Vzpomínky na budoucnost

• Západní Německo Erinnerungen an die Zukunft (více)
Dokumentární / Sci-Fi / Mysteriózní
Západní Německo, 1970, 92 min

Režie:

Harald Reinl

Předloha:

Erich von Däniken (kniha)

Kamera:

Ernst Wild

Hudba:

Peter Thomas

Filmový vědecko-fantastický dokument vznikl podle napsaného bestselleru od Ericha von Dänikena, který hledá důkazy o mimozemských bytostech na všech kontinentech a také se snaží hledat stopy jiných forem života. Opírá se především o různé tajemné a záhadné nálezy dávno zaniklých civilizací a božstev. Zkoumá staré architektury a srovnává texty z Bible či jiné starověké textové odkazy místních legend. Podle Dänikenovy teorie na naší planetě v minulosti přistáli vyslanci z cizích hvězdných soustav. Děj se prolíná křížem krážem celým světem a pátrá po dosud nevysvětlitelných jevech a záhadách lidstva. (tahit)

honajz2

Je to přinejmenším zajímavé, ta teorie o návštěvách mimozemšťanů dávno v minulosti je sama o sobě strašně zajímavá. Neříkám, že tomu stoprocentně věřím, ale přistupuju k tomu jako k teorii a ta je více než zajímavá. A co se Vzpomínek na budoucnost týče, je to zajímavý dokument, který mě do té záhady vtáhl a mě bavilo se na to dívat. Navíc celé je to natočené a podané překvapivě poutavě. Vzpomněl jsem si při tom na Vetřelce dávnověku a trochu i na ten Poltikovičův paskvil Učitelé z hvězd (který je ale teda trochu o něčem jiném), které z tohohle s největší pravděpodobností čerpají. A já jsem člověk, co se zajímá o spousty záhad, především o existenci mimozemšťanů a o UFO. A tady mám tu existenci mimozemšťanů a jelikož to je pro mě zajímavé a natočené poutavě a celkem i normálně (ne jako Učitelé z hvězd, které vypadají jak zfilmovaný drogový trip), nemůže se mi to nelíbit. Něco mi tam přišlo přetažené za vlasy a mohlo to být kratší, ale to jsou snad jediné výtky, co bych k tomu měl. 4* ()

Petoss1

Takáto tématika dokáže vždy zaujať. Má to už svoj vek, ale stále dokáže presvedčiť že niečo na tomto svete nie je v poriadku. 80% ()

Wormboy

Celkom slusna vizualizacia znamej Danikenovej knihy, ktora vsak neprinas nic nove, no v case svojho vzniku musela spravit riadny humbuk....a ta hudba na uvod je priserna.... ()

zette

Velmi dobre zpracovany dokument, ktery mj. muze slouzit jako pruvodce po historickych pamatkach, napric vsemi kontinenty. Kde ruzne stavby ci staroveke malby maji spolecny jmenovatel. Myslim, ze z tohoto dokumentu si kazdy divak neco vezme, i zaryti odpurci nadprirozena. Tema, ktere bylo hlavne v devadesatych letech u nas nesmirne popularni, muselo v roce 1970 zpusobit uplnou divackou revoluci, minimalne ve svem zanru. Temer za plny pocet. ()

filmmovier

Nevím, co je zrovna na tomhle tak kontroverzního, když všechno, co tam je, je v podstatě pravda. Ještě mě nebičujte, neříkám že všechno. Já sice věřím v UFO, ale myslím, že zrovna Däniken to s tou svojí vírou lehce přehání. Ale pokud jde o pyramidy (nejen v Gíze), tak s mimozemskou prací nadšeně souhlasím a neskrývám to... Naopak zase, pokud jde napříkald o sochy Moai, tak v tom bych mimozemšťany neviděl (což dokázal i Pavel Pavel), ale na tom dokumentu se mi nejvíc líbí právě to, jak hledá co nejvíc důkazů o tom, že za všechny ty stavby můžou návštěvníci z jiných světů (což je například i případ obrazů a maleb, tam je to neesporné) a pak nám to předhodit jako jediný přijtelný závěr. Jinak je to moc pěkně natočené, procestujeme celý svět a všechny významné historické památky a divy světa a i informační hodnota je veliká (i pro normální lidi, kteří se i z dokumentu tohoto typu dozví spoustu informací o tom, kde zrovna proletěla vesmírná loď). Já jako fanatik do všeho nevysvětlitelného přesně z této oblasti jsem z dokumentu nadšen, ale přece jen to na plný počet není a co si budeme nalhávat, i ten prastarý eurokimácký Brno dabing je dost špatný, takže zhruba ale tak jak pode mnou říká Radyo. A teď mě omluvte, jsem na výletě s mimozemšťany a čekám na Poselství bohů. 86%. ()

