Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Velká Británie / Irsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvůrci:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (více)

Série(3) / Epizody(27)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

JaqenHghar

Wow. Po tak úžasném začátku 1.série jsem opravdu nečekala že se seriál takhle propadne. 1.série výborná i když pár epizod se trochu vleklo přesto - 90% 2.série byla měl pro mě neočekávaný a hluboký propad. Prakticky jsem se nemohla dočkat až každý díl skončí - 25% 3.série se z počátku opět trochu vyšvihla nahoru ale přesto i toto nebyla dobrý série - 45% Po shlédnutí všech tří sérií se ani nedivím že seriál končí. Seriál vyškrtávám z oblíbených a určitě si ho znovu nepustím. ()

mikromishi

Absolutně úžasná Eva Green - dokonalost sama, její ztvárnění Vanessy by měly promítat ve filmový škole - takhle si představuju zvládnutý herectví za jedna. Seriál jako celek neurazí, ale na plný počet to asi není, původně jsem hodnotil za 4, ale díky nadstandardnímu výkonu Evy ve třetí sérii a zvláště v závěru měním na 5 :) Jinak super kulisy, masky, kostýmy, dialogy a hlavně navozování ponuré atmosféry, na které to celé stojí. Zbytek herců hraje taky přesvědčivě a spojení několika románových a hororových postav se povedlo. Konec potěšil a jsem rád, že se to nikam nenatahovalo. Pokud máte rádi svižné akční seriály s vtipnejma hláškama, tak se tomuto dílu vyhněte, to tu nedostanete. Za mě 90% ()

JB001

Po závěrečném dílu 3. série a po zvážení všech pro a proti zvyšuji své hodnocení na plný počet ***** ()

Dr.Love

No půjčili jsme si několik klasických horrorových románu a slili jsme je do jednoho mišmaše a sjednotili jsme to pod názvem Penny Dreadfull protože tak se dřív na přelomu 18.-19. století říkalo malým knížečkám kupodivu za jednu penny šterlinků, které obsahovaly horrorové povídky a prodávali se na každém druhém rohu. A budem doufat že nám to diváci odpustí takové rouhaní a herezi proti veškeré klasice. Mno jo no fakt jsem jim to odpustil a jetě si na to přisadil. Prostě se mi to líbilo někdo nad tím přemýšlel a složil to dohromady jak moc kvalitně to bych nechal asi na každém at si posoudí sám, za mě to šlo na jedničku a herecky moc hezky obsazené od Evči Zelené nebo Ťimoťiho, Billie Dudákovou.  Bavil jsem se témeř u každého dílu všech tří sérii. Takže jo, můžu doporučit jako jeden ze zajímavých seriálu které by se aspoň jednou měli vidět. ()

darkchipmunk

Upřímně, neumím si představit, že by v dnešní době vznikl takhle poctivý seriál, který by těžil z největších klasik viktoriánské literatury (a ještě mnohem víc), a přesto dovedl vyprávění takhle dokonale propojit a sjednotit - především skrze postavu Vanessy Ives v dechberoucím podání Evy Green. Skvěle ztvárněné jsou ale i vedlejší postavy, navíc má každá nějaký vlastní bolestivý příběh a rozvinutou psychologii (odhalovanou skrze promyšlené dialogy, které teda nejsou ani trochu pseudo). Je v tom cítit opravdová láska k žánru a adaptované látce. Penny Dreadful má nádhernou výpravu a intenzivní děj, plný skrytého, pomalu budovaného děsu, který povyšuje brakovou estetiku, vzešlou z laciných povídek, do roviny gotického románu nebo kvalitního duchařského hororu. John Logan ani Sam Mendes totiž nejsou kýčaři a přišli s opravdu promyšleným konceptem, o němž by si takový Netflix dneska mohl nechat zdát. Zlaté časy, kdy quality tv přinášela tvorbu jako The Fall, Homeland, první řady House of Cards nebo právě Penny Dreadful. Každé sledování byl tehdy požitek. Dnešní věci jsou pro mě, na výjimky, konzumní záležitost. Hutnost tohohle díla sice způsobuje, že už jej nemusíte nikdy vidět znovu (natož na něm zkoušet postavit bakalářku), ale za vidění určitě stojí.____________ Tvůrci si jako dominantní téma vybrali psychologii monstra, úzkosti, které spisovatelé jako např. Stoker nebo Mary Shelley vložili do svých záporných postav, ty pak (tvůrci seriálu) zmodernizovali a představili z pohledu monstra, proto ty dialogy. ()

Chaospunx

Nuda se skalářím ksichtem Greenovou. Splácejte dohromady upíry, Frankensteina, vyvolávání duchů (mimochodem naprosto debilní) a Doriana G(r)aye a získáte nechutný eintopf, který se snaží hrát na něco co není. A ta skalára je fakt šeredná a toporná. ()

Korra

Co je strašidelnější: vyhřezlé vnitřnosti, nebo zamračený pohled Evy Green? Správně, to druhé. Viktoriánské překvapení roku. ()

Anubiska

Po dokoukání 2. dílu hodnotím plnou palbou. Zatím se seriál nepodobá ničemu ze současné produkce. Výběr herců na jedničku a londýnskou mlhu mám pod nehty ještě teď! ()

lineker

Eva Green je nádherná, Timothy Dalton tajemný, Sam Mendes neobyčejně temný a ačkoliv mne moc nesedí koktejly známých filmových postav, tak Penny Dreadful mne zatím neobyčejně baví.....Po první sérii zvyšuji na plno palbu. Seriál se mně pomalu ale jistě dostal pod kůži. Jednotlivé díly sice vykazují kolísavou výkonnost, ale jako celek jde určitě o výjimečné dílko, které nebazíruje jen na akci, ale dokáže divákovy naservírovat i notnou dávku temné atmosféry Londýna na konci devatenáctého století. Poměrně slušný vývoj jednotlivých postav, přičemž o zásadní zvraty není nouze. Všem vévodí Eva Green, která si roli jednoznačně užívá a mně co by Vanessa Ives jednoznačně učarovala...... Druhá serie o něco slabší, ale jen o půl hvězdy, což mně rozhodně nedonutí snížit absolutní hodnocení. Sérii by jednoznačně prospěla eliminace některých dějových linek, kam se díky neuvěřitelnému počtu postav dostala. Ještě, že se tak v posledním díle alespoň trochu stalo. Jinak seriál lehce ukročil z akčnějšího rázu více k filozofickému, nicméně na výborné atmosféře mu to rozhodně neubralo. Pevně věřím ve třetí sérii. ()

ErzebethB

Jedním slovem - dechberoucí! První série má pomalejší rozjezd a v podstatě se o postavách ani budoucím ději nedozvíte vůbec nic.... V cca polovině si domyslíte, že jste se právě setkali s Viktorem Frankensteinem, ale jednoznačně řečeno to není... V druhém zjistíte, že ztracená dcera jednoho z hlavních hrdinů je Mina Murray. Pak nahlédnete do pokoje plného obrazů, kde stojí muž a prohlíží si jeden jediný... ááá čtenáři už vědí, kdo to bude, aniž by se představil.... Seriál je velmi intuitivní a při troše uvažování nepotřebujete vůbec nakopnout o jaké literární postavy se jedná a přesto je režiséři pojali novodobě a jinak. Evu miluju a její herecký výkon při seanci jsem sledovala jedním dechem. Zkrátka nemohu se dočkat na další nové díly! ()

Hoak

Čtenář publikací Penny Dreadful z let 1900 byl v podstatě hororový panic (nic jiného v té době prakticky nebylo) Je tedy skoro až fascinující, že dnes, o sto let později, v době, kdy je hororový žánr doslova přehlcen vším možným i naprosto (a někdy až absurdně) nemožným...to pořád funguje - za těch sto let jsme viděli už "úplně" všechno a vygradovali hororové prvky jak jen to šlo. A najednou se tady ze stínů a prachu vynořuje další chuťovka ze stáje Showtime a ta "syrová" prapůvodní naturalistická vizáž zasazená do viktoriánský Anglie překvapivě (a k mému obrovskému potěšení) stále funguje a stačí... PS: Dráculu jsem četl ještě jako malej, ale kdykoliv padne jméno Mina, tak zpozorním tak, že to dokážou zachránit snad jen Drákuloviny s Lesliem Nielsenem! :-D ()

eoj

Penny co brala hodiny u kartářky a Sherlocka Holmese, drsdej Daddy, kovboj, upíři a Viktor Frankstein. Protřepat, promíchat, vypít, vyzvracet. Ne s tímhle končím už u pilotu. ()

F_Sanchez

Wow, čekal jsem sračku typu Grimm a ono se to tak krásně vylouplo. Zatím velmi líbivé, i když po nadupaném pilotu se seriál začíná trošku vléci, hlavně díl, který byl skoro celý věnovaný Frankensteinovi. Ale jinak to má krásnou viktoriánskou atmosféru, hororový nádech, autoři se nebojí ukázat trošku toho hnusu a to herecké obsazení!!! Nemohu se dočkal bližšího seznámení s Dorianem Grayem, ten týpek se zdá býti pěkně perverzní. Zatím dávám čtyři hvězdy, ale má to pětkový potenciál. ()

Fash

Zatim za 4, herecke vykonu perfektni, stejne tak i atmosfera. Jen se bojim aby snimek casem nebyl vycpely jako se to stalo s Walking Dead, ktere jsem ze zacatku sledoval s nadsenim a u 3. serie skoncil (az bud uchtit sledovat kdo koho miluje/nenavidi podivam se na Tak Jde Cas). Edit: 7.dil je pro me zatim asi tim nejlepsim dilem co se atmosfery tyce (hlavne diky Joshovi a.k.a. viktorianskymu Constantinovi). ()

Pangur

Autoři tohoto seriálového počinu si dali nelehký úkol skloubit všechny hororové postavy viktoriánské doby do jednoho seriálu. Povedlo se jim to citlivě a vkusně - postavy nejsou vykreslené nikterak kýčovitě - povedeně se prolínají osudy Doriana Graye, Drákulových stoupenců, doktora Frankensteina atd. Vztahy mezi postavami jsou dobře nastíněné a sexuální napětí mezi překrásnou Evou Green a Reevem Carneym je jen třešničkou na dortu. Líbilo se mi, že postavy jsou vykreslené poměrně věrně podle literárních předloh. Plus patří autorům i za perfektně vytvořené kostýmy, které jen dokonale dokreslují atmosféru viktoriánského Londýna - s jeho romantickými i temnými stránkami. Za toto všechno jsem schopná jim odpustit i skutečnost, že místy se příběh až zbytečně táhne. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (více)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona