Nils se se svým sněžným pluhem prohání zasněženými cestami v okolí chladného norského městečka. Proráží cesty pro své spoluobčany, což považuje za velmi zodpovědnou práci, kterou ostatní dokáží náležitě ocenit. Jednoho dne je dokonce jmenován Občanem roku, ale zároveň se v ten den dozví o úmrtí svého syna. Předávkování drogami není pro Nilse důvěryhodným vysvětlením, a tak vezme spravedlnost do vlastních rukou. Vyhrát krvavý spor s mafií není lehké, avšak Nils už nemá co ztratit. Navíc má v záloze mnohem silnější zbraně – mohutný stroj a štěstí začátečníka. Příběh "spravedlivé" pomsty s lavinou mrtvých těl vypráví režisér s pořádnou dávkou černého humoru, překvapivých zvratů i elegancí a výsledkem je zábavný a inteligentní akční thriller z prostředí zasněžených drsných norských hor. (Film Europe)

Richie666

Když se z jihu po padesát jedničce blížíte k Jotunheimenu, monumentální silueta Bitihornu je to první, co z něj spatříte. No a když se pod ní prohání Stellan Skarsgård ve sněžném pluhu a u toho likviduje ozbrojený machýrky pěstí, nemůžu hodnotit jinak. ()

Lacike

Je to poctivo natoceny nekompromisny revenge film so severskou atmosferou. Film sa odohrava v zasnezenom chladnom Norsku, ktore dodava filmu unikatnu atmosferu. Bohuzial pre mna bolo chladne v tomto filme nielen pocasie, ale aj postavy. Film o pomste bez emocii u mna nefunguje, takze mi bol osud vsetkych postav ukradnuty. Ale to je môj problem. Film je natoceny kvalitne a komu tato chladna atmosfera sadne, tak bude nadseny. ()

malylada

Severská gangsterka, která se snaží svým konceptem o netradičně originální zápletku a v podstatě se to daří. Děj je rozložen na jednotlivé části, ve kterých je postupně odstraňován nějaký člen gangu a dohromady se utváří celek, ve kterém hlavní hrdina ničí zločineckou organizaci. Po první hodince se scénář chytře rozvádí do mnoha překvapujících zvratů, za doprovodu drsné akce. Rozhodně mi chyběl větší prostor pro hlavního hrdinu, který je spíše matnou postavičkou a film je především zajímavý díky výborně hrajících gangsterům. Postrádal jsem zde pasáže, které by člověku utkvěly v paměti nebo chytly za koule, ale z tohoto materiálu seveřané vytěžili asi maximum, co se dalo........7/10 ()

GeusX

Skandinávská současná a umírněnější varianta "Přání smrti". Povedený film, který se tváří velmi nenápadně. ()

JohnCZ

Velmi atmosférický revenge thriller, jehož český název evokující oddychovou komedii, je zvolený docela nešťastně. Kraftidioten je především stylová gangsterka, která místy svým absurdním černým (ne)humorem a specifickým soundtrackem evokuje Fargo, byť v hodně umírněnější verzi. Dějově je to dost přímočaré, občas se to dost táhne a kdybych řekl, že tam nebyla místa, která mě trochu uspávala, tak bych asi kecal, ale jako celek je to tak svěže divné, že se mi pod 4* nechce. Víte, co je to Stockholmský syndrom? ()

Torision

Anglický název snímku mnohem líp odpovídá tomu, v čem film vyniká, ale stejně bych chtěl českým distributorům za ten podivnej "překlad" poděkovat, protože mě tak zaujal, že jsem si o filmu začal zjišťovat a nakonec ho i zkouknul. Jde tu o až podivně vyváženej mix severský sněžný gangsterky, černý komedie a revenge filmu, ve kterým exceluje snad úplně každá postava, ať už se tam objevila na jakkoliv dlouho dobu. ()

SlecnaSmilly

Sníh je svinstvo! To vám potvrdí každej silničář, co nad ránem odklízí dvou centimetrové závěje z dálnice D1. Nicméně už se jim rozhodně nehodlám posmívat za to, že v lednu nečekaj teploty pod nulou a poprašek bílých vloček se tak stává smrtící pastí i pro vzorné řidiče, co si nezapomněli vyměnit letní pneumatiky za zimní. Prostě každej, kdo vlastní sněžnou frézu a nebojí se ji použít, si zaslouží respekt. Své by o tom mohla vyprávět drogová mafie, která víceméně omylem zabije syna dobráckého muže s pluhem. Mňo, ze starého barda je rázem stroj na zabíjení, jenž se vydává na cestu odplaty. Je jasný, že to mafiánům bude klouzat jako prase, zvlášť když si za volant sněžného pluhu sedne sám velký to herec Stellan Skarsgård Film ale nabízí především hafo krutých hrdlořezů, suchých hlášek a bizár postaviček, jako je srbskej padouch, co už se nemůže dočkat tepla norského vězení, kde jsou samí slušní vězni, špičkově tam vaří a ještě vám tam zadara daj dohromady chrup, z lochu pak vycházíte se zubama jako perličkama a to se vyplatí. ()

NinonL

Příběh chvílemi nebyl moc uvěřitelný a bajka o tom, jak statečný vesničan vyvražďuje mafiány, mě příliš nenadchla. Když ale vezmu docela zajímavé repliky, zvláště když se týkaly migrantských záležitostí, hvězdu přidávám. Srbská mafie se ve filmu taky povedla, dokonce se vyskytne i čínsko-japonský vrahoun. Takže za mě lehce nadprůměr. ()