neoBlast

Co si budeme povídat, když vlezete dnes do hospody s funfactovými prohlášeními ohledně aztéckých obrazů mimozemšťanů, že pyramidy byly stavěny na počest vesmírné rasy Merklarů a podobných “výstředních” názorů... asi vás hodně brzy prohodí oknem nebo alespoň dostanete na budku. Ale když jste toto udělali v roce 1970, devět let po prvním člověku na orbitu a pouhý rok po úspěšné americké misi na Měsíc, asi jste sklidili jinačí obdiv (btw: knižní předloha Ericha von Dänikena je z roku 1968, z roku Vesmírné odysey). Vzpomínky na budoucnost mají hlavně historický význam, jsou prapředkem všech konspiračních teorií hledajících ufouny za každým rohem. Jinak už ale dost zastaralým výletem za taji planety země. 60 % ()

noriaki

Zmatený a lehce povrchní dokumentární film o slavné knize Ericha von Dänikena mě moc neoslovil. Vůbec nereflektuje vnitřní soudržnost knihy, naopak vrší jednu zajímavost na druhou, bez ladu a skladu. Aniž bych chtěl rozhodovat jestli má pan spisovatel ve svých teoriích pravdu, pokud bych měl soudit jen podle argumentů předložených ve snímku, tak bych jeho představy okamžitě odmítl. A to přesto že vydedukoval konkrétní rok kdy se ona bájná návštěva mimozemských bohů odehrála. Přesný den neuvedl, ale stejně, je to pašák. Malé plus dávám za zajímavou hudbu, která mi, možná i díky osobě pana režiséra, připomněla Vinetoua. ()

Compadre

Přes čtyřicet let starý dokument natočený podle knihy starýho pardála Ericha Von Danikena. Je to zase dobrý, inu archeoastronautika je věru zvláštní věda a pan Daniken si toho kvůli svým názorům vyslechl víc než dost, ale nepochybuju o tom, že něco (a jestli ne vůbec všechno..) na těch jeho řečech bude. Nicméně poslední hvězdičku nedávám, protože novější Vetřelci dávnověku jsou v tomhle směru bezkonkurenční. ()

Kosmik 1

Já jsem nesmírně nadšený. Knihy Ericha von Dänikena čtu s oblibou a překvapilo mě, že jsem se o tomto dokumentu dověděl až teď a ještě mě čeká pokračování. :-) Já bych to shrnul tak, lidé ať už věří nebo nevěří tomu, co jim dokument předkládá a jaké závěry jim ukazuje, přesto je to pro obě skupiny vynikající snímek, kde se dozví mnohé věci o mnohých kulturách, jejich stavbách a dokument ho zavede na spoustu zajímavých míst po celém světě. Já obdivuju pana Dänikena už jen proto, že úspěšně dokázal a dokáže odolávat nevraživosti ostatních, ať už vědců či archeologů, kteří ho neustále napadali a stále napadají za jeho teorie, které se jim zdají tak nemožné a proto pro ně je nepřítelem číslo jedna, že si vůbec dovoluje zpochybňovat jejich teorie. Obdivuji ho za to, že si za svými názory stojí, obhajuje je určitým způsobem, věří tomu a snaží se přednést všem ostatním, kdo o to má zájem, indicie, které jeho teorii podporují. Líbí se mi, že má nějaký svůj cíl, za kterým si jde, když mu něco vrtá hlavou, nějaká vykopávka, či monument nebo soška, záhada apod., tak se prostě sbalí a na to místo jede a může to být i přes půl zeměkoule. Proč by v dávné minulosti nemohli naši Zemi navštívit astonauté, označováni jako Bozi? Já si nemyslím, že jsme ve vesmíru sami a přikládám tuto možnost jako pravděpodobnou. Proč nad tím zavírat oči a smířit se s jiným východiskem, které se zdá být přijatelnější, reálnější, ale zcela nepodložené? V některých chvílích dokument předkládá hodně věcí najednou v rychlém sledu a člověk, který se touto tématikou nezabývá a nikdy o ní nečetl, může být poněkud zmatený. V tom případě doporučuji všem přečíst si pár knížek pana Dänikena a pak to nebude takový problém. Dokumentem jsem byl zasažen na to správné místo, ukázal mi nádherná místa na naší planetě, která jsem doposud viděl jen v knihách a velice se těším na pokračování "Poselství Bohů". Celkově shrnuto se jedná o příjemný a nadčasový dokument se spoustou záhad, ať už to jsou dávné civilizace, stavby nebo třeba i současné a tajemné kruhy v obilí. 100% ()

klukluka

Poprvé jsem to viděl v televizi už jako dítě a ve svých 45 letech zjišťuji, že si z toho minimálně ty hlavní headliny pamatuji do dneška. Tak silně to na mě zapůsobilo, tak hluboko se mi to zarylo do paměti, tak důležité to pro mě bylo. A dost možná mě to i spoluutvářelo - jeden hodinu a půl trvající dokument. O existenci mimozemských civilizací absolutně nepochybuji a klidně by za tím mohly být (mimo jiné) i Vzpomínky na budoucnost. Před těmi 47 lety to musela být ohromná šupa. A jistě byla, Däniken byl skutečná hvězda. Zaslouženě. Stal se jí díky svému originálnímu nazírání světa a díky své schopnosti čelit a vzdorovat dehonestujícím odsudkům své osoby. Pokud by mi někdy někdo znalý problematiky napsal, z kolika procent už byly Vzpomínky na budoucnost vědecky vyvráceny, budu velmi rád. Předpokládám, že se těmito záležitostmi seriózní věda zaobírala, i když měli její představitelé zpočátku jistě pocit, že jich to není hodno. Já v tuto chvíli nevím, ale věřím. Jenom nechápu, že si teď Bohové dávají tak na čas. Mohli by se ukázat a nedělat s tím takový cavyky. ()

dopita

Moje hodnocení vychází spíše z toho o čem film je, než jak je natočen. Páč natočen je jednoduše, jde v podstatě jen o předkládání faktů a doměnek a to v dosti rychlém tempu. Možná zbytečně rychlém. Co se obsahu týká, rozhodně stojí za to se na film podívat a případně se nad tím vším zamyslet. Erich von Däniken je sice filuta, rád překrucuje fakta, případně si i něco rád vymyslí, ale ve filmu je spousta informací, které prostě nejde ignorovat a mávnout nad nimi rukou. ()

mysak.pitlik

Určitě je celá ta Dänikenova teorie zajímavá. Ale mám pocit, že to v knize trochu víc rozebíral. Kdybych ji předtím nečetla, asi by mi to moc nedalo. Takhle bylo ale příjemné vidět všechna ta místa, o kterých Däniken psal. Jen ta hudba, ježišmarjá, ta příšerná hudba... ()

arcticsky

Přehlídka výmyslů, šarlatánství, fámismu a touhy po senzaci.....ale chvílemi nelze upřít působivost zde pronášených doměnek. V 70. letech mne tento film docela vzrušoval, dnes bych si o něj neopřel ani kolo. ()

djfun

Tohle není dokumentární film, to je POSELSTVÍ! Pro ty, kteří se sebestředně nedomnívají, že jsme "tu" sami, je tohle (a kniha o to víc) povinnost!:) PS: Däniken byl vždy větší částí "odborné" veřejnosti považován a vydáván za blázna a mystifikátora, jeho teorie totiž nezapadají do jejich "zavedených" škatulek...když se ohlédneme do historie, takový lidé mívají pravdu, ale docení je a plně uznají až další generace... ()