Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

elanista1

Štyri epizódy a koniec, viac nevládzem. Je to istý druh umenia, natočiť seriál s toľkými známymi monštrami tak nudným spôsobom, že ho ani nie som schopný dopozerať. Eva Green by bola pre mňa dostatočným lákadlom pre akýkoľvek seriál, to že to malo mať hororový nádych bolo len plusom. Ale je to hrozne nezáživné a preplnené trápnymi záchodovými kecami v ktorých sa dokopy nič konkrétne nepovie, teda presne to čo nenávidím. ()

Sakulnikov

Záčatek a konec série byl napínavý a slibný, avšak mezi tím to bylo jen a jen překombinované. Ta spousta odboček, které nikam nevedly a vlastně ani neměly spojitost s hlavním příběhem sice na první pohled vypadají zajímavě a netradičně, avšak zároveň ubíjejí hlavní směr. Začal jsem se dívat na doporučení Bernarda Werbera, jakožto mého oblíbeného spisovatele, a proto jsem první sérii i dokoukal, ale nevím, bylo to divné - neoslovilo mě to. 2. série Navzdory mému nedostatku nadšení z první série jsem se podíval na druhou. Příjemné překvapení. Není tak rozdělená. Více koncentrovaná na rámcový příběh. Větší zaměření na původ postav tomu taky pomáhá. Už se nechovají tak nelogicky. ()

Sticks

Komentár po prvej sérii: Penny Dreadful aspiruje byť seriálom dekády. Temné fantasy vychádzajúce z dedičstva svetovej literatúry a kultových postáv, ktoré spája meno John Logan, produkčný tvorca série. Mal som za to, že si týmto počinom urobí meno, stačí si však pozrieť jeho výpočet scénaristických počinov a chápete o akú ligu sa bude jednať v prípade Penny Dreadful. ŠTÝL je prakticky údernou zložkou a práca so symbolmi je niekedy až dychvyražujúca. Každá veta, replika postavy je maximálna vo svojej podstate; seriál si samozrejme pomáha citáciami z diel, z ktorých vychádza. Slovami sa v Penny Dreadful šetrí. Jednotlivé postavy majú kladné aj záporné stránky, čo hodnotím ako veľké plus a je len na divákovi, či bude postavou opovrhovať, alebo s ňou sympatizovať. Treba spomenúť, že seriál je aj v tomto silne naturalistický. Herecké výkony patria k štýlu a tie sa musia vidieť. Veľmi by som polemizoval s názormi, že seriál je dlhý, naťahovaný a podobne (pozrite si western a potom to zopakujte). Hodnotím 9,2/10 Priebežný komentár druhej série: Všetko čo sa od PD nečaká, vytratil si šmrnc a šarm, napätie. Začalo sa hrať na debatný krúžok, misses Ives je zchátralá troska a ešte k tomu neustále opakujúce JE-E, JE-E. A tá operácia s dieťaťom... nechutné.... 2 hviezdy... ()

muti

celkom v pohode kratsi serial, z ulic stareho Londyna kde sa deje kazdeco. postavy a ich postupne odhalovanie bolo fajn, najvacsie prekvapenia sme mali ked niekoho konecne predstavili celym menom. skoda, ze sme sa nedockal pohladu na Dorianov obraz, zeby v dalsej serii? Tretia záverečna séria bola super, prepletenie postáv a finálnym doomsday ()

theFtip

Tento seriál je kombinace všeho, co mám opravdu rád. Viktoriánská Anglie, její temná atmosféra, tajemno, napětí, navíc spousta známých hororových postav a Eva Green. Co víc dodat? ☺ ()

Spielbergo

Původní nadšení vystřídá postupně nuda. Po zajímavé a slibné první sérii přichází druhá, nudná k uzoufání. Slibné nápady jdou vždy do vytracena a děj stále více a více postrádá jakoukoli logiku. Snaha vyprávět mnoho příběhů naráz ústí v nezajímavý spletenec, který nezachrání ani hromada zvučných jmen. Jeden z nejpřeceňovanějších seriálů posledních let. ()

kacir

Bližšie k dráme ako ku hororu a bližšie k dámam ako ku pánom. Čakal som teda o dosť viac. Pozreté 2 série. Do tretej, ak by aj bola, by som už nešiel. ()

DarkSaint

Fantastický seriál. Krásne napísaný a zahraný. A je veľká škoda, že končí. Príšera, Rory Kinnear, bol pravým srdcom a dušou poslednej série, a spolu s Evou Green každou epizódou žiarili. ()

CrazymanM

Po první sérii jsem velmi spokojen a zároveň ve velkém očekávání,co bude dál!!!Další dvě řady tu první nepředčily,bohužel,což ovšem neznamená,že by byly špatné! ()

Aywes

Po shlédnutí první série odmítám seriál sledovat dál. Skvělé herecké obsazení je poráženo zarážejícími dialogy a špatně napsanými postavami. Zasazení je největším seriálovým lákadlem. Viktoriánské Anglie je pořád málo. Měl jsem ale problém s rozvojem jednotlivých postav. Nikdo z nich mi nebyl extra sympatický. Hlavní dějová linka není natolik zajímavá, aby udržela mou pozornost. Navíc je celkem obyčejná a neuvěřitelně roztahaná. Odmítám tomu dát další hodiny. Pokud ale chcete seriál z viktoriánské Anglie a s trochou toho soft porna, tak to asi zkuste. Není to seriál pro mě. ()

Jason13

Z hodnocením zatím zůstávám při zemi, ale pilot rozhodně splnil svůj účel a nalákal mě k dalšímu sledování... Mohla by se z toho vyklubat slušná pecka! ()

polucio

Slabé, slabé, slabé... Dúfal som aspoň v niečo ako Bratstvo vlka (ktoré by už dnes aj tak neobstálo), no dostal som len trochu drsnejší Supernatural. Originalita veškerá žádná, dialógy aj "zápletka" ako pre debi... ako pre nie práve najchytrejších jedincov, hneď od začiatku som sa vlastne nudil. Asi som predsa len trochu sklamaný, no nemôžem hovoriť, že som s týmto nepočítal. Dnes sa už tvorcovia musia snažiť viac, aby zaujali. Toto proste nie. ()

SvobiQ

Zatím je každý díl víceméně na 90% :) Nejlepší postavy jsou asi jednoznačně Viktor Frankenstein a Dorian Grey což je skoro 50% postav :DDD jinak zajímalo by mě kde hledaj tyhle herecký jednohubky co zahrajou postavu výborně a pak už je v ničem nikdy neuvidíte :D ()

mr.twizta

PRVNI SEZONA: výpravně dobře zvládnutá minisérie těží z uhrančivého hereckého výkonu Evy Green, který ale ředí buď méně (Frankenstein), nebo více zbytečné vedlejší linky (Dorian Gray). Průhledný záměr nevyšel a druhá Liga výjimečných (a teď vážně nemám na mysli tu filmovou) se nekoná. Hlavní postavy narážejí jedna do druhé jak na autodromu, napětí se vybudovat prakticky nepodaří a uspěchaný konec ve mně vzbudil silnou touhu jakékoli pokračování okázale ignorovat. Prostříhat na filmovou stopáž a máme tu solidní viktoriánské béčko s fantastickou Evou. DRUHA SEZONA: napinava a po vsech stranach vyvazenejsi nastavba prvni varky, ktera skvele zhmotnuje viktoriansky horror. Pokud v prvni sezone cnela jenom Eva, tady ji zdatne sekunduje Helen McCrory a hlavne uzasne transformovana Billie Piper. Zhltnuto jednim dechem! ()

Bobby18

Po 1. sérii :Dost rozporuplný, silný v jednotlivostech a detailech, ale jako celek mi to přišlo dost rozháraný, rozvláčný a bez nějakýho uspokojivýho vyústění. Přestože jsem zkouknul celou první sérii, mám spíš pocit, že jsem viděl teprve pilot k něčemu, co může bejt ještě dost zajímavý. ()

hufnagel

Na to,že to bol seriál tak bolo nečakane dobré herecké obsadenie a aj kvalitné výkony.Eva Green excelovala a prekvapil aj Josh Hartnett.V strede sa to síce zadrhávalo,ale posledné diely to napravili.Celkove nadpriemer.2.séria 80 %.3.séria 80%. ()

Scaevola

To, co z počátku vypadalo jako nadějné viktoriánské dobrodružství prodchnuté střetem racionalismu s okultismem, se postupem času změnilo v podivnou hříčku pracující s mnohokrát vytěženými motivy. Přestože v pouhých osmi dílech vystupuje celá plejáda postav s vlastními cíli, historií i motivacemi, po většinu času se rozvíjí nezáživná rodinná hra na tajemství, jehož podstatu navíc odhalí jediná episoda a pak už nic. Jednoznačnými klady jsou herecké umění E. Green (a to není, prosím, sarkasmus!), alespoň z počátku dobré zpracování postav (sir Murray, pan Gray, ba i excentrický egyptolog), předposlední vymítačská episoda a nakonec některé výtvarné nápady. Vše ostatní bohužel ubírá na kráse i atmosféře nebráníc vkrádající se nudě. - Po druhé sérii, k níž jsem se upřímně musel docela nutit, zvedám hodnocení. Celkové rámování seriálu zůstalo stejné a snaha šokovat nabrala na síle, ale čarodějnických motivů není nikdy dost a byť je to patrně pouze subjektivní pocit, mám dojem, že hlavní postavy vyjma sira Murraye konečně dostaly patřičný prostor. Navíc byly učesány rozhárané dějové linky a celý příběh působí soudržněji. Jsem zvědav, co si pan Gray připraví pro hrdiny do další série. ()

da_silva

Hororový seriál, který ale hororem dlouho nezůstal. Celkem povedená amalgamace známých hororových postav z viktoriánské Anglie a jejich zasazení do superjednoduchýho příběhu o záchraně dcery ze spárů egyptsko-upírskýho superčuráka. První dva díly jsou hrozně plytká, ale velmi dobře udělaná, ponurá zábava. Čekal jsem vetší hloubku, ale řek jsem si, proč ne, pure entertainment, na tom nic špatnýho neni. V momentě ale kdy jsem se přepnul do módu na absorbování povrchní zábavy, tak se najednou ráz seriálu začal otáčet o 180° :) Penny Dreadful se ponoří hluboko do historie postav, odsune hlavní dějovou linku na druhou kolej, postupně mizí hororové prvky, až se z toho nakonec stane exorcistní drama. Takže místo plytký zábavy máme psychologicky náročnej děj, což by nevadilo, ale po rychleji odsýpajících prvních dílech jsem měl pocit, že některý díly uprostřed série nemaji hodinu, ale dvě. Parádní ale je, že banální story první série se vyřeší a uzavře v první sezoně, což se moc u seriálů nestává (prcat Lost!!) a ještě k tomu připraví výbornou půdu pro druhou sezonu, za což je u mě je velkej plus. Co se týče postav, Penny Dreadful má skutečně parádní casting - postava Evy Green je nejkomplexnější a Eva herecky dominuje celýmu ansámblu, ale i všichni ostatní tam sedí jak prdel na hrnec. Josh Hartnett především, neřikám že je to úžasný herec, ale skvělá castingová volba to je, odteď je pro mě Ethanem Chandlerem a hotovo. Charisma Timothy Daltona je taky na místě a moje asi nejoblíbenější postava je slabošskej emo doktůrek Victor Frankenstein (jeho přiběh je super!). Jedinej kdo mě tam fakt sere je Dorian Gray, kterej je tam jen proto, aby jeho shirtless scény hltaly twilight teenky, a kterej zkomplikuje zápletku tím, že postupně opíchá úplně každýho. Celkově to můžu doporučit a se současným hodnocením na čsfd kolem 75% můžu souhlasit - je to dobře udělaná záležitost, ale nic víc a díky nevyváženosti dílů muže nudit. Na druhou sezonu se ale budu těšit. (btw - první sezona má 8 dílů) ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona