Kouzlo měsíčního svitu

• USA Magic in the Moonlight (více)

Děj této romantické komedie se odehrává v jižní Francii v roce 1920. Nádherné vily na pobřeží Côte d'Azur, jazz kluby a módní místa pro bohaté jsou kulisou tohoto filmu. Stanley (Colin Firth) - alias Wei Ling Soo - je britský kouzelník a mistr iluzionista, který je povolán do Francie na žádost aristokratické rodiny, aby odhalil možný podvod. Sophie (Emma Stone), jako možné falešné spirituální medium, je objektem jeho zkoumání. Je pravděpodobné, že táto tajemná a krásna žena využívá přízeň bohaté rodiny. Nicméně komplikace nastanou, když se náš "detektiv" do ní bezhlavě zamiluje. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Wbcko

Nuda, nuda, šeď, šeď. Nevýrazné postavy, nevýrazný příběh, utahaný děj. Emma Stone je sympaťačka a atmosféra začátku minulého století působila mile, celkově to ale nefungovalo, bylo to takové mdlé a prázdné. Nebýt v kolonce "řežie a scénář" Woody Allen, pochybuji, že by film přesvědčil distributory aby ho vůbec pustili do kin. ()

Babous

Já mám tyhle Woodyho kýče zasazené do minulosti rád. Půlnoc v Paříži jsem si zamiloval na první pohled a Kouzlo měsíčního svitu je podobné. Má to jiskru, nóbl atmosféru, skvělý jazzový soundtrack a odehrává se to na sladkém Azurovém pobřeží, kde prší jenom když to vyžaduje zápletka. Člověka pak ani nemrzí, že zápletka je předvídatelná a snadno zapomenutelná. ()

LuciusWlk

Opět příjemné překvapení. Nečekal jsem nic světoborného, ale o to příjemnější překvapení. Atmosféra dvacátých let perfektní, Emma Stone okouzlující a Colin Firth se pro takovéto role pravděpodobně narodil. Film o nadpřirozeno v podstatě ani nezavadí, používá jí pouze jako kulisu a pro svou příběhovou jednoduchost velice rychle přejdete na to, o čem ta hra je. Akorát si počkáte na vysvětlení. Zde je prostě dokonalá ta omáčka kolem. Rozhovor na plese pod stromy, nebo žádost o ruku mě upřímně rozesmály. Už pro to ten film stojí za podívání. ()

pavcas

Kouzlo měsíčního svitu je taková pohodová milá romance, kterou zdvihají pouze herecké výkony Colina Firtha a krásné exteriéry jižní Francie. Emma je tady na můj vkus trochu moc diblíkovitá a místama přehrává, ale role si to asi žádá. Co mi vadilo je nedostatek chemie mezi hlavními hrdiny, Colinovi sice člověk uvěří, že se zamiloval i do pouliční lampy,ale s Emmou k sobě nepasovali. I když zase nutno dodat, že ačkoli jsem půl filmu přemýšlela, jestli věkový rozdíl mezi nimi není až příliš velký na to, aby to bylo uvěřitelné, nakonec jsem musela uznat, že šarm ala Firth zabere opravdu na každou bez rozdílu, i když už mu táhne na 60. Každopádně i když film působí pozitivně a náladu Vám určitě nezkazí, viděla jsem od Woodyho lepší triky. ()

sedm.1

Ano, Kouzlo měsíčního svitu je typický Allenův film. Ovšem typický pro jeho tak patnáct a více let starou tvorbu. A to je tvorba z Allenovo tvůrčího období, které mi je zcela ukradené. Mě oslovil svým dílem až po „přeletu“ do Evropy, tedy rokem 2005 a snímkem Match Point, od té doby mě jeho snímky baví a na každý nový se pak velmi těším. Tento počin mi ale do jeho současné tvorby skutečně příliš nezapadá a ikdyž tedy opravdu nejsem znalcem jeho starších snímků, pár z nich jsem viděl a jak jsem zmiňoval, Kouzlo měsíčního svitu považuji za takový jeho malý návrat k tvůrčím kořenům. Každopádně, stylově, vizuálně a atmosférou tento jeho snímek musí nadchnout ale asi každého, to je skutečná paráda. Ovšem co se příběhu, respektive zápletky týče, tam se se scénářem tedy Woody tentokrát příliš nevytáhl, jde o strašně nevýrazný, naivní a nezábavný počin, bez jiskry a tahu na bránu, celý mi to přišlo strašně jednoduchoučký, chvílemi až teatrální, k čemuž pak opravdu výraznou měrou přispělo i obsazení, které mě ale na plné čáře též zklamalo. A to mám na mysli přímo ústřední dvojici, kdy výkony Colina Firtha i Emmi Stone jsou strašně křečovité, vyumělkované, chvílemi až sebeparodické a navíc mezi nimi ani vůbec nefunguje chemie, což se ukáže především v závěru, to je doslova děs. Woody Allen si ale každopádně své skalní příznivce ani tímto snímkem určitě proti sobě nepoštval, spíše naopak, mě ale vážně tentokrát zas až tak nepřesvědčil a nebavil. ()

charlie_ando

Malý velký muž světové kinematografie neurotik Woody Allen milovní New Yorku nám servíruje další pro sebe tak typický film, který zasadil do kouzelných kulis středomořské pobřeží Francie roku 1928. Woodyho vlastnoruční scénář, který je plný břitkého konverzačního humoru, o zkrocení zlého muže, je psán přímo na tělo Colinu Firthovi, jenž zdařile hraje arogantního skeptického iluzionistu věčného pesimistu. Stanley úspěšně vystupuje na prknech, která znamenají svět pod uměleckým pseudonymem orientálního mága Wei Ling Soo do doby než ho starý přítel z mládí požádá o pomoc. Jako velký odborník má odhalit rafinované spirituální medium mladou okouzlující Američanku Sophii Baker, což je pro něj neodolatelná výzva. Zdánlivě snadný úkol se však stává, obtížnější než čekal a přinese mu mnoho vrásek. Emma Stone zdařile ztvárnila dívku obdařenou vzácným darem vnímat podněty a vibrace z druhé strany. Emmičce vlastně stačí na plátně je být a její všude plno, protože za ní hraje její podmanivý úsměv a velká kukadla. Malebná kamera, za níž stál Darius Khondji, si hraje šikovně se světlem a ději přidává jiskřivý nádech. Celé je to postaveno na skvělém herectví a interakci ústřední dvojice, ale čekal jsem trochu víc od zápletky a přišlo mi, že v závěru začal být film trochu dýchavičný. Banální lehký příběh o lásce a štěstí, který neurazí a vykouzlí potutelný úsměv. ()

HiddenDragon

"Zivot mozna nema smysl, ale rozhodne neni bez kouzla." Velmi nezne, romanticky a s citem natoceny snimek, ktery je prijemny hlavne celkovou atmosferou a dobrym hereckym obsazenim. Je pravda, ze se v nem mihaji motivy, ktere byly uz v jinych Allenovych filmech (napr. vesteni a vedma byla v "Poznas muze svych snu" [2010]), ale to mi nijak nevadi. Jednak nemam tak puntickarskou pamet, jednak maloco je dnes vylozene originalni a spis se temata kombinuji, upravuji apod. Stejne jako v hudbe. Dulezite je, ze jsem si opet uzival krasnou kameru, kostymy, dekorace, scenerie... Netusim, jestli to bylo skutecne tocene v jizni Francii, ale uplne z toho dychala takova uvolnena pohoda, jak bych si predstavoval leto 1928, kdy se dej odehrava. Firth i Stoneova jsou ve svych rolich perfektni a opravdu maji schopnosti Sophie jiste svudne kouzlo. Presto, a to se nepovazuji za nejak silene inteligentniho, ale mozna i proto ze jsem podobny skeptik jako Stanley...zkratka po prvni "seanci s duchem zemreleho manzela" jsem docela tusil, v cem ta blamaz bude. Ne ze bych to uhodl presne, ale zkratka kdyz se clovek logicky zamysli, v principu existuje jedine vysvetleni. Ale kupodivu mi to nevadilo. Naopak se pribeh zvrtnul do roztomile oslavy optimismu, jakmile Stanley "prozri", akceptuje zazraky a zacne si uzivat zivota. Jen ke konci to scenaristicky trosku skripalo - hlavne kvuli tomu, jaky ma Stanley zkostnately charakter - takze ten na pohled fajnovy happyend ala "My Fair Lady" (1964) nebyl tak presvedcivy jak bych potreboval, ale jako celek opravdu pohodovy snimek, ktery do cloveka vdechne romantickou letni atmosku. ()

Kracken

Nikdy jsem se v kině tak nenasmál jako u tohodle filmu, rohlík celou dobu a huba mě bolela ještě deset minut po tom :D ()

adam9

Woodymu už dochází síly, ale stále to je dobré. Opět klasické polemizování nad životem, tentokrát na téma rozum vs. víra. Místy to však nebylo ono, zejména konec byl jaksi křečovitý a klíšovitý. Před "tříhvězdičkovou blamáží" nakonec mého oblíbence spasilo ústřední herecké duo. ()

Pavlík

21. 01. 2015 (24.); mezi Stanleyem a Sophií je sice větší věkový rozdíl, ale když si k sobě našli takovou zajímavou cestu, proč ne ()

Billie777

Strašně sympatičtí herci, které jsem ráda, že jsem viděla pohromadě. Opradu půvabná atmosféra, kostýmy a všechno... ale přesto zklamání. Tak moc jsem se na tenhle film těšila ale tu nudu už u filmu nechci zažít a stejně tak tu předvídavost děje. ()

Seti

Woody Allen ve své novince připravil zajímavou magickou zápletku, vytvořil interesantní charaktery, obsadil do nich neméně zajímavé herce a celé to ověnčil velmi příjemnou retro atmosférou. Jen těch scénáristicky zajímavých situací mohl pro ústřední dvojku vymyslet daleko více a vývoj jejich vztahu mohl být také promyšleněji vystavěn. Přeci jen taková finální překotnost mi přijde až tuctově komická (možná to byl ale Woodyho záměr). ()

Zagros

Jeden z nejnudnějších Allenových filmů. Příběh tuctový a naprosto šablonovitý. Obsazení vcelku dobré, ale v téhle kombinaci absolutně nefunkční. Jiskření mezi hlavními hrdiny? Ani omylem! Tentokrát je to navíc i bez zajímavých a vtipných dialogů. Kouzlo měsíčního svitu nelze však označit za vyloženě špatný film, je na něm vidět, že tvůrci umí. Nicméně je to taková nemastná neslaná rutina, která mě ničím nezaujala. ()

klukluka

Z Woodyho se stal na stará kolena mistr banalit. Když jsou ale milé, stejně jako v tomto případě, tak představují příjemnou zábavu k žehlení nebo třídění ponožek. Vím, o čem mluvím. Dějové zvraty odporující chování hlavních postav jsou daní za tu nekomplikovanost. Dramatické momenty jsou potřeba, takže necháte zahořet někoho, kdo se do té doby tvářil, že jemu se to stát rozhodně nemůže. Byť muselo být od začátku všem jasné, že přesně tak to tady tentokrát skončí. ()

F.W.Colqhoun

Viděl Woody Nejvyšší nabídku? Znáte ji vy...? Přes častá ujišťování, že Allenovy filmy nemají s ním samotným nic společného, je všeobecně známé, že autor autobiografií [a auto-terapií] nešetří. Je tedy povzbudivé vidět, že i když se o umělce v pokročilém věku pokoušejí černé myšlenky, neprodává svou krkovičku lacino. Mystické ciráty od něho v nejbližší době čekat nemusíme. Nicméně nápadné překrytí zápletky s Tornatoreho posledním bijákem, který je v nejen v nejhrubších obrysech namlich to samé, mě připravilo o sebemenší překvapení. Efektkní morál [štěstí je fajn, ale ne za cenu, že bude jeden za blba] vyletěl komínem. Bez dopadu zápletky jsem prodělával zábavu trochu neduživou. Akcidentálie jako obvykle fajné. Fotogenická Francie dodala hřejivé sluníčko a atraktivní výhledy, dialogy jsou papírově prvotřídní [psychoanalytik: Je to smutný člověk. Líbí se mi.], hudbu nekomentuju. I když mi Firthovým hereckým výrazem nonstop prosvítaly některé jeho nedávné, zoufale depresivní role potlačených homosexuálů [Single Man, Tinker Tailor Soldier Spy], misantropického kejklíře zvládl fantasticky a nelze k němu jakožto k projekci autora nepociťovat významné sympatie. Emma Stone mě nebere, na kozatý půvab allenovské manýry takové Scarlett Johanson by nedosáhla ani na chůdách. Na každý pád dědkovi tu dovolenou na Riviéře přeju. Skutečně nikomu na světě jsem na ni nepřispěl raději. ()

bloodline

Taký typický Woody Allen bez jedného O a L. Priznávam, že si ma tento starý fiškus uplatil výpravou a kostýmami (raz darmo, 20. a 30. roky storočia minulého sú presne moja šialka Kopi Luwak) a tradične film lipol na kvalitnom scenári, avšak jeho interpretácia škrípala ako písanie trestu nechtami na tabuľu, po škole. V tomto ma pán Firth a slečna Stone, rovnako ako zvyšný herecký ansámbl, urputne uspávali (okrem iných okolností). Ale polienko viny prikladám aj do Woodyho krbu a ospravedlniť ho môžu jedine dve veci - hluchota alebo senilita. Inak režisérsky skôr postával ako po inkontinencii a námetovo ho poslal fajku fajčiť Tornatoreho The Best Offer. Průměr s ambicí... 3 a 1/2* ()

Hanys_

Ten Firth mi tady moc neseděl, ale jinak další fainový Woody, který je se svým humorem prostě nezaměnitelný. ()

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014