I s duchem se dá letět vzduchem za štěstím! Viktor Preiss jako tajemný duch ve výpravné pohádce o zamilovaném mládenci, krásné princezně a hromadě zlata, které nakonec nikdo nepotřeboval... Jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu objeví náhodou tulák Vojta (F. Skopal) v podzemí poklad, který hlídá tajemný duch. Vojta se ho poleká a uteče, předtím si ale stihne strčit do kapsy malé křesadlo a pár zlaťáků. O ty ho vzápětí připraví v podivné hospodě. Dozví se tam ale také o krásné princezně (V. Kubařová), která nikdy neopouští zámek. Když Vojta konečně použije křesadlo a přivolá tak nevědomky ducha (V. Preiss), který mu musí sloužit, jeho život se od základu změní. Na Vojtovo přání přinese duch v noci spící princeznu a Vojta se do ní okamžitě zamiluje. Chce být stále s ní. Duch mu v tom s radostí pomáhá. Mezitím si totiž hodného Vojtu oblíbil a v jeho přítomnosti zjišťuje, jak svůj bývalý život promarnil. Zdá se, že příběh směřuje ke šťastnému konci, když všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma (J. Bohdalová), která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala… (Česká televize)

tereza.k

Z pohádky mi vlastně v hlavě utkvěl akorát Preiss a Bohdalová a věčné přenášení pokladu. Ale 40% mi přijde hoodně málo na to že máme o dost blbější pohádky. Bohdalka jako hamna byla skvělá, Hrušinský blbej až na půdu a zamilovaná dvojice nesympatická, asi jako v každé pohádce poslední doby. ()

AmunRa

Jedna hvězdička za Viktora Preisse, Dejdara a děti. Děj je zoufale rozvleklý (natahované scény létání mezi "hvězdičkami" a nošení pokladů), příšerná Bohdalová, děsivě přehrávající Hrušínský, zbabělý Skopal v hlavní roli a koukatelná Kubařová. V castingu vážně vyhráli roli osmnáctiletých 31letý a 26letá? Nechtěné vtipy jako: "Kam bych se tak schoval?" (ve zřícenině hradu) nebo neschopnost si během půl dne sundat roubík, který pak stáhne někdo jiný jedním prstem. Já vím, je to pohádka, ale děti nejsou úplně blbé. ()

Naby

V pohádce byla spousta legrace a člověk se pořád smál. Opravdu parádní výkon hlavních hrdinů a to především Preisse. Usměvavá a originální záležitost. Celkem 4* ()

hanikrivi

Klasická televizní pohádka. Zdlouhavé scény (nejhorší jsou ty s létajícím kobercem), trapné momenty a hlavně recyklované motivy. Preiss je tu dobrý, ale hvězdných kvalit nedosahuje. Jinak opravdu obyčejná pohádka. ()

Kivis

Ducha nad zlato jsem náhodně naklikal při vánočním zappingu a vyklubalo se z něj docela milé překvapení. Sice bych v jednotlivých filmových atributech (humor, zápletka, kulisy, herci,...) našel spoustu lepších pohádek, ale celkově patří Duch nad zlato s přehledem do nadprůměru. Zásluhu na tom má kvalitní herecké obsazení včele s trojicí Preiss - Hrušínský - Bohdalová (nevzpomínám si, kdy naposledy mě takhle bavila Jiřina Bohdalová), obstojná úroveň pohádkového humoru a nejspíš i Veronika Kubařová. Už dlouho to takhle žádné české princezně neslušelo. Škoda slabšího scénáře a režie. Logických minel je v tomhle snímku i na pohádku až příliš. ()

Karloz

Bohdalka oteklá jako prase na porážku. Nemůže ani mluvit, jen chrochtá. Možná má chudák novou zubní protézu, ale koukat se na to nedá. Pan Preiss je ovšem vynikající. ()

soukyd33

Pohádka na drogách? 🤔😀 Princezna pěkná. Duch ze zapalovače, zajímavý nápad. Moderní pohádky nemusím, ale tohle by mohla být sranda. A zase zloděj, ale tentokrát na hradě. Chamtivosti není nikdy dost. Herečka Bohdalová hraje pěknou zmiji. 😀 Hvězdiček 3 ()

Sfaxia odpad!

