze špatné výslovnosti a gramatiky. A když to třeba odnese i ten nejlepší film všech dob, mně je to možná tak na levé varly. Svoje nálady bych si měl kontrolovat, a tam kde ani gynekolog nepomůže, přichází Pičí muž! Když víc bloudám, už chápu, za čem se všichni pořád tak honili. Oskarům už zdánlivě kope z výfuku tuna ptačího trusu, a kdo natočí ten nejujetější blbábol, dostane Zlatého Bludišťáka. Teď se sesbíraj takové jména, které jste zatím ještě doposud neslyšeli, a snaží se namalovat tu nejzajímavější matlaninu, která žádná federace, nebo Svaz přivázaných gulek, neviděla. A žádný překvapení není, že 7 z 10 členů poroty, zastává černé, či jiné barevné seskupení. Můj soukjmenovec Emča, (ano, i kocourům se dávaj jména..), si všechno chtěl natočit na jeden záběr, nebo aby to aspoň tak vypadalo, a z filmu máme najednou divadlo. A to je špatně, jak cyp! Nelíbilo se mi jak brutálně tu všichni přehrávají, jak gramofonová deska na Ruské veselici. Všichni se chovaj jak čuráci, a aby to aspoň na oko vypadalo, scénarista chtěl z každé postavy udělat něco jako vnitřně umírající trosky, ze životním zápalem jen každého srát, a hlavně srát diváka! Jejich osudy mi jsou asi stejně tak těžké, jak rozjetá veverka na dálnici. Kýtn běžící maratón ve slipech na ulici, měl asi představovat upadající zdravý rozum autistickýho Hypochondra. Ne fakt, čím se rozhodlo, že tohle má být nejlepší adept roku? Mohl bych vypičovat i logiku děje, ale už jsem se naučil chápat, že častokrát na ději nezáleží, když si film dostatečně divák užije, ale mě to lezlo strašně na nervy. Na Oskarech sedí jen samí staří páprdové, schopný dát do nominací na nejlepší píseň, i vyzvánění od Nokie. A takový budou novým generacím otupovat vkusy na dobré filmy, bravo.. ()

upson

Surrealismus v kombinaci s fantazmagórií, to je to, co mě na filmu neuvěřitelně štvalo. Co mě neštvalo bylo herecké rozpoložení Michaela Keatona, který si po letech schovávání se ve stínu své slávy z dob, kdy propagoval kostým netopýřího muže, opět vychutná pocit slávy a pozornosti (bohužel mě osobně mrzí, že díky tak přehodnocenému snímku jako je Birdman). On nakonec ten Hollywood umí být opravdu hnusný chlapeček. Když ho přestanete bavit, hodí herce jako omrzelou hračku do šuplíku s ostatními omrzelými hračkami a když se jim poštěstí, vytáhne je zase ten hnusný chlapeček ven na denní světlo a zase si s těmi odloženými hračkami na chvíli pohraje, když se hračkám poštěstí stanou se buď opět středem zájmu toho mrzutého chlapce jménem Hollywood nebo je chlapeček zase pohodí do tmy šuplíku :-) 60% ()

BMAJTZ

Ten film není špatný, ba naopak, ale je docela zvláštní. Prolínání snů a reality a vlastně vůbec všechno co se děj v průběhu filmu skoro nikam nesměřuje a i tak diváka udrží v pozoru. Řemeslně je vše zvládnuté profesionálně a zvláště kamera si zaslouží můj obdiv. Stylizace filmu do jednoho dlouhého nekončícího záběru mne taky docela pohltila. ()

netahlo

Zase jedno nechutne precenovane dilo ala Kralova rec. 2 hodiny tlachani o nicem a zaver to zazdil uplne. K tomu priserna hudba. Nechapu, co maji podobne snimky sdelit. Nejsem holt Mirka Spacilova anebo nemam potrebne citlivou umeleckou dusi. Nikdo prece tem hercum, co neustale resi, ze je nikdo nedocenuje, netvrdi, ze nemuzou jit makat k pokladne do Penny nebo do fabriky na trismenny provoz. Tam si zajiste vydobydou to tolik kyzene uznani. ()

Firebug

Nevšední filmový zážitek, ve kterém není technické zpracování (absence viditelného střihu) samoúčelnou manýrou, ale koresponduje s příběhem, jehož hlavním motivem je "stírání hranic". Hranic mezi skutečností a filmem (Do jaké míry hrají herci sami sebe?), mezi filmem o divadle a filmovým záznamem divadelní inscenace (Dění omezeno na pár interiérů v jedné budově, vyhrocené výstupy herců i mimo pódium, silné monology), mezi "artovkou" a "mainstreamem" (obyčejný -civilní- příběh občas servírován s "blockbusterovou nabubřelostí"), mezi šílenstvím a genialitou... Birdman je oslavou lásky k herectví, divadlu a ke kinematografii. Je to film, z něhož si každý divák může vyzobat něco jiného a takové filmy já můžu :-) Prozatím parádní 4*, ale za nějaký čas si to zopáknu. ()

Babous

Tenhle film chce Oscara tak moc, že ve mě natruc vyvolává tužbu, aby žádného nedostal. Když jsem se na film díval, plynul hrozně svižně a celkem mě to bavilo, ale ke konci, po dvou hodinách, už mě ty afektované, přehrávající postavy štvaly. A psychedelické odbočky, jež napovídají, že hlavní hrdina je superhrdina nejen na filmovém plátně, tam příliš neseděly. Když se nad tím zamyslím s odstupem, je to šílenější, patetičtější a fantasmagoričtější verze Sunset Boulevardu nebo All About Eve. Nic nového! ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka