I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

Karbos

Tahle pohádka mi až do teď unikala, přitom má hodně solidní obsazení a třeba takový Dejdar s Hrušínským vyloženě excelující a pohádka je díky tomu i vtipná. Solidní výkon podal i Preiss. Konec už je teda takový krkolomný, jakoby Zelenka už neměl chuť a tak prostě nějak rychle splácal konec, aby to měl z krku. Hudba je taky dost kýčovitá, průser to ale rozhodně není a zejména na první půlhodinu se na to koukala moc dobře. Pak už to sice padá do průměru a zklamaný jsem nebyl. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()

Reyak

Jsem rád za plejádu českých herců, za co nejsem rád, tak za jejich výkony, které jsou ovšem úměrné scénáři a za to, že se k této nelogické příšernosti (ono dá rozum, pokud po Vás jde opilý zloduch a Vy máte po ruce nůž a hůl, tak jedině utéct), nechali přemluvit. Bože můj! Na tyto ksindloviny, místo nějakého kvalitního snímku, jde podpora od státu? A poté, co ta šikmooká, nevýrazná mánička za hlavního hrdinu? ()

carnacv

Je vidět, že když je filmu dána úspěšná předloha lze natočit i slušnou pohádku. Film silně táhne výkon V. Preisse a relativně žáří i J. Bohdalová (připadala mi jak p. Osvaldová). Bohužel se mi potvrdilo, že pan J. Hrušínský absolutně neumí hrát a navíc, nezlobte se za to na mě, se prostě před kameru prostě nehodí. Děj je trochu uspěchaný a chybí mu atmosféra, avšak v bídě posledních let lze tyto nedostatky prominout. Plamínek naděje pro budoucí pohádkovou kinematografii. Za mě 3,5; hlavně za výkon pana Preisse. ()

Chlo0opek

No unudil jsem se nakonec až do konce. Ale stále mě to teda dost sil... Příběh o ničem, herecké výkony také za moc nestály (Jiřina Bohdalová zde navíc vypadala děsně), snad jen Viktor Preiss byl v pohodě a také Veronika Kubařová se také dala přetrpět, jinak herci měli výraz, jako by byli neustále pod drogama. Ta jedna hvězda za hudbu. Také triková stánka nebyla kvalitativně na stejné úrovni, jako celý film - ta byla celkem pěkná. ()

Spike86

Tradičně dobrý Preiss, celkem pěkné efekty, výprava a hudba, ale jinak nic moc. Takže ve výsledku průměr. 50% ()

StanGoodspeed

Štědrovečerní pohádka 2013. No tak nebyla to Popelka a ani Anděl Páně, ale mě těch 90 minut celkem uteklo a nestěžoval sem si. Preiss skvělý, princezna krásná, děti v pohodě a Dejdar správný šmejd...... ()

Zafio

Nudné a zbytečně natahované. Král je retard, Vojta naivní blbeček, kterému z principu nebudu fandit, u Bohdalové jsem se soustředil hlavně na její zuby a doteďka nevím, jestli to bylo schválně (asi sranda) nebo ne a taky už mne sere, jak nás chcou v každé pohádce ohromovat "nadupanými triky" a záběr na létající postel pak zaplácá 10min děje. Nicméně i tak musím říct, že to bylo "ne tak strašné jako jiné nové vánoční pohádky" a proto jedna hvězda. ()

moorks

Česká televize si neváži svým diváků a dovolí si dát takovou patlaninu jako hlavní pohádku stědrovečerního vysílání! Zelenka by měl zamířit do filmového i scénáristického důchodu...až na Preisse, který ještě své odehraje,tak ten zbytek je průser. Že jsem u toho neusnul, to se teda divím! ()

Andrea_Amaya

Po dlouhé době jedna z českých pohádek, která je sledovatelná a nebránila bych se podívat se na ni znovu. Je sice fakt, že celou pohádku drží nad vodou zejména parádní herecký výkon pana Preisse, oproti příšernému výkonu Jiřiny Bohdalové (na kterou jsem se nemohla skoro ani podívat) a Hrušínskému (kterému jsem roli krále nevěřila ani vteřinu), ale s komediální nádechem se to tak nějak vyvážilo. Pohádka sice "srdce neobalí" ale rozhodně ani neublíží. Doporučuji se podívat a pobavit se :). ()

gizi

Dalo se čekat, že jako novinka bude pohádka hodnocena hodně kriticky, ale nečekal jsem takové sepsutí (25.12.13 má 38% od 1258 hodnotitelů). Já se celkem bavil, hlavně díky výbornému Preissovi. V druhé půlce už se mi zdál děj trochu zbytečně natahovaný, znovu vidět nemusím, ale vidím to dnes na 70% a 3*. ()

Pavelkedar

Jedna * jen kvůli P!anu Preissovi. Nezáživná slabota ! Provedením odpovídá tak nějaké 35 roků staré studiové inscenaci. Rádoby výpravné ext/interiéry to neměly šanci zachránit...... ()

mire.k

Zas takový odpad to nebyl. Začátek vypadal nadějně, ale pak se to zvrtlo obvyklým zdlouhavým a nudným směrem. Ztratilo to švih a utopilo se to ve vlastních klišé. Zelenka bohužel neumí udržet tempo. Kratší detektivky by mu šly, ale delší pohádky jsou na jedno brdo. Trochu invence a odvahy natočit něco trochu jiného by to chtělo. ()

Ochechulak

Hrůza a děs v podání paní Bohdalové a pana Zelenky. Odporná paní rádcová, nablblý král, děj jako ze zvláštní školy, přelety postele mezi hvězdami atd, to vše se podepsalo na hodnocení tady a na znechucení mnoha divákům včetně těch nejmenších. Jestli tohle ČT dává jako štědrovečerní hlavní pohádku, tak to se už těším na příští rok, zda to vůbec ještě je možné trumfnout. Pouze pan Preiss svoji roli zahrál dobře, ale sám to nezachránil. Odkdy se vlastně duch může unavit? ()

chicotomas

V podstatě další kompilát ostatních pohádek - zejména S čerty nejsou žerty a Nesmrtelná teta. Skvělý Preiss, co by Gin z láhve, jinak v podstatě nic moc. Přesto hodnotím dvěma hvězdičkami, protože jsme se vždycky na vánoční štědrovečerní pohádku těšili, a tak jsme vůči některým neduhům tak trochu slepí. ()

pesbara

Skvělý Preiss, ještě děsivější než obvykle Bohdalová. To její pitvoření ještě umocněné záměrně špatným chrupem je schopno zavraždit všechny kolem:o) Na svátky celkem milá pohádka zdaleka nedosahující kvalit děl režiséra Stracha ()

TuristikaJi

Moje nejoblíbenější pohádka, skvělé efekty a hudba. Nezapomenutelný je samozřejmě Viktor Preiss v roli ducha Arnolda, a já si myslím, že se vynasnažil jak mohl. Dávám za pět hvězd. 100% ()

Kinderr

Na to, že tuto pohádku dávali na štědrý večer tak nic moc....že tam nějakej dědek lítá na posteli mezi hvězdama a mluví rádoby italským jazykem kazí celý dojem z pohádky. Dost mi vadilo, že duch, který je kouzelnej a má umět plnit přání tak nic pořádně nesplnil (kvůli němu neměl ani ten kluk pak to křesadlo, když to pos....)a pak tam Bohdalové tahá zlato dvě hodiny..... ()

lapatata

Zbytečně podhodnocená pohádka. Ano, scénář je prostý a nijak extra duchaplný, ale co už pořád chcete vymýšlet, když všechny pohádky už byly natočené? Kdyby udělali novou verzi Popelky, tak by stejně všichni nadávali, že se Šafránkovou to bylo lepší, ikdyby byl nový film dokonalý. Na této štědrovečerní pohádce je rozhodně vidět, že se jedná o televizní produkci, což například u dva roky staré Micimutr tolik patrné nebylo, ale herecké výkony a komediální situace to zachránily. ()