MartinezZ

Tako vá klasická tarrantinovka, což je paradox, protože ty klasické tarrantinovky osobně moc nemusím. Ale tohle je prostě zajímavě zpracovaný nápad, kde se moc nemluví, ale křížků, pletiva a a hlavně sněhu, SNĚHU, je tu habaděj. Za mě akorát mohl absentovat konec s paraglidystou, který sice byl černohumorný, ale nějak moc tam smysluplně neseděl. Furt jde ale asi o 1000x lepší film než kdejaká česká srágora v kinech, takže i v tomhle případě platí, že uvést to u nás devět, resp. 11 měsíců po norské premiéře je škoda, navíc jen v artových pidikinech, které běžně nejsou těmi mnou nejnavštěvovanějšími. ()

MikO_NR_1909

Tieto škandinávske, chladné a mimoriadne násilné kriminálky majú svoju špecifickú atmosféru. To každý vie a takisto vie, do čoho ide, pokiaľ pristúpi na jej pravidlá hry. "Návrat" velikánov Skarsgårda a Ganza je úspešní, Hagen ďaleko rozmanitejší zloduch ako v trošku zošuverenom podaní, kedy sa objavil v nevýraznej adaptácii Alder-Olsenovej trilógií, ale stále akosi tápam v smerovaní menej vypointovaných dialógov. Väčšina z nich končí brachiálnou násilníckou scénou, kde do hry vstupuje aspekt kolízie krvi a snehu (kde už navždy zapečatil svoj neprekonateľný rukopis legendárne Fargo) a takisto metafory monológov do vetra sú ťažkopádnejšie a málo zaujímavé. Každopádne poctivý zárez so špecifickou atmosférou. ()

Freemind

Osvěžující jako hrst sněhu za límec. Provařený příběh o slušňákovi si Skandinávci naštěstí probrali po svém, a tak místo stupidní historky o pomstě tady máme směsku bizarního černého humoru a žánrových gagů. Krása, jásám. Jen toho, kdo vymyslel název pro českou distribuci, by někdo mohl přejet sněžným pluhem. ()

Makky

Bizarný cz/sk distribučný názov filmu, opäť vycucaný z prsta, je tento krát podivne trefný. Kraftidioten je sarkastická čiernohumorná gangsterka, ktorá čo do stopáže a rozvláčnosti pošramotí, to v nápaditosti a nadhľade napraví. Skvelé severské osvieženie! ()

kaylin

Snímek, který má skvělé prostředí a nakonec i docela zajímavé postavy, které se střetnou v lehce bizarní válce gangů, která vrcholí finální scénou. Jsou zde používané zajímavé obrazové prvky (například černá okna pro rozloučení), které dodávají snímku nádech originality. Herecky snímek nezklame. ()

Kaluž

Černohumorná severská bžunda s výtečným Skarsgårdem a naprosto excelujícím Ganzem v minimalistické roli balkánského kmotra. Na víc než jedno zkouknutí to není, ale pokud jste naladěni na podobně přepálenou krvavou vlnu v tarantinovském střihu, bavit se budete královsky. Hans Petter Moland je nový Emir Kusturica. ()

topi

Mafiánská bitka mezi Nory a Srby, které šéfuje Nils v podání Skarsgarda, kterému norští mafiáni zabili syna. Vyprávění je laděno do hodně černého humoru a zejména úmrtí jednotlivých postav a následné zobrazení křížků a jejich jmen nemá chybu. Poslední smrt Radovana je vyloženě kuriózní a hodně mě pobavila. I závěrečná titulková sekvence je nápaditě vymakaná. K tomu srbský Papá v podání Bruno Ganze, výborný hudební doprovod a krásná norská zasněžená příroda a Skandinávie opět jede! Zkrátka takový Fargo po seversku. ()

slunicko2

Tarantinoidní gangsterka 1)  nabízí trochu amerického frajerství, trochu skandinávských chmur, pár pěkných kluků, trochu jemného téměř neznatelného humoru a hodně ponuré zimní norské krajiny._____ 2)  Očekávaná pointa se dostavila a divák mohl spokojeně odejít od obrazovky._____ 3)  Pěkná těla: 34letý Pål Sverre Hagen (šéf mafie Greven), 28letý velmi přitažlivý Jakub Oftebro (šéfův asistent) a pár dalších lehce zaštěkavších gangsterů. ()

PogoJoe

3.5/5. Začátek mě moc nebavil, ale díval jsem se dál, jestli se náhodou nedočkám těch tolik proklamovaných prvků černé komedie. A dočkal jsem se. Nejprve jen zlehka, ale s přibývajícími křížky mých občasných pochechtnutí přibývalo. Je to zvláštní film. Technicky zvládnutý, hudba slušná, S. Skarsgard má potřebné charisma, přesto je tu pár hluchých a nudných pasáží a nějakou dobu mi trvalo, než jsem si "zvyknul" a přestal přemýšlet o tom, že "to vypnu a smažu". Jednou rozhodně stačilo. ()

26. Dny evropského filmu

26. Dny evropského filmu

04.04.2019

Dny evropského filmu již 26. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos zvou do kin na 45 filmů z různých koutů Evropy a výběrem filmů se snaží přiblížit… (více)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech