Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

Sdoom

Musím říct, že takovýhle druh filmu bych od Iňárritua nečekal, ale rozhodně mě nezklamal. Zápas Riggana Thomsona se svým alter-egem a se sebou samým zvládl Michael Keaton opravdu na jedničku a jeho nominace na Oskara je zcela zasloužená. Skvělé je i obsazení ostatních rolí, Edward Norton si to jako obvykle užívá, Naomi Watts s Emmou Stone prokazují, že patří k nejtalentovanějším herečkám současnosti a nevadil mi dokonce ani Zach Galifianakis. Dialogy jsou vybroušené, ačkoli někdy už to trošku Iňarritu přehání a sklouzává to až ke zbytečnému exhibování. Často však situaci zachraňuje velmi zdařilý humor. Co bych určitě ve filmu mít nemusel, jsou trikové pasáže, ty vypadaly opravdu lacině a kazily dojem. Velmi dobrý film, ale na Oskara bych ho neviděl. Na druhou stranu by byl určitě lepší volbou než poslední dva vítězové. (kino Cinestar, orig.) ()

pavcas

Přes nezpochybnitelný herecký výkon Michaela Keatona i Edwarda Nortona opravdu nechápu, proč je kolem tohoto filmu tolik povyku, případně jak může film jako takový aspirovat na Oscara. Bylo to nudný a to tak že strašně a až na pár vtipnejch momentů ničím zajímavý. A jestli někdo píše, že to je originální nebo chytrej film, tak sám moc chytrosti nepobral, ty dialogy jsou o ničem. První velký zklamání letošního roku. ()

ondra.kymla

Výborný, divim se že to nemá nominaci na Oscara za stříh, protože ten byl naprosto dokonalej - protože tam vlastně nebyl :D. Ano, sice tam byli střihy pomocí nenápadných průletů ve tmě, kdy to mohli střihnout aby to nebylo tak vidět, ale i tak tam byli velmi dlouhé scény a bylo to fakt dobrý. Velmi zajímavý příběh a dobrá hra, mezi Rigganem a Birdmanem jako jeho alteregem. ()

KR4T4S

Působilo to strašně uměle. Takový pocit zažívám v divadle. Smekám před formou, ale tentokrát mi to prostě nestačí. Nejlepší z ansámblu jednoznačně Norton, krade si pro sebe každou scénu. ()

Maynard.

Hmm, tak todle mi vůbec nesedlo... Popravdě sem čekal něco podobnýho a popravdě sem čekal i to, že se mi to nebude moc líbit. Herecky je to exratřída, to se musí nechat. Keaton si asi odnese sošku za hlavní roli. Ale dějově je to fakt zvláštní film. Dostáváme se do hlavy zvláštního týpka, kterej prožívá zvláštní období. V půlce sem měl dokonce chuť vypnout a už se nikdy nedodívat, to sem neudělal. A blbý je, že kdybych to vypnul a nebo ne, tak to vyšlo uplně na stejno. Je mi jasný, že bude tenhle kousek opěvovaný a ověnčený soškama, ale nic pro mě. Whiplash je totálně nepřekonanej. ()

kenkaku

Rozhodně to není film, nad kterým musím usínat každý večer, až se budu chtít vyhajat do artova. Birdman je klasický příklad filmu, kde forma NĚKOLIKANÁSOBNĚ převyšuje obsah. Taťka má depku. Kdysi byl někdo, teď je nula a blbě to snáší. Díky tomu mu tak trochu hrabe. To je celé. Obsah vo hovně. ALE... Herci a paralela (Birdman/Batman aka Michael Keaton - kdokoliv jiný by v roli vypadal směšně s kýmkoliv jiným by bylo kouzlo fuč) plus styl jakým je film natočen dělá z Birdmana zajímavou podívanou. Muselo dát neskutečnou práci udržet kompozici záběrů tak, že celý film vypadá jako natočený na jeden záběr bez jediného střihu. Působí to až magicky. A jasně... určitě tam bylo i nějaké to "nastavené zrcadlo" (scéna s vybuchujícím vrtulníkem), abych měl nad čím přemýšlet... To co mě ale doslova naštvalo byla ta nechuť dotáhnout to co se nakročilo. Závěrečný trapný twist (a jak to teda vlastně je?) započatý "posledním výstřelem" u mě celý film akorát degradoval. ()

vitekpe

Dlouhe a bezne. Aneb toto nebyl film pro me. Ja nemam rad ani divadlo, ani jeho atmosferu, ani divadelni tvurce, herce apod. Me neoslovuje ani neustale sdelovani si emoci a hysterceni... Za me prumer. P.S.: mozna, ze kdybych byl american, videl bych to jinak. Nevim... P.S.: po zrale uvaze, a s odstupem nekolika dni, snizuju hodnoceni na podprumer. Nemuzu si totiz uz na nic zajimaveho z toho filmu vzpomenout... 2+ ()

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Kde jsou ty časy, kdy Oskaři indikovali kvalitní snímek? Birdmanovi chybí napětí, nadhled a humor, nedrží se avizovaného žánru. Zároveň nic nového neobjevuje. Je to kardinalní, nudná sračka. ()

sedm.1

Iňárritu je bezesporu úžasný režisér, který má za sebou výrazné a dechberoucí snímky, které sice nikdy nepatřili mezi mainstreamová díla, ale úspěch, ovace a přízeň si vždy našli napříč veškerým obecenstvem. To, co ale kurva předvedl nyní s Birdmanem, tak to mi absolutně hlava nebere a jsem z toho hodně hořce roztrpčen a zklamán. Nicméně, vysvětlení, proč natočil tento „skvost“, mám dvě. Buď strašně moc zatoužil po Oscarovi, a natočil záměrně právě tento blábol, s tématikou a zpracováním takovým, že muselo být jak jemu, tak všem ostatním hned jasné, že mu na to skočí veškeré pseudoumělecké publikum jak pes po kosti a budou u toho masturbovat slovní průjmy takového kalibru, že ho to k tomu plešounovi tato filmová obec prostě dotlačí, a kdyby nakonec jen k jednomu, že? Anebo si naopak ze všech těch zasranejch uměleckejch chytráků a všeználkových kritiků udělal čistě jen nekompromisní srandu, a v podstatě jde o jednu velkou, tvrdou satiru, na kterou mu opět ale to cílové publikum též skočilo a udělali ze sebe ještě větší tupce a z něj génia. Anebo je to všechno úplně jinak, ovšem mě je to stejně naprosto jedno, protože ať je to jak chce, já jsem z Birdmana totálně paf, bohužel ale v tom negativním slova smyslu. Určitě tedy nebudu popírat, že i mě oslovilo zpracování, kdy kamera doslova pronásleduje beze střihu jednotlivé postavy, plynule přechází k jiným a celé toto působivé nasnímání mě skutečně vtáhlo do filmu samotného. A ani nebudu nic namítat proti obsazení, které bylo jednoduše perfektní a výkony většiny představitelů se jistě dají označit za velice výrazné a podmanivé. Toť ovšem vše. Zápletka je vážně těžce intelechtuální dýchánek, který postupem času dává čím dál míň smysl, aby se závěrečná dvacetiminutovka zvrhla do takového guláše, že jsem si rval posledních pár kadeří z mého prořídlého květáku, jen aby už byl konec trápení jak hlavní postavy, tak mě samého. Atmosféru broadwayiské scény jsem též vůbec nezaznamenal a Iňárritu nedokázal celé té blamáži vtisknout ani žádnou stylovost, v tomto ohledu mi to prostě přišlo hodně prázdné a silně nedotažené. Birdman je tak zkrátka pro mě jedno z nejnepříjemnějších filmových překvapení vůbec, jednoznačně nejhorším filmem, co dostal Oscara za Nejlepší film roku a já jen nepochopitelně kroutím hlavou, jak může mít tento snímek takový úspěch. Smutný! ()

Forsberg11

Neviem, ale keď už toto má byť oscarový film tak s filmovým svetom nie je niečo v poriadku. Zhluk nezmyselných scén (aj keď "natočených na jeden záber"), nepochopiteľné motivácie postáv, otravná, hlasná hudba v pozadí a absencia akéhokoľvek príbehu, na ktorý by som sa mohol namotať. Asi takto by som jednou vetou zhodnotil tento paskvil, z ktorého ale ako vidím sú niektorí ľudia pekne vlhkí. No nič, proti gustu samozrejme žiaden dišputát, ale tento film mi nestojí ani len za dlhší komentár. Nepáčilo sa mi to, nudil som sa pri tom a už nič podobné nechcem viac vidieť. Pár hviezd predsa len dávam za Eda Nortona a kameru, ináč humáč a odpad na druhú. A to som veril, že akademici nemôžu byť až tak tupí. Očividne som sa mýlil... 30 %! ()

Arkanoid

Pocta divadelnému umeniu podaná cez umenie filmové. Dynamická kamera určuje akčné tempo príbehu, pri ktorom sa môžeme vcítiť do hlavnej postavy, keď sa musí kvôli úspechu venovať viacerým veciam naraz, skoro nikdy sa nezastaví. Michael Keaton nemohol dostať úlohu, ktorá by mu sedela viac, aspoň čo sa týka kariérnej situácie postavy. Schizofrenik dúfam nie je, ale jeho psychické rozpoloženie pravdepodobne malo zobraziť, že veľké veci sa nerobia bezchybní ľudia, ale ľudia s ťažkou minulosťou a vlastnými démonmi. Scenáristi sa sústredili na hlavnú postavu, aj na postavu úspešného herca, ktorý sa pre hlavnú postavu na pokraji psychického vyhorenia stáva vážnou konkurenciou, ba až hrozbou. Avšak dejovú gradáciu mala len hlavná postava, a postava herca, ktorú hrá Edward Norton, ostala bez výrazného ťahu na bránku, a nemala taký rozvoj, ako hlavný hrdina. Akokeby scenáristi spočiatku chceli vyrozprávať príbeh dvoch rovnako dôležitých postáv, no potom sa rozhodli len pre jednu a druhú nechali v pozadí. Počas filmu zažijeme nečakané prekvapenia, plynulé a prirodzené vžitie sa do postáv, a také nadšenie z filmového, divadelného a hereckého umenia, pri ktorom sa stierajú hranice možného a nemožného. Od režiséra ťaživých drám Alejandra Gonzáleza Iñárritu príjemná zmena, ktorou dokázal, že vie natočiť aj niečo znesiteľnejšieho. ()

tempus

Když si dám nějaký film, tak většinou doufám, že snímek vyvolá ve mě to, co ve mně vyvolal Birdman; totální vtáhnutí do děje od první minuty, geniálně vypointovaný konec s pochopeným hl. hrdinou a dechberoucí chvíle vedlejších herců. Pokud bych měl říct něco negativního, tak řeknu, že herečky nejsou tak osobité jako herci, takže se mi spojovali do jedné (kromě Emmy Stone). ()

psychoJoa

Tohle není film pouze na jedno zhlédnutí. Když jsem to viděla poprvé, přišel mi film nijaký, moc dlouhý... prostě se mi nelíbil. Pak jsem se na to naštěstí koukla ještě jednou a jedná se o úplně jiný zážitek. Kamera tohoto filmu, to je něco úžasného. Herecké výkony jsou skvělé... tím chci říct, pokud se Vám film napoprvé nezalíbil, zkuste mu dát druhou šanci, třeba budete mile překvapeni! ()

Devadesát Dva

Spíše několik úsměvných faktů: ____ Film, kde je Zach Galifianakis nejnormálnější postavou. ____ Alespoň pro mě velmi zajímavým faktem 'Birdmana', je i že jsem Nortona viděl po dlouhé době, a šel bych až do roku 2002, v řádné charakterní roli. Všechno v letech 2003-2013, je jen taková dekáda bokovek proložených ambiciózně se tvářícími, leč nevýraznými rolemi. ____ Dusivá atmosféra, genius loci, divadelního napětí, nejen díky bezstřižné kameře. Jedno divadlo jsem měl taky čest si soukromě komplet prolézt, vidět i herce, jak se připravují a maskují atd. a ty úzké chodby se nedají zapomenout. ____ Keaton. ____ Iñárritu, jak jinak, s po čertech zajímavým a vymazleným projektem. Už to taky byla doba. ____ Ztracen v La Mancha při Leaving Las Vegas. ____ Čas mi díky dlouhým záběrům dal vzpomenout na Andreje Tarkovského a Bélu Tarra. ____ Asi mám holt rád losery, na který to vždycky všechno dolehne, celá ta zprasená existence, všechno a vy si řeknete: "Doprdele, co tu dělám, o čem to je? Proč se tu vlastně trápím? O co se snažím?" A není moc filmů, co mají tenhle potenciál, tenhle náboj, ne dost na to abych si s nima mohl hrát na podělanýho kritika. Říkal jsem si jen v závěru, kolik toho tady musí člověk prožít a přežít, než se rozhodne to zabalit. Nestyděl bych se 'Birdmanovi' dát nálepku film roku '14. ()

Chegi

Srovnávat Americkou noc a Birmana (jak se tu někteří snaží) dost dobře nejde, přestože z obou filmů vyzařuje podobná láska k řemeslu a problémy s tím spojené. Režisér Iñárritu tu používá trik, se kterým přišel před více jak šedesáti lety Hitchcock v Provazu, a to zdání nestřiženého filmu, které dodává snímku na zajímavosti a pomáhá vám rychle se vcítit do děje. Co ale diváka dostane, je excelentní výkon Michaela Keatona, který tu dokazuje že umí hrát první ligu a už nyní lze očekávat zlatou sošku za hlavní roli s jeho jménem. Kolem a kolem, až na některá iritující fantaskní snění hlavního hrdiny jsem z letošního oscarového favorita nadšen. ()

leon_id

Kazdy z hercu ma ode me po jedne hvezdicce a dalsi davam kamere, ale nemuzu si pomoci-forma tu prilis vitezi nad obsahem. Iñárritu velice prekvapil, ale osobne to nepovazuji za jeho nejlepsi kus a bohuzel ani za favorita na Oskary. ()

DavidS.

Iñárritu se prohání divadlem na Broadwayi, jeho zákulisím, šatnami a klaustrofobickými průchody jako v průlezech ponorky při bojovém nasazení...Formálně brilantní úlitba bohům box office, sebestředným kritikům a zmučeným ambicím...Jasný Oskar za režii, kameru a mužské představitele hlavní i vedlejší role... ()

wooozie

Něco to tak emocionálně hlubokého a pravdivého, přičemž natočené tak strhující formou se opravdu jen tak nevidí. Birdman je přesně ten typ filmu, který jsem si tajně přál vidět - pitva lidské duše se všemi jejími radostmi i starostmi, avšak převedeno do takového formátu, díky němuž se z toho nestala pseudo psychologická analýza duše člověka s rádoby filosofickými otázkami, ale naprosto úžasná podívaná, se snahou oslovit jak artového, tak mainstreamového diváka (a snaha to není vůbec marná). Kritika světa filmu a divadla i jejich kritiků a recenzentů (český divák si vytvoří opravdu jednoduché paralely) a celého zábavního průmyslu, jedním slovem vynikající. Herecké výkony absolutně brilantní! Ano, chci to vidět minimálně ještě jednou. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka