Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

PetrPan

Jakmile vstoupil na scénu Bruno Ganz, hned mě napadlo, že by byl mnohem důstojnějším hlavním záporákem. Na druhou stranu důstojnost rozhodně nepatří k hlavním definicím téhle  "komedie", jenž svébytně, taky jak jinak, servíruje motiv pomsty a la Death Wish. Skarsgard však není žádný Bronson a norský venkov americké velkoměsto.  Mrtvých grázlů je tu však podobná přehršel a msta se jeví mnohem spravedlivěji.  V pletivu totiž končí do zločinu, který spustil psychotickou epizodu hlavního hrdiny,  vesměs namočení hajzlíci a když se ke všemu přidá i válka gangů, nestačil jsem křížky ani počítat.  "Mohl byste prosím ustoupit z toho koberce?" Plná palba. ()

Willy Kufalt

Je to překvapivé, ale oba starší ceněné filmy, které tu mnozí v komentářích zmiňují (Pulp Fiction a Fargo), mě z valné části nebavily a nesedly. Boj sněžného pluhu s mafií navzdory lehce rozpačitějším dojmům z prvních 20ti minut naopak ano. Nejásám čistou radostí, jen mě tuto napínavou odyseu rozsáhlé pomsty s dlouhým řetězcem mrtvých a dalších obětí až po závěrečný střet s velkým norským Hrabětem drogové mafie prostě bavilo sledovat. Tenhle biják měl pro mě společně se studenou atmosférou i dostatečný švih a skvělý hudební doprovod. Černý humor prosáklý vedle drsných soubojů a místy nečekaných střetů i do nápadu černých záběrů s mezititulkovými informacemi o mrtvých, mě občas zvláštním způsobem lehce rozesmíval. Brzy mi přestalo vadit také to, že většina herců ve vedlejších až epizodních postavách mi připadala daleko zábavnější a atraktivnější, než do hlavní role obsazený Stellan Skarsgård, naštěstí však nešlo vyloženě o jeho „one man show“. [75%] ()

eLeR

Výborné tempo, príbeh, ktorý nenudí, krásna zasnežená príroda, zaujímavé severské interiéry, kvalitný humor, ale predovšetkým excelentní herci ... Stellanovi toto veľmi svedčí, Bruna som videla nedávno vo filme Vitus, a aj tu, ako aj tam, bol štýlový ... ale jednu vec priznávam dobrovoľne, ja som absolútne netušila, že Greven bol Thor z Kon-tiki. Fakt dobrá vec, pozrite si, pobavíte sa. ()

Happens

Norská kinematografie mě začíná čím dál tím více uchvacovat. Baví mě ta bezvýchodnost krajiny a situací a tím pádem i drastických řešení problémů; nemluvě o tom rukopisu, který je bizarní a odráží krásně atmosféru. Toto je norská svým způsobem detektivka a příběh pomsty. Krev za krev. Stará škola. Ale i komedie, a to mě baví. ()

korbitch22

Dost nadhodnocená severská kriminálka, kdy jeden mlčenlivej tatík jde od mafiána k mafiánovi a hází je rybám, za to že mu zabili syna.Ano uhádli jste správně, žádná výrázná originalita se nekoná,vše je hezky pomalé, plné svérázných postav a neskutečných hlášek, ale vše už sme někde jinde viděli, buď lépe a nebo svižněji.Taky jsem určitě čekal větší zapojení sněžnýho pluhu.Jako celek je to řemeslně dobrá filmařina ale nenašel jsem v tom žádný pokus o něco invenčního.Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že Stellan Skarsgård prostě není žádný zabiják a i když jsem byl celou stopáž poměrně dobře naladěnej, tak konec filmu je jedno velký WTF bez většího smyslu či vyústění.65%. ()

classic

Mám taký zaujímavý ZVYK pri pozeraní filmov. Ak ma nejaký zaujme, najlepšie aj meno režiséra, tak si dávam znovu R-E-P-E-T-E... To je aj príklad pre Hansa Pettera Molanda, od ktorého som videl strhujúci Odkaz vo fľaši s dvojicou detektívov, s ktorými som už mal tú česť, stretnúť sa... A k tomu ma taktiež interesuje jedna vec, že je mi tento tvorca doteraz neznámy, o to väčšia radosť si od neho znovu niečo pozrieť. Tak som aj urobil, ako píšem, a som opäť príjemne prekvapený, ako sa režisér predtým vycvičil, keď sa pripravoval na svoju novinku s detektívmi. Určite sa patrí spomenúť, že v oboch snímkoch mu bol OPOROU - parádny P-S-Y-C-H-O-P-A-T Pål Sverre Hagen, ktorý sa profiluje, ako herec, ktorý na seba strháva veľkú pozornosť. Za hlavnú HVIEZDU FILMU, ja isto považujem Stellana Skarsgårda, rodáka zo Švédska, ktorý si na moje počudovanie odskočil na sever Európy, aby si trošku oddýchol od hollywoodskych trhákov. A uznávam, že mu to fantasticky PROSPELO, lebo je vo svojej role, Nilsa, povolaním, ľudovo to nazvem, že na poriadnom stroji odpratáva v totálne zasneženej krajine - SNEH, za čo si ho obyvatelia, domáci v malom mestečku, zvolia, ako občan roku ! To je pekné, áno, to ho aj potešilo ! No, nepoteší ho to, že mu niekto zavraždil syna. Teraz pôjde po tých, ktorí v tom majú prsty, do toho sa zamieša srbská mafia, de - facto, samotná mafia, ktorá prosperuje v predávaní drog, je zodpovedná, ako prvotný spúšťač nasledovných situácii, pri ktorých som bol, ako obarený, je to obalené geniálnym čiernym humorom, ktorý vymenováva mená, už mŕtvych. Normálne som žasol, ako je film nakrútený, Nebojí sa násilia, krvi, postavy sú mimoriadne zaražajúce, najmä príchod Bruna Ganza, neveští nič dobrého. Na MARGO veci, dám na správnu mieru, že Nils zažíva Štokholmský syndróm... Je to film, ktorý diváka, človeka, zamestná od prvej do poslednej minúty. Treba vidieť ! ()

Arsenal83

Už dávno som nevidel tak dobre spracovaný krvavý, ale zároveň veľmi vtipný thriller. V podstate až do konca je tam scenár preplnený takými sucho humornými detailami, že sa človek jednoducho v jednom kuse baví. Už sa teším na americký remake 2019, Neesonovi tá rola určite sadne. Ale v tejto verzii by som nevyzdvihol ani tak Skarsgarda, ako Sverre Hagena, ktorý tú úlohu vyšinutého mafiána zahral geniálne. Možno ten koniec nebol dych berúci, ale celkový dojem je špičkový. Až taký, že už hodinu po videní filmu som mal chuť pustiť si ho znova. ()

Flego

Typická severská produkcia posledných rokov, zaujímavé, nápadité, drsné, vtipné a trochu rozvláčne. Už som sa dlho tak nepobavil na multikultúre. Je tu aj trochu dramaturgických nezrovnalostí, ale ku cti patrí, že si divák dokáže oddýchnuť a pobaviť sa. ()

MontyBrogan

Týchto krvavých gangsterských komédií sa v poslednej dobe točí strašne moc. Dokonca aj tých severských, čo som si všimol, aj keď ich často nesledujem. A táto bola výnimočne všedná a nevtipná. Jednu hviezdu dávam za prestrihy, vzdávajúce úctu mŕtvym postavám (to bola jediná originálna vec, ktorú som tu zaregistroval), a druhú za skvelú hudbu. Viac nie, už len preto, že rovnaké režisérsko-herecké duo, som videl už v podobnom filme, ktorý sa mi páčil podstatne viac, no mám ho hodnotený pomerne prísne. Ináč neholdujem tomuto typu komentárov, ale keď už raz za čas idem proti prúdu, chcem si to utriediť a zdôvodniť aj sám pred sebou. _ Videné v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

Roman.Ticka

Skvělá severská vyvražďovačka ve stylu Coenových Farga se stylovým parte po každé jedné popravě. Chladný přístup všech přítomných, bez ohledu na jejich původ proložený zemitým humorem v prostředí věčného sněhu v situacích ad absurdum naservírovaný stejně přirozeně jak jej život běžně nabízí, získává na hodnotě a staví snímek hodně vysoko! ()

rikitiki

Seveřani námět o pomstě za smrt dítěte uchopili vcelku originálně a poměrně věrohodně, když průměrný chlapík zoufalý ze ztráty syna nevystřílí sám celou norskou drogovou mafii, ale šikovně mu do karet nahraje i soupeření dvou gangů, které on svým jednáním dostane z dohodnutého příměří do otevřené války. ____ Mlčenlivý Stellan Skarsgård,užírající se vnitřním zármutkem je stejný jako jeho zamilovaný sněžný pluh: jde si za svým možná pomalu, ale vytrvale.Víc než o pomstu mu jde spíš o oddalování smutku. Prostě se na něco upne, aby nemusel myslet na synův zasněžený hrob. ____Snímek potěší vykreslením charakterů šéfů dvou mafiánských skupin. Ten norský boss je vážně šílenec, evidentně rozmazlené dítě s příšerným vkusem na zařízení interiéru. ____ Občas pobaví nějaký vtípek: "1389? Taková provokace!" říká člen srbského gangu nad tělem svého kolegy pověšeným na ceduli s tímto číslem. "Nebuď blbec," říká mu další Srb. "Norové o bitvě na Kosově poli nic nevědí. Prostě ho pověsili na značku nadmořské výšky." Ve filmu taky uvidíte všemožné druhy sněhu, vánic a chumelení. ____ Jen mi to chvílemi přišlo zdlouhavé a taky škoda, že hlavní hrdina uprostřed filmu na dlouho zmizel. ()

poz3n

Kraftidioten je pro mě film rozporů. Několikrát jsem se opravdu zasmál a bavil se nad absurditou některých scén, zároveň však struktura celého příběhu jela ve strašně nudných kolejích a jednotlivé situace se v podstatě jen opakovaly. Chvílemi film svým zpracováním působil téměř úsměvně, jindy jsem zase obdivoval zručnost, s jakou je natočená závěrečná přestřelka. Hodně zvláštní jednohubka, zvláštní spíše pojetím, než samotným obsahem. 6/10 ()

SOLOM.

Stellan Skarsgård to i na stará kolena v sobě pořád má a rozpoutá pěkně kravou odplatu. Oko za oko hned v trojím provedení – otec – mafián – Srbové všichni proti všem.  Líbil se mi černý humor i některé až komické situace s nádechem smrti, stejně jako samotný příběh. Našlo by se v něm jen pár slabších míst. Když už došlo na akci, byla slušná a hlavně bolela – počet mrtvých určitě uspokojující, atmosféra taky slušná – nejvíc jsem se musel pousmát nad osudy některých Srbů. Jeden si místo pořádné akce zalétal a jak dopadl – rozsračkován po okolí, druhý se jménem Nebojsa s kulkou v zádech a ani si moc nezastřílel – teplí mafiáni nesmí chybět, stejně jako dárkové balíčky – linka s ex-manželkou taky pobaví, urážky menšin, cizích národností nesmí chybět – no prostě byla to prdel i s nádorem v řiti. Asi se taky dám k údržbě silnic a nakoupím pletivo… ()

Othello

Pod pojmem severská gangsterská komedie si málokdo asi dokáže cokoli konkrétnějšího představit. Kraftidioten na tomto faktu naprosto nic nemění a to je na tom dost super. ()

Karamanlis

Svižná škandinávska čiernohumorná gangsterka, štýlovo pripomínajúca rannú tvorbu Guya Ritchieho. Nechýbajú dejové zvraty, kuriózne situácie, nepredvídateľné reakcie postáv a keď sa k tomu pridá trochu nevyhnutnej brutality či osobitého vtipkovania, hoci aj na úkor žien alebo etnickým menšín, výsledok je nanajvýš uspokojivý. V hlavnej úlohe by som si síce vedel predstaviť aj niekoho záživnejšieho, než je zrovna Stellan Skarsgård, nejak zvlášť ma však neiritoval a po chvíli som si na jeho prítomnosť zvykol. ()

eraserhead666

Ach, ti čeští distributoři a jejich inovativní názvy. Film s naprosto skvělým prostředím, sníh mám rád a práci hlavního hrdiny bych hrozně rád dělal. Film s naprosto skvělým obsazením, ta asiatka je boží, hlavní záporák je pozitivně zvláštní a dost jsem si ho užíval, Bruno Ganz je skvělý. Film, ze zvláštním pojetím. V podstatě akční drama thriller o mstícím se otci, v němž je plno mrtvých, ale má nádherně skrytou komediální linii. ()

JASON_X

Po skončení Kraftidiotů vím, že: Že v Norsku nemají nouzi o sníh, že by mě hrozně bavilo jezdit v Norsku se sněžným pluhem a frézou, že sedět v norským lochu je příjemný relax, a hlavně že norská fúze kriminálního filmu o pomstě a černé komedie o směšných gangsterech mi vůbec neštymuje dohromady. Čekal jsem nějaké úchylně komediální béčko o nasraném maníkovi, který frézuje mafiánská auta nebo domy i s mafiány uvnitř, pak mě nečekaně překvapil syrový začátek a já se začal těšit na přímočarý a staromódní film o krvavé pomstě, aby se to ovšem celé postupně a potupně zvrtlo v jakousi nepříliš vtipnou černou komedii. Afektovaný a cholerický metrosexuál v roli vůdce norského gangu byl trapný, Bruno Ganz jako srbský Papa rozpačitý, Skarsgård sice skvělý, ale jeho postava by se mnohem víc hodila právě do nějakého toho staromódně přímočarého filmu. Nebýt skvělého začátku, který mě tak mocně navnadil, nebyl bych asi teď tolik zklamaný. ()

luka4615

Začínám mít ve velké oblibě severské snímky. Líbí se mi na nich jejich nadhled, vtip a netradiční pojetí rámované skvělými hereckými výkony. Tato má "éra" započala filmem Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann a zdárně pokračuje právě tímto snímkem. Kraftidioten mi svým celkovým pojetím silně připomínal film Taken, protože hlavní hrdina s mimikrami skvěle hrajícího Stellana Skarsgårda se chová podobně jako postava Liama Neesona. Film na Vás v první řadě zapůsobí svou ponurou atmosférou, která je už asi typická pro všechny severské snímky, suchým humorem, který je zde podáván ve velkých dávkách, ale hlavně prvotřídními hereckými výkony, na které je přímo radost koukat. „Tell my wife Marit that she's a cunt... she's a cunt.“ ()

Morholt

Klasická krimi s tatíkem, jenž bere spravedlnost do svých rukou a jen tak mimochodem tím způsobí válku norských a srbských gangů. Ten komediální nádech je přítomen, ale nikdy nevyústí vyloženě do smíchu, pokud nepočítám úplně poslední scénu s Radovanem. Nicméně mírně parodické podání norského mafiána v Hagenově podání, nebo hravost srbských kriminálníku úsměv spolehlivě vyloudí. Jako protipól jim slouží další z depresivních kreací Stellanaa Skarsgårda či šéf Srbů ztvárněný Bruno Ganzem. Čekal jsem, že mi film polechtá bránici víc, ale i tak jsem nadmíru spokojen. 80% ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech