I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

DRABIcz

Dlouho jsem váhal, jestli dát odpad nebo ne. Jak to v pohádkách bývá, kostýmy nesedí, ale aby zrecyklovali všechny barrandovské kostýmy od středověku po empír mi přijde poněkud zcestné. Pohádka samotná nemá vůbec žádný děj, šťávu, napětí a to, proč lidé na pohádky koukaj a to rozuzlení, že dobro zvítězí nad zlem. Inu jediný důvod, proč jsem dal jednu hvězdu je jak jinak, než excelentní výkon Viktora Presse, na kterém očividně scénárista i režisér staví. O ostatních výkonech se úplně coby výkonu bavit nemůžeme a pohádková babička Bohdalová z výkonu, který jsem spatřil v této pohádce, už z herectví úplně vypadla.... Způsob moderního natáčení pohádek zdá se mi poněkud nešťastným.... ()

AgnesDee odpad!

Jak tohle mohl někdo napsat, a ještě k tomu natočit? Naprosto příšerný úvod před úvodními titulky, záporáci nemají žádnou motivaci a jediné, co je dobré, je Viktor Preiss, coby italský duch, který se snaží z tak špatného scénáře vytěžit absolutní maximum. Hlavní hrdina je idiot, král věří každé kravině, kterou mu kdo nakuká a rádcová je tak otravná, že už to ani není možný. Jediné děti si nenechají nakukat blbosti, nebo později neokrádají, a díky tomu jsou jejich role celkem snesitelné a i dobře zahrané. Mnohem líp než Bohdalčina rádcová. ()

Pitryx

Hezká a na pohled příjemná pohádka pro celou rodinu. Herci jsou sice dost toporní, ale dá se to přehlédnout. Nevím proč ten zbytečně natahovaný konec. Pan Preiss nemá chybu. Mimochodem, duch umí přemístit princeznu i s postelí, ale zlato tahá ručně? ()

ostravak30

Ajaj, to je zase bolest. A rovnou porodní. Tohle je totiž učebnicový příklad pohádky, která není povedená a to navzdory tomu, že je v ní mnoho hereckých hvězd. Ale pěkně od začátku. Úvodní melodie oplývá celkem povedenou animací, trochu jako z Večerníčku. Celkově mi hudba připomínala tu z pohádky Kouzla králů. A pak jsem se podíval na to, kdo ji v této pohádce tvořil a začal jsem se usmívat. Aniž bych to tušil a po shlédnutí pohádky, jsem si tyto dvě pohádky hudebně spojil a skutečně je tomu tak. Pracoval na nich jeden a tentýž člověk. Dále pak postel letící vesmírem, který opravdu působí jako vesmír z pohádky, je trochu nepohádková záležitost. Kdyby postel letěla v nebesích, tak se to dá pochopit. Ale pravdou zůstává, že se jedná o originální nápad. Korunu všemu pak dodala paní Bohdalová, které není zcela rozumět co říká, neboť dost šišlá. A tak jediný, kdo září jako hvězda, kolem kterých v posteli prolétá, je Viktor Preiss. Italský dialekt dodává ještě více na vtipnosti, ale celkově to na lepší hodnocení nestačí. Osobně bych spíše dával dvě a půl, ale nakonec za tři. ()

smikyna

Z dnešní pohádky jsem zklamáná. Nejlepší byl pan Preiss a princezna. Bohdalka mi tam lezla na nervy. Vůbec mě nechytla a to se mi většina pohádek na štědrý večer líbí. Nejvíce asi Anděl Páně - z těch novodobých je opravdu nejlepší. ()

jendamaty

Výborná civilně hrající V. Kubařová z toho bohužel dost vyčnívá, sekunduje jí naprosté herecké poleno F. Skopal, jehož postava je zároveň dost nesympatická, je to totální trotl a divák netuší, proč by vlastně měl přijít ke štěstí. Když přičtu děravý scénář se spoustou logických chyb, nevhodně použitou hudbu, zbytečnou projekci planet, naprostý hrůzovýkon Hrušínského a šišlání Bohdalové, jejíž vizuál je (záměrně?) strašný, je to dost průšvih. ()

Luswani

Do očí bijící nelogičnost chování postav a přehrávající Hrušinský a paní Bohdalová. Dříve fantastická herečka se na stará kolena přetvořila v nateklou matronu s nepříjemným hlasem hrající prapodivné postavy. Ale i přesto ji pořád považuji za jednu z našich nejvýznamnějších hereček, ale spíše díky jejím starším rolím. Ale zpátky k filmu. Preissovi nebylo moc rozumět, mladý Skopal hloupý, Hrušinský otravný, Kubařová velmi sympatická, Dejdar ozzákovitý a scénář nelogický. ŘEKNĚTE MI NĚKDO, PROČ JSOU V POSLEDNÍCH LETECH ČESKÉ POHÁDKY A KOMEDIE PLNÉ TAKOVÝCH KARIKATUR A PITVOŘENÍ SE??? Další z řady nepovedeých pohádek. A to mě moc mrzí... 35% ()

Gig odpad!

Zelenku mám rád. Jeho filmová pohádka Nesmrtelná teta je skvělá, televizní pohádka Chudák a boháč je báječná. Ostatní pohádky nestojí za moc. Ještě trochu se dá koukat na Rumprcimprcampr a to díky trochu Wericha a díky Satinskému. Ale tahleta pohádka prostě ne, ne a ne! Už to tu bylo řečeno. Většina postav se chovají jako imbecilové, Praiss je jako vždy dobrý, ale co tu má hrát? Kdybych nevběděl o co jde a sem tam přepl, myslel jsem, že koukám na barona Prášila a cesta na měsíc. Jan Hrušinský v posledních pohádkách a insenacích hraje mírně mentálně postižené postavy. To se dá pochopit snad jen v Brouku v hlavě, ale ne tady. To není vina herců, ale scénáře a ... no nemám slov. Na Štědrý den nemohla být opravdu lepší pohádka. Aspoň byl čas rozbalit dárky. Je mi opravdu líto. Kde se poděla poetika, laskavost, něha, vtip s grácií, která zdobila české pohádky. Kdysi Bořivoj Zeman si vystačil bez kouzel a šlo to. ()

gotham

Díval jsem se jen napůl oka, ale ty postavy mi přišly neskutečně hloupé, navíc i když zde hráli kvalitní herci, měli od maskérů a kostymérů tak neskutečnou šlehu (Preiss, Hrušínský a zejména Bohdalová), že se na ně nedalo koukat. Veronika Kubařová je krásná a sympatická, takže za ní rozhodně zvedám palec, jinak ale bída. 20% ()

swinevenca

Preiss a Hrušínský hráli dobře, na Kubařovou se dobře dívalo. S přibývajícím časem jsem ale víc a víc točil oči v sloup. Byť se snažím v pohádkách přeskousnout spousta nelogičností, tady toho bylo moc, stejně jako všudypřítomné blbosti, infantilie a film protahujících scén. ()

sharka.68 odpad!

Hnus velebnosti! Hans Christian Andersen musí rotovat v hrobě! Tohle mu udělat z jeho Křesadla? No zlatá Lucka Vondráčková se Sašou Rašilovem nejml. ve studiové televizní pohádce !!! http://www.csfd.cz/film/188015-kresadlo/ Proč mi chudák Viktor Preiss připomínal kapitána Shakespeara z Hvězdného prachu? Nebo to byl záměr? To už neumíme natočit opravdu českou klasickou krásnou pohádku? Bez počítačových efektů a příšer? Takovou,od které si nepůjdou dospělí pro další řízek nebo flašku a děti nebudou chtít rozbalovat dárky pod stromečkem? Takovou,na kterou se rádi budeme dívat i za 30 let? ()

j@hn

Nebýt pana Preisse a docela sympatické princezny tak je to odpad jak vyšitej. Hlavní hrdina nijaký, Hrušínský (tohodle jsem nikdy neměl rád) vyloženě na facky (zlatí mile retardování králové pana Nárožného), stejně jako celá hospodská zlodějská Dejdar & co. A Bohdalka, ta je jak Hašek nebo Šebrle, taky neví kdy přestat. Jsem zvědavej, jací budou dnešní draci .. ()

Nonna

Ještě, že jsem se nenechala odradit zdejším víceméně negativním hodnocením a komentáři....pohádka se mi líbila. Byla sice taková klidnější a méně akční, než je v poslední době zvykem točit, ale podle mého názoru to nebylo ke škodě - spíš naopak: Viktor Preiss měl šanci se v neakční nehláškovce kultivovaně a elegantně rozvinout, Jiřina Bohdalová, jakkoliv mi zprvu vadil její už skutečně nevábný vzhled, dokázala, že i ve vysokém věku dovede zahrát perfektní a neokoukanou záporačku a na mladé se příjemně dívalo, zvlášť upřímně usměvavá princezna působila vyloženě pozitivně. Překvapil mě i Martin Dejdar, zraje jak víno a svého padoušského hostinského vystřihl vskutku mistrně. Jeho sekundanti v podobě tlupy flákačů a zlodějíčků (Holub, Táborský, Vladyka, Vlach a Javorský), to byla sestava k pohledání. Pohádka měla dobře zpracovanou původní předlohu (např. rádcová malující kříž křídou na dveře byla doslova jako by vypadla z ilustrace Andersenovy pohádky), kameru, barvy, exteriéry. Nevadila mi hudba a závěrečná píseň pohladila. Ráda se podívám znovu. ()

honzic

Námět pohádky není špatný, ale provedení se nepovedlo. Bohužel i slavní herci se moc nepředvedli, od Preisse jsem čekal lepší výkon, hlavní hrdina a hrdinka přitom nestáli za moc a ani Hrušínský či Bohdalová to nezachránili, spíše naopak. Je vidět, že Zelenka a pohádky jsou zatím trápení a asi se nedá čekat brzké zlepšení. Hodnocení: 40 % ()