Děs, Zelenka ty pohádky prostě neumí. František Skopal netalentovaný dřevo, otci nesahá ani po kotníky. Nechápu, že mu to doma neřeknou a nechají ho takhle se trápit. ()

Peddro

Až na výjimky jako Anděl Páně nebo Princezna ze mlejna 1 se nám novodobé pohádky nedaří. To pohádkové kouzlo moc nefunguje. Myslím, že jim škodí snaha o to být moderní.Argumenty, že se musejí přiblížit dnešním dětem je hloupost.Když jsem byl v dětském věku, tak tradiční pohádky byly také 30 -40 let staré, a přesto to fungovalo. ()

Mistr119

Zajímavé, že jsem tuhle pohádku ještě nehodnotil... nicméně je to vlastně jen hezký příběh, trocha lásky, jak v pohádkách má být. Na druhou stranu král a Bohdalová a jejich hamižnost působili až přes míru odpudivě a prvoplánově... :/ ()

quokam

Souhlasím, že až tak hrozně to nebylo. O parník lepší než Kouzla králů a o dva než Kouzelník žito. Ve srovnání s tím, co hrálo v uvedených, je pan Skopal herecka superstar. Šišlani a pitvoření Hrušínského i Bohdalové bylo uměřeně (srovnejte např s čertovou nevěstou!), Preiss výborný a Kuchařová tuto pohádku jen a jen ozdobila. V dětské roli se objevila Tereza Sv, která si v současnosti výrazně zahrála v Případech 1. oddělení. A mimochodem, máme hodnotit film a ne její literární předlohu. Pouze volne uchopeni klasickeho, snad dvě stě let stareho příběhu je legitimní, filmaři nemají za povinnost jej převést doslovně. Za mne ne tak hrozných 5/10. ()

Nick321

Na to, že moderní pohádky většinou stojí za vyliž p...l, tak zrovna tahle se mi celkem líbila. Hrušínský a Preiss místy už trochu přehrávali, ale od toho se dá psychologicky oprostit, zbytek byl dobrý. ()

JUK_JANA

Vánoční pohádka České televize je nešťastný žánr, ani letos se zázrak nekonal. Rozhoduju se mezi 2 a 3 hvězdičkami, ale za tu (auto) vykradenou hudbu z Kouzel králů a Ach, ty vraždy! stejných tvůrců to vidím spíš na ty dvě. ()

Isognomostom

Z původní pohádky o křesadle toho opravdu moc nezbylo. Jedna hvězda za Preisse. Netušíte někdo, kdo vymyslel, že se v pohádkách bude hlasitě hrát pořád, i když postavy mluví? - to už herci neumějí vyjádřit / diváci pochopit? emoce bez hudebního podkladu patřičného humorného či romantického znění???). A roli rádcové možná taky mohli zkusit svěřit někomu jinému - koho je moc, toho je příliš...záporná postava může být taky sympatická, ale mne dnes neokouzlila ani zrzavá paruka... subjektivně tím u mne film ztratil zbylé dvě hvězdy. ()

Tomatec

Výpravný film? ...zapomeňte! Laciná divadelní inscenace. Prosím Vás může mi někdo vysvětlit desetiminutové trapné dialogy v interiérech, amatérské kýčovité triky? Žádný spád, scénář nesmysl, brutální přehrávání ...ňu ňu ňu, co to jako je? Bohdalová a Hrušínský na zabití. Kde je les, zámek, jezero, jeskyně a pořádný exteriéry. Tato pohádka může běžet tak v neděli po Vaškovi Moravcovi a krásně si dáchnu. ()

EasyGoingBoy odpad!

Vydržel jsem s dětma půl hodiny a po celou tu dobu jsme tomu pořád dávali šanci, ale opravdu se na to nedalo dívat. A to máme s vánočními pohádkami opravdu trpělivost. Reálné hodnocení ....... - 30% (slovy mínus třicet procent) ()

vyhnalek

Je mi líto a snažil jsem se být shovívavý a snažil jsem se dávat pozor, ale vůbec jsem nepochopil zápletku. Proto mi to nedalo a vyhledal jsem si původní Andersenovu pohádku na webu: http://cs.wikisource.org/wiki/Křesadlo. Takže tu jednu hvězdičku dávám za inovaci, kdy byl velký černý pes nahrazen duchem a létající postelí. Jinak myslím, že je to naprosto zbytečný film a vyhozené peníze za výpravu, triky a animované titulky. ()

Edwin44

nemožnost sundat si roubík když si můžete sundat pásku přes oko wtf??? nemožnost použít křesadlo jednou rukou ale jen dvěma a samozřejmě, že nemůžete pustit bambitku aby se na Vás náhodou nevrhla přitloustlá Bohdalka. Chápu, že je to pohádka hlavně pro děti, ale takovéhle nelogické přešlapy na vás utočí celý film. Zkrátka tohle nezachránil ani Preiss. ()